Bakara / 185. Ayet
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۜ وَمَنْ كَانَ مَر۪يضًا اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَۜ يُر۪يدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Orucun farz kýlýndýðý ramazan ayý, insanlara hidâyet rehberi olup onlara doðru yolu gösteren ve hakký bâtýldan ayýrýcý en açýk delilleri ihtiva eden Kur'an'ýn indirildiði aydýr. Ýþte bu sebeple içinizden ramazan ayýna eriþen orucunu tutsun. Ancak hasta veya yolcu olup da oruç tutamayan kimse, tutamadýðý oruçlarý baþka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylýk diler, fakat zorluk dilemez. Bütün bunlar sayýyý tamamlamanýz, size doðru yolu gösterdiði için Allah'ýn yüceliðini tanýmanýz ve O'na þükretmeniz içindir.

Soru ve Cevaplarla Gusül Abdesti

Başlatan DAMRAM, Haziran 28, 2009, 12:26:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

DAMRAM

Soru ve Cevaplarla Gusül Abdesti
Guslün farzı kaçtır?

CEVAP

Hanefi mezhebinde guslün farzı üçtür:

1- Ağzın hepsini iyice yıkamak.

2- Burnu yıkamak. Burundaki kuru kir altını ve ağızdaki, çiğnenmiş ekmek altını yıkamazsa gusül sahih olmaz.

3- Bedenin her yerini yıkamaktır. Bedenin, ıslatılmasında harac olmayan yerlerini yıkamak farzdır. Yıkanan yerleri ovalamak lazım değil ise de, müstehaptır.

Göbek içini, bıyık, kaş ve sakalı ve altlarındaki derileri ve baştaki saçları ve ferci yıkamak farzdır. Gözleri, kapalı küpe deliğini, sünnet derisi altını yıkamak farz değildir, müstehaptır. Kadınlar, örülü saçın diplerini ıslatınca, örgüyü yıkamak lazım değildir. Saç dipleri ıslanmazsa, örgüyü açmak lazım olur. Örülmemiş saçların her tarafını da yıkamak farzdır. Traş olursa, kesilen saçları [ve diğer kılları ve tırnakları] yıkamak lazım değildir.Sünnet üzere gusletmek

Gusülde nelere dikkat etmeli, sünnet üzere nasıl gusledilir?

CEVAP

Gusletmek çok kolaydır. Ağzını ve burnunu su ile yıkayıp, denize veya göle girip çıkan yahut duş altında bütün vücudunu ıslatan gusletmiş olur. Önce abdest alıp, sonra bütün vücut yıkanırsa sünnete uygun olur. Gusletmek için niyet, Hanefi de sünnet, diğer mezheplerde farzdır. Guslederken niyeti unutanın da guslü sahih olur.

Sünnet üzere gusül abdesti almak için, önce, temiz olsa bile, iki eli ve avret yerini yıkamalıdır. Sonra bedeninde necaset varsa yıkamalı, sonra, gusle niyet ederek tam bir abdest almalı. Sonra bütün bedene üç defa su dökmelidir. Önce üç defa başa, sonra sağ omuza, sonra sol omuza dökmeli, her döküşte, o taraf tamam ıslanmalı. Birinci dökmede ovmalıdır. Gusülde, bir uzva dökülen suyu, başka uzuvlara akıtmak caiz olup, orası da temizlenir. Çünkü, gusülde bütün beden, bir uzuv sayılır. Abdest alırken bir uzva dökülen su ile, başka uzuv ıslanırsa, yıkanmış sayılmaz. Gusül tamam olunca, tekrar abdest almak mekruhtur. Gusül ederken abdesti bozulursa, bir daha almak lazım olur.Abdestte ve gusülde, lüzumundan fazla su kullanmak israf mıdır?

CEVAP

Evet.Guslü geciktirmek

Yatsıyı kıldıktan sonra cünüp olan, ne vakte kadar cünüp dursa günah olmaz?

