Bakara / 182. Ayet
فَمَنْ خَافَ مِنْ مُوصٍ جَنَفًا اَوْ اِثْمًا فَاَصْلَحَ بَيْنَهُمْ فَلَٓا اِثْمَ عَلَيْهِۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ۟

Kim de vasiyet edenin haksýzlýða meylinden veya günaha düþmesinden haklý bir endiþe duyar da, mirasçýlar arasýnda bir uzlaþma saðlamak üzere vasiyette deðiþikliðe giderse, bu takdirde ona bir günah yoktur. Doðrusu Allah, çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

HAFTANIN KONUSU EVLIYKEN ASIK OLMAK

Başlatan DAMRAM, Ağustos 20, 2008, 06:03:50 ÖÖ

DAMRAM

Ziyaretçi
Ağustos 20, 2008, 06:03:50 ÖÖ
Evet arkadaşalr bu haftanın konusu evli iken aşık olmakdır ...
Buyrun bütün ayetleri hadisleri ve görüşlerinizi burada paylaşım ..
ben bir kac yaşanmış olay anlatacağım sizilere onlardan ders cıkaran
olur imşaallah ..


hepimize bu olay uçuk gelecek ama. urfada böyle bir olay yaşanmış .hem erkek hem kadın evli ve her ikiside çocuk sahibi
pamuk toplamada aşık olmuşlar vede herşeyi çoluk çocuğu bırakıp kaçmışlar.kadın aşireti kadın sonunda zorlada olsa yakalayıp
öldürdülmüş vede bilinmesi için hastanenin bahçesine attılmış .
erkek tarafı ise erkeği hala yakalayamamışlar.tabi kadının aşireti
ya ölüsü gelir yada yada kan akar diye tehdit etmektelermiş .

son duydugum olay beni içdenlikle yıkmışdır ,
bir arkadaşın başına geldı  tevafukl msn de çocukluk aşkı ile konuşmaya başlamışlar . tamamı ile dostça bi konuşma olmuş ilk başlarda . sonra camdan birbirlerini görüp hayret etmişlert.
tabiki kız evli erkek bekar.vede öylece kavrulup duruyorlarmış .
ben kendisine şiddetinde bi fırça attım .evbli bi kadınla nasıl olur diye..
allem kallem sonunda bırakacağını söledi. gerçi kızda neyapacağını bilmiyor hem evli hem çocuk var. hemde aşık..
vel hasıl kendi adıma Allah hiç bir kardeşime böyle bir imtihan nasip etmesin diyorum.Boyle birsey olmamali, zaten eger  rizasi icin yasiyorsan, Her daim 'i zikrediyorsan boyle seyleri dusunmemeli. Tamam bizlerde aciz birer insaniz ve seytana uyabiliyoruz zaman zaman, ama bunu farkedip hemen töwbe edip durmak en mantiklisidir.
u Teala kimseyi böyle bir şekilde imtahan etmesin...


( Not:Arkadaşalar bu yokardaki yazı net alemınde dolaşıyor ..fakat gercekdende benım arkadaşımın başına aynısı geldi ve bir kaç gündür
bu durumun ona yanlışlığını anlatmaya calışıyorum ...kednisi islami yaşayan bir insandır )


Efendimiz(s.a.v)sokakta başını önüne eğip yürümez mi (sünnet)boşuna mı bir bay ile bayanın gözgöze gelmesi haramdır...dinimiz öyle güzel ahlaklı bir dinki her türlü incelikler vardır..bu msn de yapılan yazışmalar çok kötü kişi evli olsun bekar olsun bilmediği kişiler ile konuşup resim yolluyorlar... Rabbim ıslah eylesin...

haberlerde izlemiştim bir bay ile bayan msn de tanışıyor kısa bir süreden sonra bayan baya fotoğrafını yolluyor...bunlar evlenmeye karar veriyorlar evliliklerinin 18. gününde erkek bayana çirkin olduğunu söylüyor ve boşanıyorlar...

evli kişiler asla böğle bir şey yakışmıyor ,eğer bakıyorlarsa da Rabbim hidayet versin..
Eğer gerçekten İslamın getirdiklerine uyarak yaşarsa kişi istem dışı aşık olmak gibi bişey gerçekleşmez..

