Nisâ / 22. Ayet
وَلَا تَنْكِحُوا مَا نَكَحَ اٰبَٓاؤُ۬كُمْ مِنَ النِّسَٓاءِ اِلَّا مَا قَدْ سَلَفَۜ اِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَمَقْتًاۜ وَسَٓاءَ سَب۪يلًا۟

Geçmiþte olanlar bir yana, babalarýnýzýn nikâhladýðý kadýnlarla evlenmeyin. Þüphesiz bu, çok çirkin bir hayâsýzlýk, Allah'ýn gazabýný celbeden bir günah ve pek iðrenç bir yoldur!

Osmanlı'nın incelikleri, ehli beyte saygısı!!

Başlatan sýrr-ý nihan, Haziran 10, 2008, 06:27:07 ÖS

Resulehasret

Ziyaretçi
Haziran 10, 2008, 06:27:07 ÖS
Fatih Sultan Mehmet istanbul'u fethetme planları yapıyordu. Daha henüz 21 yaşında bulunan hükümdar, İstanbul'un fethine girişmeden önce, halkını imtihan etmek istemişti. Sabahın erken saatlerinde tebdili kıyafet ederek, Osmanlı'nın başşehri olan Edirne'de çarşıya çıktı.


Çarşının bir tarafından girip, alış veriş yapmaya başladı. Birinci dükk''na varıp birşey aldı. İkinci bir şey istediğinde dükk''n sahibi vermedi. Fatih'i tanımıyordu dükk''n sahibi. Fatih Hazretleri mal olduğu halde neden vermediğini sordu.


Adam:


-Ben sana bir şey satmakla sabah siftahımı yapmış oldum, ikinci alacağını da karşıdaki dükk''ndan al. Çünkü o henüz siftah etmemiştir, dedi.Fatih memnun olmuştu. Öbürüne vardı, bir miktar mal aldı... İkincisini istediğinde o da vermeyip komşu dükk''na gönderdi. Böylece Hazreti Fatih koca çarşıyı baştan sona kadar dolaştı... Hepsinde aynı mukabele ile karşılaşmıştı.Aldıkları erzakı, medresede ilim tahsil eden talebelere gönderdi, kendisi de saraya gelip Allah'a şükür secdesine kapandı ve şöyle dedi:


— Ya Rabbi sana hamdolsun... Bana böyle birbirini düşünen millet ihsan ettin. Ben bu milletimle değil Bizans'ı, dünyayı bile fethederim, dedi ve istanbul'un Fetih planlarını hazırlamaya başladı.


51 gün süren muhasaradan sonra Bizans, Akşemseddin Hazretlerinin de bizzat iştirakiyle fetholunmuştu.-------------Abdulhamid Han'in gerceklestirdigi en büyük projelerden biri olan, Anadolu topraklarini Ortadogu üzerinde Haremeyn'e baglayan Hicaz demiryolu insaatini bitimine yakin, ray döseme islemi Medine'ye yaklastiginda bu veli Sultanin:''Mümkün olan bütün aletlerin üzerine keceler sariniz ki, fazla gürültü olmasin ve Ehl-i Beyt'in ve burada yatanlarinin ruhlari rahatsiz olmasin.''diye emir verdigi...Bu emir geregince Medine'den km'lerce önce tren raylarina kece dösendigi ve yine Ravza-i Tahire'nin mehabeti haleldar olmamasi icin trenlerin istim keserek sehre cok düsük bir hizla giris yaptigini...Biliyor muydunuz?

Yara ßenim

Ziyaretçi
Allah razı olsun, işte sadakat,sevgi kardeşlik bu herşey o zaman güzeldi şimdi nerde?  :'(

SMF 2.1.4 © 2023, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.127 saniyede 26 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017