CEVAP

Yatsı namazını kıldıktan sonra cünüp olanın sabah namazına kadar guslünü tehir etmesi caiz ise de hemen yıkanması elbette çok iyi olur. İmam-ı Gazali hazretleri, (Cünüp olup gusletmeden bir namaz vaktini geçirene, ateşten gömlek giydirilecektir) buyuruyor. Namaz kılan ve kılmayan herkes, bir namaz vaktini cünüp geçirirse, çok azap görür. Mesela, öğle ezanından sonra cünüp olanın öğle namazını kılmamış ise, ikindi vaktine öğleyi kılacak kadar zaman kalınca gusletmesi farz olur. Farzı yapmak çok sevap, yapmamak büyük bir günahtır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Cünüp olunca, çabuk gusletmeli! Çünkü kiramen katibin melekleri, cünüp gezenden incinir.) [Eyoğul İlmihali]

(Canlı resmi, köpek ve cünüp bulunan odaya rahmet melekleri girmez.) [Nesai]

(Cünübe, sarhoşa rahmet meleği yaklaşmaz.) [Bezzar]

(Gusletmek için kalkana, üzerindeki kıl sayısınca sevap verilir, o kadar günahı affolur, Cennetteki derecesi yükselir. Guslü için ona verilecek sevap, dünyada bulunan her şeyden daha hayırlı olur. Allahü te''l'' meleklerine, "Bakın bu kulum, gece üşenmeden kalkıp emrime uymak için guslediyor. Þahid olun ki, bunun günahlarını af ve mağfiret eyledim" buyurur.) [Gunye]Guslü terk eden dinden çıkar mı?

CEVAP

Guslü terk eden dinden çıkmaz ise de büyük günah işlemiş olur. Gusülsüz gezen, namaz kılamaz. Namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Böyle bir kimsenin de imanını kaybetmesi çok kolay olur. Onun için guslü geciktirmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Allahü te''l'' buyuruyor ki:

Þu üç şeye devam eden, gerçek dostumdur. Bunları terk eden de, gerçek düşmanımdır. Bu üç şey, namaz, oruç ve cünüplükten gusüldür.) [Beyheki]

Allahü te''l''nın düşmanım dediği ve rahmet meleklerinin uzak durduğu bir kimsenin evinde huzur, bereket diye bir şey kalır mı?Cünüp iken, kasıkları traş etmek, saç, tırnak kesmek caiz midir?

CEVAP

Mekruhtur. Hayzlı iken mekruh değildir.Deriye yapışmış, hamur, mum, sakız, katı yağ, balık pulu, çiğnenmiş ekmek oje gibi su geçirmeyen şeylerin altını yıkamak da lazım mıdır?

CEVAP

Evet yıkamak farzdır.Dişlerin arasında ve diş çukurunda bulunan yemek artıklarının altına su geçmezse, altı yıkanmazsa gusül caiz olmaz mı?

CEVAP

Evet caiz olmaz.Küpe deliğinde, küpe yoksa ve delik açıksa kulağı ıslatırken, delik ıslanırsa, yetişir mi?

CEVAP

Evet.Küpe deliği kapanmışsa deliği açmak mı gerekir?

CEVAP

Hayır.Ağzını veya başka yerini yıkamayı unutup, namaz kılsa, sonra yıkamadığını hatırlasa, orasını yıkayıp farzı tekrar mı kılar?

CEVAP

Evet.Havuzda, nehirde, denizde veya yağmur altında ıslanan, ağzını ve burnunu da yıkasa, abdest ve gusül almış olur mu?

CEVAP

Evet.


Guslü ne gerektirir?

DAMRAM

CEVAP

Cünüp olmak guslü gerektirir. Üç şekilde cünüp olunur:

1- Zekerin [penisin] ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, ferce [hazneye] girince erkek de, kadın da cünüp olur.

2- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, ilişki, mastürbasyon gibi her ne suretle olursa olsun yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

3- İhtilam ile, yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmek gerekmez. Bazı ''limler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra meninin geri kalan kısmı çıksa tekrar gusletmek gerekir mi?

CEVAP

Evet. İdrar yaptıktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.Guslettikten sonra kadından kocasının menisi çıksa gusül gerekir mi?

