Bakara / 267. Ayet
يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اَنْفِقُوا مِنْ طَيِّبَاتِ مَا كَسَبْتُمْ وَمِمَّٓا اَخْرَجْنَا لَكُمْ مِنَ الْاَرْضِۖ وَلَا تَيَمَّمُوا الْخَب۪يثَ مِنْهُ تُنْفِقُونَ وَلَسْتُمْ بِاٰخِذ۪يهِ اِلَّٓا اَنْ تُغْمِضُوا ف۪يهِۜ وَاعْلَمُٓوا اَنَّ اللّٰهَ غَنِيٌّ حَم۪يدٌ

Ey iman edenler! Çalýþýp ürettiðiniz mallarýn ve sizin için yerden çýkardýðýmýz ürünlerin iyi, temiz ve helâl olanýndan Allah yolunda harcayýn. Size verildiðinde gözünüzü yummadan alamayacaðýnýz kötü þeyleri, iyilik yapacaðým diye baþkasýna vermeye kalkýþmayýn. Þunu bilin ki, Allah'ýn hiçbir þeye ihtiyacý yoktur; O her türlü övgüye lâyýktýr.

Erkeklerin en büyük kabusu: "alışveriş"

Başlatan SUNFLOWERS, Şubat 19, 2009, 10:07:42 ÖÖ

« önceki - sonraki »

SUNFLOWERS

ERKEKLERİN EN BÜYÜK KABUSU: "ALIÞVERİÞ"Erkekler neden eşleriyle alışverişe çıkmak istemiyor?

