Kasım 24, 2017, 01:30:25 ÖS

Haberler:

Şüphesiz, iman edip de güzel davranışlarda bulunanlar için, nimetleri bol cennetler vardır. Orada ebedi kalacaklardır. Bu, Allah'ın verdiği gerçek sözdür. O, mutlak güç ve hikmet sahibidir. (Lokman -8,9)

SAYISAL ELEKTRONİK NEDİR?

Başlatan eyup_1828, Ocak 16, 2008, 03:45:19 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eyup_1828

Ocak 16, 2008, 03:45:19 ÖS Last Edit: Ocak 26, 2008, 11:27:52 ÖS by eyup_1828
                                                         Sayısal elektronik nedir ?

Elektronik devrelerde genel olarak bir iş yapabilmek için mikro işlemciler bölümünde belirttiğimiz gibi giriş birimleri olur. Bu birimden gelen verileri işleyecek işlem bölümü ve işlediği bilgileri göstercek çıkış birimi olur .

Sayısal elektronik nedir ?İşlenecek bilgilerin 1 ve 0 gibi sayılara çevrilerek iişlenmesi ve sonuç birimine aktarılmasıdır. Analog elektronikte ise bu işlemler farklı olarak yapılır. Örneğin : Bir motor devir göstergesi yapmak istersek sayısal elekronikte motorun dönüş sinyallerini her devirde bir pulse gelecek şekilde 1 ve 0 sinyaline çeviririz bu sinyali sayıcıya girer sayıcı çıkışını gösterlere aktarırız. Analog elektronikte ise motorun devrini voltaja çevirecek bir giriş devresi yaparız. bu sinyali kalible ederek bir voltmetreye veririz. Sonuçta iki devrede aynı işi yapar ve motorun devrini gösterir.

Sayısal elektronikle ilgili filip floplar ve kaydediciler gibi diğer elemanların anlatımına geçmeden evel kapılarla ilgili değişik bir kaç uygulama örneği vermek istiyorum.Tasarımlarda gerektiğinde kullanmak için basit bir kare dalga osilatörü. Bildiğiniz gibi değil kapısında girişinde ne varsa çıkışından tersi çıkar. Çıkışını girişe bağlarsak kapının çalışma frekanslarının sınırıyla limitli yüksek frekanslı bir osilatör olur. Çıkışı girişe gecikmeyle aktarırsak çıkış frekansını ayarlamış oluruz. Buradaki direnç ve kondansötör değeri çıkış frekansını belirler.
İlk şekildeki çıkışta 1 ve 0 oranı eşittir . Eğer farklı olmasını istersek çıkışı girişe aktarırken 1 ve 0 için değişik gecikme koymamız gerekir bunu sağlamak için bir diyot ve direnç ilavesi yeterlidir. Diyota seri direncin değerin ne kadar düşerse çıkıştaki pozitif pulse o kadar daralır.

Fussilet

SIRALI ARDIL MANTIK 
Birleşimsel mantıkta devrelerin çıkışları, o anki girişlere bağlıdır ve girişlerin değişmesi durumunda hemen etkilenirler. Tüm mantık geçitleri, toplayıcılar, sayaçlar, kodlayıcılar, kodçözücüler, yol (veri) seçiciler ve yol çoklayıcılar birleşimsel mantık devreleridir. Her sayısal dizgede birleşimsel mantık devreleri vardır ve uygulamadaki bu dizgelerin çoğunda bellek birimleri de kullanılmaktadır. İşte bu sistemleri yapılandıran mantık sıralı ardıl mantıktır. Ardıl mantıkta kullanılan temel yapı Şekil-2.1'de görülmektedir. Ardıl mantık ile birleşimsel mantığın en önemli ayrımı ardıl mantıkta dizge (sistem) tepkisinin o anki girişlerle birlikte, dizgenin önceki çıkışlarına da bağlı olmasıdır. Buna örnek olarak kasa ve çanta kilitlerini verelim. Çanta kilidinin şifresi 5-7-0 ise, kilidi açmak için 5-7-0 sayılarının kodlanması yeterlidir. Sayıların hangi sıra ile yazıldığı yada göstergenin bir önceki konumunun hiç bir etkisi olmaz. 
içimdeki tüm putları kırdım ve sana yöneldim Rabbim...
Bu gelişimi kabul et, beni benden al, beni sana bağışla...
-Fussilet-
Dili kahhar ile her dem gül-i handanımız vardır

Urfalı Abdi

Oruç nedir?, Orucu Bozan Haller ,  Ramazan Orucu...