Âl-i Ýmrân / 28. Ayet
لَا يَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْكَافِر۪ينَ اَوْلِيَٓاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِن۪ينَۚ وَمَنْ يَفْعَلْ ذٰلِكَ فَلَيْسَ مِنَ اللّٰهِ ف۪ي شَيْءٍ اِلَّٓا اَنْ تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقٰيةًۜ وَيُحَذِّرُكُمُ اللّٰهُ نَفْسَهُۜ وَاِلَى اللّٰهِ الْمَص۪يرُ

Mü'minler, sakýn mü'minleri býrakýp da kâfirleri dost edinmesinler. Kim böyle yaparsa, artýk onun Allah ile irtibatý tamâmen kopmuþ olur. Ancak kâfirlerden gelebilecek tehlikelerden korkarsanýz ölçülü bir þekilde onlara dostluk gösterebilirsiniz. Yine de Allah sizi azabýndan sakýndýrýyor. Çünkü sonunda dönüþ, yalnýz Allah'adýr.

Güzellik için doğal sırlar...

Başlatan yeþeren, Haziran 20, 2009, 10:18:38 ÖÖ

yeþeren

Ziyaretçi
Haziran 20, 2009, 10:18:38 ÖÖ

Yazın sıcağında terleyen ayaklara nasıl bakım yapılmalı? Yüzdeki şişlikleri gidermenin doğal yolları neler? Kalıcı makyajın zararları var mı? Güzellik Uzmanı Suna Dumarkaya cevapladı:
Radyo 7’nin sevilen programcılarından Eda Çelebi’nin hazırlayıp sunduğu Eda’yla Gün Ortası programının dünkü konuğu Estetiysen ( Güzellik Uzmanı ) Suna Dumankaya oldu. Doğal yoldan el ve ayak bakımının nasıl olacağını anlatan Suna Dumankaya ayak bakımı ve  topuk çatlaklarının giderilebilmesi hakkında bilgiler verdi. El ve yüz bakımıyla ilgili önemli bilgiler aktaran Dumankaya, buzun gençleştirici etkisini anlattı.

Kalıcı makyaj hakkında bilgiler veren Güzellik Uzmanı Dumankaya, stresin yarattığı sorunlardan da bahsetti.

EDA: Yazın gelmesiyle birlikte el, ayak bakımları yapılmaya başlandı. Doğal yöntemlerle de ayak bakımı yapılıyordur. Bu konuda neler önerirsiniz?
SUNA DUMANKAYA: Yazın çok tahta terlikler, sandaletler giyiyoruz. Bu yüzden topuklarımız sertleşiyor. Öncelikle eğer insanlar deniz kenarında olsalar hemen ayaklarına kumla masaj yapsınlar. O ayakları törpülüyor. Ondan sonra akşamları bir kahve fincanı vazelin kreminin içine yarım limon sıksınlar. İki üç tane aspirini dövüp karıştırsınlar. Bunu bir krem kutusuna koyup akşamları temiz ayaklara boca etsinler. Nemli bir gazlı bez sararak 1-2 saat beklesinler. Sonra açıp o karışımı ayaklarına yedirsinler. Bunun sonucunda topuklar yumuşacık oluyor.

EDA: Topuk çatlakları da giderilebiliyor mu?
SUNA DUMANKAYA: Evet topuk çatlaklıkları da gider. Çünkü içersinde vazelin, limon suyu, aspirin var. Bu karışımla hem topuklardaki ağrı hem de çatlaklar gidecektir. Eğer çok fazla çatlak varsa bunu 1 hafta her gün yapsınlar. Bu bir haftanın sonunda ne çatlak kalır ne de ağrı kalır.

EDA: O zaman bu tariften sonra topuk törpüsüne gerek kalmıyor.
SUNA DUMANKAYA: Ama eğer topuk çok sertse üstündeki ölü deriyi almak lazım. Topuk törpüsü varsa siz evde törpüleyebilirsiniz.

EDA: Ellerimizin güzelliğini nasıl sağlayacağız?
SUNA DUMANKAYA: Eller ve yüzler için bir tarif verebilirim. Öncelikle hamam çok güzel bir şeydir. Keseden sonra limon suyu, gliserin yağı çok faydalıdır. Tarifimiz şöyle: 1 çorba kaşığı mısır unu, 1 çorba kaşığı kil, 1 çorba kaşığı herhangi bir el kremi, birazcıkta suyu karıştırıp boza kıvamına getiriyoruz. Elimize, yüzümüze, boynumuza sürüyoruz. 5 dakika sonra da ellerimizi ıslatmadan ovarak o karışımız çıkarıyoruz. Cildinizde, elinizde porselen gibi olur.

