Şubat 19, 2018, 11:20:03 ÖS

Haberler:

Böylece günahlarını itiraf ederler. Artık (Allah'ın rahmetinden) uzak olsun, o alevli cehennemin mahkûmları! (Mulk -11)Son İletiler

Sayfa1 2 3 ... 10
1
Eğitim / Yurtdışı Öğretmenlerin Seçme S...
Last post by Fussilet - Aralık 16, 2017, 03:10:22 ÖÖ
Almanca, Fransızca ve İtalyanca Konuşulan Avrupa Ülkelerinde Görevlendirilecek Öğretmenlerin Seçme Sınavı 2018 
Almanca, Fransızca ve İtalyanca Konuşulan Avrupa Ülkelerinde Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzu için tıklayınız...

 
EK-1 Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu
EK-2 Başvuru Formu
EK-3 Dilekçe Formatı
2
Bunları biliyor musunuz? / Blue Origin hakkında bilinmesi...
Last post by Fussilet - Kasım 25, 2017, 06:55:43 ÖS
Blue Origin Başardı!
Uzaya fırlatılan roket Blue Origin, test amaçlı misyonunu başarıyla tamamladı. Böylelikle yakın gelecekte insanların uzaya çok daha düşük maliyetlerle...

Uzaya fırlatılan roket Blue Origin, test amaçlı misyonunu başarıyla tamamladı. Böylelikle yakın gelecekte insanların uzaya çok daha düşük maliyetlerle çıkması yolunda önemli bir aşama geride bırakılmış oldu. Konuya dair detaylar ve video, insanoğlu için başdöndürücü gelişmelerin habercisi adeta...

blue-origin

Öncelikle şu soruya yanıt verelim; Blue Origin nedir? ünlü girişimci ve dünyanın en zengin isimlerinden Jeff Bezos'un projesi. Temelde uzaya doğru hareket eden bir roket, roketin başlığının uzayda ayrılması ve insanların 4 dakika kadar dünyayı uzaydan izleyebilmesi fikrine dayanıyor. İşin çarpıcı yanı ise bunun için kullanılan roket, yeryüzüne zarar görmeden inebiliyor. Yani adeta bir tür asansör vazifesi görüyor. Dolayısıyla uzaya seyahat için söz konusu harcama inanılmaz derecede azalıyor.[/size][/color][/font][/size][/color]
blue-origin

Uzaya çıkan kapsül içindeki insanlarla birlikte bir süre sonra gezegene doğru düşmeye başlıyor. Bu aşamada paraşütler devreye giriyor ve güvenli bir inişin sağlanması hedefleniyor. Elbette bunları okurken bile akıllara soru işaretlerinin geldiğini biliyoruz. 'Ya paraşütler açılmazsa' burada sanıyoruz ki en önemli soru. Çalışmaların merkezinde güvenlik var ve bu yönde sonraki aşamalarda verimliliğin kusursuz seviyeye çıkarılacağı belirtiliyor.
Öte yandan Jeff Bezos'u tebrik eden isimlerden biri, uzaya seyahat konusunda yatırımları olan bir diğer isim Elon Musk oldu. SpaceX projesi ile benzer bir çalışma içinde olan ünlü milyarder, Bezos'a Twitter üzerinden tebriklerini iletii.
Haberin devamında konuya ilişkin videoyu izlebilirsiniz. İyi seyirler.
3
Biyografi (Başarılı İnsanlar) / Jeff Bezos hayat hikayesi
Last post by Fussilet - Kasım 25, 2017, 06:49:18 ÖS

Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos, yaklaşık olarak 57 milyar dolarlık net serveti ile teknoloji dünyasının en güçlü isimlerinden.
Bugün "Everything Store" yılda 100 milyar dolar değerinde ürün satıyor.
Pekiyi Bezos'u bu günlere getiren hikayesine yakından bakmaya ne dersiniz?
Jeff'in annesi Jackie, 1964 yılında onu doğruduğunda daha çok gençti. Kübalı göçmen Mike Bezos ile evlendi ve Bezos, Jeff'i evlat edindi. Jeff, Mike'ın gerçek babası olmadığını 10 yaşına kadar bilmedi.

Bezos 4 yaşındayken annesi, biyolojik babasını kendisiyle iletişime geçmemesi için uyardı. O zamanlar bir sirk sanatçısı olan babası, sonrasında Brad Stone'a "The Everything Store" kitabı için verdiği röportajda oğlunun nerelere geldiğini bilmediğini itiraf etti.
Bezos, daha küçük yaştan zekası ile sivriliyordu. Küçükken bir tornavida yardımıyla beşiğini sökerek gerçek bir yatakta uyumak istediğini söylemişti.
4 yaşından 16 yaşına kadar Bezos, yazlarını dedesinin çiftliğinde geçirirdi. Burada yel değirmenlerini tamir eder, boğaları kısırlaştırırdı.
Dedesi Preston Gise, Bezos için büyük bir ilham kaynağıydı. Entellektüel uğraşlara olan tutkusunun büyümesine büyük katkısı oldu. 2010'da yaptığı bir konuşmada Bezos, dedesinin ona "nazik olmanın, akıllı olmaktan daha zor olduğunu" öğrettiğini açıkladı.
Bezos, aynı zamanda gençlik yıllarında büyük bir Star Trek hayranıydı. Zamanında Amazon'u, film karakteri Kaptan Jean-Luc Picard'ın bir sözü olan MakeItSo.com olarak adlandırmayı bile düşünmüştü.
Okulda ise Bezos, öğretmenlerine, insanlığın geleceğinin bu gezegende olmadığını söyler dururdu. Çocuk olarak hep bir uzay girişimcisi olmak isterdi. Şimdi ise Blue Origin isimli bir uzay araştırma şirketine sahip.
Ergenliği sırasında bir yaz dönemini McDonalds'da çalışarak geçiren Bezos, sonrasında kız arkadaşıyla birlikte çocuklar için 10 günlük bir yaz kampı niteliğinde olan Dream Enstitüsü'nü kurdu. Kampa katılım için kişi başına 600 dolar aldılar, ona rağmen 6 öğrenci yazdırmayı başarabildiler. Yüzüklerin Efendisi ise okuması zorunlu kitaplar listesindeydi.
Princeton Üniversitesi'ne giren Bezos, bilgisayar bilimleri okudu. Mezuniyeti sırasında Intel ve Bell Labs'ten aldığı iş tekliflerini reddederek Fitel isimli bir startupa katıldı.
Fitel'den ayrıldıktan sonra, ileride CNET'in kurucusu olacak olan Halsey Minor ile az kalsın faks üzerinden haber hizmeti sunan bir startup kuruyordu.
Ancak onun yerine Bezos, yatırım fonu olan D.E. Shaw'da çalışmaya başladı. Yalnızca 4 yıl çalıştıktan sonra kıdemli genel müdür yardımcısı oldu.
Bu sırada Bezos, aynı zamanda salon dansı dersleri alıyordu. Bezos'un buradaki amacı, 'analitik yoldan' kız ayarlamaktı.
1993 yılında ise D.E. Shaw'da tanıştığı MacKenzie Tuttle ile evlendi. Kendisi şu anda bir yazar.

