Mâide / 89. Ayet
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاك۪ينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْل۪يكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْر۪يرُ رَقَبَةٍۜ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍۜ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْۜ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Allah kasýtsýz olarak yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sorumlu tutar. Bunun kefâreti, ailenize yedirdiðinizin orta hallisiyle on fakiri bir gün sabah akþam doyurmak veya giydiðiniz orta hallisiyle onlarý giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuþturmaktýr. Buna gücü yetmeyen üç gün oruç tutmalýdýr. Ýþte yemin ettiðinizde onu bozmanýn kefâreti budur. Bununla birlikte, yeminlerinize baðlý kalýp gereðini yerine getirin. Þükredebilmeniz için Allah size âyetlerini iþte böyle açýklamaktadýr.

Günahtan sakınma üzerine 3 hadis...

Başlatan simuzer47, Ocak 18, 2011, 10:04:14 ÖS

simuzer47

Ziyaretçi
Ocak 18, 2011, 10:04:14 ÖS
Riyazü's Salihin
GÜNAHTAN SAKINMA, GÜNAHA GÖTÜREBİLECEK DAVRANIÞLARDAN KAÇINMA

589. Nu’m''n İbni Beşîr radıyallahu anhüm'' Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim, dedi:
“Hel''l olan şeyler belli, haram olan şeyler bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun hel''l mi, haram mı olduğunu bilmediği şüpheli konular vardır.
Þüpheli konulardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Þüpheli konulardan sakınmayanlar ise gitgide harama dalar. Tıpkı sürüsünü başkasına ait bir ar''zinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu ar''ziye girme tehlikesi vardır.
Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir ar''zisi vardır. Unutmayın ki, Allah’ın yasak ar''zisi de haram kıldığı şeylerdir.
Þunu iyi bilin ki, insan vücudunda küçücük bir et parçası vardır. Eğer bu et parçası iyi olursa, bütün vücut iyi olur. Eğer o bozulursa, bütün vücut bozulur. İşte bu et parçası kalbdir.”
Buh''rî, Îm''n 39, Büyû’ 2; Müslim, Müs''kat 107, 108. Ayrıca bk. Ebû D''vûd, Büyû’ 3; Tirmizî, Büyû’ 1; Nes''î, Büyû’ 2, Kud''t 11; İbni M''ce, Fiten 14

591. Nevv''s İbni Sem’''n radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhissel''m şöyle buyurdu:
“İyilik güzel ahl''ktan ibarettir. Günah ise kalbini tırmalayıp durduğu halde insanların bilmesini istemediğin şeydir.”
Müslim, Birr 14, 15. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 52

592. V''bisa İbni Ma’bed radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzûruna varmıştım. Bana:
- “İyiliğin ne olduğunu sormaya mı geldin?” buyurdu.
- Evet, dedim.
O zaman şunları söyledi:
- “Kalbine danış.
İyilik, nefsin uygun gördüğü ve yapılmasını kalbin onayladığı şeydir.
Günah ise içini tırmalayan ve başkaları sana yap diye nice nice fetv''lar verse bile içinde şüphe ve tereddüt uyandıran şeydir.”
Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 227-228; D''rimî, Büyû’ 2

FersahFersah

Ziyaretçi
Temmuz 03, 2011, 11:11:11 ÖÖ
Sağol kardeş

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.110 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017