Bakara / 185. Ayet
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۜ وَمَنْ كَانَ مَر۪يضًا اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَۜ يُر۪يدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Orucun farz kýlýndýðý ramazan ayý, insanlara hidâyet rehberi olup onlara doðru yolu gösteren ve hakký bâtýldan ayýrýcý en açýk delilleri ihtiva eden Kur'an'ýn indirildiði aydýr. Ýþte bu sebeple içinizden ramazan ayýna eriþen orucunu tutsun. Ancak hasta veya yolcu olup da oruç tutamayan kimse, tutamadýðý oruçlarý baþka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylýk diler, fakat zorluk dilemez. Bütün bunlar sayýyý tamamlamanýz, size doðru yolu gösterdiði için Allah'ýn yüceliðini tanýmanýz ve O'na þükretmeniz içindir.

Abdest Alırken Azaların Kuruması

Başlatan malayani, Şubat 11, 2013, 05:27:03 ÖÖ
Şubat 11, 2013, 05:27:03 ÖÖ
Essalamu Aleyküm; gusül ya da normal abdest alırken, abdest tamamlanmadan, yıkadığımız azaların kurumuş olması abdestin sıhhatine engel midir? Mesela abdeste başlarken yıkadığımız ellerimizin, yüzümüzün tamamen kurumasına neden olacak bir meşgalenin araya girmesi ve daha sonra abdeste devam edip ayakların yıkanması caiz midir yoksa abdeste mani midir? Bu meşgaleler mesela; 3-5 dk'lık bir su kesintisi, ya da suyun çok az akması ile geçen zaman, gusül abdestinde ise mesela başımızı şampuan ile yıkarken harcayacağımız 3-5 dk'lık vakitler bir azanın kuruması için yeterli bir zaman dilimi midir? Bunlar abdeste mani midir? (Gusülde çokca sabun/şampuan kullanıp zaman harcamanın caiz olmadığını bir arkadaştan duymuştum.Acaba bunun bir aslı var mıdır?) Hakkınızı helal ediniz. Selam ve Dua İle. . .
Mart 06, 2013, 02:41:56 ÖÖ
5(beş) sene önce forum cıvıl cıvıldı şimdi o eski günlerden eser yok

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.104 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017