Erkekler için eşleriyle birlikte alışverişe çıkmak büyük bir k''bustur. Kadınlar ise yanında somurtan, sürekli 'hadi hadi' diyen eşlerinden şikayetçidir. Eşler arasındaki bu anlayış farkı çoğu zaman küçük küskünlüklere sebep olabiliyor.
Peki, erkekler niçin eşiyle alışverişe gitmek istemiyor? Kadınlar, niçin alışverişe eşleriyle çıkmak için bu kadar ısrar ediyor? Zaman Cumartesi'de yer alan habere göre, uzmanlar (tabii bayan olanlar) eşlerin birbiriyle alışverişe gitmesinden yana... Ama birkaç önerileri var: Alışveriş sırasında sık sık sohbet edin, çay-kahve molaları verin ve erkeklere karşı sabırlı olun.
Erkekler için eşleriyle birlikte alışverişe gitmek büyük bir k''bustur. Kadınlar içinse yanında somurtan, sürekli "hadi hadi" deyip duran bir eş tedirginlik sebebidir. Eşler arasındaki bu anlayış farkı çoğu zaman küçük küskünlüklere sebep olabiliyor. Hiç merak ettiniz mi; erkekler eşleriyle alışverişe gitmeyi neden bu kadar sorun yapar? Peki kadınlar niçin alışverişe eşleriyle çıkmakta bu kadar ısrar eder? Birlikte alışverişe çıkmasalar dünyanın sonu mu gelir? Alışveriş uzmanları ve psikologlar eşlere, "Alışveriş sorununu çözmek için önce beraber vakit geçirebileceğiniz farklı aktiviteler bulun." diyor. Bir başka ortak önerileri ise şu: "Ya eşlerinize tahammül edin ya da 'eş başka alışveriş arkadaşlığı başka' deyip beraber alışverişe çıkmayın."
Alışveriş yazarı Banu Tuna, eşlerin alışverişe birlikte gitmelerinin sebebinin, akıllarına yapacak başka bir şey gelmemesi olduğunu söylüyor. "İlişkilerin başında da, evlenince de, çocukla da hep alışverişe gidiyor insanlar. Daha doğrusu alışveriş merkezlerine... Hafta sonunu değerlendirmekten anladığımız artık çoğunlukla vitrin bakmak, alışveriş merkezlerinin food court'larında yemeğe çıkmak oldu." diyen Tuna, "kadınlar alışverişi çok sever, erkeklerse sıkılır" genellemesini ise klişe olarak görüyor. Çünkü alışveriş yapmaktan keyif duyan ve neyin nerede kaça satıldığını ezbere bilen bir sürü erkek var. Ama kadınların adı çıkmış. Tuna, eşlerin alışveriş maceraları hakkında değişik bir bakış açısı getiriyor ve "Bence asıl bir erkekle alışverişe çıkmak k''bus. Kim (hele de zevk için alışverişe çıkılmışsa) yanında sürekli oflayıp puflayan, acele eden, bir an evvel kurtulsun diye denediğiniz her şeye 'yakışmış' diyen ya da tam tersi kulp takan birini ister ki?" diyor.
Alışveriş ve stil danışmanı Başak Dizer Fransez, erkeklerin alışverişi sıkıcı bulmasının sebebini kadınlar kadar alışverişe yoğunlaşamamalarına bağlıyor. Sürekli kıyafet deneyen bir kadını bekleyen erkek doğal olarak sıkılıyor. Ama bunun tam aksine erkekler kendileri için alışveriş yapacaklarsa yalnız gitmekten imtina ediyor. O yüzden de, kendileri için yapacakları alışverişlere eşleri, anneleri ya da arkadaşlarıyla birlikte çıkıyorlar.
Fransez, "Eşler birbiriyle alışverişe gitmeli mi?" sorusuna, "kesinlikle" cevabını veriyor. Alışverişten kavga ederek dönen eşlere ise alışverişi eğlenceye çevirmelerini öneriyor:
Eşinize karşı sabırlı ve öğretici olun.
Alışveriş sırasında eşinizle sık sık sohbet edin.
Aralıklı olarak çay-kahve molaları verin.
Alışverişi defileye dönüştürüp eğlenceli hale getirin.
Ama yine de unutulmaması gereken bir gerçek var ki; her zaman eşler iyi bir alışveriş arkadaşı değildir.
Alışveriş tek sosyal aktiviteniz olmasın
Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy (Memory Center): Eşlerin keyif aldığı şeyleri birbiriyle paylaşmak istemesi doğaldır. Evet, kadınlar alışverişten büyük keyif alıyor. Zaten çoğu zaman erkeklerin alışverişini de kadınlar yapıyor. Bu sebeple erkeklerin, eşlerini yalnız bırakmaması gerekiyor. Fakat kadınlar da bunu eşlerine kural gibi dayatmamalı. İki taraf da birbiriyle empati kurmalı.
Kadınlar eşlerinin beğenisini ve kabülünü çoğu zaman yalnızca bu şekilde görebiliyor. Dış görünüşlerine daha çok önem veren kadınlar için, eşi tarafından beğenilmek önemli bir unsur. Þu da bir gerçek ki kendisini eşine adapte etme eğilimi kadınlarda daha fazla. Çünkü kadınlar ilişki odaklıdır.
Ekonomik olarak eşine bağımlı olan kadınlar, alışverişe eşiyle çıkmak ister. Çünkü onaylandığını hisseder.
Erkekler içinse eşiyle alışverişe gitmek zorlayıcı bir durum. Kadın seçimini yaparken erkek ne ile oyalanacak? Öylece bekliyor. Bekleme hali de erkek için sosyal olarak zorlayıcı olabiliyor. Çünkü bu durumu toplumsal ortamda kişiliğine tehdit olarak algılıyor.
Burada çiftlere önerim şu olacak:
Alışverişi kural haline getirmeyin.
Birbirinizi yapmak istemediği şeylere zorlamayın.
Eşlerin, ev dışındaki faaliyeti alışverişle sınırlı ise tabii ki alışverişte eşini yanında görmek isteyecektir. Eşlerin sosyal paylaşımlarının azlığı.senarist081


