Bakara / 182. Ayet
فَمَنْ خَافَ مِنْ مُوصٍ جَنَفًا اَوْ اِثْمًا فَاَصْلَحَ بَيْنَهُمْ فَلَٓا اِثْمَ عَلَيْهِۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ۟

Kim de vasiyet edenin haksýzlýða meylinden veya günaha düþmesinden haklý bir endiþe duyar da, mirasçýlar arasýnda bir uzlaþma saðlamak üzere vasiyette deðiþikliðe giderse, bu takdirde ona bir günah yoktur. Doðrusu Allah, çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

Esma'ül Hüsna'yı Bir de Ondan Okuyun...

Başlatan liprade, Ağustos 12, 2009, 08:20:19 ÖS

« önceki - sonraki »

liprade

Esma'ül Hüsna'yı bir de ondan okuyun

Bazı hazineler vardır kıymeti bilinirse, istifade edildikçe azalmaz, bilakis çoğalır. Esma'ül Hüsna işte böyle bir hazine. Gerçek zenginler, o hazinenin gerçek kıymetini bilenlerdir.

   

Gazeteci-Filolog İsmail Kılınç’ın 308 Sayfalık ESMA’ÜL HÜSNA HAZİNESİ kitabı çıktı. Dört Mevsim Yayınları tarafından yayınlanan kitabın editörlüğünü ünlü yazar Yavuz Bülent Bakiler yaptı. Bakiler aynı zamanda kitabın Önsöz’ünü de kaleme aldı.

Allah’ın 99 isminin geniş bir şekilde anlatıldığı kitapta ‘En önemli meselenin Allah’ı bilmek olduğu, Allah’ı bilmenin ise isimlerinin anlamını bilmekle olacağı’ konusu işleniyor. Filolog İsmail Kılınç tarafından yazılan kitapta her ismin sınırsız bir hazine olduğu ve birçok anlama geldiği geniş bir şekilde işlenirken aynı zamanda kitapta, o isme göre yapılması gereken dualar da yer alıyor.

Sade bir dil ve akıcı bir üslup kullanılanEsma’ül Hüsna Hazinesi kitabı aynı zamanda akademik bir çalışma. Edebiyat severler için ‘Aşıklara Bayraktar’ eyle, ‘Hikmet Avcısı’, ‘Hikmet Güneşi’ vb onlarca orijinal deyim, farklı kelime izdivaçları ve keşifler var. 

Yunus Emre “Yaratılmışı hoş gördük, Yaratan’dan ötürü” diyor. Yunus Emre ve Anadolu’nun zengin sevgi kültüründen beslenen yazar İsmail Kılınç; “Yaratılmışa aşığız, vurgunuz tutkunuz yaratandan ötürü. Yaratan’ın isimlerinin tecellileri olduğundan ötürü” diyor.

Yazar her bir isime sınırsız bir hazine olarak bakarken, diğer yandan her bir isimle Allah’a bir aşk köprüsü kurmak ve aşkta derinleşmek istiyor ve şöyle diyor; “Bizlere, her zerrede Senin Güzel İsimlerinin, güzel tecellilerini görmeyi lütfeyle. Sana olan aşkımızı, muhabbetimizi tazele. Aşkımızı derinleştirdikçe derinleştir. Habibin Aşkına, bizleri de Kendine habib eyle. İlan-ı aşkımızı iki cihanda karşılıksız bırakma. Sana koşarak, uçarak geliyor ve hatta Burak ve Ref Ref hızıyla ilanı aşk ediyor ve varmak istiyoruz. Sen yürüyerek gelene koşarak gelensin.”

KİTAP HAKKINDA YAZARLARIN GÖRÜÞLERİ
 
Harun TOKAK: "Esm''ü'l-Hüsn'' Hazinesi" kitabı "En güzel isimler Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin." ayetinin güzel bir tefsiri. Okuyan herkesin seveceğine inanıyorum. Allah'ın güzel İsimlerini anlatan bu kitapta sade ve akıcı bir dil kullanılmış. Ayrıca her bir ismin anlamı ve o isme göre nasıl dua edileceği üzerinde geniş bir şekilde durulmuş.

Yavuz Bülent BÂKİLER:
Ben, Esm''ü'l Hüsn''  Hazinesi'ni duygulanarak, sevinerek, büyük bir dikkatle okudum. Güzel eseri ile beni çekip çeviren, İsmail Kılınç'ın, önce arı duru Türkçesi oldu. Kitap, Allah'ın güzel isimlerine l''yık bir Türkçe ile hazırlanmış. 
 
Mehmet PAKSU: "Esm''ü'l-Hüsn'' Hazinesi" kalbin zümrüt tepelerine yönelişin bir bilinci olarak düşünülmüş.
Baştan sona coşkun bir anlatım, şevkli bir üslup, gönülden süzülen sızıntılar, yazarın kendi basiretini seslendiren bir söylem olarak notlar düşülmüş.  Tebrikler ve binler dualar.
 
Prof. Dr. Hayreddin KARAMAN: "Esmaül Hüsna Hazinesi" kitabı, Rabbini seven, sevgisini kemale götürmek isteyen, bunun için Allah'ın sevdiği ve gönül ehline sevdirdiği Habîbi'ni örnek almaya çalışan bir kulun Rabbine yönelmesi, dilin elverdiği ölçüde O'nun güzel isimlerini anlamaya ve anlatmaya çalışması, her bir ismin ilham ettiği duygu ve düşüncelerle Mevl'''sına dua etmesi…

(Haber 7)

Geniş Bilgi İçin Tıklayın..!


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"