bezos-wife

1994 yılında Bezos, webin bir yılda yüzde 2,300 büyüme gösterdiğini öğrendi. Bu rakam onu inanılmaz derecede şaşırttı ve bu hızlı büyümeden bir şekilde yararlanması gerektiğine karar verdi. Online olarak satılabilecek 20 ürünün listesini çıkardıktan sonra en iyi seçeneğin kitaplar olduğuna karar verdi.
Harika bir işe sahip olmasına rağmen D.E. Shaw'dan ayrılmaya karar verdi: "Her şey harika giderken küçük şeyler dikkatinizi fazlasıyla dağıtabiliyor. Biliyorum ki 80 yaşıma bastığımda neden 1994 yılında, yılın ekonomik açıdan en kötü zamanında, Wall Street ikramiyesinden vazgeçtiğimi asla sorgulamayacağım. 80 yaşına bastığında böyle şeylere kafa yormazsın. Bununla birlikte, internet denen bu şeye katılmazsam hayatım boyunca bundan pişman olacağımı da biliyordum. İnternetin devrim yaratacak bir hareket olacağını tahmin edebiliyordum. Bu şekilde bakınca aslında karar vermek hiç de zor olmadı."
Firmadaki patronu David E. Shaw, Bezos'u kalması için ikna etmeye çalıştı. Ancak Bezos, çoktan kendi şirketini kurmaya karar vermişti bile.
Ve böylece Amazon doğdu. MacKenzie ve Jeff, Texas'ta bulunan babasından araba ödünç aldılar. Yol boyunca Bezos, kar öngörüleri yaptı.
Bezos, Amazon'u bir garajda başladı. Çoğu iş toplantısını da garajın yakınlarındaki Barnes & Noble'da gerçekleştirdi.
İlk zamanlarda, bir satış gerçekleştiğinde ofiste bir zil çalardı. Herkes, yeni bir müşteri olup olmadığını görmek için toplanırdı. Sadece birkaç hafta içerisinde zil o kadar sık çalmaya başlamıştı ki, durdurmak zorunda kaldılar.
Çıkışının ilk ayında Amazon, hem tüm 50 ABD eyaletine, hem de 45 farklı ülkeye kitap satmıştı. 1997 yılında ise halka açıldı.
Dot-com patlaması geldiğinde ise analistler, şirkete amazon.bomb (amazon.bomba) ismini taktılar. Ancak Amazon, bu patlama karşısında güçlü durdu ve dot-com fırtınası sırasında ortalıktan kaybolmayan birkaç startup arasında yer aldı.
Amazon'un hisseleri, bu patlamadan itibaren büyümeye devam etti. Şimdi ise kitap satışının yanısıra, beyaz eşyadan giyime ve bilgisayar hizmetlerine kadar aklınıza gelebilecek her türlü ürünü satıyor.
Jeff Bezos, talepkar bir patrondu ve bazen çalışanlarına patlayabiliyordu. Kimi söylentilere göre bu huyunu törpülemek adına bir liderlik koçu bile tutmuştu.
Bezos, Amazon'da Powerpoint sunumları yasaklamasıyla bilinir. Bunun yerine çalışanlarından sade, hedef odaklı, en fazla 6 sayfalık taslaklar sunmalarını istiyor.
Bununla birlikte bedava yemek dağıtmayıp masaj hizmeti sunmayan, tutumlu bir şirket kültürü yaratmakla da adından söz ettiriyor.
1998 yılında Bezos, Google'ın erken yatırımcılarından biri oldu. Yaptığı 250.000 dolarlık yatırım ile şirket halka açıldığında 3.3 milyon hisse sahibi oldu.
Şu anda Bezos'un net varlığı, yaklaşık 57 milyar dolar.
Pekiyi Bezos bu parayla ne yapıyor? 2012 yılında Washington'da eşcinsel evliliği desteklemek adına 2.5 milyon dolar bağış yapan Bezos, aynı zamanda hem Texas'taki arazisinin bir kısmını, hem de 42 milyon dolarını 10.000 yıl boyunca çalışmak için tasarlanan, The Clock of the Long Now  isimli bir yer altı saatine bağışladı.
2013 yılında ise Bezos, 250 milyon dolara The Washington Post'u satın aldı.
The Washington Post, oldukça hızlı büyümekte. Ekim raporlarına göre ilk defa The New York Times'ı tekil ziyaretçi sayısında geçti.
Öte yandan Bezos'un uzay şirketi Blue Originde geçtiğimiz yıl tekrar kullanılabilir bir roket fırlatarak tarih yazdı.
Bezos'un uçmaya olan ilgisi, ona sıkıntılar yaratmadı değil. 2003 yılında, bir helikopter kazasında neredeyse hayatını kaybediyordu.
Geçtiğimiz ay kişisel jetini, İran tarafından tutulan bir Washington Post çalışanını evine götürmek için kullandı.
2013'ün sonlarına doğru Bezos, Amazon'un, siparişleri 30 dakika içerisinde teslim edebilecek drone'lar üzerinde çalıştığını duyurarak yine herkes şaşırttı.
Bezos'un Lake Washington'da bir evi, Beverley Hills'te de 24.25 milyon dolarlık bir arsası var.
Amazon, donanım hedeflerini de büyütmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda kendine ait bir TV yayın aracı ile bir akıllı telefon piyasaya sürdü.
Fire Phone adı verilen bu akıllı telefon tam bir fiyaskoydu, ancak bu, Bezos'un donanım girişimlerini durduracak gibi görünmüyor. Geçtiğimiz yıl Business Insider'a verdiği bir röportajda, "Cihaz portfolyomuzu geniş açıdan incelersiniz, donanım ekibimizin harika işler çıkardığını göreceksiniz. Telefon konusuna gelince ise biraz daha beklemenizi tavsiye ederim." dedi.
Aslna bakarsanız Amazon'un birden fazla farklı işletmesi var. Şu an için en hızlı büyüyen işi aslında e-ticaret değil. Amazon Web Hizmetleri, cloud programlama hizmeti sayesinde geçtiğimiz yıl 8 milyar dolar ciro getirdi.
Bezos'un yakın zamanda yeni şeyler denemeyi bırakacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bezos'un Business Insider'a belirttiği gibi "Asıl önemli olan şu: Denemeyi sürdürmeyen, başarısızlığı kabullenip ileriye bakamayan firmalar, kurumsal varlıklarının sonunda sadece dua edebilecekleri bir konuma düşerler."
4
Fizik - Kimya / Güneşin Özellikleri
Last post by Fussilet - Kasım 25, 2017, 01:26:01 ÖÖ
Güneşin Özellikleri Nelerdir?
Güneş dünya'ya en yakın yıldızdır. Güneş sisteminin merkezi olan Güneş, aslında küçük yıldızlardan sayılır. Fakat başka yıldızlara oranla dünya'ya yakın olduğu için bize büyük görünür. 

Güneş'in dünyadan uzaklığı yaklaşık olarak 149.500.000 kilometredir. Çapı 1. 380. 000 kilometre olup dış görünüş bakımından 3 kısımda incelenebilir :

1- Işıkküre (Fotosfer)

2- Renkküre (Kromosfer)

3- Taç (Korona)

Güneşin Özellikleri Nelerdir?

Güneş dünyadan bir milyon defa daha büyüktür ama ağırlığı dünyanın sadece 332. 000 katıdır. Bu durumda,Güneş'in dünyadan daha hafif materyalden yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Başka türlü söylemek gerekirse, Güneş'i meydana getiren maddeler dünyayı meydana getiren maddelerden daha hafiftir. Çünkü dünya Güneş kadar büyük olsaydı,ağırlığı onun ağırlığının dört misli olacaktı.

Dünyayı meydana getiren elemanların büyük bir kısmı Güneş'te de mevcuttur. Hatta bunlardan bazılarının oranı dünyadakinden daha fazladır. Güneşin bileşiminde en yüksek oranla bulunan maddeler hidrojen,kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demirdir.

Yukarda, Güneş'i oluşturan materyalin dünyaya oranla daha hafif olmaları gerektiğini belirtmiştik. Bunun nedeni,Güneş'in genellikle gazlardan meydana gelmiş bir küre olmasıdır. Yani, Güneş kızgın bir gaz küresidir. Uzayda kızgın gazlardan oluşmuş bir kürenin varlığını tahayyül etmek belki de güçtür. Çünkü gaz kapalı tutulmadığı süre kaçan, dağılan bir elemandır. Ancak çekim kuvvetinin buradaki etkisini de unutmamak gerekir. Güneşin çekim gücü, dünyanın çekim, gücünden çok büyüktür.

Güneşin en belirgin özelliklerinden biri, belki birincisi de buradaki akıl almayacak yüksek ısıdır. Güneş'in ışık ve sıcaklık veren parlak kesimi ışıkküre'deki ısının 5800° (derece) olduğu hesaplanmıştır. Merkezindeki ısı ise yaklaşık olarak 20.000.000° (derece) yi bulmaktadır.Yüzeye doğru geldikçe bu ısı azalır.Işıkküre'nin üst kesimlerinde ısı 4200° ye kadar düşer.Bilimsel yöntemlerle yapılan incelemeler, bundan sonra ısımn gene yükseldiğini belirtmektedir. Taç kısmının başladığı 15.000 kilometrede 500. 000° ye ulaşmışken, tacın dış kesimlerinde 1.500.000°ye yükselir.

Güneş'in merkezindeki korkunç ve akıl almaz ısıda,madde en ilkel halindedir. Başka türlü söylemek gerekirse,atom çekirdekleri kendilerini kuşatan elektron uydulardan sıyrılmışlardır.

Dünyanın yoğunluğuna oranla Güneş'in yoğunluğunun daha az olacağı tabii bir şeydir. Nitekim Güneş'in yoğunluğu suyun yoğunluğunun 1.14 ü kadar olduğu halde, dünyanın yoğunluğu bunun 5. 5 katıdır.

Yazının başında Güneş'in dünyamıza en yakın yıldız olduğuna değinmiştik. Güneşten sonra bize en yakın yıldız (Alpha Centauri),gerçekte Güneşten yaklaşık olarak 300.000 defa daha uzaktır.

Güneşin enerji kaynağı çok eski tarihlerden beri bilim adamları için bir merak konusu olmuştur. Güneşin aynı büyüklükte bir kömür kitlesi olduğu varsayılsa,bu kitle 1500 yıl içinde yanıp biterdi. Oysa, bilimsel yöntemlerle yapılan incelemeler sonucu, dünya gibi Güneş'in de birkaç milyar yaşında olduğu ortaya çıkmıştır. Son inceleme ve araştırmalara göre, Güneş'teki enerji kaynağı atomlardır. Güneş'in merkezindeki hidrojen atomları sürekli olarak helyum atomuna çevrilmektedir. Bunun nedeni, basit yapılı hidrojen atomunun diğer bütün elemanların "yapı taşı" niteliğinde olmasıdır. Hidrojen'den sonra en basit atom da helyum atomudur. Hidrojen atomu Güneş'in merkezinde helyum atomuna dönüşürken % 3 oranında bir kayıp olur. Bu fark da enerji, sıcaklık ve ışık olarak şekillenir. Yani Güneş'in yüzünden devamlı olarak kaybolan enerji, iç yapısında atom değişmelerinden oluşan enerjiyle karşılanmaktadır. Bu da, Güneş'e akıl almaz boyutlarla dev yapılı ve tükenmez bir atom pili niteliği verir.
[/quote]