insan nefsine uğraşıyor.ve insan asla benim başıma gelmez dememeli.herşey başımıza gelebilir.kınayanında başına  verir.mantıklı olan, bu aşkı içime gömmesi .ayetlerde söğle buyuruyor :
kul birini sevip onu kimselere söylemezse içinde yaşarsa ona cennet vaddediliyor.çünkü aşk çok güçlü zor bir durum.ama şunu düşünmek lazım hz yusuf'un da nefsi vardı o da evli bir kadına aşık oldu.yada sahabelerden yine ismini şu an tam çıkartamadığım bir sahabe.sanırım hz. salabe r.a .yine evli bir kadına aşık oluyor.kadın bunun dersini sözleriyle güzelce verip aklını başına getirtiyor.sonra anında pişman oluyor.günlerce kendini çöllere atıyor affetmiyor.peygamber efendimizde bu duruma üzülüyor ama yine de affetmiyor.o kadar gözyaşı döküyorki .yüce  habib'ine 'ın mağfiretinin ne kadar engin olduğunu ifadeyle  sevdiği kulunun affını kabul ediyor.peygamber efendimiz Allahın kendisini affettiğini salabe r.a söyleyince oracıkta mutluluktan vefat ediyor.
yani onlar yıldızdılar ama nefis işte.yapmamaız gereken tek şey buna sebebiyet vermemek için elimizden geleni yapmak başımıza da gelirse bakın cennet vaddediliyor. lütfen arkadaşalr bu konu hakkında düşünceelrinizi yazın da herkeze ders olsun bu msn de evli olduğu halde aşık olup konuşmaya devam edernlere ...