CEVAP

Gerekmez.Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusül gerekir mi?

CEVAP

Evet.Parmak ferce sokulunca, lezzet duyulursa, gusletmek gerekir mi?

CEVAP

Evet gerekir. Lezzet duyulmazsa, gusletmesi iyi olur.Kadın doktoruna muayene olan kadının gusletmesi gerekir mi?

CEVAP

Lezzet duymuşsa gusleder. Yani parmak girince zevk almışsa gusül gerekir, zevk almamışsa gusül gerekmez.Rahim hastalıklarında hazneye bir aletle ilaç sokuluyor, genelde bu işten zevk alınmadığı için gusül gerekir mi?

CEVAP

Gerekmez. Zevk alan çıkarsa gusül gerekir.Guslü gerektirmeyen haller

Guslü gerektirmeyen haller nelerdir?

CEVAP

1- Bir erkek, bir kadını yahut bir erkeği çıplak görse, gusül gerekmez.

2- Bir kadın, kendi kocasını veya bir kadını çıplak görse gusül gerekmez.

3- Karı-koca oynaşırken, açık resme bakarken veya düşünürken mezi gelse, gusül gerekmez.

4- İdrar yaptıktan sonra gelen yapışkan prostat sıvısı ve vedi guslü gerektirmez. Ağır bir şey kaldırmak gibi bir sebeple meni çıkarsa, gusül gerekmez. Þafii de gerektirir.

5- İhtilam olduğunu hatırlayanın, uyanınca çamaşırında meni görmezse gusletmesi gerekmez.

6- Kadınların taktıkları spiral gusle mani değildir.

7- Kadın veya erkek, etek tıraşı olsa gusül gerekmez.


Diğer hak mezheplerimize göre neler guslü gerektirir veya gerektirmez?

CEVAP

Ağır bir şey kaldırmak veya bir yerden düşmek gibi bir sebeple meni çıkınca, Þafii de gusül lazım olur, diğer üç mezhepte lazım olmaz.

Gusülde ağız ve burnu yıkamak Hanefi ve Hanbeli de farz , Maliki ve Þafii de sünnettir.

Hanefi , Þafii ve Maliki de vedi ve mezi guslü gerektirmez, Hanbeli de bir kavle göre, guslü gerektirir.

Hanefi de ve Hanbeli de gusülden önce, idrar çıkararak, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkarmak, sonra gusletmek gerekir. Þafii de, idrar etmiş ise de, meni çıkarsa, tekrar gusletmek gerekir. Maliki de, idrar etmemiş olsa da, tekrar gusletmek gerekmez.

Hanefi de hayzın azami müddeti 10, diğer üç mezhepte 15 gündür. Temizlik müddeti ise, üç mezhepte 15, Hanbeli de 13 gündür.Teyemmümde besmele çekmek Hanbeli de vacip, diğer mezheplerde sünnettir. Hanefi de teyemmüm toprak cinsinden olan kum, kireç, alçı mermer, çimento, sırsız fayans, sırsız porselen çanak çömlekle, tuğla ile olur. Kireçle badana edilmiş duvardan teyemmüm edilir. Toprak tozu olan eşyalarla da olur. Þafii de teyemmüm yalnız toprakla yapılır. Hanbeli de de yalnız toprakla olur. Fakat toprak, yanmamış, gasp edilmemiş ve tozlu olmalıdır. Maliki de kum, ot, ağaç ve karla da olur.

Hanefi de, bir teyemmüm ile, dilediği kadar farz kılabilir. Diğer üç mezhepte, teyemmüm, namaz vaktinden önce alınmaz ve bir teyemmüm ile birden fazla farz kılınmaz.Abdestin farzları Hanefi de 4 tür: Kolları ve yüzü yıkamak, başı meshetmek ve ayakları yıkamak. Þafii de 6 dır: Ayrıca niyet ve tertip de farzdır. Maliki de 7 dir: Niyet, müvalat (peş peşe yıkamak) ve delk (ovmak) de farzdır. Hanbeli de 9 dur: Tertip, müvalat, delk, ağzı ve burnun içini yıkamak da farzdır. Ayrıca Besmele çekmek ve niyet abdestin sıhhatinin şartı olarak farzdır. Hanefi ve Þafii de niyet yüzü yıkarken, Maliki ve Hanbeli de elleri veya yüzü yıkarken yapılır. Başı tamamını meshetmek Maliki ve Hanbeli de farz, Hanefi ve Þafii de sünnettir.Deriden kan çıkınca, Hanefi de abdest bozulur. Diğer üç mezhepte bozulmaz.

