Bakara / 173. Ayet
اِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ بِه۪ لِغَيْرِ اللّٰهِۚ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَٓا اِثْمَ عَلَيْهِۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

Allah size leþi, kaný, domuz etini ve Allah'tan baþkasý adýna kesilen hayvanlarýn etini haram kýldý. Bununla birlikte, kim yemediði takdirde ölecek derecede mecbur kalýrsa, baþkasýnýn hakkýna tecavüz etmemek ve zaruret sýnýrýný aþmamak kaydýyla bunlardan yemesinde bir günah yoktur. Çünkü Allah çok baðýþlayýcýdýr, çok merhametlidir.

BİLGİ VE TAKVA

Başlatan ebu ömer, Ekim 15, 2009, 12:42:25 ÖS

ebu ömer

Ziyaretçi
Ekim 15, 2009, 12:42:25 ÖS
BİLGİ

  islam konusunda sadece bilgi sahibi olmak ile,islam hakkında bir bilince ermek arasında fark vardır.
Bu bakımdan bilginin yararlı olamsı için önce islama''hakikaten iman'' edilmesi gereklidir.İslamın şeriatına,zahirine ve batınına,sosyal ve siyasal yönüne basiretle yaklaşmak onu bütünüyle baştacı yapmak ve İslamdan gayri herşeyi bir sistem ve dünya görüşü olarak reddetmek gerekmektedir.İnsanda hakiki vede tevhidi imanın alameti budur.

  Günümüzde bakıyoruz ki bazı ulema ,yazar,hatta cemaat lideri olmuş bazı önderler dini anlamda çok bilgililer yıllarca talebe okutmuş,topluluklara konferans vermişlerdir.Fakat tevhidi anlamda bir islami idrakten yoksun bulunuyorlar.Hele ki medya önünde kendisini kanıtsamış toplum zemınınde meşruıyet kazanmış ama ALLAH katında ahiretini dünyalıklarına tercih edeni ne demeli .Eğer mesele sadece kuru soyut bir bilgiyse batılı müsteşrıkler bızden daha bilgililerdir.

  Rabbimiz demiyormu ki''onlar kitap yüklü merkeplerdir.''mesele bılgıden ziyade bilginin eyleme dönüşeceği hayat nızamı yaşanılan ,Kur'ani bir anlayıştır.

           BİLGİ VE EYLEM
Fatır:28''ALLAH'dan ancak ilim sahibi olan kulları korkar.Þüphesiz ki ALLAH güçlüdür ve bağışlayıcıdır.''

Bilgi bizleri ALLAH'a ulaştırmalı yaşanılır bir hayat kendimizi zinde tutacak bir eylem tarzı olmalı.
Bu ayetin tefsirinde zemahşeri şöyle der''Kimde ilim çoğalırsa onun korkusu (takvası)da çoğalır.Kimin ilmi az olursa o da ''emin''olur,ahiret korkusu çekmez.''

Efendimiz ise şöylebuyuruyor''ALLAH nazarında sizin en aliminiz,haşyeti(korkusu)ençok olanınızdır.

Son devrin alimlerinden biri şöyle der''ilim mesleği herşeyden önce ihlasa bağlıdır.Bu mesleğin gayesi,bir talebeyi ALLAH'a ve Resul'une bağlamak ve MUHAMMED ümmetine canü gönülden hizmet etmektir.Alimde ihlas çok mühimdir.Sadece kuru bilgi ile alim olunmaz.Çün ki bu ilim batılılarda daha fazladır.''

Bilgi bizleri takvaya götürmeli ,heran ölecekmişiz gibi amellerimize sahip çıkıp daha çok fazıletımızı artırmamız gerekıyor.Bilgiyi tevhidi anlayış içerisinde zıhınsel bunalıklıktan uzak islami şuur içerinde gerçekleştirmemiz gerekiyor kardeşlerim.

Bakara suresi
1 - (Elif, L''m, Mîm.)

2 - İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler (kötülükten korunacaklar) için hidayettir.

3 - Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (ALLAH yolunda) harcarlar.

4 - Ve onlar ki hem sana indirilene iman ederler, hem senden önce indirilene. Ahirete de bunlar kesinlikle iman ederler.

5 - Bunlar, işte Rabblerinden bir hidayet üzerindedirler ve bunlar işte felaha erenlerdir.

RABBİMİZ BİLDİKLERİMİZLE AMEL ETMEYİ TAKVAYI VE İHSANI BİZE LUTFETSİN KARDEÞLERİM.
Kardeşler bu yazı dizisi işALLAH devam edecek genelde konular takva toplumu ve kutlu nesil üzere olacaktır..
Hertürlü soruları ve sorunları bu bölümde bizlerle paylaşabılırsınız....
                         selam ve dua ile......

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.112 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017