5
Vaazlar/Sohbet / Nihat Hatipoğlu Tüm Sohbetler...
Last post by Fussilet - Kasım 23, 2017, 09:33:34 ÖS
Affet.mp3                                               07-Nov-2014 04:14     26.1M
Affet.ogg                                               18-Nov-2007 03:29     14.1M
Affet.png                                               07-Nov-2014 12:50     9.1K
Affet.wma                                               16-Nov-2007 19:07     6.5M
Affet_64kb.mp3                                          18-Nov-2007 01:38     19.9M
Affet_vbr.mp3                                           18-Nov-2007 01:19     39.7M
Affet_vbr.png                                           07-Nov-2014 07:28     9.0K
Allah-ibilmek.mp3                                       07-Nov-2014 04:16     27.9M
Allah-ibilmek.ogg                                       18-Nov-2007 03:28     14.7M
Allah-ibilmek.png                                       07-Nov-2014 11:30     8.5K
Allah-ibilmek.wma                                       16-Nov-2007 19:09     6.9M
Allah-ibilmek_64kb.mp3                                  18-Nov-2007 01:21     21.1M
Allah-ibilmek_vbr.mp3                                   18-Nov-2007 01:16     42.2M
Allah-ibilmek_vbr.png                                   07-Nov-2014 07:36     8.5K
Allah-tan-iste.mp3                                      07-Nov-2014 04:15     29.2M
Allah-tan-iste.ogg                                      18-Nov-2007 03:30     14.9M
Allah-tan-iste.png                                      07-Nov-2014 11:27     7.8K
Allah-tan-iste.wma                                      16-Nov-2007 19:11     7.3M
Allah-tan-iste_64kb.mp3                                 18-Nov-2007 01:14     22.4M
Allah-tan-iste_vbr.mp3                                  18-Nov-2007 01:08     44.8M
Allah-tan-iste_vbr.png                                  07-Nov-2014 07:34     7.9K
Allah_icin_Harcamak.mp3                                 16-Nov-2007 23:02     45.6M
Allah_icin_Harcamak.ogg                                 17-Nov-2007 21:12     27.7M
Allah_icin_Harcamak.png                                 07-Nov-2014 09:14     10.6K
Allah_icin_Harcamak_64kb.mp3                            17-Nov-2007 20:57     22.9M
Anneye_Ozlem_ve_Peygambere_Ozlem.mp3                    16-Nov-2007 23:10     37.1M
Anneye_Ozlem_ve_Peygambere_Ozlem.ogg                    17-Nov-2007 21:10     22.7M
Anneye_Ozlem_ve_Peygambere_Ozlem.png                    07-Nov-2014 08:07     11.3K
Anneye_Ozlem_ve_Peygambere_Ozlem_64kb.mp3               17-Nov-2007 20:54     18.6M
Cehennem_ve_Azap.mp3                                    17-Nov-2007 01:36     19.3M
Cennet.mp3                                              17-Nov-2007 01:43     39.1M
Cenneti_istemiyormusunuz.mp3                            16-Nov-2007 23:14     19.9M
Ebu_Zer_Giffari.mp3                                     17-Nov-2007 16:45     23.9M
Edep-2-Yetimler.mp3                                     07-Nov-2014 04:13     26.1M
Edep-2-Yetimler.ogg                                     18-Nov-2007 03:31     15.8M
Edep-2-Yetimler.png                                     07-Nov-2014 11:19     10.2K
Edep-2-Yetimler.wma                                     16-Nov-2007 19:12     7.1M
Edep-2-Yetimler_64kb.mp3                                18-Nov-2007 01:10     22.4M
Edep-2-Yetimler_vbr.mp3                                 18-Nov-2007 01:12     44.7M
Edep-2-Yetimler_vbr.png                                 07-Nov-2014 06:29     10.3K
Edep-3.mp3                                              07-Nov-2014 04:09     32.1M
Edep-3.ogg                                              18-Nov-2007 03:32     19.5M
Edep-3.png                                              07-Nov-2014 11:38     9.3K
Edep-3.wma                                              16-Nov-2007 19:14     8.8M
Edep-3_64kb.mp3                                         18-Nov-2007 01:22     27.5M
Edep-3_vbr.mp3                                          18-Nov-2007 01:25     54.8M
Edep-3_vbr.png                                          07-Nov-2014 07:31     9.2K
Gul-Tasiyanlar.mp3                                      07-Nov-2014 04:18     16.3M
Gul-Tasiyanlar.ogg                                      18-Nov-2007 03:27     10.6M
Gul-Tasiyanlar.png                                      07-Nov-2014 11:34     10.2K
Gul-Tasiyanlar.wma                                      16-Nov-2007 19:16     8.9M
Gul-Tasiyanlar_64kb.mp3                                 18-Nov-2007 01:26     19.0M
Gul-Tasiyanlar_vbr.mp3                                  18-Nov-2007 01:27     38.0M
Gul-Tasiyanlar_vbr.png                                  07-Nov-2014 07:26     10.1K
Hazret-i_Hamza.mp3                                      17-Nov-2007 04:23     17.6M
Hazret-i_Hubeyb.mp3                                     17-Nov-2007 04:26     15.8M
Hazret-i_Omer-RA.mp3                                    17-Nov-2007 05:22     20.3M
Hazret-i_Sabit_bin_Kays.mp3                             17-Nov-2007 04:29     17.6M
Hz_Ali.mp3                                              17-Nov-2007 04:32     14.1M
Hz_Durar_bin_Ezver.mp3                                  07-Nov-2014 04:17     19.7M
Hz_Durar_bin_Ezver.ogg                                  07-Nov-2014 04:55     11.8M
Hz_Durar_bin_Ezver.png                                  07-Nov-2014 13:38     10.4K
Hz_Durar_bin_Ezver.wma                                  16-Nov-2007 19:18     5.7M
Hz_EbuBekir-.mp3                                        17-Nov-2007 05:03     28.5M
Hz_Ebu_Umame.mp3                                        07-Nov-2014 04:12     33.0M
Hz_Ebu_Umame.ogg                                        07-Nov-2014 04:56     19.2M
Hz_Ebu_Umame.png                                        07-Nov-2014 13:36     9.4K
Hz_Ebu_Umame.wma                                        16-Nov-2007 19:21     9.4M
Hz_Numan_Bin_Mukarrin.mp3                               07-Nov-2014 04:10     24.9M
Hz_Numan_Bin_Mukarrin.ogg                               07-Nov-2014 04:54     14.7M
Hz_Numan_Bin_Mukarrin.png                               07-Nov-2014 13:43     9.8K
Hz_Numan_Bin_Mukarrin.wma                               16-Nov-2007 19:23     7.0M
Hz_Osman-.mp3                                           17-Nov-2007 05:35     24.4M
Hz_Zulbicadeyn.mp3                                      07-Nov-2014 04:31     18.5M
Hz_Zulbicadeyn.ogg                                      07-Nov-2014 04:57     10.9M
Hz_Zulbicadeyn.png                                      07-Nov-2014 13:40     10.1K
Hz_Zulbicadeyn.wma                                      16-Nov-2007 19:24     5.3M
Kabir.mp3                                               17-Nov-2007 05:54     20.9M
Kabir_Alemi-ve-Azabi.mp3                                17-Nov-2007 06:31     19.0M
Kabir_Azabi.mp3                                         16-Nov-2007 23:18     19.0M
Kabir_Nimetleri.mp3                                     16-Nov-2007 23:22     20.5M
Kelimei_Tevhid.mp3                                      16-Nov-2007 23:27     23.8M
Kuranin-Evrensel-Mesaji-nh-kuran.mp3                    07-Nov-2014 04:47     53.6M
Kuranin-Evrensel-Mesaji-nh-kuran.ogg                    18-Nov-2007 03:27     28.2M
Kuranin-Evrensel-Mesaji-nh-kuran.png                    07-Nov-2014 12:13     10.0K
Kuranin-Evrensel-Mesaji-nh-kuran.wma                    16-Nov-2007 21:02     13.4M
Kuranin-Evrensel-Mesaji-nh-kuran_64kb.mp3               18-Nov-2007 00:48     41.6M
Kuranin-Evrensel-Mesaji-nh-kuran_vbr.mp3                18-Nov-2007 00:45     83.0M
Kuranin-Evrensel-Mesaji-nh-kuran_vbr.png                07-Nov-2014 07:19     10.3K
Mahser.mp3                                              17-Nov-2007 11:48     25.0M
Medinenin_Gozyaslari-1.mp3                              16-Nov-2007 23:38     29.3M
Medinenin_Gozyaslari-1.ogg                              17-Nov-2007 21:31     21.0M
Medinenin_Gozyaslari-1.png                              07-Nov-2014 08:56     8.9K
Medinenin_Gozyaslari-1_64kb.mp3                         17-Nov-2007 20:49     14.7M
Medinenin_Gozyaslari_2.mp3                              16-Nov-2007 23:33     29.3M
Medinenin_Gozyaslari_2.ogg                              17-Nov-2007 21:07     20.9M
Medinenin_Gozyaslari_2.png                              07-Nov-2014 09:03     9.8K
Medinenin_Gozyaslari_2_64kb.mp3                         17-Nov-2007 20:31     14.6M
Mezarlik_Ziyareti.mp3                                   17-Nov-2007 11:55     25.5M
NH-Komsu.mp3                                            07-Nov-2014 04:35     26.8M
NH-Komsu.ogg                                            18-Nov-2007 03:24     16.5M
NH-Komsu.png                                            07-Nov-2014 12:15     9.6K
NH-Komsu.wma                                            16-Nov-2007 19:29     7.4M
NH-Komsu_64kb.mp3                                       18-Nov-2007 00:37     23.2M
NH-Komsu_vbr.mp3                                        18-Nov-2007 00:39     46.2M
NH-Komsu_vbr.png                                        07-Nov-2014 07:41     9.7K
NH-Medine-Mudafasi.mp3                                  07-Nov-2014 04:34     35.9M
NH-Medine-Mudafasi.ogg                                  18-Nov-2007 03:34     21.4M
NH-Medine-Mudafasi.png                                  07-Nov-2014 12:09     10.1K
NH-Medine-Mudafasi.wma                                  16-Nov-2007 19:32     9.8M
NH-Medine-Mudafasi_64kb.mp3                             18-Nov-2007 00:41     30.8M
NH-Medine-Mudafasi_vbr.mp3                              18-Nov-2007 00:52     61.5M
NH-Medine-Mudafasi_vbr.png                              07-Nov-2014 07:39     10.0K
NH-tavsiyeler.mp3                                       07-Nov-2014 04:37     52.0M
NH-tavsiyeler.ogg                                       18-Nov-2007 03:23     22.0M
NH-tavsiyeler.png                                       07-Nov-2014 11:47     8.6K
NH-tavsiyeler.wma                                       17-Nov-2007 17:20     8.7M
NH-tavsiyeler_64kb.mp3                                  18-Nov-2007 00:54     33.3M
NH-tavsiyeler_vbr.mp3                                   18-Nov-2007 01:04     66.5M
NH-tavsiyeler_vbr.png                                   07-Nov-2014 07:24     8.3K
NHatipoglu-24__Hadis.mp3                                16-Nov-2007 21:17     27.4M
NHatipoglu-24__Hadis.ogg                                07-Nov-2014 04:58     13.0M
NHatipoglu-24__Hadis.png                                07-Nov-2014 14:52     10.4K