DAMRAM

ben esimle asla alisverise gitmem ve parayı verır ben halederım evın dıs ıslerı bakanı benım malesef faturalardan tutun vergılere kadar kendı calısıyor o yüzden onla bırkere gıttım alısverıse ve tövbe dedım bırdaha herhalde oglumun dügün alısverısıne gıderım herhalde ;:)))

SUNFLOWERS

Eşim o konuda anlayışlıdır..
Gittiğimiz zaman, ben ,o alırken canım sıkılır!  ::) Ama o tam tersi ben alırken gayet sabırlıdır ve öf bile dediğini duymadım!
Ama ben genede kendi ihtiyaçlarımı çoğunluğu kendim karşılıyorum.. ;D
Böylelikle bir güne sığdırmıyorum!

samimi

hiç sormayın sabır sabır diye diye alışveriş yapıyoruz...

Büþra

Ben  genellikle abimle alış verişe çıkarım...Fakat abim sağolsun henüz gittiğimiz ikinci mağazada:"hadi Büşra,işim var..Acele et..!!" gibi emir komutlarıyla bana günü zehir edeceğinin ilk sinyallerini verir.. :D

isoz

Kendileri sınıf öğretmeni bir kız kardeşim ile alışverişe gittim. Gittiğime pişman etti açıkçası. Gerçekten işlerim vardı ve de çok hayati işlerdi. Ben almam gerekenleri kendimce beğendim aldım. Ancak kardeşim kendisin beğenmesinin dışında benimde beğenmem gerektiği düşüncesinde ki her aldığı şeyi bana soruyordu. O kadar fazla şey soruyordu ki inanın beynim karma karışık renkler arasında işlem yapamaz oldu. Kırmamak içinde var gücümle konsantre olmaya çalışıyor sürekli yorum yapıyordum. Baktım ki ben ilgilendikçe daha fazla zaman kaybetmeye başlıyoruz. Hatta içinde çıkılmaz bir hal aldı. yaklaşık 50 adet kiyafet sonrası aralarından bir tanesini tamam güzel diyerek geçiştirmek zorunda kaldım ve yukarıda ifade ettiğiniz gibi hadi hadi demek zorunda hissettim kedimi. Tamam aldığınız ürünlere değer veriyor olabilirsiniz detaylarda önemli birşey demiyoruz ancak zaman bu kadar mı değersiz. Bu davranışlarından vazgeçmeyeceğini bildiğim halde yolda bu konuları detaylı birşekilde açıklama ihtiyacı hissettim. Öğrenim parametresi  ne olursa olsun bayanların temel özelliklerinin pekte değişmediğini hatta nesiller boyu genetik midir nedir aktarıldığını düşünüyorum. Tabi bize de normal karşılamak düşüyor. Hepimiz hatalarımızı biliyoruz aslında ancak nefsi boyutta sorunlar devam ediyor...
Allah'a emanet olun.

GuLBeRG
mam34

yok eslerle cikilmiyor cabuk SIKILIYORLAR oysa daha indirimlere ,yeni neler gelmis vs....bakmamiz gerekiyor :D

SUNFLOWERS

Alıntı yapılan: Gurbet - Mart 20, 2009, 09:32:12 ÖS
yok eslerle cikilmiyor cabuk SIKILIYORLAR oysa daha indirimlere ,yeni neler gelmis vs....bakmamiz gerekiyor :D

Al benden de o kadar! :D

kumsaati

birşey itiraf etmek istiyorum ;D

erkeklere bu konuda sonsuzzzzzzzzzz hak veriyorum kesinlikle

ben bile bayan arkadaşlarımla gittiğim alışverişlerde bıkıyorum :D :D

SUNFLOWERS

Alıntı yapılan: kumsaati - Mart 20, 2009, 10:59:12 ÖS
birşey itiraf etmek istiyorum ;D

erkeklere bu konuda sonsuzzzzzzzzzz hak veriyorum kesinlikle

ben bile bayan arkadaşlarımla gittiğim alışverişlerde bıkıyorum :D :D


Bak senn!?  ::) :D
Gitme sende!? :D ;D