Âl-i Ýmrân / 28. Ayet
لَا يَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْكَافِر۪ينَ اَوْلِيَٓاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِن۪ينَۚ وَمَنْ يَفْعَلْ ذٰلِكَ فَلَيْسَ مِنَ اللّٰهِ ف۪ي شَيْءٍ اِلَّٓا اَنْ تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقٰيةًۜ وَيُحَذِّرُكُمُ اللّٰهُ نَفْسَهُۜ وَاِلَى اللّٰهِ الْمَص۪يرُ

Mü'minler, sakýn mü'minleri býrakýp da kâfirleri dost edinmesinler. Kim böyle yaparsa, artýk onun Allah ile irtibatý tamâmen kopmuþ olur. Ancak kâfirlerden gelebilecek tehlikelerden korkarsanýz ölçülü bir þekilde onlara dostluk gösterebilirsiniz. Yine de Allah sizi azabýndan sakýndýrýyor. Çünkü sonunda dönüþ, yalnýz Allah'adýr.

Abdera Düşünürleri

Başlatan sýrr-ý nihan, Ocak 03, 2009, 11:07:59 ÖÖ

Resulehasret

Ziyaretçi
Ocak 03, 2009, 11:07:59 ÖÖ
Abdera Düşünürleri
Antik çağ atomculuğunun kurucuları Leukippos'la Demokritros... Antik Yunan düşünürlerinden Leukippos ve Demokritos'a Abdera düşünürleri ya da Abdera'lılar adı verilir. Abdera, Batı Trakya'da İskeçe yakınlarında bir kentin adıdır. Bu iki ünlü düşünürden birincisi Milet'li ve ikincisi Teos'lu olduğu halde, Abdera'da yaşamış ve çalışmış olmaları, bu adla anılmalarının nedenidir. Leukippos, Anaksagoras'ın çağdaşıymış. Abdera'ya gelerek bir okul kurmuş ve kendisi gibi oraya göçen genç Demokritos'u yetiştirmiş. Her iki düşünür de bölünemezcilik (Atomculuk) düşüncesinin kurucusudur. Leukippos'un yaşamı ve düşünceleri üstüne pek az şey bilindiğinden felsefe tarihleri bu iki düşünürün öğretilerini birbirinden ayırmadan incelerler. Kimi felsefe tarihçileri, Leukippos ve Demokritos'la birlikte Anaksagoras ve Empedokles'i de Abdera okulu'ndan sayarlar. Empedokles Sicilyalı ve Anaksagoras İzmirli oldukları halde maddeci ve atomcu düşünceleri onları Leukippos ve Demekritos'la birleştirmektedir. Empedokles, Anaksagoras ve Abdera düşünürleri antikçağ Yunan atomculuğunun üç önemli basamağıdır. Ne var ki maddeci atomculuk, sağlam yapısına Leukippos ve Demokratos düşüncelerinde kavuşmuştur. Abdera okulu'nun düşünce yapısı İonia okulu temeline dayanır ve tümüyle Elea okulu'na karşıttır. Bk. Bölünmezcilik, İyonya Okulu, Elea Okulu.

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.093 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017