Ölüm Var!

hayatın anlamı"İSLAM" => Hz. MUHAMMED (s.a.v) => Hadis bahçesi => Konuyu başlatan: ...Tefekkür... - Haziran 03, 2009, 04:18:56 ÖS

Başlık: Haya...
Gönderen: ...Tefekkür... - Haziran 03, 2009, 04:18:56 ÖS
İbnu Mes'ud (radıyall''hu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissal''tu vessel''m): "Allah'tan hakkııyla hay'' edin!" buyurdular. Biz:1641 - İbnu Mes'ud (radıyall''hu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissal''tu vessel''m): "Allah'tan hakkııyla hay'' edin!" buyurdular. Biz:

"Ey Allah'ın Resûlü, elhamdülillah, biz Allah'tan hay'' ediyoruz" dedik. Arıcak O, şu açıklamayı yaptı.: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah'tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batnı ve onun ihtiv'' ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, ''hireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkıyla haya etmiş olur. "

Tirmizî, Kıy''met 25, (2460).

1642 - Ebû Saîdi'l-Hudrî (radıyall''hu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissal''tu vessel''m) çadırdaki b''kire kızdan daha çok hay'' sahibi idi. Hoşlanmadığı bir şey görmüşse biz bunu yüzünden hemen anlar'dık."

Buh''rî, Edeb 77, Men''kıb 23; Müslim, Fed''ilu'n-Nebi 67, (2.320).

1643 - Zeyd İbnu Talha İbnu Rük''ne (radıyall''hu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissal''tu vessel''m) buyurdular ki: "Her bir dinin kendine has bir ahl''kı vardır. İsl''m'ın ahl''kı hayadır."

Muvatta, Hüsnü'1-Hulk 9, (2, 905); İbnu M''ce, Zühd 17, (4181, 4182).

1644 - Hz. Enes (radıyall''hu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissal''tu vessel''m) buyurdular ki: "Edebsizlik ve çirkin söz girdiği şeyi çirkinleştirir. Hay'' ise girdiğn şeyi güzelleştirir."

Tirmizî, Bir 47, (1975);İbnu M''ce, Zühd 17, (4185


Hz. Enes ve İbnu Abb''s radıyallahu anh anlatıyor:7237 - Hz. Enes ve İbnu Abb''s radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vessel''m buyurdular ki: "Her dinin (kendine has temel) bir huyu vardır. İsl''m'ın bu huyu, hayadır."

7238 - Ebu Bekre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissal''tu vessel''m buyurdular ki: "Haya imandandır. İman (sahibi) ise cennettedir. Hayasızlık (ve bundan kaynaklanan kabalıklar, çirkin ve kırıcı sözler) cefa (eziyet, zulüm, haksızlık)dan bir parçadır. Cefa (eden de) cehennemdedir."

7239 - Ebu Sa'îdi'I-Hudrî radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissal''tu vessel''m'ın yanında oturuyor idik. (Bir ara): "Size Abdulkays kabilesinin gönderdiği heyet geldi" buyurdular. Halbuki içimizden hiç kimse (henüz heyetin geldiğini) görmemişti. Hakikaten geldiler ve konakladılar. Sonra Aleyhissal''tu vesselam'ın huzuruna geldiler. Onlardan Eşecc el-Asarî (adında biri) konaklama yerinde kaldı, o sonradan geldi. Çünkü o, bir konağa indi, devesini ıhtırdı. Yolculuk elbisesini bir kenara bıraktı. Sonra (taze elbise giyip, öyle) Aleyhissal''tu vesselam'ın huzuruna çıktı. Resülullah aleyhissal''tu vessel''m da ona: "Ey Eşecc! Sende aziz ve celil olan Allah'ın sevdiği iki haslet vardır: Hilm (acele etmemek) ve teenni ile hareket etmek" buyurdular. Eşecc: "Ey Allah'ın Resülü! Bu hasletler, cibilliyetimde (fıtratımda doğuştan getirdiğim) bir şey mi, yoksa sonradan (iradı gayretimle) meydana gelen bir şey mi?" dedi. Aleyhissal''tu vessel''m: "Hayır! Yaratılışında bulunan bir şeydi buyurdular."

7240 - İbnu Abb''s radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissal''tu vessel''m Eşecc el-Asarî'ye: "Muhakkak ki sende Allah'ın sevdiği iki haslet var: Hilm (acele etmemek) ve haya" buyurdular."

7241 - İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resülullah aleyhissal''tu vessel''m buyurdular ki: "Allah indinde kişinin yuttuğu en sevaplı yudum, Allah'ın rızasını düşünerek kendini tutup, yuttuğu ötke yudumudur."

Başlık: Ynt: Haya...
Gönderen: can rüba - Aralık 13, 2009, 03:25:32 ÖS
Faydalı bir paylaşım olmuş.Allah razı olsun Tefekkür ablacım.

Rabbim bizleri hakkıyla haya edebilenlerden eylesin.Amin
Başlık: Ynt: Haya...
Gönderen: FersahFersah - Temmuz 03, 2011, 11:49:49 ÖÖ
Sağol kardeş