Mâide / 3. Ayet
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّط۪يحَةُ وَمَٓا اَكَلَ السَّبُعُ اِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَاَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْاَزْلَامِۜ ذٰلِكُمْ فِسْقٌۜ اَلْيَوْمَ يَئِسَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ د۪ينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِۜ اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ د۪ينَكُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَت۪ي وَرَض۪يتُ لَكُمُ الْاِسْلَامَ د۪ينًاۜ فَمَنِ اضْطُرَّ ف۪ي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِاِثْمٍۙ فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

Size þunlar haram kýlýndý: Kendiliðinden ölen murdar hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan baþkasýnýn adýna kesilen hayvanlar, henüz caný çýkmadan yetiþip þartýna uygun tarzda kestikleriniz dýþýnda boðularak, bir þey vurularak, yukarýdan yuvarlanarak, boynuzlanarak yahut yýrtýcý bir hayvan tarafýndan parçalanarak ölen hayvanlar, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanlar ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler, yiyecekler. Bunlarý yemek, Allah'ýn yolundan çýkmaktýr. Bugün artýk kâfirler dîninizi söndürmekten ve sizi dinden döndürmekten ümitlerini kesmiþ durumdadýrlar. O halde onlardan korkmayýn, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladým ve sizin için din olarak Ýslâm'ý seçtim. Ancak kim açlýktan bunalýp çaresiz kalýrsa, günaha meyletmeksizin haram olan bu etlerden yiyebilir. Çünkü Allah çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

MEDİNE GÜLÜNÜ BİLİRMİSİNİZ.?

Başlatan ebu ömer, Ağustos 28, 2009, 02:33:52 ÖS

« önceki - sonraki »

ebu ömer

Her gülün kendi içinde farklı bir özelliği ve farklı bir kokusu vardır.onu hıssetmek ve dokunmak ınsanda adeta ıklım değişikliği uyandırır.insanlık tarıhıne baktığınızda güller üzerıne edebıyat ve farklı şiirler yazılmışdır.öylekı ınsanlar encok deger verdığı varlığı bır güle benzet mişdir.o güle baktığında sevdiği aklına gelır.Başında dedım ya kişiyi farklı iklime götürür.HERÞEY KİÞİNİN BAKIÞ AÇISINA BAÐLIDIR.Efendimizi tarif ederken kırmızı bir gülle tarif eder onda efendimizin güzel kokusunu alırız.

Benimde güllere merakım vardır severım helekı medine gülünü,evimin bir kenarında hersabah işe gitmeden önce ona bakar konuşur adeta bir çocuğu sever gibi ona dokunmadan severım bana efendımı hatırlatır.medinenin sokaklarında kendımı hıssederım.Bir bakarım kı efendimin kabri başında yada ehli suffenın ders halkasında ,yeşil halıda bır namazda,cnnetül bakı nın ortasında,o kocaman mescıdı nebevının içinde ibadetten takatı kesılmış rahleyı yastık yaparak yatan ınsanlar aklıma gelır ve öyle dalar gıderım .sonra kendime geldiğimde bir bakarım kı gülümün boynu bükük yaprakları dimdik olmuş ve  nebevi sevdama adeta cevap verır nıtelıkde bana bakıyor.

Herşey bakış açısına bağlı,dedım ya;bir güle bakar gibi mü'min kardeşinin cemalıne bakacaksın efendım dıyor ya''EN KÜÇÜK SADAKA MÜ'MİNİN MÜMİNE TEBESSÜMÜDÜR.''Bizler böyle bakmalıyız kardeşimize ve öylede bakmak zorundayız.Rabbımız böyle buyurdu.helekı sahabelerı anlatırız ya;onlar kardeşinin bir hatasını görse yetmişüçkere (çoğulu ifade eder)hüsnüzan besler sonra hatasını söylermiş.bizler sahabeden dahamı kıymetlıyızkı,yada sevabımız daha mı cokkı hasenatlarımızı acımadan israf edıyorve dağıtıyoruz.efendımız der kı''BIRBIRINIZI SEVMEDIKCE İMAN ETMİÞ OLAMAZSINIZ İMAN ETMEDIKCEDE CENNETE GIREMEZSİNİZ.''ben senı sen benı sevmeye mecbursun dostum...
Onun için değilmiki !küfür cephesi üzerimize yağmur gibi geliyor.eğer sevmeyi bilir teferruatlar da boğulmasan,kendi yorumlarını bu bızlerın vazgeçılmez ilkelerimiz demesen işde o zaman,o zaman VAHDET oluşur kardeşim.


   İNAN KARDEÞİM YAZACAK O KADAR SÖZ VAR Kİ KALEMİM KALKMIYOR .SÖZLERİM DÜÐÜNLENİP GIRTLAGIMA YAPIÞIYOR.BAÞINDA DEDİM YA DOSTUM HERÞEY BAKIÞ AÇISINA BAÐLI....(.GERÇEKTENDE MEDİNE GÜLÜ SEVGİYLE BÜYÜR)
Rusen

Çok güzel bir yazıydı...Gül hayranı olarak çok ama çok beğendim yazıyı.. Emeğinize sağLık kardeşim ... Hakikaten de gül,başka bir güzel çiçektir.. Gülü sevmeyen yoktur sanırım ... kokusu,rengi,şekli, zarifliği .. söyleyecek söz çok .. Güller arasında içinde kalmak ümidi ile.. Teşekkür ederim ..

ebu ömer

Allah sizdende razı olsun.Güllerin efendisine sizi komşu eylesin..

Rusen

Alıntı yapılan: ebu ömer - Ağustos 28, 2009, 11:33:12 ÖS
ALLAH sizdende razı olsun.Güllerin efendisine sizi komşu eylesin..

Amin kardeşim ..sizden de razı olsun ... sizi de komşu eylesin

ebu ömer

Amin kardeşim.Siz hiç medine gülü gördünüz mü ? kardeşler.

Bevadih

Yazı için teşekkürler..Güzeldi..

İnşallah gerçek Medine Gülü'nü görmeyi nasip eder Yaradan...


Ve aktarlarda bu sekilde görmüştüm...


Siz eğer canlı böyle yaprakları kopmadan gördünüz ise paylaşır mısınız?

ebu ömer

UNUTMAYIN MEDİNE GÜLÜ NAZİK BİR GÜLDÜR İNCİLMEYE GELMEZ...
özelliği: damlacıkları  ve kokusu miski amber oluşu.onun için medine gülü derler.

ebu ömer

Normalde hepimiz buna mum çiçeği deriz ama aslında medine gülüdür..Bunu çiçeği bize hediye edenden öğrenmiştik.

Rusen

bu mum çiçeği medine gülü yok ki allah allah