Deve eti yemek ve ölü yıkamak Hanbeli de abdesti bozar, diğer üç mezhepte bozmaz.

Mahrem olmayan kadının eline veya derisine çıplak olarak dokununca Þafii ve Hanbeli de abdest bozulur. Maliki de şehvetli dokunursa bozar. Hanefi de şehvetli de olsa bozmaz.

Ölen hamile kadının karnını yarıp canlı çocuğu çıkarmak Hanefi ve Þafii de caiz, diğer iki mezhepte caiz değildir.Erkek, ölen hanımını Hanefi de yıkayamaz, diğer üç mezhepte yıkar.

Necasetin azı da üç mezhepte namaza manidir. Bedende, elbisede ve namaz kılacak yerde az da olsa necaset bulunmamalıdır. Hanefi de ise, çok az necasetle namaz kılmak mekruhtur. Maliki nin bir kavlinde ise, necaset çok olsa da namaza mani değildir.

Meni, mezi ve idrardan sonra çıkan vedi, Hanefi ve Maliki de kaba necasettir. Þafii de yalnız meni, Hanbeli de ise, üçü de temizdir.

Maliki de guslü bozan bir şey olmazsa, ayağa giyilen meste ömür boyu meshetmek caizdir. Diğer mezheplerde, mukimken bir günden, misafirken üç günden fazla meshetmek caiz olmaz.

Kaplıca suyu ve gusül
Denize veya göle girip, her tarafı ıslanan, gusletmiş olur diyorlar. İhlas Kuzuluk Kaplıca Evlerinde, küvetteki suya girip çıkmakla da gusletmiş oluyor muyum?

DAMRAM

CEVAP

Önce genel bir bilgi verelim. Yüzeyi 23 m2 den küçük olan havuza küçük havuz denir. Küvetler böyledir. 23 m2 den büyük olanlarına büyük havuz denir. Göl ve deniz 23 m2 den büyük olduğu için büyük havuz hükmündedir.Necaset, büyük havuza düşerse, pisliğin üç eserinden biri, yani rengi, kokusu veya tadı belli olmayan her tarafından abdest ve gusül caiz olur. Mesela göle idrar yapılmışsa, aşağı tarafında bir eseri görülmezse caiz olur.
Haliç gibi necis olan deniz hariç, denizin her tarafından abdest alınır.
Temiz olan denize veya göle girip çıkan, ağzına ve burnuna su verince, gusletmiş olur.

Yağmurdan ıslanan da, ağzına ve burnuna su verince, gusletmiş olur.Abdestte ve gusülde kullanılan suya müstamel su denir. Müstamel su, İmam-ı a zama göre kaba necasettir. İmam-ı Ebu Yusuf a göre de hafif necasettir. İmam-ı Muhammed e göre de temizdir; fakat hadesi temizleyici değil, yani bu su ile tekrar abdest alınmaz, gusledilmez ve içilmez.Müstamel suyu temiz kabul eden ''limlere göre, küçük havuza, mesela küvete karışan müstamel su miktarı, sudan çok veya eşit ise, abdest ve gusül caiz olmaz. İçine su akmayan küçük havuzdan abdest alanın, derisine değen su miktarı, yarısı olduğu ve havuza, az da olsa, necaset düştüğü bilinmedikçe, buradan abdest almak caiz olur.Her gün suyu değiştirilen küçük havuzda birçok kimse abdest alsa ve müstamel sular havuza tekrar düşse, abdest sahih olur. Fakat, bu havuza, pek az da necaset düşse, abdest almak caiz olmaz.Bazı ''limlere göre, küçük havuza, bir uzuv sokulup yıkanınca, bütün havuz, müstamel su olur. Bunun için, su bol olan yerlerde, uzuvları havuzda yıkamamalı, havuzdan avuçla su alıp, dışarda yıkamalıdır! Suyu olmayan yerlerde caiz diyen ''limlere göre, havuzda abdest ve gusül alınabilir.Bütün ''limlere göre guslün sahih olması için, küvetteki suya girip yıkanmamalı, girilmişse, o suyu boşaltmalıdır! Tas ile dökünerek veya duşla yıkanmalıdır! Müstamel sular akıp gitmeli, bedene dökülmemeli. Dökülen yer olursa, orayı temiz su ile yıkamalıdır!Kına gibi oje de gusle mani midir?

