Mâide / 3. Ayet
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّط۪يحَةُ وَمَٓا اَكَلَ السَّبُعُ اِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَاَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْاَزْلَامِۜ ذٰلِكُمْ فِسْقٌۜ اَلْيَوْمَ يَئِسَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ د۪ينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِۜ اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ د۪ينَكُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَت۪ي وَرَض۪يتُ لَكُمُ الْاِسْلَامَ د۪ينًاۜ فَمَنِ اضْطُرَّ ف۪ي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِاِثْمٍۙ فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

Size þunlar haram kýlýndý: Kendiliðinden ölen murdar hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan baþkasýnýn adýna kesilen hayvanlar, henüz caný çýkmadan yetiþip þartýna uygun tarzda kestikleriniz dýþýnda boðularak, bir þey vurularak, yukarýdan yuvarlanarak, boynuzlanarak yahut yýrtýcý bir hayvan tarafýndan parçalanarak ölen hayvanlar, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanlar ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler, yiyecekler. Bunlarý yemek, Allah'ýn yolundan çýkmaktýr. Bugün artýk kâfirler dîninizi söndürmekten ve sizi dinden döndürmekten ümitlerini kesmiþ durumdadýrlar. O halde onlardan korkmayýn, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladým ve sizin için din olarak Ýslâm'ý seçtim. Ancak kim açlýktan bunalýp çaresiz kalýrsa, günaha meyletmeksizin haram olan bu etlerden yiyebilir. Çünkü Allah çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

Can Anacığım !

Başlatan ebu ömer, Eylül 14, 2009, 03:09:14 ÖS

ebu ömer

Ziyaretçi
Eylül 14, 2009, 03:09:14 ÖS
Geceleri uykularını bölen, hayatı omuzlarında taşıyıp, evlatlarına adayan analara ithaf olunur....

 Can anacığım !

Senin bir parçan olarak hayata adımlarımı attığımdan beri gözlerini kırpmadan uykunu böldüğün, hala şimdi ne yapıyordur,ne yer ne içer dediğin evladın...Hastalandığımda o yoksul halinle evladına ilaç alamadığın, sırtına giydirecek mont bulamadığın o haylaz yavrun.Izdıraplı yıllarda 12 eylül'ün sert rüzgarı bizim evede uğradığında ekmeğin yanında yiyecek katığı olmayan pak anam.Sadece evladım yesin diye gözünden bile sakladığın katıklar aklıma geldikçe yüreğim yanıyor anne!

Hatırlarmısın anam çocukken arkadışımın evine gittiğimde akşam olmuş ve o çocuğun babası oğlunu sevdiğinde benim nasıl içim gitmişti. Ağlayarak sana ''benim babam neden gelmiyor anne !'' derdim. Babamı çok uzakta, çocukluğumu sokaklarda, hayatı ise sadece kavgada buldum anneciğim...

 Can anacığım !

Hani derdin ya ''ALLAH'a kul olmak için önce yanmasını bilmek gerek'' anne o yanmanın ne olduğunu şimdi iyi anlıyorum inan anam.Sensiz geçen kış günlerinde,sürgün gibi zoraki bize seferberlik çıktığında aylarım hep bu kavramı anlamakla geçti.Anladımki ben yanmassam, o yanmassa bu sevda da büyümez. Kıldığım namazlardan dolayı suratıma inen yumruklar, karda giyemediğim botlar bana çok şeyi anlattı. Felluce'yi, Kandaharı,grozniyi,inguşatya'yı anladım anne.! O yoksul ve sıkılmış yumrukları gördüm.Islık sesleriyle gelen mermiler nasılda yürek dağlıyor ey sevgili anam.! Nice evlatlar ölürken analarında öldüğünü görüyorum..Bu içimi yakıyor anneciğim.!köhnemiş zihniyete kusasım geliyor adeta...

  Can anacığım !

Üzerime bu kadar titreme dediğimde ''sende ana baba ol anlarsın.''derdin. Büyüdü şimdi senin o haylaz evladın. Eli ekmek, sıcak bir çorba, helalinden nafakasını kazanmak için dik ve onurlu mücadelede yer almanın yolunu arıyor.Fakat anacığım bunca riyakar suratlara, helal/haram kavramlarının birbirine girdiği ortamda çok zorlanıyor ve Rahmanın merhametine sığınıyorum.

     can anacığım !

 Senin bunca yiğitliğine, Rabbine olan safi ve bilgisizce zahidane ibadetine rağmen... bizler aynı sevdayı yıpranmış zihinlerimizde bulamıyoruz.Söylesene anam! bunca acı ve ızdıraplara rağmen nasıl imanınını muhafaza eyledin.Ne mahrem diye akrabalardan oldun ama örtünden olmadın.

Kimsesiz evladların anası olmayı kendine şiar edinen can anam ! Felluce, Kandahar, beyrut, grozni, inguşatya ve yeryüzü çocukları anasız ve onların yüreği bizimkindende yanık. Onların ne beklemekle gelecek uzaklardaki babası/anası nede barınacak sıcak yuvası var.Bu hayırlı günlerde, bereketli topraklarda belki çok şey istiyorum ama kimsesizlerin anası olurmusun can anacığım!..

 Seni kendi nefsinden çok seven oğlun ebu ömer.

SeLMa

Ziyaretçi
Eylül 14, 2009, 03:54:06 ÖS
yüreginize saglik, çok içten duygularla yazildigi öyle bir yansiyorki..Analar'in yerini hiç birsey tutmaz zaten...Ana ne olursa olsun herzaman Ana'dir..
Tesekkürler ebu ömer'

ebu ömer

Ziyaretçi
Eylül 15, 2009, 11:28:21 ÖÖ
Allah razı olsun kardeşim.

Analarımızın çektiği acıları anlamak için o yüreğe sahip olmak gerek.O yürekte biz erkeklerde olmıyacağına göre...Onları her sabah işe giderken yada akşam eve geldikçe yakınınızdaysa muhakkak uğrayın ve hayır duasını alın kardeşlerim.SaKIN ana ve babalarınızın yanında yüksek sesle konuşmayın.Babanız geldiğinde içeriye hemen toparlanın..velevki yaşınız 50 olsun torun sahibi olun ama asla onlara karşı hürmetten geri kalmayın..Çünkü bizler bununla emrolunduk.
Ana şefkatini analar anlar baba hürmetinide baba olan anlar...
 


SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.145 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017