EDA: Bunu haftada kaç kez uygulamak gerekiyor?
SUNA DUMANKAYA: Haftada 1 kere uygulamak yeterli. Her gün yapılmamalı. Bu karışım cildin ölü derisini alır. Bizler büyük şehirlerde yaşıyoruz. Onun için büyük şehrin havasının kirliliği, sigara gibi şeyler, birde yapılan makyajları çıkarmanın en güzel yanı budur.

EDA: Tonik görevi de görüyor mu?
SUNA DUMANKAYA: Hayır. Yeşil çayı çay gibi demleyip buz kabına doldurun. Onu her gün yüzünüzde dolaştırın. Bu işlem yüzünüzün sarkmasını engeller, gözeneklerin sıkışmasını engeller. Yeşil çayı hem için hem de bir kısmını buz kabına koyun.

EDA: Bunu hangi periyotlarda kullanmalıyız?
SUNA DUMANKAYA: Bu her gün yapılabilir. birde şöyle yapılabilir: bir maden suyunu püskürtmeli bir şişeye koyun. İçerisine yarım limon sıkın. 1 tatlı kaşığı badem yağı katın ve karışımı ağzı kapalı bir şekilde buzdolabına koyun. Bunu her gün yüzünüze püskürtün. Bu doğal toniktir.

EDA: Þimdiye kadar çıkan her güzellik uzmanı güzellik için maydanoz önerdi. Sizde de durum böyle mi?
SUNA DUMANKAYA: Evet böyle ama sadece maydanozla olmuyor tabi. Öncelikle bu konuda bir hekime danışmanız lazım. Sağlık sorununuzun olmaması gerekiyor. Bir demet iyi yıkanmış maydanozu bir kavanoza koyuyorsunuz. Yarım demet yeşil taze nane, bir tutam taze fesleğen, üzerine 4-5 diş doğranmamış sarımsak ve bu karışımın üzerine çıkacak kadar limon suyu. Bunu iki gün buzdolabında kapalı ve siyah bir poşette bekletiyoruz. Daha sonra onu süzüyorsunuz. Yine kapalı cam şişede muhafaza ediyorsunuz. Bunu her gün öğlen ve akşam iki çorba kaşığı içtiğiniz zaman vücuttaki kireci söktüğü için damarlarda kan akışını hızlandırırsınız. Kan akışı olan vücutta da zaten yaşlılık olmaz. Ama bunu yapmadan önce insanlar bir hekime danışsınlar, sağlık problemleri yoksa öyle yapsınlar.

EDA: Sabah uyandığımızda bazen kendimizi tanıyamayız. Yüzümüzde şişlikler, morluklar, torbalar… Bunlar için ne yapılmalı?
SUNA DUMANKAYA: İşte bunlar için en etkili yöntem yeşil çaylı buz tarifini uygulamaktır. Gece cilt kendi kendine güzel şeyler salgılar. O yüzden yüzünüzü bile yıkamadan o buzu eriyinceye kadar yüzünüzde dolaştırın.

EDA: Bu cildi aynı zamanda sıkılaştırıyor mu?
SUNA DUMANKAYA: Evet sıkılaştırıyor. İçteki dokuları harekete geçirip yaşlanmayı engelliyorsunuz.

EDA: Birde kalıcı makyaj var. Bunu nasıl uyguluyorsunuz? Bu makyajın çıkma olasılığı var mı?
SUNA DUMANKAYA: Kalıcı makyaj kanserojen madde içermeyen bitkisel kök boyalarla, akupunktur iğneleriyle yapılıyor. Bu işlem normal yapılan makyajı kalıcı hale getiriyor. Doğaldır, 4-5 yıl boyunca kalabilir hatta bazıları hiç çıkmayabiliyor. Bir kez yapılıyor ama bunu çok profesyonel birinin yapması gerekiyor.

EDA: Sağlık açısından riski var mı?
SUNA DUMANKAYA: Hiçbir risk yok çünkü bitkisel boyalar kullanılıyor ve çok bilinçli, uzun yıllar eğitim almış insanlar yapıyor.

EDA: Çağımızda stres artık bir hastalık oldu. Stresten uzak durmakta mümkün olmuyor. Bunu aza indirmek mümkün mü?
SUNA DUMANKAYA: Aza indirmenin manevi bir boyutu vardır. Başınıza gelen şeyleri gelir geçer gözüyle bakmanız çok önemli. İnancınızı hayata geçirdiğiniz zaman mutlu oluyorsunuz. Pozitif düşünce çok önemli. Bir de bir tutam melisa, 2–3 tane kakule, bir miktarda safranı çay gibi demleyin ve onu için. Akşamları da ada çayı demleyip için. Bunlar biraz olsun stresi alır. Ama en önemlisi maneviyat. Sadece Allah’a inanmak yetmiyor, bunu bir de hayata geçirmek gerekiyor. O zaman da çok mutlu bir insan oluyorsunuz.

(Haber 7)

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.100 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017