CEVAP

Kına gusle mani olmaz. Çünkü altına su geçirir. Fakat yağlı boya, oje, zamk gibi şeyler altına su geçirmediği için gusle manidir.Saç boyaları gusle mani midir? Çok kimse mani olur diyor.

CEVAP

Saç boyası kına gibidir, altına su geçirir ve gusle mani olmaz. İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:

(Savaşta yaşlı görünmemek, genç görünmek için sakalı kırmızı veya sarıya boyamak caizdir. Dindar görünmek için boyamak kötüdür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Sarı boya, müslümanların boyasıdır.) [Hakim]

Bazı ''limler, savaşta sakallarını siyaha boyamışlardır. Böyle bir maksatla siyaha boyamakta bir mahzur yoktur. Görüldüğü gibi her boya, gusle mani olsaydı, sakalın boyanmasına caiz denmezdi. Ancak altına su geçirmeyen yağlı boyalar bu hükme dahil değildir.

Sıvı yağların altına su geçer. Yağın rengi kalsa da mahzuru yoktur. Katı yağların altına su geçmez. Zamk, oje gibi maddelerin altına su geçmez.Abdest aldıktan veya guslettikten sonra bir yerinde, su geçirmeyen bir madde görülürse, o madde kaldırılır, altı ıslatılsa yeter mi?

CEVAP

Evet. Yeniden abdest almaya ve gusletmeye gerek yokturMeni, vedi, mezi, prostat salgısı nedir? Guslü gerektirir mi?

CEVAP
Meni, kirli beyaz renkte, yapışkan, jel kıvamında, dış ortamda kaldığında 10 dakika içinde sulu h''l alan bir sıvıdır. 4-10 cc kadar olur. Erkek menisine sperm deniyor. Kadından gelen meni sarımtıraktır.

Vedi, idrardan sonra çıkan beyaz, bulanık, koyu bir sıvıdır.

Mezi, zevk zamanında çıkar. Þehvetlenince, açık resimlere bakınca veya şehvetle öpüşünce ve sürtününce veya böyle şeyler düşününce gelen birkaç damla renksiz sünücü sıvıdır.
Prostat salgısı, erkekte spermin esas kitlesini teşkil eder.
Þehvetle gelen meni hariç, hiçbirisi guslü gerektirmez.


Cünüp kimse neler yapamaz?

CEVAP

Cünüp, Besmele çeker, dua okur, la ilahe illallah diyerek zikir çeker, salevat okur. Hatta Fatiha, Rabbena ''tina gibi ''yetleri dua niyetiyle okuyabilir. Sadece Mushafı tutamaz ve Kur an okuyamaz. Camiye giremez. Tırnak kesmesi, tıraş olması mekruh olur. Hayzlının tırnak kesmesi mekruh olmaz.

DAMRAM

Gusülle ilgili çeşitli sorular


Guslü müteakip bir yerinde zamk gibi bir madde gören, kaldırıp altını yıkasa k''fi midir?

CEVAP

Evet k''fidir. Maliki de de böyledir.Çıplak gusül alınsa sahih olur mu?

