Mâide / 3. Ayet
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّط۪يحَةُ وَمَٓا اَكَلَ السَّبُعُ اِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَاَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْاَزْلَامِۜ ذٰلِكُمْ فِسْقٌۜ اَلْيَوْمَ يَئِسَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ د۪ينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِۜ اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ د۪ينَكُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَت۪ي وَرَض۪يتُ لَكُمُ الْاِسْلَامَ د۪ينًاۜ فَمَنِ اضْطُرَّ ف۪ي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِاِثْمٍۙ فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

Size þunlar haram kýlýndý: Kendiliðinden ölen murdar hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan baþkasýnýn adýna kesilen hayvanlar, henüz caný çýkmadan yetiþip þartýna uygun tarzda kestikleriniz dýþýnda boðularak, bir þey vurularak, yukarýdan yuvarlanarak, boynuzlanarak yahut yýrtýcý bir hayvan tarafýndan parçalanarak ölen hayvanlar, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanlar ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler, yiyecekler. Bunlarý yemek, Allah'ýn yolundan çýkmaktýr. Bugün artýk kâfirler dîninizi söndürmekten ve sizi dinden döndürmekten ümitlerini kesmiþ durumdadýrlar. O halde onlardan korkmayýn, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladým ve sizin için din olarak Ýslâm'ý seçtim. Ancak kim açlýktan bunalýp çaresiz kalýrsa, günaha meyletmeksizin haram olan bu etlerden yiyebilir. Çünkü Allah çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

Hatipler'den 2 Şiir, Bir Roman, Bir İnceleme, Bir Piyes Kitabı...

Başlatan liprade, Haziran 23, 2009, 09:36:45 ÖS

liprade

ADMiN
8,616
Hatipler'den 2 şiir bir roman bir inceleme bir piyes kitabıÇok yönlü bir edebiyatçı, Lamure yayınlarından çıkarttığı 5 ayrı kitapla edebiyatın 4 ayrı türünde yeteneğini görücüye çıkarttı.   


İstanbul'da her şey
çok güzeldi dün
uçuşan martılar
köpüren dalgalar
Kumkapı'da güneş
Sultanahmet'te bitmek üzere olan güz...

...

İstanbul'da herşey
çok güzeldi dün
Çamlıca Haliç Boğaz,
Hidiv, Nakkaştepe,
Zeytinburnu, Fatih, Üsküdar, Harem
Masmavi deniz...
Balığa çıkan bütün tekneler dönüyordu
Mutluydu, Yeni Camii önündeki güvercinler...

İstanbul'da her şey çok güzeldi dün
bir tek siz eksiktiniz
ruhumun derinliklerinde
hissedildi eksikliğiniz..."

Mısraları ile İstanbul'u ne kadar sevdiğini ve güzelliklerinin farkında olduğunu fark ettiren Mustafa Hatipler aslında.

Edirne doğumlu Mustafa Hatipler, ilköğrenimi Edirne’de yaptıktan sonra İşletme Fakültesi Muhasebe – Vergi Bölümününden mezun bir mali müşavir. Ama aynı zamanda sosyal ve kültürel faaliyetlere düşkün olan Hatipler; Türkiye Beyzbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi, Edirne Anıt Eserler Derneği  Başkanı, Kızılay Süleoğlu Başkanı ve Bayrampaşa Balkan Kültür Merkezi Koordinatörü…

Bunun yanı sıra edebiyat ürünleri de vermeyi ihmal etmeyen Mustafa Hatipler,  yerel, ulusal ve uluslar arası basında yer bulan pek çok şiir, yazı ve makaleye imza atmış. 

Balkan yazarlar ve Þairler  Birliği’nin fahri üyesi olan Hatipler, Balkan coğrafyasında adım atmadık yeri olmayan bir düşünce adamı. Üç yıl önce şiirlerinden bir seçkiyi “Düşbeyazı” adı altında Bulgaristan Yazarlar  ve Þairler  Birliği tarafından Bulgarca olarak yayınlanmış.

Hatipler’in ayrıca; Sosyo-Ekonomik Yapısıyla Edirne, Az Gelişmiş Ülkelerde Sıcak Para Yıkımı, Eğitim ve Kalkınma, Serbest Bölgeler ve Avrupa Serbest Bölgesi, Bosnalar Yeni Değil, Sevgisi Yetmiyor Çiçeklerin, Ayrılığın Ölümün Diğer Adı, Karagöz Çiçeğim, Düşbeyazı, Tutsak ve Selanik’ten Edirne’ye İnsan Ziyanlığı isimli kitapları yayınlanmış.

Geçtiğimiz yıl Edirne’de “Edirne’de Endülüs Rüzgarı” isimli bir sempozyumu  ve Kırklareli’nde 1. Balkan Kültür ve Sanat Programı”nı da organize eden  Mustafa Hatipler, bu çalışmalarından sonra , LAMURE KİTAP’tan  çıkan beş yeni edebi kitabıyla şiire, romana, tiyatroya kısacası edebiyata gönül vermiş okuyucularıyla buluşuyor.

Son beşli serisinde iki şiir kitabı, bir inceleme kitabı, bir oyun ve bir roman yayınlayan Mustafa Hatipler, “Aslolanın,  sevgi, sevmek ve istikamet sahibi olmak olduğunu ve bu çizgi içinde geçmişten gelen güzel birikimlerle, dünü bugüne ve bugünü de yarına taşımak olduğunu” söylüyor.