Namaz-3.mp3                                             07-Nov-2014 04:33     37.1M
Namaz-3.ogg                                             18-Nov-2007 03:25     19.2M
Namaz-3.png                                             07-Nov-2014 11:42     9.5K
Namaz-3.wma                                             17-Nov-2007 16:50     7.9M
Namaz-3_64kb.mp3                                        18-Nov-2007 01:06     30.1M
Namaz-3_vbr.mp3                                         18-Nov-2007 01:01     60.2M
Namaz-3_vbr.png                                         07-Nov-2014 07:22     9.7K
Namaz-5.mp3                                             07-Nov-2014 04:49     12.7M
Namaz-5.ogg                                             18-Nov-2007 03:25     8.1M
Namaz-5.png                                             07-Nov-2014 11:21     9.7K
Namaz-5.wma                                             16-Nov-2007 23:53     6.9M
Namaz-5_64kb.mp3                                        18-Nov-2007 00:59     14.7M
Namaz-5_vbr.mp3                                         18-Nov-2007 00:55     29.4M
Namaz-5_vbr.png                                         07-Nov-2014 06:05     9.9K
Namaz_1.mp3                                             16-Nov-2007 23:44     25.6M
Namaz_2.mp3                                             16-Nov-2007 23:51     38.4M
Nasihat.mp3                                             17-Nov-2007 12:01     17.2M
Nihat-Hatipoglu-Namaz-5.mp3                             07-Nov-2014 04:45     12.7M
Nihat-Hatipoglu-Namaz-5.ogg                             18-Nov-2007 03:26     8.1M
Nihat-Hatipoglu-Namaz-5.png                             07-Nov-2014 11:23     9.7K
Nihat-Hatipoglu-Namaz-5.wma                             16-Nov-2007 20:49     6.9M
Nihat-Hatipoglu-Namaz-5_64kb.mp3                        18-Nov-2007 00:56     14.7M
Nihat-Hatipoglu-Namaz-5_vbr.mp3                         18-Nov-2007 00:57     29.4M
Nihat-Hatipoglu-Namaz-5_vbr.png                         07-Nov-2014 05:20     9.9K
Nihat-Hoca-A-Kadir-Geylani-1.mp3                        07-Nov-2014 04:48     20.7M
Nihat-Hoca-A-Kadir-Geylani-1.ogg                        18-Nov-2007 03:33     12.6M
Nihat-Hoca-A-Kadir-Geylani-1.png                        07-Nov-2014 11:32     10.6K
Nihat-Hoca-A-Kadir-Geylani-1.wma                        16-Nov-2007 20:52     5.7M
Nihat-Hoca-A-Kadir-Geylani-1_64kb.mp3                   18-Nov-2007 01:30     17.8M
Nihat-Hoca-A-Kadir-Geylani-1_vbr.mp3                    18-Nov-2007 01:58     35.5M
Nihat-Hoca-A-Kadir-Geylani-1_vbr.png                    07-Nov-2014 05:05     10.8K
NihatHatipoglu-PeygamberimizinAhlaki.mp3                16-Nov-2007 20:50     2.1M
Nihat_Hatipoglu-Nasil_Iman_Ettiler.mp3                  16-Nov-2007 19:47     46.3M
Nihat_Hatipoglu-Nasil_Iman_Ettiler.ogg                  17-Nov-2007 21:05     36.4M
Nihat_Hatipoglu-Nasil_Iman_Ettiler.png                  07-Nov-2014 05:51     10.6K
Nihat_Hatipoglu-Nasil_Iman_Ettiler_64kb.mp3             17-Nov-2007 20:30     23.2M
Nihat_Hatipoglu-Peygamberimizin_SAV_Son_13_Gunu.mp3     17-Nov-2007 12:12     24.3M
Nihat_Hatipoglu-Tebuk_Seferi_ve_Tovbe.mp3               17-Nov-2007 00:05     57.3M
Nihat_Hatipoglu-Tebuk_Seferi_ve_Tovbe.ogg               17-Nov-2007 21:00     36.8M
Nihat_Hatipoglu-Tebuk_Seferi_ve_Tovbe.png               07-Nov-2014 08:00     9.0K
Nihat_Hatipoglu-Tebuk_Seferi_ve_Tovbe_64kb.mp3          17-Nov-2007 20:52     28.6M
Olum-kabir_Ruyasi.mp3                                   17-Nov-2007 12:22     23.3M
Olum-kabir_Ruyasi2.mp3                                  17-Nov-2007 00:17     28.4M
Olum-kabir_Ruyasi2.ogg                                  17-Nov-2007 21:02     20.2M
Olum-kabir_Ruyasi2.png                                  07-Nov-2014 10:13     9.7K
Olum-kabir_Ruyasi2_64kb.mp3                             17-Nov-2007 20:27     14.2M
Peyg_SAV_Son_13_Gunu.mp3                                17-Nov-2007 12:35     24.3M
Peygambere_Salavat_1.mp3                                17-Nov-2007 12:44     20.3M
Peygamberimizin-iki-Gulu-Kerbela.mp3                    17-Nov-2007 00:22     26.9M
Resule_Sevgi.mp3                                        17-Nov-2007 00:32     51.9M
Resule_Sevgi.ogg                                        17-Nov-2007 21:16     32.0M
Resule_Sevgi.png                                        07-Nov-2014 10:01     12.0K
Resule_Sevgi_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 20:25     26.0M
Resulullahin_kefelenmesi-ve_defni.mp3                   17-Nov-2007 00:39     23.2M
Ruya1.mp3                                               17-Nov-2007 00:50     52.9M
Ruya1.ogg                                               17-Nov-2007 21:35     40.8M
Ruya1.png                                               07-Nov-2014 10:05     10.4K
Ruya1_64kb.mp3                                          17-Nov-2007 20:35     26.4M
SAHABELER4.mp3                                          17-Nov-2007 01:29     24.5M
SAHABELER4.ogg                                          17-Nov-2007 21:29     20.0M
SAHABELER4.png                                          07-Nov-2014 10:20     10.3K
SAHABELER4_64kb.mp3                                     17-Nov-2007 20:37     12.2M
Sahabeler1.mp3                                          17-Nov-2007 00:56     33.8M
Sahabeler1.ogg                                          17-Nov-2007 21:28     24.9M
Sahabeler1.png                                          07-Nov-2014 09:32     7.1K
Sahabeler1_64kb.mp3                                     17-Nov-2007 20:47     16.9M
Sahabeler2.mp3                                          17-Nov-2007 01:15     85.5M
Sahabeler2.ogg                                          17-Nov-2007 21:25     66.2M
Sahabeler2.png                                          07-Nov-2014 10:40     9.4K
Sahabeler2_64kb.mp3                                     17-Nov-2007 20:45     42.7M
Sahabeler3.mp3                                          17-Nov-2007 01:24     51.8M
Sahabeler3.ogg                                          17-Nov-2007 21:19     41.9M
Sahabeler3.png                                          07-Nov-2014 10:35     9.0K
Sahabeler3_64kb.mp3                                     17-Nov-2007 20:40     25.9M
Sahabenin_izinde_1.mp3                                  17-Nov-2007 12:51     21.2M
Sahabenin_izinde_2.mp3                                  17-Nov-2007 12:58     21.8M
Sahabenin_izinde_3.mp3                                  17-Nov-2007 13:08     17.7M
Sahabenin_izinde_4.mp3                                  17-Nov-2007 13:15     20.1M
Sahabenin_izinde_5.mp3                                  17-Nov-2007 13:26     23.9M
Sahabenin_izinde_6.mp3                                  17-Nov-2007 13:34     23.5M
Sahabenin_izinde_7.mp3                                  17-Nov-2007 13:38     17.2M
Sahabenin_izinde_8.mp3                                  17-Nov-2007 13:45     21.3M
Tevbe.mp3                                               17-Nov-2007 01:32     19.0M
guzellikleri_tavsiye.mp3                                17-Nov-2007 17:11     9.9M
hatipoglu_128kb.m3u                                     18-Nov-2007 02:24     905.0B
hatipoglu_64kb.m3u                                      18-Nov-2007 04:00     5.5K
hatipoglu_64kb_mp3.zip                                  18-Nov-2007 03:45     2.0G
hatipoglu_archive.torrent                               05-May-2016 17:02     203.4K
hatipoglu_files.xml                                     05-May-2016 17:02     231.3K
hatipoglu_meta.xml                                      05-May-2016 17:02     2.2K
hatipoglu_reviews.xml                                   20-Aug-2012 20:05     426.0B
hatipoglu_vbr.m3u                                       18-Nov-2007 04:02     4.4K
medineye_ozlem.mp3                                      17-Nov-2007 17:30     5.9M
n-h-mirac_kandili.mp3                                   07-Nov-2014 04:49     28.3M
n-h-mirac_kandili.ogg                                   18-Nov-2007 03:38     13.8M
n-h-mirac_kandili.png                                   07-Nov-2014 12:18     10.7K
n-h-mirac_kandili.wma                                   17-Nov-2007 17:27     7.2M
n-h-mirac_kandili_64kb.mp3                              18-Nov-2007 02:09     22.3M
n-h-mirac_kandili_vbr.mp3                               18-Nov-2007 02:10     44.6M
n-h-mirac_kandili_vbr.png                               07-Nov-2014 05:03     10.0K
n.hoca.mp3                                              16-Nov-2007 19:25     6.1M
n.hoca.ogg                                              17-Nov-2007 21:20     2.0M
n.hoca.png                                              07-Nov-2014 08:29     12.5K
n.hoca_64kb.mp3                                         17-Nov-2007 20:37     3.1M
nezamanu-yanacaksin.mp3                                 07-Nov-2014 04:27     28.3M
nezamanu-yanacaksin.ogg                                 18-Nov-2007 03:42     14.7M
nezamanu-yanacaksin.png                                 07-Nov-2014 12:25     10.6K
nezamanu-yanacaksin.wma                                 16-Nov-2007 19:27     6.8M
nezamanu-yanacaksin_64kb.mp3                            18-Nov-2007 02:08     20.9M
nezamanu-yanacaksin_vbr.mp3                             18-Nov-2007 02:06     41.8M
nezamanu-yanacaksin_vbr.png                             07-Nov-2014 05:01     10.6K
nh-ALLAH-icin-bagis-1.mp3                               07-Nov-2014 04:20     29.3M
nh-ALLAH-icin-bagis-1.ogg                               18-Nov-2007 03:41     17.6M
nh-ALLAH-icin-bagis-1.png                               07-Nov-2014 12:28     9.3K
nh-ALLAH-icin-bagis-1.wma                               17-Nov-2007 16:29     7.9M
nh-ALLAH-icin-bagis-1_64kb.mp3                          18-Nov-2007 02:01     24.9M
nh-ALLAH-icin-bagis-1_vbr.mp3                           18-Nov-2007 02:03     49.7M
nh-ALLAH-icin-bagis-1_vbr.png                           07-Nov-2014 05:16     9.2K
nh-ALLAH-icin-bagis-2.mp3                               07-Nov-2014 04:23     29.6M
nh-ALLAH-icin-bagis-2.ogg                               18-Nov-2007 03:43     18.0M
nh-ALLAH-icin-bagis-2.png                               07-Nov-2014 12:41     9.0K
nh-ALLAH-icin-bagis-2.wma                               17-Nov-2007 16:33     8.0M
nh-ALLAH-icin-bagis-2_64kb.mp3                          18-Nov-2007 02:12     25.2M
nh-ALLAH-icin-bagis-2_vbr.mp3                           18-Nov-2007 02:18     50.4M
