Nisâ / 22. Ayet
وَلَا تَنْكِحُوا مَا نَكَحَ اٰبَٓاؤُ۬كُمْ مِنَ النِّسَٓاءِ اِلَّا مَا قَدْ سَلَفَۜ اِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَمَقْتًاۜ وَسَٓاءَ سَب۪يلًا۟

Geçmiþte olanlar bir yana, babalarýnýzýn nikâhladýðý kadýnlarla evlenmeyin. Þüphesiz bu, çok çirkin bir hayâsýzlýk, Allah'ýn gazabýný celbeden bir günah ve pek iðrenç bir yoldur!

Audi R15, Dayanıklılık Testine Hazır...-FOTO-

Başlatan liprade, Nisan 20, 2009, 10:38:29 ÖS

liprade

ADMiN
8,616
Audi R15 dayanıklılık testine hazırAudi'nin yeni yarışçısı R15 TDI Amerika Le Mans'ta aldığı başarılı sonucu 24 Saat Le Mans Yarışları’nda elde etmeyi hedefliyor.

   

Le Mans 24 Saat Yarışları’nı 2000 yılından bu yana 8. kez kazanma başarısını gösteren Audi, 2008 yılı 24 Saat Le Mans yarışını dizel motorlu yarış aracı, R10 TDI modeliyle de üst üste 3. defa kazanmıştı. Motorsporlarının başarılı oyuncusu Audi, 2009 yılında, bu modelin daha küçük motorlu versiyonu olan R15’le başarısını tekrarlamayı hedefliyor.
Audi R15 TDI: Yarışan ilk ‘ikinci’ nesil dizel spor otomobil

Dünyada ilk kez bir dizel yarış aracının ikinci neslini geliştiren Audi, efsanevi 24 Saat Le Mans yarışlarında, seri araç üretimi teknolojisinde ulaştığı noktayı bir kez daha vurgulamak amacıyla bu kez R15 TDI’yla mücadele edecek. Araçların verimliliğinin, ekonomikliğinin ve dayanıklılığının ön plana çıktığı 24 Saat Le Mans Yarışları’nda, dikkat edilen en önemli özellikler arasında, araçların dayanıklılığı, hafifliği, verimli sürüş konseptleri ve iyi düşünülmüş aerodinamik özellikleri sıralanabilir. R15 ise spor prototiplerde daha önce görülmeyen birçok ayrıntılı teknik çözümlere sahip.Yüksek verimliliğe sahip TDI motor aslında R10’da yer alan V10 TDI motorun geliştirilmiş versiyonu. R15 TDI’ın motoru 600hp’den fazla güç üretirken, azami torku 1050 Nm’ye ulaşıyor. R15 TDI’da daha hafif ve kompakt bir V10 TDI motor bulunuyor. Yeni dizel partikül filtresiyle yakıt tüketiminin ve CO2 emisyonunun azaltıldığı R15’deki turbo ve yakıt püskürtme sistemli motor, mühendislerin dikkatli çalışmaları neticesinde en iyi sonuçları veriyor.


Daha yükseğe, daha hızlı

2008 DTM Þampiyonu Audi A4’de olduğu gibi, aracın etrafındaki ve ön-arka bölümler arasındaki hava akımı CFD (Computational Fluid Dynamics) sistemiyle optimize edilmiş. Dingil mesafesi uzatılmış ve ön-arka süspansiyonları yükseltilmiş olan R15, bir önceki modele göre daha çevik ve yüksek bir otomobil.

Le Mans’da önemli bir rol oynayan aerodinamik konusunda da R15 son derece ön plana çıkan özelliklere sahip. R15’te göze çarpan ilk geliştirmeler arasında, yüksek burun tasarımı dikkat çekiyor. R10’a göre, oldukça farklı bir tasarıma sahip R15’te aracın yukarısında yer alan arka kanattaki değişiklik ve aracın ağırlık dağılımının idealleştirilmesi amacıyla radyatörlerin ön lastiklere yakınlaştırılması öne çıkan diğer yenilikler olarak sayılabilir.
Yenilikçi elektrik sistemi

R15’de ateşleme ve elektrik sistemi de yenilendi; geleneksel akülere oranla daha iyi bir güç çıkışı sağlayan ve hafif olan, daha önce bazı hibrid araçlarda kullanılan lityum-ion akünün yer aldığı R15’te ilk kez görülen örneği olan LED ışıklar mevcut.

Sebring’den sonra hedef 24 Saat Le Mans Yarışları
2008 yılında gerçekleştirilen Le Mans 24 Saat, Le Mans Serisi, Amerikan Le Mans Serisi ve Petit Le Mans'ı R10 aracıyla birinci bitiren Audi Takımı, 2009 yılına R15 aracıyla başladı. İlk kez ALMS (American Le Mans Series)’nin ilk yarışı olan Sebring 12 Saat Yarışı’nda piste çıkan R15, birincilik elde etti. Bu sonuçla, Audi pilotu Tom Kristensen, Sebring'i beş kez kazanma başarısı elde eden ilk pilot oldu.


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.121 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017