DAMRAM

Ziyaretçi
Ağustos 20, 2008, 06:06:24 ÖÖ
( A.Þ.K..) dunyada olaylar şeytani ve rahmani diye iki grupta seyretmektedir.. A.Þ.K 'a verdigim anlam şu oldu (a.Þukreden.Kul) açılımını bu şekilde gördum.. Yuce mevla kuluna kendini gösterir, sanırım sevdirdigi insanda.. kendini gösteriyor ve kendine yaklaştırıyor.. gunumuzde aşıkoldum diyenlerin çogunlugu fiziksel guzellige aldanmak, begenmek ve sahiplenmek, kısaca elde etmeye yönelik duygularına kısaca nefislerine ve arzularına aşk ve benzeri ifadeler kullanmaktadır..
Gerçek aşk tefekkur ehli bir insan için.. kendisini rabbine yaklaştıran buyuk bir nimettir... yuce mevla Kur'an-ı kerimde, azabından çok affediciligi ve merhametinden bahsetmektedir.. iyiligi ve guzel olan şeyleri emretmiş en önemlisi sevgiyi sevmeyi emretmiştir.. islamiyeti guzelce yaşamak sevgi eylemidir..
gunumuzde böyle evliyken aşık olanlar vs vardır.. helal olmayan şeyler mevcuttur..
bu insanlar neden böyle ters durumlara duşuyorlar diye duşunmek gerekiyor.. ülkemizdede yanlış olan şeylerle ilgili okadar cok örnekler vardırki..
insan sevdiginden başkasıyla olmak istemez.. çevre aileler şartlar şunlar bunlar vs.. sevdigiyle olamayan insanlar, zorla evlendirilen insanlar, sevdigi için saygı görmeyen insanlar, sevdigiyle degilde başkasıyla evlenmek zorunda bırakılan insanlar vs vs.. sonuç husran..
gercekten sevipte sevdigiyle evlenemeyen, ve baskasıyla evlenmek zorunda kalıp mutsuz bir hayat yaşan elbette böyle arayışlar içinde kalıyor.. sevdigini arıyor veya onun yerini taklitleriyle doldurmaya calısıyor.. Allah böyle kötu durumlardan hepimizi korusun.. bu tur insanların neden bunları yaptıklarını duşunuyorum.. ve toplumda mutsuzlukların acıların ve gunahların sebepleri.. bunları iyice dusunmek gerekiyor..
dinimiz evlenmeyi emretmiştir.. hepimiz bunun bilincindeyiz.. sadece evlenmiş olmak adınada evlenilmez diye düşünüyorum.. gercekten sevemedigin biriyle evlenipte hem kendi hayatını hemde evlendigi insanın hayatını zehir edenlerde okadar cogunluktaki..
Haksızlık etmek buyuk gunatır.. oyuzden sevdiginiz ama gercekten Allah icin hem dunya hem sonsuz alem için sevdiginizle evlenmeye gayret ediniz kardeşlerim.. sevmediginiz veya sadece evlenmişolmak adına yaptıgınız evliliklerde, evlendiginiz insana ve kendinize yaptıgınız en buyuk haksızlık olacaktır..
Aileler cocukları adına karar vermektedirler.. mutsuz evliliklerde ailelerin cok buyuk yanlıslıkları var.. evliliklerde tamam anne baba razı olmalı.. peki ya evladınız onun adına karar verdiginiz yavrunuz , onun rızasının hiç önemiyokmu..!! kısaca mutsuz evliliklerde aileler vebal altında kalmakta ama pişmanlıklarda fayda vermemektedir..
toplumumuzu analiz ettigimizde, aileler tamamen dunyevi şeylerden dolayı dusunup adına mantık denilen kalbi hiçe sayan seylerle, binevi zorlamayla mutusuzluklarada sebep olmakta ama cok iyi yaptıklarını sanmaktadırlar.. aileler özellikle gençlerin evlenmelerinde evde kullanacakları eşyalara bile karısmaktadırlar.. benim kızıma herseyi alacaksın diyen ve bu benzeri biçok yanlış aile profilleri maalesef ülkemizde görulmektedir.. ve evlenen gencler birton borçla mutsuz endişeli bir evlilige adım atarlar..
dinimiz yardımlaşmayı yardımcı olmayı, zorlastırmamayı kolaylastırmayı tavsiye etmektedir.. rızkı ve yarattıgı kuluna dunyada verecegi nimetleri yazan ve icra eden yuce mevladır..
sevginizi kalbinize gömmemek için allahtan yardım dileyin ve sevdiginizle evlenmeye gayret edin.. sevmedigimiz veya sevdigimizin yerine koydugumuz veya öyle sandıgımız biriylede evlenmeye teşebbus etmek, o insana yapacagımız en buyuk haksızlıktır.. dusunun sevildigini sanıyor mutlu oluyor ama gun geliyor sevilmedigini ögreniyor birinsan..yazık degilmi.. haksızlık degilmi.. evlenmek allahın emridir.. bu konuyla ilgili dogru olanı yapmak için tum emirleri göz önüne alıp dusunmek gerekir..
dileyelim herkes gercekten sevdigiyle özellikle  için sevdigi insanla bir ömür ve ötesinde birlikte olmayı nasip eyleye..
insan Allah rızası için sevmiş ve bunun buyuk bir nimet oldugunu idrak etmişse zaten gözü başka arayışlarda olmayacaktır.. ama diger toplumsal ve ailesel faktörleride unutmamak gerek.. evliinsanlar mutlu olan insanlar nasıl severek evlenmiş ve mutlulugu yakalamışlarsa.. cocuklarının sevgilerine ve sevdigi insanla olmasınada karsı çıkmak yerine yardımcı olup mutluluguna vesile olmalıdırlar..
aksi taktirde bu buyuk vebali vicdan azabı şeklinde taşımak zorunda kalacaklardır..
A.Þ.K (a.Þukreden.Kul ) diyorum açılımına ve rahmani olan aşk mevlanın en buyuk nimetidir kuluna diye dusunuyorum.. şetani olanlara zaten aşk denilemez.. begenmek hoşlanmak malı için veya guzelligi için veya artık sebepler neyse elde etmeye yönelik şeylerdir diye dusunuyorum..
gercek aşk ruhu sever, ruh fazla bir açıklama yapılmamasına ragmen Allahın kendimden bir parça diye bahsettigi guzelliktir.. gerçek aşık ruhu sever ve gercek aşk insanı alaha yakınlaştırır diyorum..
gercek aşklar yaşamanız ve gecekten  rızası için sevdiginiz insanla bir ömür ve ötesinde sonsuz alemde sonzuz mutlu olmanız temennisiyle...

Fussilet

ADMiN
7,935
Ağustos 20, 2008, 08:39:03 ÖÖ
çok zor bir durum , Allah kimsenin başına vermesin diyeyim, Gözler ayak hizasında olsun inş...
evet hocam cok dogru zor br durum
içimdeki tüm putlarý kýrdým ve sana yöneldim Rabbim...
Bu geliþimi kabul et, beni benden al, beni sana baðýþla...
-Fussilet-
_____________________________________________
Bugün gam tekkegahýnda feda bir canýmýz vardýr
Gönül abdal-ý aþk olmuþ gelin kurbanýmýz vardýr
Çimende bülbülü gördüm yaman efgan ile söyler
Dili kahhar ile her dem gül-i handanýmýz vardýr


Urfalý Abdi


Oruç nedir?, Orucu Bozan Haller ,  Ramazan Orucu...