nh-ALLAH-icin-bagis-2_vbr.png                           07-Nov-2014 05:07     9.3K
nh-Osman_ibni_Mazun.mp3                                 07-Nov-2014 04:19     33.3M
nh-Osman_ibni_Mazun.ogg                                 18-Nov-2007 03:43     15.6M
nh-Osman_ibni_Mazun.png                                 07-Nov-2014 12:22     10.8K
nh-Osman_ibni_Mazun.wma                                 17-Nov-2007 17:23     6.1M
nh-Osman_ibni_Mazun_64kb.mp3                            18-Nov-2007 02:19     23.4M
nh-Osman_ibni_Mazun_vbr.mp3                             18-Nov-2007 02:14     46.7M
nh-Osman_ibni_Mazun_vbr.png                             07-Nov-2014 05:14     10.1K
nh-allah-korkusu.mp3                                    07-Nov-2014 04:22     43.1M
nh-allah-korkusu.ogg                                    18-Nov-2007 03:40     22.1M
nh-allah-korkusu.png                                    07-Nov-2014 12:32     10.1K
nh-allah-korkusu.wma                                    16-Nov-2007 21:05     10.7M
nh-allah-korkusu_64kb.mp3                               18-Nov-2007 02:16     33.2M
nh-allah-korkusu_vbr.mp3                                18-Nov-2007 02:24     66.3M
nh-allah-korkusu_vbr.png                                07-Nov-2014 05:32     9.5K
nh-bilal-haydar-hoca-a.mp3                              07-Nov-2014 04:38     24.9M
nh-bilal-haydar-hoca-a.ogg                              18-Nov-2007 03:39     13.2M
nh-bilal-haydar-hoca-a.png                              07-Nov-2014 12:38     10.1K
nh-bilal-haydar-hoca-a.wma                              16-Nov-2007 21:20     6.6M
nh-bilal-haydar-hoca-a_64kb.mp3                         18-Nov-2007 02:22     20.6M
nh-bilal-haydar-hoca-a_vbr.mp3                          18-Nov-2007 02:21     41.1M
nh-bilal-haydar-hoca-a_vbr.png                          07-Nov-2014 05:19     10.1K
nh-bilal-haydar-hoca-b.mp3                              07-Nov-2014 04:44     24.9M
nh-bilal-haydar-hoca-b.ogg                              18-Nov-2007 03:38     13.5M
nh-bilal-haydar-hoca-b.png                              07-Nov-2014 12:33     10.9K
nh-bilal-haydar-hoca-b.wma                              16-Nov-2007 21:24     6.7M
nh-bilal-haydar-hoca-b_64kb.mp3                         18-Nov-2007 02:11     21.1M
nh-bilal-haydar-hoca-b_vbr.mp3                          18-Nov-2007 02:00     42.1M
nh-bilal-haydar-hoca-b_vbr.png                          07-Nov-2014 05:21     11.1K
nh-canakkale-ruhu.mp3                                   07-Nov-2014 03:41     30.5M
nh-canakkale-ruhu.ogg                                   18-Nov-2007 03:37     12.5M
nh-canakkale-ruhu.png                                   07-Nov-2014 12:43     8.8K
nh-canakkale-ruhu.wma                                   16-Nov-2007 21:28     7.3M
nh-canakkale-ruhu_64kb.mp3                              18-Nov-2007 01:39     23.0M
nh-canakkale-ruhu_vbr.mp3                               18-Nov-2007 01:41     46.0M
nh-canakkale-ruhu_vbr.png                               07-Nov-2014 05:24     8.9K
nh-deprem.mp3                                           07-Nov-2014 03:40     35.4M
nh-deprem.ogg                                           18-Nov-2007 03:36     19.5M
nh-deprem.png                                           07-Nov-2014 12:57     9.8K
nh-deprem.wma                                           16-Nov-2007 21:33     9.4M
nh-deprem_64kb.mp3                                      18-Nov-2007 01:42     29.5M
nh-deprem_vbr.mp3                                       18-Nov-2007 00:36     58.8M
nh-deprem_vbr.png                                       07-Nov-2014 05:27     10.4K
nh-fatifa-aise-a.mp3                                    07-Nov-2014 03:47     26.4M
nh-fatifa-aise-a.ogg                                    18-Nov-2007 03:35     14.1M
nh-fatifa-aise-a.png                                    07-Nov-2014 12:47     10.6K
nh-fatifa-aise-a.wma                                    16-Nov-2007 21:36     6.8M
nh-fatifa-aise-a_64kb.mp3                               18-Nov-2007 01:36     21.5M
nh-fatifa-aise-a_vbr.mp3                                18-Nov-2007 01:32     42.8M
nh-fatifa-aise-a_vbr.png                                07-Nov-2014 05:17     10.6K
nh-fatifa-aise-b.mp3                                    07-Nov-2014 03:46     24.0M
nh-fatifa-aise-b.ogg                                    18-Nov-2007 03:35     13.4M
nh-fatifa-aise-b.png                                    07-Nov-2014 12:48     11.5K
nh-fatifa-aise-b.wma                                    16-Nov-2007 21:39     6.5M
nh-fatifa-aise-b_64kb.mp3                               18-Nov-2007 01:33     20.5M
nh-fatifa-aise-b_vbr.mp3                                18-Nov-2007 01:35     40.8M
nh-fatifa-aise-b_vbr.png                                07-Nov-2014 07:53     11.5K
nh-haramdan-kacmak.mp3                                  07-Nov-2014 03:51     13.8M
nh-haramdan-kacmak.ogg                                  18-Nov-2007 03:44     8.6M
nh-haramdan-kacmak.png                                  07-Nov-2014 12:19     9.6K
nh-haramdan-kacmak.wma                                  16-Nov-2007 21:41     3.8M
nh-haramdan-kacmak_64kb.mp3                             18-Nov-2007 01:43     11.9M
nh-haramdan-kacmak_vbr.mp3                              18-Nov-2007 01:44     23.8M
nh-haramdan-kacmak_vbr.png                              07-Nov-2014 05:12     9.8K
nh-islam-dini.mp3                                       07-Nov-2014 04:00     27.9M
nh-islam-dini.ogg                                       18-Nov-2007 03:22     17.1M
nh-islam-dini.png                                       07-Nov-2014 12:45     9.2K
nh-islam-dini.wma                                       16-Nov-2007 21:44     7.6M
nh-islam-dini_64kb.mp3                                  18-Nov-2007 01:54     23.8M
nh-islam-dini_vbr.mp3                                   18-Nov-2007 01:56     47.5M
nh-islam-dini_vbr.png                                   07-Nov-2014 07:55     9.9K
nh-istigfar.mp3                                         07-Nov-2014 04:51     33.1M
nh-istigfar.ogg                                         18-Nov-2007 03:21     16.9M
nh-istigfar.png                                         07-Nov-2014 12:06     11.1K
nh-istigfar.wma                                         17-Nov-2007 16:54     8.1M
nh-istigfar_64kb.mp3                                    18-Nov-2007 01:53     25.1M
nh-istigfar_vbr.mp3                                     18-Nov-2007 01:52     50.2M
nh-istigfar_vbr.png                                     07-Nov-2014 07:10     9.1K
nh-kabir-hali.mp3                                       07-Nov-2014 04:41     44.7M
nh-kabir-hali.ogg                                       18-Nov-2007 02:35     26.8M
nh-kabir-hali.png                                       07-Nov-2014 13:02     9.5K
nh-kabir-hali.wma                                       16-Nov-2007 21:48     12.2M
nh-kabir-hali_64kb.mp3                                  18-Nov-2007 01:45     38.2M
nh-kabir-hali_vbr.mp3                                   18-Nov-2007 01:49     76.3M
nh-kabir-hali_vbr.png                                   07-Nov-2014 06:55     9.6K
nh-kelimeyi-sehadet.mp3                                 07-Nov-2014 03:31     29.7M
nh-kelimeyi-sehadet.ogg                                 18-Nov-2007 02:34     17.9M
nh-kelimeyi-sehadet.png                                 07-Nov-2014 12:53     9.5K
nh-kelimeyi-sehadet.wma                                 16-Nov-2007 21:51     8.1M
nh-kelimeyi-sehadet_64kb.mp3                            18-Nov-2007 01:50     25.3M
nh-kelimeyi-sehadet_vbr.mp3                             18-Nov-2007 01:30     50.6M
nh-kelimeyi-sehadet_vbr.png                             07-Nov-2014 06:53     8.4K
nh-kiyamet-1.mp3                                        07-Nov-2014 04:53     29.6M
nh-kiyamet-1.ogg                                        18-Nov-2007 02:33     17.9M
nh-kiyamet-1.png                                        07-Nov-2014 12:35     9.4K
nh-kiyamet-1.wma                                        16-Nov-2007 21:54     8.0M
nh-kiyamet-1_64kb.mp3                                   18-Nov-2007 00:05     25.1M
nh-kiyamet-1_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:22     50.1M
nh-kiyamet-1_vbr.png                                    07-Nov-2014 06:34     9.3K
nh-kiyamet-2.mp3                                        07-Nov-2014 04:08     29.6M
nh-kiyamet-2.ogg                                        18-Nov-2007 02:36     17.9M
nh-kiyamet-2.png                                        07-Nov-2014 14:15     9.5K
nh-kiyamet-2.wma                                        16-Nov-2007 21:57     8.0M
nh-kiyamet-2_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:24     25.2M
nh-kiyamet-2_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:20     50.2M
nh-kiyamet-2_vbr.png                                    07-Nov-2014 06:36     9.6K
nh-kiyamet-3.mp3                                        07-Nov-2014 04:06     31.5M
nh-kiyamet-3.ogg                                        18-Nov-2007 02:37     19.0M
nh-kiyamet-3.png                                        07-Nov-2014 13:26     9.4K
nh-kiyamet-3.wma                                        16-Nov-2007 21:59     8.5M
nh-kiyamet-3_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:18     26.8M
nh-kiyamet-3_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:13     53.4M
nh-kiyamet-3_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:12     9.4K
nh-kiyamet-4.mp3                                        07-Nov-2014 03:25     31.5M
nh-kiyamet-4.ogg                                        18-Nov-2007 02:39     19.1M
nh-kiyamet-4.png                                        07-Nov-2014 13:20     9.0K
nh-kiyamet-4.wma                                        16-Nov-2007 22:01     8.5M
nh-kiyamet-4_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:14     26.7M
nh-kiyamet-4_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:16     53.2M
nh-kiyamet-4_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:14     10.0K
nh-kiyamet-5.mp3                                        07-Nov-2014 03:56     31.4M
nh-kiyamet-5.ogg                                        18-Nov-2007 02:39     19.0M
nh-kiyamet-5.png                                        07-Nov-2014 13:17     8.7K
nh-kiyamet-5.wma                                        16-Nov-2007 22:03     8.5M
