Mâide / 93. Ayet
لَيْسَ عَلَى الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ جُنَاحٌ ف۪يمَا طَعِمُٓوا اِذَا مَا اتَّقَوْا وَاٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ ثُمَّ اتَّقَوْا وَاٰمَنُوا ثُمَّ اتَّقَوْا وَاَحْسَنُواۜ وَاللّٰهُ يُحِبُّ الْمُحْسِن۪ينَ۟

Ýman edip sâlih amel iþleyenlere, artýk bundan böyle günahlardan sakýnýp imanda sebât ile sâlih amellere devam ettikleri, sonra takvâlarý ve imanlarý tam saðlamlaþýp kökleþtiði, sonra hem günahlardan sakýnýp hem de iyilik yapmaya çalýþtýklarý takdirde, haram olmadan önce yiyip içtiklerinden dolayý bir günah yoktur. Çünkü Allah, iyilik ve ihsân sahiplerini sever.

'' KOCA YEMEÐİ '' NASIL PİŞİRİLİR

Başlatan ..Evþan.., Ekim 26, 2009, 11:01:21 ÖÖ

..Evþan..

Ziyaretçi
Ekim 26, 2009, 11:01:21 ÖÖ
'Koca Yemeği' nasıl pişirilir?
Bu tabir garibinize gidebilir. 'Koca Yemeği' de ne demek?
Lezzetli yemekler pişiren bir hanım, kocasını da pişirip olgunlaştırmazsa, hayatın tadı kaçabilir. Bunun için, mesut olmanın bir sanat, bir bilim dalı olduğu peşinen kabul edilmelidir. H''lbuki şimdi gençlere her türlü bilgi veriliyor, mesut olmanın şartları anlatılmıyor. Mesut olmanın şartlarını bilmeyen genç, evleniyor, bir sürü problemlerle karşılaşıyor; tecrübelerle mesut olmanın yolunu bulmaya çalışıyor amma, bu da çok pahalıya mal oluyor.

Evet, koca yemeği nasıl pişirilir?

Evvela kocanızın gönlünü tenkitlerle kırmayın. Kırılırsa sevgi çiçekleri solar.

Her insan annesini sever. Bunun bir manası da, her insan her yaşta biraz çocuk gibidir. Öyleyse çocuğunuza gösterdiğiniz şefkati, kocanızdan esirgemeyin.

Kocanıza yaptığınız hizmet, hiçbir zaman 'hizmetçilik' manasına gelmez. Çünkü siz kocanıza hizmet ettiğiniz ölçüde, onu kendinize 'hizmetk''r' etmiş olursunuz.

Her kadın, kocasını tesiri altına alabilir! Yeter ki kadınlar bunun sırrını bilsin. Nitekim yabancı ülkelerde pek çok aile mesut yaşarken, bizde en ufak sebeplerden boşananlar görülebiliyor... Demek ki mesut olmanın sırları vardır. Kim bunları yakalarsa, mutlu olur.

Þunu hiçbir zaman unutmamalıdır ki, çirkin kadın yoktur; huyu çirkin olan kadın vardır.

Denecek ki, 'Niçin hep kadın üzerinde duruyorsunuz? Erkeklerden de söz ediniz! '

Başta da söyledik; mesut olmanın şartlarını kadın da erkek de öğrenmek zorundadır. Fakat erkek kadına daha fazla muhtaçtır. Dikkat edilirse dul kalan erkekler, hemen evlenmek cihetine giderler. Erkek de, çocuklar da kadına muhtaç olduğu için kadın, yuvayı yapan dişi kuş gibidir. Erkeği yuvaya bağlamak kadının elindedir.

Bir ailede reis, şu veya bu değildir. Evin reisi, 'MESUT OLMAKTIR! ' Eşler, cennet gibi dünyayı başlarına cehennem etmemek için mesut olmanın çarelerini aramalıdırlar. Burada en büyük pay, kadına düşmektedir.

Her türlü erkeği, kadın, şefkatiyle, güler yüzüyle ve tatlı diliyle muhakkak yola getirebilir. Kadınlar şunu unutmasın ki, hiçbir erkek tartışmayla yola getirilemez! Akıllı bir hanım, kavgayla, ısrarla değil, eşine yardımcı olmakla, isteklerini insanlığa uygun şekilde yerine getirmekle yola getirebilir.

