Mâide / 89. Ayet
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاك۪ينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْل۪يكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْر۪يرُ رَقَبَةٍۜ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍۜ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْۜ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Allah kasýtsýz olarak yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sorumlu tutar. Bunun kefâreti, ailenize yedirdiðinizin orta hallisiyle on fakiri bir gün sabah akþam doyurmak veya giydiðiniz orta hallisiyle onlarý giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuþturmaktýr. Buna gücü yetmeyen üç gün oruç tutmalýdýr. Ýþte yemin ettiðinizde onu bozmanýn kefâreti budur. Bununla birlikte, yeminlerinize baðlý kalýp gereðini yerine getirin. Þükredebilmeniz için Allah size âyetlerini iþte böyle açýklamaktadýr.

Şehadet Mektebi.

Başlatan ebu ömer, Ocak 25, 2010, 01:42:07 ÖS

ebu ömer

Ziyaretçi
Ocak 25, 2010, 01:42:07 ÖS
Âl-i İmr''n Süresi 169-170 Ayetler
ALLAH yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler,Rableri katında ALLAH’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar. Arkalarından kendilerine ulaşamayan (henüz şehit olmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve onların üzülmeyeceklerine sevinirler.

  Suratında tüy bitmemiş gençliğimizin baharında;  okul sıralarına, defterlerimizin kapağına, sınıf tahtasına, sokak duvarlarına; herkes beşeri aşkını yazarken bizler ÞEHADET i yazıyor ve sinelerimizde yanan volkanı eyleme dönüştürmenin yolunu arıyorduk.Öğrenci evlerinde,şehadet muhabbetlerimizde şehidleri yad ediyor. Sıranın bizlere gelmesi için sabrın suyunu içiyorduk.Her hidayet bulan genç bu eşsiz fırtınadan etkileniyor, şehadeti tadmak için adeta sırasını bekliyordu.Þahid olduğu hayata sonkez gözlerini kaparken şehadet parmağını kaldırıp, bir tekbir feryadıyla yeri göğü inleterek huseyni bir edayla ''“C''n''n yolunda canım giderse / Canıma minnet el-Hükmü lill''h!” (Þehid Sefa Eryağan)
Biliyoruz; birgün musa'nın asası kızıldenizi yaracak, yusuf' iler zindanı kavrayacak, zekeriyalar ağaç kütüklerinde testerelerle kesilecek. Rabbim ümmete bizden önceki muvahhidleri dillendirecek ''

Bakara Sûresinin 214 . Ayetinde 
Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber mü’minler, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki Allah’ın yardımı pek yakındır. 

.Seherlerde inci gibi gözyaşlarından dökülen damlalar seccadeyi ıslatırken, hıçkırıklar bağrımızı delerken, tesbih ve zikrin dili şehadet aşıklarına şahid olurken,''eyrahmet! gel artık.''Dilimizin bağı çözüldü, sancağı tutan ellerim bükülür oldu.Senin aşkından dilim tutuldu. Marşlar arşa yükseldi. Yumruklar sıkılır oldu''ey şehadet! gel artık''.

Kasem olsunki alemlerin Rabbine;sana olan aşkımıza mescidi nebevi, kabe yolları, kabe'yi ilk gördüğünde edilen dua şahiddir. Þahiddir bu topraklar, bir baba mermisiyle katledilen küçük aliler şahiddir. Þubatın soğuğu, düzenlenen geceler ve sırasını bekleyen erler şahiddir.

Ey rahmet!  birçoğuna göz kırparken bana yeminlimisin. Bizler kurtuluşu,izzet ve şerefi sende bulurken sen neden nazlar edersin . Ahidlerine vefa gösterenler seni haz ile koklayıp kokunun lezzetine varırken, bizler ağaran saçlarımızla senin yolunu sabırsızlıkla bekler olduk. Damarlarımzdaki kanın fışkırmasını ve serseri bir merminin bağrımızı delmesini özler olduk. Uhud'un kayalıklarında iki erin dilinden dökülen dua gibi.

Biliyorum ey şehadet! her isteyene nasip olmadıysanda;saçlarım darmadağın,belim iki büklümde olsa vallahi yolunu gözleyeceğim. İhtiyarlık ve takatim kesilsede senin aşkınla Rabbime yalvaracak''neolur Rabbim izzet pınarına bizleride dahil eyle. Efendimin yanına kanlı gömleğimle kabul buyur'' diye delicesine yalvaracağım.

Her sabah evden çıkarken bugünde varamadım sana diye iç çekecek;ayakta kavuşmanın lezzetini arayacağım.

Hey benim sadık dostlarım! şehadet şerbetini içmeden göçersem bu dünyadan. Biliyorum mümkün olmasada beni kefensiz gömün toprağa. Rabbim bana sorarsa kabirde nedir bu halin diye.'' Ya Rab! Ey Rabbim! yıllarca arzuladım senin izzet pınarından kana kana içmeyi ama nasip olmadı bana. Nasibimde yokmuş o yiğit erlerle birlikte olmak. Ne olur ilahi beni o kahraman erlerinle haşr eyle. Zira yeryüzünde bu erlerden olamasamda bu erlerin yarenleri olmak ve o hayalle toprağa bedenimi sermekle ömrümü hibe eyledim. Efendimin yanında, havzun başında buluşmayı lutfeyle. Bizler efendimizi görmeden onun hasretiyle kavrulduk bu dünyada.Ordada efendisiz bizi bırakırsan vah bizlerin haline yazıklar olsun bu kuluna...

“Y'' Rabbi! Kanımı günahlarım için temizleyici kıl” (Þehid Tekiner Tayfur)


selam ve dua ile kardeşiniz ebu ömer.

tebesüm

Ziyaretçi
Ocak 25, 2010, 02:44:20 ÖS
ALLAH RAZI OLSUN ÇOK İÇTEN VE SAMİMİ RABBİM HERKESE NASİP EDER İNÞ SAHADET SERBETİNDE İÇMEYİ HAKKADEN HERKES.RABBİM RAZI OLACAGI KULLARDAN EYLER BİZİ İNÞ.PEYGAMBER EFENDİMİZEDE LAYIK BİR ÜMET HAVZI KEVSERDE BULIÞMAYI NASİP ETSİN RABBİM
RABBİM HERKESE HAYIRLI VE GÜZEL BİR ÖLÜM NASİP ETSİN İNÞ

ebu ömer

Ziyaretçi
Şubat 22, 2010, 02:12:36 ÖS
amin kardeşim amin.İnşallah en kısa zamanda duanız kabul olur.

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.101 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017