nh-kiyamet-5_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:25     26.8M
nh-kiyamet-5_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:27     53.4M
nh-kiyamet-5_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:00     9.0K
nh-kiyamet-7.mp3                                        07-Nov-2014 03:22     36.2M
nh-kiyamet-7.ogg                                        18-Nov-2007 02:38     22.4M
nh-kiyamet-7.png                                        07-Nov-2014 13:23     10.0K
nh-kiyamet-7.wma                                        16-Nov-2007 22:05     9.9M
nh-kiyamet-7_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:37     31.2M
nh-kiyamet-7_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:40     62.2M
nh-kiyamet-7_vbr.png                                    07-Nov-2014 06:58     10.0K
nh-kiyamet-8.mp3                                        07-Nov-2014 03:23     30.8M
nh-kiyamet-8.ogg                                        18-Nov-2007 02:32     19.2M
nh-kiyamet-8.png                                        07-Nov-2014 13:55     9.5K
nh-kiyamet-8.wma                                        16-Nov-2007 22:07     8.5M
nh-kiyamet-8_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:36     26.8M
nh-kiyamet-8_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:35     53.4M
nh-kiyamet-8_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:06     9.7K
nh-kiyamet-9.mp3                                        07-Nov-2014 03:16     31.7M
nh-kiyamet-9.ogg                                        18-Nov-2007 02:31     20.0M
nh-kiyamet-9.png                                        07-Nov-2014 14:32     10.2K
nh-kiyamet-9.wma                                        16-Nov-2007 22:09     8.8M
nh-kiyamet-9_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:29     27.6M
nh-kiyamet-9_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:31     55.2M
nh-kiyamet-9_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:08     10.2K
nh-mezar.mp3                                            07-Nov-2014 03:20     31.9M
nh-mezar.ogg                                            18-Nov-2007 02:27     19.5M
nh-mezar.png                                            07-Nov-2014 14:35     9.0K
nh-mezar.wma                                            16-Nov-2007 22:12     8.7M
nh-mezar_64kb.mp3                                       17-Nov-2007 22:33     27.3M
nh-mezar_vbr.mp3                                        17-Nov-2007 22:10     54.5M
nh-mezar_vbr.png                                        07-Nov-2014 06:31     9.0K
nh-muminlerin-vasiflari.mp3                             07-Nov-2014 03:28     28.5M
nh-muminlerin-vasiflari.ogg                             18-Nov-2007 02:26     17.5M
nh-muminlerin-vasiflari.png                             07-Nov-2014 13:11     9.5K
nh-muminlerin-vasiflari.wma                             16-Nov-2007 22:14     7.8M
nh-muminlerin-vasiflari_64kb.mp3                        17-Nov-2007 22:08     24.6M
nh-muminlerin-vasiflari_vbr.mp3                         17-Nov-2007 21:46     49.0M
nh-muminlerin-vasiflari_vbr.png                         07-Nov-2014 06:38     9.4K
nh-muminlerin-vasifleri-2.mp3                           07-Nov-2014 03:13     31.8M
nh-muminlerin-vasifleri-2.ogg                           18-Nov-2007 02:25     19.5M
nh-muminlerin-vasifleri-2.png                           07-Nov-2014 14:29     9.4K
nh-muminlerin-vasifleri-2.wma                           16-Nov-2007 22:17     8.7M
nh-muminlerin-vasifleri-2_64kb.mp3                      17-Nov-2007 21:47     27.4M
nh-muminlerin-vasifleri-2_vbr.mp3                       17-Nov-2007 21:50     54.7M
nh-muminlerin-vasifleri-2_vbr.png                       07-Nov-2014 07:48     9.8K
nh-namaz-4.mp3                                          07-Nov-2014 03:15     38.2M
nh-namaz-4.ogg                                          18-Nov-2007 02:28     21.7M
nh-namaz-4.png                                          07-Nov-2014 13:52     9.4K
nh-namaz-4.wma                                          16-Nov-2007 22:19     10.3M
nh-namaz-4_64kb.mp3                                     17-Nov-2007 21:44     32.3M
nh-namaz-4_vbr.mp3                                      17-Nov-2007 21:42     64.5M
nh-namaz-4_vbr.png                                      07-Nov-2014 07:46     9.1K
nh-sadaka.mp3                                           07-Nov-2014 03:53     34.9M
nh-sadaka.ogg                                           18-Nov-2007 02:29     21.6M
nh-sadaka.png                                           07-Nov-2014 13:46     9.8K
nh-sadaka.wma                                           16-Nov-2007 22:22     9.6M
nh-sadaka_64kb.mp3                                      17-Nov-2007 21:36     30.0M
nh-sadaka_vbr.mp3                                       17-Nov-2007 21:39     59.9M
nh-sadaka_vbr.png                                       07-Nov-2014 07:44     9.7K
nh-salavat-3.mp3                                        07-Nov-2014 03:34     19.2M
nh-salavat-3.ogg                                        18-Nov-2007 02:31     10.5M
nh-salavat-3.png                                        07-Nov-2014 13:14     10.9K
nh-salavat-3.wma                                        16-Nov-2007 22:23     5.2M
nh-salavat-3_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 21:39     16.2M
nh-salavat-3_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 21:51     32.4M
nh-salavat-3_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:51     11.1K
nh-salavat-4.mp3                                        07-Nov-2014 03:24     25.1M
nh-salavat-4.ogg                                        18-Nov-2007 02:30     13.9M
nh-salavat-4.png                                        07-Nov-2014 13:49     9.7K
nh-salavat-4.wma                                        16-Nov-2007 22:25     6.7M
nh-salavat-4_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 21:52     21.1M
nh-salavat-4_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:06     42.2M
nh-salavat-4_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:50     9.8K
nh-salavat-5.mp3                                        07-Nov-2014 03:28     11.4M
nh-salavat-5.ogg                                        18-Nov-2007 02:29     6.1M
nh-salavat-5.png                                        07-Nov-2014 13:14     11.0K
nh-salavat-5.wma                                        16-Nov-2007 22:25     3.0M
nh-salavat-5_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:07     9.4M
nh-salavat-5_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:04     18.7M
nh-salavat-5_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:16     11.1K
nh-salavat-6.mp3                                        07-Nov-2014 04:40     27.9M
nh-salavat-6.ogg                                        18-Nov-2007 02:40     15.1M
nh-salavat-6.png                                        07-Nov-2014 13:29     10.5K
nh-salavat-6.wma                                        16-Nov-2007 22:28     7.4M
nh-salavat-6_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 21:56     23.3M
nh-salavat-6_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 21:58     46.6M
nh-salavat-6_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:16     10.4K
nh-sefaat.mp3                                           07-Nov-2014 03:33     38.3M
nh-sefaat.ogg                                           18-Nov-2007 02:41     23.5M
nh-sefaat.png                                           07-Nov-2014 13:33     10.1K
nh-sefaat.wma                                           16-Nov-2007 22:31     10.5M
nh-sefaat_64kb.mp3                                      17-Nov-2007 23:31     33.0M
nh-sefaat_vbr.mp3                                       17-Nov-2007 23:30     65.8M
nh-sefaat_vbr.png                                       07-Nov-2014 06:42     10.2K
nh-seyh-zekeriya.mp3                                    07-Nov-2014 03:34     25.1M
nh-seyh-zekeriya.ogg                                    18-Nov-2007 03:11     15.1M
nh-seyh-zekeriya.png                                    07-Nov-2014 13:57     9.7K
nh-seyh-zekeriya.wma                                    16-Nov-2007 22:33     6.9M
nh-seyh-zekeriya_64kb.mp3                               17-Nov-2007 22:56     21.6M
nh-seyh-zekeriya_vbr.mp3                                17-Nov-2007 22:58     43.1M
nh-seyh-zekeriya_vbr.png                                07-Nov-2014 06:51     9.8K
nh-tavsiye-1.mp3                                        07-Nov-2014 03:30     41.2M
nh-tavsiye-1.ogg                                        18-Nov-2007 03:10     25.1M
nh-tavsiye-1.png                                        07-Nov-2014 11:52     9.2K
nh-tavsiye-1.wma                                        16-Nov-2007 22:37     11.2M
nh-tavsiye-1_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:55     35.1M
nh-tavsiye-1_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:53     70.0M
nh-tavsiye-1_vbr.png                                    07-Nov-2014 06:49     9.3K
nh-tavsiye-2.mp3                                        07-Nov-2014 03:50     35.0M
nh-tavsiye-2.ogg                                        18-Nov-2007 03:09     20.7M
nh-tavsiye-2.png                                        07-Nov-2014 14:18     9.2K
nh-tavsiye-2.wma                                        16-Nov-2007 22:40     9.3M
nh-tavsiye-2_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:46     29.2M
nh-tavsiye-2_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 22:48     58.3M
nh-tavsiye-2_vbr.png                                    07-Nov-2014 06:46     10.5K
nh-tavsiye-3.mp3                                        07-Nov-2014 03:45     50.6M
nh-tavsiye-3.ogg                                        18-Nov-2007 03:13     30.3M
nh-tavsiye-3.png                                        07-Nov-2014 14:23     9.3K
nh-tavsiye-3.wma                                        16-Nov-2007 22:44     13.6M
nh-tavsiye-3_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 22:50     42.6M
nh-tavsiye-3_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 23:02     84.9M
nh-tavsiye-3_vbr.png                                    07-Nov-2014 07:03     9.4K
nh-tavsiye-5.mp3                                        07-Nov-2014 03:43     44.9M
nh-tavsiye-5.ogg                                        18-Nov-2007 03:14     20.7M
nh-tavsiye-5.png                                        07-Nov-2014 14:38     9.0K
