Mâide / 89. Ayet
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاك۪ينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْل۪يكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْر۪يرُ رَقَبَةٍۜ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍۜ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْۜ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Allah kasýtsýz olarak yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sorumlu tutar. Bunun kefâreti, ailenize yedirdiðinizin orta hallisiyle on fakiri bir gün sabah akþam doyurmak veya giydiðiniz orta hallisiyle onlarý giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuþturmaktýr. Buna gücü yetmeyen üç gün oruç tutmalýdýr. Ýþte yemin ettiðinizde onu bozmanýn kefâreti budur. Bununla birlikte, yeminlerinize baðlý kalýp gereðini yerine getirin. Þükredebilmeniz için Allah size âyetlerini iþte böyle açýklamaktadýr.

Mü'minlerin Farkı

Başlatan ...Tefekkür..., Aralık 12, 2010, 04:39:55 ÖS

...Tefekkür...

YöNetiCi
4,133
Aralık 12, 2010, 04:39:55 ÖS
Mü'minlerin Farkıİçinde yaşadığımız toplumda birbirinden farklı karakterlere sahip yüzlerce insan yaşar. Kimi kıskanç, kimi hırslı, kimi hoşgörülü kimi sinirli, kimi kavgacı… saymakla bitmeyecek kadar çok karaktere ve huya sahip milyonlarca insan.


İyilerin ve kötülerin bir arada yaşadığı dünyamızda, müminler, münafıklar, müşrikler ve küfür de bir arada yaşar ve gösterdikleri ahlakla birbirlerinden keskin bir bıçak gibi ayrılırlar.


Günlük hayatta yaşanan olaylara bakış açıları ve gösterdikleri tepkilerle müminler, farklı bir güzelliğe ve asalete sahiptirler. Allah’ın kendileri için takdir ettiği kaderi büyük bir nezaketle izleyerek en güzel davranışı sergiler ve Allah’ın rızasını kazanmayı amaçlarlar.


İş yerinde, okulda, trafikte ya da herhangi bir ortamda yaşanan olumsuzluklarda, Allah’ı unutan insanların verdiği tepkilerle, müminlerin sabırlı ve sakin tavırları arasında büyük bir fark vardır. Müminler nefislerini tatmin etmek yerine Allah'ın hoşnut olacağı tavrı göstermeyi hedefledikleri için hırs ve öfkeye kapılmazlar. Cahiliye insanları gibi ani tepkiler vererek geri dönüşü olmayan hatalara düşmezler.


Müminler sahip oldukları herşeyin tek sahibinin Allah olduğunu çok iyi bilirler. Zenginlikleriyle övünen ve gücü kendilerinde gören insanlardan farklı olarak mallarını, Allah yolunda harcar ve israfa meyletmezler. Kazandıklarıyla sevinen ve onlarla dünyada oynayıp oylananların karşılaşacakları sonu bilirler ve bu hataya düşmekten sakınırlar.
İnkar edenlerin ülke ülke dönüp-dolaşmaları seni aldatmasın. (Bu) Az bir yarar(lanma)dır. Sonra bunların barınma yerleri cehennemdir. Ne kötü bir yataktır o! (Ali İmran Suresi, 197)
Müminler yeryüzünde yaşayan en güvenilir insanlardır. Çıkarları uğruna yalana dolana ve çirkin oyunlara asla başvurmazlar. Adaleti ve hakkı gözetirler. Her koşulda Allah’ın rızasını kaybedecek tüm ahlaksız davranışlardan titizlikle kaçınırlar.
Müminler yardımı yalnızca Allah’tan beklerler. Pekçok sahibi olan bir köle olmak yerine sadece Allah’a kul olmayı seçerler. Bu da onların para ve güç hırsına kapılıp bu yolda her türlü ahlaksızlığı yapmalarına engel olur.
Allah (ortak koşanlar için) bir örnek verdi: Kendisi hakkında uyumsuz ve geçimsiz bulunan, sahipleri de çok ortaklı olan (köle) bir adam ile yalnızca bir kişiye teslim olmuş bir adam. Bu ikisinin durumu bir olur mu? Hamd, Allah'ındır. Hayır onların çoğu bilmiyorlar. (Zümer Suresi, 29)
Elbette Kuran ahlakına uygun yaşamayan insanlar tamamiyle kötü ahlak özelliklerine sahiptir diyemeyiz. Allah her insanı vicdanlı olarak yaratmıştır. Ancak Allah korkusu olmayan bir insan şeytanın telkinlerine açık olduğu için normalde gösterdiği güzel davranışları zor anlarda göstermeyi başaramaz. Her koşulda güzel ahlakı gösterebilmek ve bunda kararlı olabilmek için Allah inancının ve korkusunun tam olması şarttır. Müminin en büyük özelliği budur. İbadetinde ve inancında kararlı ve süreklidir. Zamana ve mekana göre değişmeyen bir karaktere sahiptir.
Allah'ın sevgi ve rızasını kaybetmemek hepimiz için amaç olmalıdır. Þeytanın bizi bu yoldan uzaklaştıcak tüm telkin ve vesveselerine kulaklarımızı tıkayarak bu güzel ahlaka sahip olabiliriz. Kalbimizi, beynimizi Allah ile dolduralım ki şeytan sızacak bir yer bulamasın. Dünya bizleri, süsleri ve oyunlarıyla aldatamasın. Yüreğimiz, aklımız her zaman Allah sevgisi ve korkusu ile dolu olsun inşaAllah.
Altuğ Öztürk

Rabbim,her vesiLede SENÝN keremin saklýdýr,
SebepLer sayýsýnca hamd SANA....

“Benimdir” diye bildiklerim Senindir
Beni bende olanlara bende etme
“Ben” diye bildiðim de Senin emrindir
Beni bende býrakýp Senden etme
Rabbim, yüzümü Sana döndüm
Gönlümü de Sana çevir
Rabbim, bir Seni bir bildim
Sevdalarýmý Sende bitir...

simuzer47

Ziyaretçi
Ocak 04, 2011, 09:03:10 ÖS

Alıntı yapılan: ...Tefekkür... - Aralık 12, 2010, 04:39:55 ÖS
Müminler yardımı yalnızca Allah’tan beklerler. Pekçok sahibi olan bir köle olmak yerine sadece Allah’a kul olmayı seçerler. Bu da onların para ve güç hırsına kapılıp bu yolda her türlü ahlaksızlığı yapmalarına engel olur.
....

... Müminin en büyük özelliği budur. İbadetinde ve inancında kararlı ve süreklidir. Zamana ve mekana göre değişmeyen bir karaktere sahiptir.
Öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum.
Evt, başlıkta da vurgulandığı gibi mü'min farklıdır. Zaten onun en büyük farkı Allah'a teslim olup tüm sahte ilahları elinin tersiyle itip onları reddetmesidir. Allahu Teala'yı İlah ve Rabb olarak kabul edip, hayatına karışan tek karar mercii olarak kabul eden kişiden diğerleri gibi olması beklenmez zaten. Alıntı yaptığım ikinci paragrafta da geçtiği gibi mü'minin bu hali süreklidir, zaman ve mekana göre değişmez. Çünkü o gelip geçici kaynaklardan değil, Kur'an'dan ve sünnetten beslenir. Sözü fazla uzatmanın bi anlamı yok aslında, selametle inşAllah... :) 

MiM

ADMiN
11,903
Ocak 14, 2011, 04:56:51 ÖS
paylaşıma da yoruma da ilanihaye teşekkürler...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.153 saniyede 26 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017