CEVAP

Evet sahih olur. Ancak peştamal ile gusletmelidir. Göbek ile diz arasını örtmelidir, açık gusledince mekruh olur. Bazı ''limler banyo çok küçükse mekruh olmaz demişlerdir. İhtiyata riayet edip kapalı olarak gusletmelidir. Hiç değilse Hanbeli mezhebi taklit edilerek kısa kilot ile yıkanmalıdır.Gusül abdesti alırken namaz (küçük) abdesti bozacak haller olursa (mesela yellenme vs) gusle kalınan yerden devam mı edilir yoksa tekrar baştan mı başlanır?

CEVAP

Abdesti bozan şey guslü bozmaz. Devam edilir.Gusül abdestine niyet ederken Allah rızası için demek uygun mu?

CEVAP

Evet, her ibadeti yaparken Allah rızası için demek iyi olur. Zaten her ibadet Allah rızası için yapılır. Allah rızası için demek şart değildir.Trafik kazası geçirmiş, bacakları kırık ve kalkamayan biri nasıl gusleder?

CEVAP

Abdest uzuvlarından hepsinin yarıdan çoğu veya dört abdest uzvundan ikisi sağlam ise, abdest alıp, yaralı yerleri mesh eder. Mesh zarar verirse, sargı üzerine mesh eder.

Abdest uzuvlarının yarıdan çoğu yaralı ise teyemmüm eder. Teyemmüm edenin, bazı yerleri yıkaması caiz değildir.

Namaz abdesti ile gusül abdesti için teyemmüm aynıdır.

Teyemmümü kendi yapamazsa başkasına da yaptırabilir.Tüp bebek suretiyle çocuk sahibi olmak istiyoruz. Þırınga ile döllenmiş yumurta rahme konunca eşimin gusletmesi gerekiyor mu?

CEVAP
Gebe kalırsa gusletmesi gerekir. Fercden başka yerine sürtmekle çıkan erkek menisi, rahme girse, kadın gusletmez. Bu suretle hamile kalsa, gusleder ve o günden beri kıldığı namazları kaza eder.İlişkiden sonra kadın gusül etmeden önce bir süre beklemeli midir?

CEVAP

Hayır. Gusülden sonra akıntı olur ise tekrar gusletmesi de gerekmez.Başa saç ektirmek caiz mi? Gusle mani mi?

CEVAP

Caiz, gusle mani değil. Altındaki deriyi yıkamak k''fi.Âdetli iken diş dolgusu yaptırılır mı? İlla abdestli olmak mı gerekir?

CEVAP

Âdetli veya abdestli olunsa da fark etmez. Gusülde, abdestte ve namazda Maliki veya Þafii mezhebi taklit edilirse, mesele kalmaz.Ultrasona giren kadının gusül abdesti alması gerekir mi?

CEVAP

Ultrason dediğiniz bir aletin hazneye girmesidir. Kitaplarda diyor ki:

Hayvan pipisi veya yapay pipi yahut parmak veya onun gibi bir şey hazneye girdiği zaman, lezzet duyarsa, gusül lazım olur. Lezzet duymazsa, gusül lazım olmaz. Fakat gusletmek iyi olur. Lezzet almak, şehvet duymak demektir.Cünüp iken hanımla beraber olmak günah mıdır?

CEVAP

Günah değildir, caizdir. Abdestli olmak iyi olur.Çingene ile evlenince, tuğla eriyinceye kadar yıkanılsa cünüplük çıkmaz diyorlar, doğru mu?

CEVAP

Aslı yok.Süründüğümüz kokuyu erkekler koklarsa gusül gerekir mi?

CEVAP

Koku sürünene de, koklayana da gusül gerekmez. Abdesti bile bozmaz.