DAMRAM

Ziyaretçi
Ağustos 20, 2008, 06:48:33 ÖS
çok zor bir durum , Allah kimsenin başına vermesin diyeyim, Gözler ayak hizasında olsun inş...
evet hocam cok dogru zor br durum

senarist081

Ziyaretçi
Ağustos 20, 2008, 07:20:05 ÖS
Allah kimseyi şaşırtmasın ve gaflete düşürmesin..Zaten evlenmekteki maksat nedir gözü ve nefsi karşı koyulmaz duygulardan arındırmak değilmidir.Ayrıca evlenmek peygamberimizin sohbetlerinde tavsiye ettiği sünnetlerden de biridir.Allah evli olanlara huzur,bereket ve islamın dolu dolu ihlasla yaşandığı bir birliktelik nasip etsin.Bekar olanlara öncelikle sabır ve hayırlı kısmetler ihsan eylesin inşallah..

bir.fikir.cilesi

Ziyaretçi
Ağustos 20, 2008, 08:23:09 ÖS
refika-i hayatından gayrısına aşık oldu ise başkalarının gözlerinin, nazarlarının altındadır. bu da bir erkek için hoş bir hal değil...

evli iken aşık olunacağını da pek düşünmüyor. aşık oldum demek bir kılıf olur sanki evli iken.

ya eşler hakiki manada birbirlerine muhabbetleri olmamış, anlaşamıyorlar ve gözleri artık dışarıda... aşık oldum demek de artık işin bir bahanesi olmuştur....

zaten eşler arasındaki fıtri muhabbeti ve bağlılığı rabbül alemin izdivacın...o yuvanın içinde dercetmemişmidir.

düşünsenize eskiler hiç görmeden evlenmişler...ve sapasağlam yuvaları olmuş... sevmişler...saygı duymuşlar...birbiriyle kifayet etmşler...çünki gayrısında gözleri olmamış... başkasına aşık olmak cümlesi diye bir şey olmadığı için bunu bile düşünmeye vakitleri olmamış...

şimdi ise...şimdiki tarz-ı hayatı içtimaiye...kadının eşinden daha güzelini görmesini...erkeğin kendi eşinden daha iyisini..güzelini görmesine sebeb oluyor... mutlaka içtimai hayatında eşiyle kıyas edecek insanlarla karşılaşıyor...

elbette en mukaddes unsurlardan birisi yuva...aile...izdiva...bir çekirdek hükmündeki aile hayatını nefs ve şeytan yıkmak isteyecek...ve bahaneler bulacak... hiç kimse demezki benim ayranım ekşidir... yaptığı işe de bahane bulduracak... aşık oldum...başkasına aşık oldum...

şunu diyemeyecek... ben eşimden başkasına baktım...gözüm onu aradı. eşim bana kifayet etmedi.. ona kanaat ettim diyemeyecek... çünki nefs kendini temize çıkarmak istemeyecektir...

bahanesi mi... aşık oldum...

ayrılıyoruz...

rabbim nefs ve şeytanımızdan muhafaza eylesin....

vesselam.

Fussilet

ADMiN
7,935
Ağustos 20, 2008, 08:57:15 ÖS
Allah razı olsun hocam
içimdeki tüm putlarý kýrdým ve sana yöneldim Rabbim...
Bu geliþimi kabul et, beni benden al, beni sana baðýþla...
-Fussilet-
_____________________________________________
Bugün gam tekkegahýnda feda bir canýmýz vardýr
Gönül abdal-ý aþk olmuþ gelin kurbanýmýz vardýr
Çimende bülbülü gördüm yaman efgan ile söyler
Dili kahhar ile her dem gül-i handanýmýz vardýr


Urfalý Abdi


Oruç nedir?, Orucu Bozan Haller ,  Ramazan Orucu...

umitergun

Ziyaretçi
Ağustos 21, 2008, 02:06:59 ÖÖ
AÞK AÞK Belki adı mantıklı kendi mantıksız, Belkide adı mantıksız kendi mantıklı

Aslında manası nedir bilende yok. nefsanimi yoksa şeytandan mı gelir yoksa rabbimin bize mükemmel bir hediyesimidir bilen yok.
Tek bilgimiz Rabbimizin bizi eksiksiz olrak yarattığı

AÞK

Amaç doğru kullanmayı becerebilmekte.

Keşke Sadece Rabbimize,Peygamberimize,Dinimize aşık olabilsek Nerdeee.
Nefsimiz rahat bırakmıyorki.Aşk denen şey imanlı,imansız da ayırmıyor.
Kısacası bu işin tarifesi yok,Yolu yok,Yolcusu çok.

Allah hepimize Doğru şeylere aşık olmayı nasip etsin.

Bizleri iman,Kur'an,Hz.Muhammed A.s ve Kendi aşkından mahrum etmesin.

VE SADECE VE SADECE EÞLERİMİZE AÞIK OLMAYI NASİP ETSİN!

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.163 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017