Mâide / 3. Ayet
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّط۪يحَةُ وَمَٓا اَكَلَ السَّبُعُ اِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَاَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْاَزْلَامِۜ ذٰلِكُمْ فِسْقٌۜ اَلْيَوْمَ يَئِسَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ د۪ينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِۜ اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ د۪ينَكُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَت۪ي وَرَض۪يتُ لَكُمُ الْاِسْلَامَ د۪ينًاۜ فَمَنِ اضْطُرَّ ف۪ي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِاِثْمٍۙ فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

Size þunlar haram kýlýndý: Kendiliðinden ölen murdar hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan baþkasýnýn adýna kesilen hayvanlar, henüz caný çýkmadan yetiþip þartýna uygun tarzda kestikleriniz dýþýnda boðularak, bir þey vurularak, yukarýdan yuvarlanarak, boynuzlanarak yahut yýrtýcý bir hayvan tarafýndan parçalanarak ölen hayvanlar, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanlar ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler, yiyecekler. Bunlarý yemek, Allah'ýn yolundan çýkmaktýr. Bugün artýk kâfirler dîninizi söndürmekten ve sizi dinden döndürmekten ümitlerini kesmiþ durumdadýrlar. O halde onlardan korkmayýn, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladým ve sizin için din olarak Ýslâm'ý seçtim. Ancak kim açlýktan bunalýp çaresiz kalýrsa, günaha meyletmeksizin haram olan bu etlerden yiyebilir. Çünkü Allah çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

2011 Model Volkswagen Touran!

Başlatan liprade, Nisan 17, 2010, 07:56:59 ÖS

liprade

ADMiN
8,616
Nisan 17, 2010, 07:56:59 ÖS
2011 model Volkswagen Touran !Volkswagen kompakt MPV modeli Touran’ın yenilenen modellerini basına tanıttı. Dışa tasarımı diğer Volkswagen modellerinden izler taşıyan aracın genel hatlarındaysa önemli bir değişme bulunmuyor.iç mekanı da Volkswagen ailesinin diğer modellerinden alınmış gibi duruyor. Özellikle Golf ve Polo’nun tasarımından etkilendiği belli olan ön konsolda sunulan malzemeler de hatchback kardeşlerininkiyle aynı.Bir önceki modelde sunulan otomatik park etme sistemi yeni araçlarda da sunulurken bi-xenon farlarla donatılan araçlarda ışık şiddetini sürekli olarak ayarlayabilen sistem standart olarak sunulmakta.

Hava sürtünme katsayısı 0.29 Cx’e düşürülen aracın bagaj hacmi, 5 koltuk konfigürasyonuyla 695 litreyken arka koltukların tamamı söküldüğünde hacim 1.989 litreye ulaşıyor.

Araçta sunulan sekiz motor seçeneğinin tamamında turbo besleme bulunuyor. Aileye yeni katılan 1.2 litre hacimli TSI motor 105 beygir güç, 175 Nm tork üretebilirken ortalama yakıt tüketim değeri 6.4 litre/100 km olarak açıklanıyor. Aynı aracın BlueMotion versiyonunda tüketim 5.9 litre/100 km’ye düşüyor.

1.4 litre hacimli TSI motorun 140 ve 170 beygir güç üretebilen modelleri bulunurken güçlü versiyon 7 ileri vitesli yarı otomatik şanzımanı (DSG) standart donanımda sunuyor.

Sınıfında tek olan doğal gazlı model EcoFuel 100 km mesafede 4.7 kg CNG tüketirken DSG ile bu tüketim ortalaması 4.6 kg/100 km’ye gerilemekte.

Turbo Diesel motor ailesi, eski motor ailesiyle eş güçler sunsa da tüketim değerlerinde ciddi düşüşler kaydedilmiş.

TDI motor ailesinin giriş versiyonu olan 1.6 litre hacimli motor 90 beygir güç üretirken ortalama yakıt tüketimi 5.1 litre/100 km olarak açıklanıyor.

Aynı motorun 105 beygir güç üretebilen versiyonu DSG veya BlueMotion teknolojisiyle sipariş edilebiliyor (6 ileri vitesli manüel şanzımanla birlikte). BlueMotion versiyonlarında ortalama yakıt tüketimi 4.6 litre/100 km’ye kadar gerilemiş.

TDI ailesinin en güçlü motorları yine 2 litre hacimli. 140 ve 170 beygir güç üretebilen versiyonlara sahip olan bu motorun daha güçlü olan versiyonunda 6 ileri vitesli DSG standart olarak sunulurken aynı şanzıman 140 beygir güç sunan araçta opsiyonel olarak alınabiliyor.

105 beygir gücündeki TDI gibi 140 beygir güç üreten model de BlueMotion seçeneğine sahip olacak. 2010 yılının sonuna doğru piyasaya çıkacak olan bu modelin ortalama yakıt tüketimi 4.8 litre/100 km olarak açıklandı.

Standart olarak yarı otomatik şanzımana sahip olan modeller dışında kalan bütün versiyonlarda 6 ileri vitesli manüel şanzıman bulunuyor.


(TRaraba.com)


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.103 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017