Aralık 13, 2017, 01:23:00 ÖS
Haberler:

Üstlerinde kanatlarını aça-kapata uçan kuşları (hiç) görmediler mi? Onları (havada) rahmân olan Allah'tan başkası tutmuyor. Şüphesiz O her şeyi görmektedir. (Mulk -18)

Kadınların, Kadınlar Arasındaki Kıya­fetleri Nasıl olmalı

Başlatan Fussilet, Kasım 13, 2017, 01:34:40 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fussilet

Kadınların, Kadınlar Arasındaki Kıya­fetleri.

Yüce Allah şöyle buyurmuştur; 'Mümin kadınlara da söyle: ... Görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları kocalarının babaları, kendi oğulları, kocala­rının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (Mümin kadınlar) yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler.[219]

İbn Kesîr der ki; 'âyet-i kerimedeki 'kendi kadınları' ifadesiy­le, Müslüman hanımların ziynetlerini, sadece Müslüman hanım­ların yanında açabilecekleri belirtilmiştir.[220]

Kadınların, kadınlar arasındaki avret yerleri, erkeklerin er­kekler arasındaki avret yerleri gibidir. Yani göbeğinden dizine kadar olan yerdir.[221] Dolayısıyla hanımların göbek ve diz arasını başka hanımlara göstermeleri caiz değildir. Günümüzde birçok Müslüman hanım buna maalesef dikkat etmemektedir. İbnu-'1-Cevzî der ki; 'Anne, kız kardeş ve kızları olduğu halde, cahil kadınların geneli birbirlerinin avret yerlerine bakmaktan sakın­mıyorlar. Bunların birçoğunun aralarında akrabalık da bulunma­maktadır. Bilinmelidir ki, bir kız yedi yaşına ulaştığı zaman, ne annesi ve kız kardeşine, ne de kendi kızına avret yerine bakması caiz olmaz.[222]

Peygamberimiz fsallaliâhu aleyhi ve selîem) 'Erkek erkeğin, kadın da kadının avret yerine bakamaz. Erkek erkeğe bir elbise­nin içinde yanaşamaz. Kadın da kadına bir elbisenin içinde yanaşamaz.[223]

[219] Ahzâb, 59.
[220] İbn Kesîr, 3/284.

[221] El-Muğnî, 6/562.

[222] İbnü'l-Cevzî, Ahkâmu'n-Msâ, 76.

[223] Müslim, 338; Ebû Dâvûd, 4018; Tirmizî, 2793; İbn Mâce, 661.

içimdeki tüm putları kırdım ve sana yöneldim Rabbim...
Bu gelişimi kabul et, beni benden al, beni sana bağışla...
-Fussilet-
Dili kahhar ile her dem gül-i handanımız vardır

Urfalı Abdi

Oruç nedir?, Orucu Bozan Haller ,  Ramazan Orucu...