Eğer evin hanımı, kocasını güler yüzle karşılayabiliyorsa, yerine oturana kadar yardımcı oluyorsa, sonra yemeğini, çayını, kahvesini zamanında yerine getiriyorsa, hele hele sohbet edecek kadar halden anlıyorsa, bu erkeğin gözü neden, hangi sebeple dışarıda olsun?

Eşiniz açken, uykusuzken veya bir işi acele yapma noktasında iken, ondan herhangi bir istekte bulunmayın. Çünkü bu hallerdeyken erkek, ters cevap verebilir.

Her zaman halinizden memnun olmaya çalışınız.

Bir erkek için en büyük bahtiyarlık, karısının kendisini beğenmesidir! ..

Çocuğunuza nasıl bakıyorsanız, eşinize de öyle bakınız. O zaman çocuğunuz sizi ne kadar seviyorsa, eşiniz de o kadar sevecektir.

Toplumumuzda aile hayatına müdahale çok görülür. Þunu hiçbir zaman akıldan çıkarmamalı; eşler mesut olmak zorundadır. Ana-babanın hukuku kadar eşimizin de hukuku korunmalıdır.

Yemek nasıl sizin eserinizse, erkeğiniz de öyle! .. Erkeğinden şik''yetçi hanımlar 'Acaba hangi hususta hata yapıyorum? ' diye kendini kontrol etmeli ve noksanlığını erkeğine sorarak öğrenmeli.

Hiç düşündünüz mü, midemiz güzel yemekler istediği gibi, beyin ve kalp midesi de bir şeyler istemekte...Acaba bunlar nedir? ..

Erkeğin zaafları bellidir. Kadın bunları çözerse, erkeği kendine bağlar. Bir kadının sadece tutumlu olması, güzel olması, güzel yemek pişirmesi erkeğe yetmiyor. Eşine hayat yoldaşı olması gerekiyor...

MiM

ADMiN
11,903
Ekim 26, 2009, 02:16:58 ÖS
teşekkürler sevgili evşan ablam, çok güzel bir konuyu işlemişsiniz.
şunu demek isterim ki, herşeyin başında peygamberi ahlak yatar...
onu taşıyorsanız, bütün tavsiyeler, yol göstermeler önemini kaybeder!
hayat güllük gülistanlık olur, aksi halde taşıma suyla değirmen döndürmek gibi oluyor adeta,
insanlar için...
yüreğine sağlık sevgili ablam... müstefid olduğumuz güzel paylaşımlar yazıyorsunuz,
Allah razı olsun.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

Bevadih

Ziyaretçi
Ekim 26, 2009, 02:19:33 ÖS
genel olarak okudum  lakin bana biraz tuhaf geldi abi  8)

Tam isim koymuş değilim ama...sakin kafa ile tekrar okumak lazım sanırım:)

eyvallah evşan....paylaşımlar için teşekkür ederiz...

MiM

ADMiN
11,903
Ekim 26, 2009, 02:23:00 ÖS
Alıntı yapılan: Bev''dih - Ekim 26, 2009, 02:19:33 ÖS
bana biraz tuhaf geldi abi 

yav ablam, seni tanımamış olaydım, "gidi feministler sizi!" diye takılabilirdim! :D

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

Bevadih

Ziyaretçi
Ekim 26, 2009, 02:40:02 ÖS
Abimm bazı paylaşımlar .....inanın olmayan  feminen duyguları  hodri meydan dedirtiyor :) elde değil .... :D

..Evþan..

Ziyaretçi
Ekim 26, 2009, 03:27:49 ÖS
Çocuğunuza nasıl bakıyorsanız, eşinize de öyle bakınız. O zaman çocuğunuz sizi ne kadar seviyorsa, eşiniz de o kadar sevecektir.
...................................Bu yazı benimde çok hoşuma gitti teşekkür ederim MiM hocam Bevadih kardeş ilk okudugumda yazıyı bende sizin gibi düşünmüştüm düşünerek okudum tekrar biz hanımlar olarak eşlerimizi ne kadar seviyoruz ben bu yazıyı okuduktan sonra  çocugum kadar sevecegim dedim kendime eşimi :)

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.128 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017