Ancak bayanların kocalarından başka kimseler için koku sürünmesi doğru değildir. Bu konudaki

hadis-i şeriflerden birkaçı şöyledir:

(Bir kadın, güzel koku sürer ve erkekler de ona bakarsa, evine gelinceye kadar Allahın gazabında olur.) [Taberani]

(Allah için koku sürünen, misk gibi kokar halde, başka maksatlarla koku sürünen de leşten daha pis kokarak Mahşer yerine gelir.) [İ.Gazali]

(Kadın kocasından başkası için güzel koku sürünürse, bu Cehennem ateşi olur.) [Taberani]

(Bir kadın, koku sürünüp dışarı çıkar ve erkeklerin yanından geçerse, ona da, bakana da, zina günahı yazılır.) [Nesai]

(Her göz zina edicidir, kadın koku sürünür, erkeklerin yanından geçerse o da zaniyedir.) [Tirmizi]

Hani göz zinası, el zinası denir ya, bakmak, kokusunu almak da o çeşit günah oluyor. Yoksa gerçek zina ayrıdırLens abdeste ve gusle mani midir?

CEVAP

Lens abdeste ve gusle mani değildir. Gözün içini yıkamak gerekmez.Erkeklerin altın kaplama yaptırması caiz mi?

CEVAP

Caizdir.

DAMRAM

Tuvalette gusül sahih olur mu?

CEVAP
Tuvalette gusletmekte mahzur yoktur.Banyoya sağ ayak ile mi girilir?

CEVAP

Evet sağ ayakla girilir.Dövme, gusle abdeste mani midir?

CEVAP

Dövme yaptırmak günahtır. Ancak gusle abdeste mani değildir. Çünkü dövme deri altından yapılmaktadır. Deri üstünden yapılsa ve çıkmayan bir boya olsa, altına su geçmezse, zamanla vücut onu atar. Onun için zamanla atan boya sürülmez. Peki çıkmayan yağlı boya yapılsa ne olur? Çıkmadığı için zaruret olur ve yine gusle mani olmaz. Yani dövme kesinlikle gusle mani değildir.Cünübün bir şey yiyip içmesi sokağa çıkması, cünüp kadının çocuğunu emzirmesi uygun mudur?

CEVAP

Ağzını yıkadıktan sonra yiyip içmesi caizdir. Sokağa çıkmak da caizdir. Kadın göğsünü yıkadıktan sonra çocuğunu emzirebilir. Namaz vakti çıkmadan önce yıkanmalıdır. Daha fazla cünüp durmak haramdır. Namaz kılan ve kılmayan herkes, bir namaz vaktini cünüp geçirirse, çok azap görür.Kolu alçıda olan nasıl abdest alır, nasıl gusleder?

CEVAP

Alçılı koluna su geçmesi gerekmez. Alçının üzeri veya sargının üzeri mesh edilir.Ellerimde siğil var. Bunun için ilaç kullanıyorum. Fakat ilaç tıpkı yapıştırıcı 404 gibi. Altına su da geçirmiyor. Gusül ve namaz abdesti için bir mahzuru var mı?

CEVAP

İlaç temizlenince çıkmıyorsa, 404 gibi ise, yani çıkmasına imkan yoksa, zararı olmaz, mahzuru yoktur. Özürlü olmadan abdest alıp namaz kılarsınız.Guslederken abdest bozulunca yeniden mi gusletmek gerekir?

CEVAP

Kan çıksa, yellenilse de, idrar çıksa da mani olmaz. Sadece bu abdestle namaz kılınmaz, sonra namaz abdesti almak lazım, yoksa gusül abdesti tamamdır.Küpe takmıyorum. Küpe deliklerim kapandı veya kapanmak üzere, bazıları ip tak, guslün olmaz diyor. Doğru mu?

CEVAP:

Doğru değil. Kapanırsa kapandığı için mahzuru olmaz. Açıksa zaten elinizle azıcık ovsanız delik varsa su girer. Guslünüz olur. Endişelenecek bir durum yok. İplik takmanız gerekmez.Saça yağlı boya yapışsa, gusle mani olur mu?

CEVAP

Evet.Kocamı düşünürken, şehvetle titremeden sonra sarımtırak bir akıntı geliyor. Gusül gerekir mi?

CEVAP

Evet.Gusülde, avret yerleri kapalı iken de, kıbleye dönmek mekruh mu?

CEVAP

Hayır.Cünüp, tırnaklarını yıkayıp kesse, tenzihen mekruh olur mu?

CEVAP

Evet.Kir çıkarmak, sabun artıklarını yıkamak ve kışın üşümemek niyetiyle, gusülde fazla su kullanmak caiz mi?