nh-tavsiye-5.wma                                        16-Nov-2007 22:47     10.6M
nh-tavsiye-5_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 23:03     33.3M
nh-tavsiye-5_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 23:25     66.5M
nh-tavsiye-5_vbr.png                                    07-Nov-2014 05:48     8.9K
nh-tavsiye-7.mp3                                        07-Nov-2014 03:49     40.9M
nh-tavsiye-7.ogg                                        18-Nov-2007 03:21     25.2M
nh-tavsiye-7.png                                        07-Nov-2014 13:08     10.3K
nh-tavsiye-7.wma                                        16-Nov-2007 22:50     11.2M
nh-tavsiye-7_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 23:27     35.0M
nh-tavsiye-7_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 23:23     69.8M
nh-tavsiye-7_vbr.png                                    07-Nov-2014 05:10     10.3K
nh-tavsiye-8.mp3                                        07-Nov-2014 03:26     30.0M
nh-tavsiye-8.ogg                                        18-Nov-2007 03:19     18.0M
nh-tavsiye-8.png                                        07-Nov-2014 13:05     9.2K
nh-tavsiye-8.wma                                        16-Nov-2007 22:52     8.2M
nh-tavsiye-8_64kb.mp3                                   17-Nov-2007 23:19     25.7M
nh-tavsiye-8_vbr.mp3                                    17-Nov-2007 23:06     51.2M
nh-tavsiye-8_vbr.png                                    07-Nov-2014 06:27     9.8K
nihat-hatiboglu-islamin-guzellikleri-2.mp3              07-Nov-2014 03:38     91.3M
nihat-hatiboglu-islamin-guzellikleri-2.ogg              18-Nov-2007 03:18     54.0M
nihat-hatiboglu-islamin-guzellikleri-2.png              07-Nov-2014 11:58     9.1K
nihat-hatiboglu-islamin-guzellikleri-2.wma              17-Nov-2007 00:12     35.5M
nihat-hatiboglu-islamin-guzellikleri-2_64kb.mp3         17-Nov-2007 23:18     35.1M
nihat-hatiboglu-islamin-guzellikleri-2_vbr.mp3          17-Nov-2007 23:14     74.4M
nihat-hatiboglu-islamin-guzellikleri-2_vbr.png          07-Nov-2014 06:25     9.0K
nihat-hatiboglu-mevlana.mp3                             07-Nov-2014 03:19     75.2M
nihat-hatiboglu-mevlana.ogg                             18-Nov-2007 03:08     46.5M
nihat-hatiboglu-mevlana.png                             07-Nov-2014 12:03     10.5K
nihat-hatiboglu-mevlana.wma                             16-Nov-2007 19:59     30.1M
nihat-hatiboglu-mevlana_64kb.mp3                        18-Nov-2007 00:08     29.8M
nihat-hatiboglu-mevlana_vbr.mp3                         18-Nov-2007 00:22     62.9M
nihat-hatiboglu-mevlana_vbr.png                         07-Nov-2014 06:19     10.4K
nihat-hatiboglu-namaz1.mp3                              07-Nov-2014 03:55     53.5M
nihat-hatiboglu-namaz1.ogg                              18-Nov-2007 03:04     34.2M
nihat-hatiboglu-namaz1.png                              07-Nov-2014 14:12     11.2K
nihat-hatiboglu-namaz1.wma                              16-Nov-2007 20:07     20.7M
nihat-hatiboglu-namaz1_64kb.mp3                         18-Nov-2007 00:32     20.4M
nihat-hatiboglu-namaz1_vbr.mp3                          18-Nov-2007 00:29     44.2M
nihat-hatiboglu-namaz1_vbr.png                          07-Nov-2014 06:04     11.2K
nihat-hatiboglu-namaz2.mp3                              07-Nov-2014 03:59     47.6M
nihat-hatiboglu-namaz2.ogg                              18-Nov-2007 02:51     35.3M
nihat-hatiboglu-namaz2.png                              07-Nov-2014 14:02     10.0K
nihat-hatiboglu-namaz2.wma                              16-Nov-2007 20:18     31.0M
nihat-hatiboglu-namaz2_64kb.mp3                         18-Nov-2007 00:04     30.6M
nihat-hatiboglu-namaz2_vbr.mp3                          17-Nov-2007 23:37     61.3M
nihat-hatiboglu-namaz2_vbr.png                          07-Nov-2014 05:44     10.1K
nihat-hatiboglu-olum-kabir1.mp3                         07-Nov-2014 04:03     50.1M
nihat-hatiboglu-olum-kabir1.ogg                         18-Nov-2007 02:47     31.0M
nihat-hatiboglu-olum-kabir1.png                         07-Nov-2014 14:47     11.2K
nihat-hatiboglu-olum-kabir1.wma                         16-Nov-2007 20:25     20.5M
nihat-hatiboglu-olum-kabir1_64kb.mp3                    17-Nov-2007 23:50     20.3M
nihat-hatiboglu-olum-kabir1_vbr.mp3                     17-Nov-2007 23:55     42.6M
nihat-hatiboglu-olum-kabir1_vbr.png                     07-Nov-2014 06:12     11.3K
nihat-hatiboglu-olum-kabir2.mp3                         07-Nov-2014 04:05     46.5M
nihat-hatiboglu-olum-kabir2.ogg                         18-Nov-2007 02:44     29.5M
nihat-hatiboglu-olum-kabir2.png                         07-Nov-2014 14:50     11.1K
nihat-hatiboglu-olum-kabir2.wma                         16-Nov-2007 20:33     20.1M
nihat-hatiboglu-olum-kabir2_64kb.mp3                    17-Nov-2007 22:43     19.8M
nihat-hatiboglu-olum-kabir2_vbr.mp3                     17-Nov-2007 22:03     41.5M
nihat-hatiboglu-olum-kabir2_vbr.png                     07-Nov-2014 06:00     11.0K
nihat-hatiboglu-tavsiyeler-4.mp3                        07-Nov-2014 04:26     50.1M
nihat-hatiboglu-tavsiyeler-4.ogg                        18-Nov-2007 02:55     28.3M
nihat-hatiboglu-tavsiyeler-4.png                        07-Nov-2014 14:43     8.3K
nihat-hatiboglu-tavsiyeler-4.wma                        16-Nov-2007 20:43     33.7M
nihat-hatiboglu-tavsiyeler-4_64kb.mp3                   17-Nov-2007 23:43     33.3M
nihat-hatiboglu-tavsiyeler-4_vbr.mp3                    18-Nov-2007 00:13     66.7M
nihat-hatiboglu-tavsiyeler-4_vbr.png                    07-Nov-2014 05:37     8.3K
nihat-hatipoglu-kisi-sevdigigle-berberdir.mp3           07-Nov-2014 04:50     16.0M
nihat-hatipoglu-kisi-sevdigigle-berberdir.ogg           18-Nov-2007 02:57     11.5M
nihat-hatipoglu-kisi-sevdigigle-berberdir.png           07-Nov-2014 14:26     10.3K
nihat-hatipoglu-kisi-sevdigigle-berberdir.wma           16-Nov-2007 20:47     13.2M
nihat-hatipoglu-kisi-sevdigigle-berberdir_64kb.mp3      18-Nov-2007 00:01     9.6M
nihat-hatipoglu-kisi-sevdigigle-berberdir_vbr.mp3       18-Nov-2007 00:33     19.1M
nihat-hatipoglu-kisi-sevdigigle-berberdir_vbr.png       07-Nov-2014 05:29     10.4K
olum_anatomisi.mp3                                      17-Nov-2007 16:57     5.0M
olum_anatomisi2.mp3                                     17-Nov-2007 16:59     3.5M
peygamberimizin_son-10-gunu.mp3                         07-Nov-2014 04:29     41.9M
peygamberimizin_son-10-gunu.ogg                         18-Nov-2007 03:01     26.1M
peygamberimizin_son-10-gunu.png                         07-Nov-2014 14:25     6.9K
peygamberimizin_son-10-gunu.wma                         17-Nov-2007 17:03     7.9M
peygamberimizin_son-10-gunu_64kb.mp3                    18-Nov-2007 00:24     24.5M
peygamberimizin_son-10-gunu_vbr.mp3                     17-Nov-2007 23:41     48.9M
peygamberimizin_son-10-gunu_vbr.png                     07-Nov-2014 06:14     7.2K
resulallahvedua.mp3                                     07-Nov-2014 04:43     44.5M
resulallahvedua.wma                                     16-Nov-2007 20:57     13.9M
resulallahvedua_64kb.mp3                                17-Nov-2007 23:47     42.9M
resulallahvedua_vbr.mp3                                 18-Nov-2007 00:00     81.7M
salavat_2.mp3                                           07-Nov-2014 04:31     40.2M
salavat_2.wma                                           17-Nov-2007 17:07     6.8M
salavat_2_64kb.mp3                                      17-Nov-2007 22:45     21.1M
salavat_2_vbr.mp3                                       17-Nov-2007 21:55     42.6M
veysel_karani.mp3                                       17-Nov-2007 17:16     9.3M
6
Sizden Gelenler / Ynt: Şehitler Kervanı-Hınariya...
Last post by Fussilet - Kasım 22, 2017, 01:08:51 ÖS
HinariyaKuran-110CemataH..mp3                    31-Aug-2013 03:22     2.0M
HinariyaKuran-111EmribilMaruf.mp3                31-Aug-2013 03:23     1.9M
HinariyaKuran-112Eyslam.mp3 
HinariyaKuran-113EymmetaMslman.mp3               31-Aug-2013 03:24     2.2M
HinariyaKuran-11olekeriAzade.mp3                 31-Aug-2013 03:17     2.5M
HinariyaKuran-12YaRabbi.mp3                      31-Aug-2013 03:18     2.3M
HinariyaKuran-13Armancame.mp3                    31-Aug-2013 03:18     2.4M
HinariyaKuran-14GelliMslman.mp3                  31-Aug-2013 03:19     2.3M
HinariyaKuran-15NavehidaBe.mp3                   31-Aug-2013 03:20     2.4M
HinariyaKuran-16HayataAshab.mp3                  31-Aug-2013 03:20     2.4M
HinariyaKuran-17eriatirini.mp3                   31-Aug-2013 03:21     2.4M
HinariyaKuran-18Cihad.mp3                       31-Aug-2013 03:21 2.6M
 HinariyaKuran-19EvRoja.mp3                       31-Aug-2013 03:22     1.6M
HinariyaKuran-210YalahelAleme.mp3                31-Aug-2013 03:30     2.2M
HinariyaKuran-211EyMslmanpBra.mp3                31-Aug-2013 03:30     2.9M
HinariyaKuran-212HudaRabbiAleme.mp3              31-Aug-2013 03:31     2.2M
HinariyaKuran-21YaM.resulullah.mp3               31-Aug-2013 03:25     4.5M
HinariyaKuran-22GurkPola.mp3                     31-Aug-2013 03:25     2.1M
HinariyaKuran-23BVahtuTazelMkn.mp3               31-Aug-2013 03:26     2.2M
HinariyaKuran-24HortuAgideMslman.mp3             31-Aug-2013 03:26     1.9M
HinariyaKuran-25Hamduukur.mp3                    31-Aug-2013 03:27     2.5M
HinariyaKuran-26BeH.Civine.mp3                   31-Aug-2013 03:27     2.5M
HinariyaKuran-27Muhammed.mp3                     31-Aug-2013 03:28     2.3M
HinariyaKuran-28H..mp3                           31-Aug-2013 03:29     2.7M
HinariyaKuran-29EymmetaslamRa.mp3                31-Aug-2013 03:29     2.8M
HinariyaKuran-310GeliM.Esir.mp3                  31-Aug-2013 03:36     1.7M
HinariyaKuran-31AgidiHoteH..mp3                  31-Aug-2013 03:32     3.1M
HinariyaKuran-32slamSerCihane.mp3                31-Aug-2013 03:32     2.4M
HinariyaKuran-33HortRabune.mp3                   31-Aug-2013 03:33     1.9M
HinariyaKuran-34EmHasreta.mp3                    31-Aug-2013 03:33     2.1M
HinariyaKuran-35GelliMemH..mp3                   31-Aug-2013 03:34     1.8M
HinariyaKuran-36EyeraMuhammed.mp3                31-Aug-2013 03:34     2.5M
HinariyaKuran-37H.Beheybe.mp3                    31-Aug-2013 03:35     1.9M
HinariyaKuran-38Cihad.mp3                        31-Aug-2013 03:35     2.6M
HinariyaKuran-39Kurban.mp3                       31-Aug-2013 03:36     2.7M