Þiir ve yazılarında sık sık Balkan coğrafyasında yer alan unsurları yazan Hatipler, edebiyatımızda Tuna yoksa, Vardar  yoksa, Vardar Ovası yoksa, Rodoplar yoksa, Selanik yoksa, Meriç yoksa, Aliş yoksa, Arda boyları yoksa o edebiyat eksik kalmış sayılır” diyor.  Hatipler; Balkan coğrafyasını çok iyi bilen biri olarak da, Arif Nihat’ın dizelerinde betimlediği; “Sangoryası Sakarya yapan dille konuşmak” konusunda oldukça iddialı. 

Mustafa Hatipler, bu son beşli serinin ilk kitabı olarak B''ki’yi ele almış. Bir inceleme eseri olan “Aşk, Hüzün ve B''ki” kitabında, divan şiirinin beş büyük üstatlarından biri olarak kabul edilen B''ki’nin, aşk ve hüzün vadisine derin ve anlamlı bir yolculuk yapmış. Okuyucularını da bu yolculuğa davet ediyor.

İkincisi eser ise yazıya giriş yaptığımız mısralarında içinde yer aldığı bir şiir kitabı: Ay Düştü Geceden”. Kitapta otuz yedi şiirini toplayan Hatipler, içten ve samimi üslubuyla dikkat çekiyor.  Þiirler çoğunlukla serbest vezinle ve duygusal ağırlıkta yazılmış. Kitaba ismini veren şiirin bir kaç mısrası şöyle:

“Zemheride,
ağaçların kuru dallarında
sürgün kokan bir serçeydim…
Bir nehir gibi
geçip gitti ufkumdan zaman…
Güvercinlerden haber bekledim şafak alacasında,
İşaretlerle, izlerle ağladım…
Dört mevsim, farklı kanıyordu yüreğimdeki yara.
Baharlar ki yeşile dönmesiydi hayatın,
Dalların meyvaya durmasıydı.
Yalnızlığımın tenha ikindilere saklanmasıydı yazlar…
Sustum, yutkundum;
Bir yaprak düştüğünde yere,
"Hazan, ölümdür" dedim; güzlerle ağladım…”


Kitapta Mustafa Hatipler’in Balkan özlemi de dikkat çekiyor;

“Seni yazdım” şiirinde,

“Ben yazdığım her şeyde senden yazdım,
Ben yazdığım her şeyde seni yazdım….”

diyerek Balkanları yazmanın aslında, “sevdayı, gurbeti, hayatı, cenneti, göçü, hicreti,vuslatı, hasreti, sevinci, derdi ve rahmeti” yazmak olduğunu ifade ediyor şair.

Yazarın ikinci şiir kitabı “Haber Bırak Rüzgarlara.” adını taşıyor. Nispetenkişiliğini daha ön plana çıkardığı kitapta şair, aslında geleceğe  uzun ve derin bir mektup yazdığını söylüyor. Hatipler; “Bu mektubun göndereni umut, alıcısı da hasret! Mektubun içinde yer alan yazı ise sevmek. Karşılık beklemeden, karşılıksız sevmek. O yüzden kitabın adı Haber Bırak Rüzgarlara”.

Hatipler’in yayınlanan beş eserinden dördüncüsü  “Gülü Çizdik Gözbebeklerimizde” isimli tiyatro oyunu. Daha önce Edirne’de  başta Güzel Sanatlar Lisesi olmak üzere bir çok okulun sahneye koyduğu bu oyunda yazar, Çanakkale Savaşı’nı  ele almış. Mustafa Hatipler; “Bu kitapçıkta yazılanlarla şehitlerimizin aziz hatıralarını, onlara layık olarak yad edebildiysek ne mutlu bize.” diyerek duygularını belirtmiş kitabın girişinde. Hatipler, kitabın önsözünde şunları diyor:

Serinin son kitabı  ise bir roman. “Uzun İnce Bir Yol" adı gibi bir yol hikayesi ve imparatorluğun son yolculuklarından birini konu ediniyor.

Balkan Harbinde Edirne muhasarasının anlatıldığı bu roman için Mustafa Hatipler; “Balkan harbi anlaşılmadan “kah-tı rical” nedir anlaşılmaz, Balkan harbi anlaşılmadan küçük ve kişisel hesaplarla bir imparatorluk nasıl batırılır anlaşılmaz, Balkan harbi anlaşılmadan I. Dünya savaşına nasıl  ve neden girdiğimiz anlaşılmaz. Balkan Harbi anlaşılmadan Balkanlardan nasıl çekildiğimiz, 600 yıllık bir  yolculuktan nasıl gerisin geriye döndüğümüz  anlaşılmaz. O yüzden bu romanda Balkan harbinin sadece küçük bir bölümünü, sadece Edirne Muhasarasını  roman diliyle anlatmaya çalıştım. Yukarıda işaret ettiklerim anlaşılsın ve bilinsin istedim.” diye anlatıyor bu kitabında yazdıklarını. Kitap birbirini tamamlayan 12 bölümden oluşuyor.

Mustafa Hatipler, bu beşli serisiyle  edebiyatın her alanında kalem oynatabileceğini de göstermiş oluyor..

Eserlerle ve yazarla iletişim için;

Merkez Mahallesi Karaoğanoğlu cad. Konut sk. NO: 9 Muhmetbey Bağcılar adresinden veya 0212 447 33 37 telefondan ve 0212 447 33 89 faks adresinden bilgi alınabilir.

[email protected] ise kullanılabilecek mail adresi.

Balkanlardan kopup gelen bir ses Türk Edebiyatında.


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

DAMRAM

Ziyaretçi
emegıne saglık ablam bılmedıgım seyler ögrenıyorum sayenız de

sýrr-ý nihan

YöNetiCi
6,141
Çok değerli ve güzel kitaplara benziyor, bulabilirsem okuyacağım inşaallah.

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.179 saniyede 26 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017