CEVAP

Bunları gusülden önce veya sonra yapmalıdır!Ameliyatla meni kanalı idrar torbasına bağlandı. İhtilamda meni idrar torbasına akarmış. İdrarda meni göremiyorum. Gusül lazım mı?

CEVAP

Meni görülmezse gusül gerekmez.

DAMRAM

İstiharede yedi gün üst üste gusletmek gerekir mi?

CEVAP

Gerekmez.Sedef hastalığından meydana gelen kepek gusle mani mi?

CEVAP

Hayır. Çünkü özürdür.Gusledince, hastalanan kadının saçını kısaltması caiz mi?

CEVAP

Evet.Nezle iken burun delikleri kapalı oluyor. Gusle mani olur mu?

CEVAP

Meşakkat olmayan miktarı temizlemek k''fidir.Sabah ihtilam olarak kalktığımda gusül almam gerekiyor. Fakat okula geç kalmamak için guslü namaz vakitleri geçse dahi okuldan geldikten sonra almam mümkün mü?

CEVAP
İnsan iki dakikada gusleder. Namaz vakitlerini cünüp geçirmek haramdır. Namaz kılmamak da ayrıca haramdır. Çifte haram işlemek daha büyük günahtır. İnsan okulun tuvaletinde bile gusleder.Gusletmeden uyunabilir mi?

CEVAP
Namaz vaktini geçirmemek şartı ile uyunabilir.Genelde köylerde suyu ateşte veya ocakta ısıtıyorlar. Tencerede ısıtılan suyu ellemek mekruh diyorlar doğru mu. O su ile boy abdesti alınmaz mı?

CEVAP
Öyle bir şey yok.İnsan bir gecede 2 kere ihtilam olsa, tek gusül yeter mi?

CEVAP
On kere de cünüp olsa hepsi için bir kere gusül yeterlidir.Cünüp olunca, bir şeye dokununca onun pis olacağını zannediyor, bu yüzden sıkıntı çekiyorum. Bu vesvese mi?

CEVAP

Elbette vesvesedir, hem de vesvesenin daniskasıdır. Cünüp kimse nereye dokunursa dokunsun pis olmaz, bu kesin olarak bilinince, problem kalmaz.Gece cünüp olan uyanınca, sabah namazının vaktinin çıkmasına çok az bir vakit olduğunu görse, ne yapması lazım?

CEVAP

Günaha girmemek için hemen gusletmeye çalışır, isterse vakit çıksın yetiştiremesin. Nasıl olsa yetiştiremem diye güneşin doğmasını beklemek uygun olmaz.Yurtta belli saatlerde sıcak su veriliyor. Sıcak su verilmediği zaman soğuk suyla da gusletme imkanı yok, çünkü banyoları kilitliyorlar. Gusletmek için başka imkan da olmadığına göre teyemmümle namaz kılabilir miyiz?

CEVAP

Þehirde su bulamamak özür olmaz. Helada yıkanırsın. Memba suyu alıp yine tuvalette falan yıkanılır. Teyemmüm için özür olmaz. Hiç su bulunmazsa o zaman teyemmüm caiz olur

tebesüm

ALLAH razı olsun çok geniş ve güzel ele alınmış çok açıklayıcı ama bu tuvalette bile güslede bilirsin bölümü dikkatimi çekti o nasıl oluyor.
Sabah ihtilam olarak kalktığımda gusül almam gerekiyor. Fakat okula geç kalmamak için guslü namaz vakitleri geçse dahi okuldan geldikten sonra almam mümkün mü?

CEVAP
İnsan iki dakikada gusleder. Namaz vakitlerini cünüp geçirmek haramdır. Namaz kılmamak da ayrıca haramdır. Çifte haram işlemek daha büyük günahtır. İnsan okulun tuvaletinde bile gusleder.

kubeckaaetn

ALLAH razı olsun çok geniş ve güzel ele alınmış çok açıklayıcı ama bu tuvalette bile güslede bilirsin bölümü dikkatimi çekti o nasıl oluyor.