7
Türk tarihi / Ynt: Göktürkler
Last post by Fussilet - Kasım 22, 2017, 12:58:26 ÖS
zaaflarımız
8
Eğitim / Ynt: Meb Yurtdışı Öğretmenlik ...
Last post by Fussilet - Kasım 22, 2017, 03:31:58 ÖÖ
iş görüşmelerinde ve mülakatlarda 40 mükemmel soruya 40 mükemmel yanıt

9
Eğitim / Meb Yurtdışı Öğretmenlik Mülak...
Last post by Fussilet - Kasım 22, 2017, 03:30:41 ÖÖ
yurtdışına gitmek için hazırlanan arkadaşlar aşağıdaki videolar çok işinize yarayacaktır, ama iş sizde bitiyıor sakın paniklemeyin, paniklerseniz saçmalamaya başlarsınız, saçmalayınca puanları kaybedersiniz.

video1video2


video3
&t=123s
10
Merak merkezi / Varto Nerededir
Last post by Fussilet - Kasım 22, 2017, 03:02:45 ÖÖ
VARTO İLÇESİ
 
TARİH
Varto adının Urartulardan geldiği binmektedir. Bu da  İlçenin Urartular döneminden bu yana var olduğunu göstermektedir. Varto zaman,  zaman işgallere uğramıştır. En son kurtuluş savaşı ile birlikte Varto İlçesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisine alınmıştır. İlçe köklü bir geçmişe sahip İlçeye 1840 yılından itibaren Kaymakam  ataması yapıldığı tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. Buda 1840 yılından  itibaren Varto ilçesinin ilçe statüsünde olduğunu ispatlamaktadır.
 
COĞRAFYA
 
Muş İlinin kuzeyinde yer alan Varto İlçesi, doğusunda Bulanık  İlçesi, kuzeyinde Tekman ve Hınıs İlçeleri ile batıda Solhan ve Karlıova İlçeleri ile çevrilidir. Yüzölçümü 1418 Km2'dir. Rakımı ise 1.650'dür. Bingöl  dağlarının eteğinde uzanan ovamsı bir düzlüğe kurulmuştur. İklim yapısı tipik  karasal iklimine sahiptir. Yazları kurak ve sıcak kışları ise soğuk ve kar  yağışlı geçmektedir. Bingöl, Şerafettin ve Hanşeref dağları olmak üzere üç  büyük dağ ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Hanşeref dağları  üzerinde Hamurpet adıyla krater göl bulunmaktadır. Hamurpet büyük ve küçük  olmak üzere iki gölden müteşekkildir. İlçede Seferek Çayı, Bingöl Çayı ve Koşkar Suyu adı altında üç önemli akarsu mevcuttur. İlçede 7 mahalle, 93 köy ve 50  mezra bulunmaktadır.
 
NÜFUS
 
2010 Yılı sonu itibarıyla Şehir Merkezinde: 10.241, Köylerde: 22.137 olmak üzere İlçemizin toplam nüfusu: 32. 378 kişidir. Yurt dışında ve özelikle  batı illerimize göç oldukça fazladır.
 
İDARİ YAPI
 
İlçede  Varto Belediyesi adıyla bir adet Belediye mevcuttur. 7 mahalle 93 köy olmak  üzere toplam 100 yerleşim yeri bulunmaktadır.
 
SOSYAL DURUM
İlçe 1966  yılında geçirdiği deprem afeti sonucunda konut yönünden büyük bir tahribata  uğramıştır. İlçe Merkezi ve köylerde mevcut konutlar tamamen yıkılmış ve  kullanılamaz bir duruma gelmiştir. Ancak Bayındırlık Bakanlığı bu konuda büyük bir çaba göstermiş ve halkın konut ihtiyacını önemli ölçüde gidermiş olmasına  rağmen konut sorunu halende güncelliğini koruyan ve halledilmesi gereken önemli  bir sorun olarak devam etmektedir. İlçemiz Merkezi ve köylerinde yaşayan halkın büyük bir  bölümü hayvancılıkla ve ondan sağladığı gelirler ile geçim ve yaşantısını sürdürmektedir. Sosyal yaşam ve ilişkilerde söz konusu olan yeniliklere kolayca  uyum sağlamaktadır. İlçemizde iş ve çalışma hayatını etkileyebilecek işyerleri bulunmadığından yaz aylarında hayvansal ürünleri  değerlendiren ve İlçe Merkezinde kurulu olan bir adet kaşar peyniri üreten  küçük tip mandıra mevcuttur. Yurt dışında çalışan büyük ölçüdeki işçi potansiyeline  rağmen İlçede klasik konut tipleri ve işyerleri dışında konut ve işyeri  bulunmamaktadır.
 
EĞİTİM
 
Eğitim hizmetleri 1 Adet Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, 3 Adet Ortaöğretim Okulu  (Varto Anadolu Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi ve İmam-Hatip Lisesi), 2 Adet Yatılı  İlköğretim Bölge Okulu ve 83 adet İlköğretim Okulu ile yürütülmektedir. İlçemizde  eğitim öğretim oranı %98'dir.
 
EKONOMİ
 
Varto İlçesi hayvancılığa dayalı ekonomik bir yapıya sahiptir.  Genelde sürü hayvancılığı yapılmaktadır. 2010 yılı içerisindeki hayvan sayısı İlçe tarım Müdürlüğü kayıtlarında 20.000 büyükbaş, 105.000 küçükbaş olarak  geçmektedir. Ayrıca büyük çapta gezginci arıcılık yapılmaktadır. 2010 yılı  içinde arıcılık yapan vatandaş sayısı 49, arı kovanı sayısı ise 7.594 civarındadır.   Bunun da ilçe ekonomisine katkısı çok  büyüktür. Biri ilçe merkezinde biri Yarlısu Köyü ve diğeri Tuzlu Köyü Ozankent Mezrasında olmak üzere 3 adet alabalık üretim tesisi vardır. Çevre il ve ilçelerden,  ilçeye insan akımını sağlayarak ekonomiye girdi temin etmektedir. Tarım  alanında yem bitkileri ekimi ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak bu  işle iştigal eden aileler kendi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ticari bir  üretim yoktur.
 
ULAŞTIRMA
 
İlçenin Muş'a uzaklığı 60 km.'dir. Yılın her mevsiminde ulaşım  kolaylıkla sağlanmaktadır. İlçeye bağlı 93 köy ile ulaşım  dört mevsim kolaylıkla sağlanmaktadır.
 
MAHALLİ İDARELER
 
İlçemizde 1 adet Varto Belediyesi ismi ile Belediye mevcuttur.  93 adet köy ve 7 adet mahallemiz vardır. Ayrıca 1 Adet Varto İlçesi Köylerine  Hizmet Götürme Birliği vardır.
 
Daha detaylı bilgiler için Varto Kaymakamlığımızın http://www.varto.gov.tr internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Sayfa1 2 3 ... 10