Gönderen Konu: Çizilen şekle göre ruh hali...  (Okunma sayısı 4983 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KARANFİL

  • Ziyaretçi
Çizilen şekle göre ruh hali...
« : Kasım 17, 2009, 11:54:12 ÖS »
Çoğumuz, elimize bir kalem geçirince küçük şekiller çizmeye başlarız. Şimdilerde psikologlar, kişilerin ruh dünyalarına ayna tutmak amacıyla bu küçük şekillerden yararlanmaya başladılar...ELİNİZİN altında bulunan kağıt parçalarına farkında bile olmadan çizdiğiniz şekiller, sizin ruh halinizi ele vermeye yetiyor. Bu konudaki ilk araştırmalar ve bulgular, psikanalizin babası sayılan Sigmund Freud'un sayesinde saptanmıştı. Psikiyatristler, ellerinin altındaki örnekler sayesinde hastalarının sorunlarını daha kolay günışığına çıkarmaya başlamışlardı. Öyle ki, çeşitli karalamaların anlamlarını kapsayan kitaplar elden ele dolaşmaya bile başlamıştı.


Bilinçaltında gizli kalan duygu ve düşünceleri, bir kağıt parçası üzerindeki şekillerin açıklaması, gerçekten şaşırtıcı bir keşifti. Sakın, ‘‘Ben hiç öyle şekiller çizmem’’ diye bir iddiada bulunmayın. Mutlaka zaman zaman ve farkına varmadan bir yerlere şekiller çiziyorsunuzdur. Ne düşündüğünüzü bilmeden ve herhangi bir cismin resmini yapmayı düşünmeden çizdiğiniz şekiller aslında sizi ele veriyor. Psikiyatristlere rehber olan şekillerden bazıları hakkında size de bilgi vermek istiyoruz. Böylece belki kendinizi daha iyi tanıma fırsatını bulursunuz. Kendi kendinizin psikoloğu olup iç dünyanızda kopan fırtınalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kuşkusuz şekillere verilen anlamların birer matematik formülü gibi kesin olduğunu söyleyemeyiz. Sadece yıllar boyunca ruhbilimcilerin yaptıkları çalışmalardan sonra vardıkları sonuçları sizlere aktaracağız. Kendinizi daha iyi tanımak için aynaya değil, defter köşelerine, kağıt parçalarına rasgele çizdiğiniz şekillere bakın...


Şekiller anlatıyor


Resim yapmak amacıyla kalemi elinize aldığınız zaman çizgilerinize büyük özen gösterirsiniz. Ama duygularınızın, düşüncelerinizin dışa vurumu sayılan o küçük şekillerin çizilmesinde aynı özeni göstermezsiniz. Psikiyatristler, kişilerin belli bazı şekilleri çizmeye meraklı olduklarını saptadılar...


ÜÇGEN:
Öğrenmeye susamış, araştırıcı, tehlikelere atılmayı göze alan ve güçlü bir iradeye sahip biri sürekli üçgen çizer.
Bu kişi zor karar verir ama hiç kimse onu kararından döndüremez.


KÜP:
İşte size pratik, gerçekçi biri. Güven altında olmaya büyük önem verir, mesleğinde ve ilişkilerinde sağlam temeller kurabilmek için canla başla çalışır. Küp çizen kişilerin hayal güçleri kuvvetlidir aynı zamanda prensip sahibi olurlar.

YILDIZ: Altı köşeli yıldız çizen kişilerin insan doğasının erkek ve dişi yanları arasında bir denge kurabildikleri anlaşılır.
Meraklı, öğrenmeye açık, konuları derinlemesine inceleyen kişilerdir.


KALP:
Aşırı derecede duygusal kişiler, akıllarına estikçe kalp çizerler. Aşkta sadakat onlar için çok önemlidir. Her daim hislerinin sesini dinleyerek hareket ederler.

ÇİÇEK: Daha çok kadınların çiçek resmi çizdiklerini söylenebilir. Hayatlarının en romantik dönemini yaşayanlar çiçek çizmeye meraklı oluyorlar. Bu kişiler duyarlı ve dost canlısı olurlar.

KUŞ: Uçan bir kuş çizen kişilerin hayal güçleri çok kuvvetlidir. Her zaman büyük hayaller peşinde koşmaya bayılırlar.
Ayrıca seyahat etmeyi, macera yaşamayı da severler.

DAİRE: Daire şekli sonsuzluğu, bütünlüğü, birliği ve korumayı simgeler. Kalbi sevgi dolu olan esprili kişiler, daire çizmekten hoşlanırlar. Genelde kendilerini ikinci planda tutarlar.

PARALEL ÇİZGİLER:
Soğukkanlı ve acil durumlarda hemen harekete geçmeyi başaran kişilerdir. Ne istediklerini çok iyi bilirler. Eğer çizgiler diagonal çizilmişse, o kişinin lider olma eğiliminde olduğu söylenebilir.

KARE: Ciddiyeti, kararlılığı simgeler. Pratik amaçlara yönelen ve özü sözü doğru kişiler kare çizerler. Hayatlarını güvence içinde sürdürmeye çalışırlar.
 

Çevrimdışı liprade

  • 'arızalı'
  • ÖzeL üye
  • *****
  • İleti: 8616
Ynt: Çizilen şekle göre ruh hali...
« Yanıtla #1 : Kasım 18, 2009, 07:46:18 ÖÖ »
Genelde paralel çizgiler olur... Önceden küp ve yıldıza meraklıydım...:)

Teşekkür ederim Karanfil...


 

"Cehalet hıyar olmuş gidiyor son sürat/  Enkaz-ı beşer koşuyor elde tuzluk alık surat"

KARANFİL

  • Ziyaretçi
Ynt: Çizilen şekle göre ruh hali...
« Yanıtla #2 : Kasım 18, 2009, 11:42:10 ÖS »
Rica ederim.:)

Bende genelde yıldız çizerim, ya da imza denemeleri yaparım.


bardak

  • Ziyaretçi
Ynt: Çizilen şekle göre ruh hali...
« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2009, 12:33:54 ÖÖ »
Hiç şekil çizdiğimi hatırlamıyorum...

Hiç imza denemesi de yapmam...

Derdim kendimle,habire ismimi yazıyorum... ::) ::)


 

GoogleTaggedRelated Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
Vav Hali

Başlatan garip_kul Yürek esintileri

0 Yanıt
2178 Gösterim
Son İleti Mayıs 08, 2008, 01:38:24 ÖÖ
Gönderen: garip_kul
3 Yanıt
1494 Gösterim
Son İleti Aralık 19, 2008, 10:16:54 ÖS
Gönderen: Nar-ı Hakikat
Adı Sır, Hali Sır…

Başlatan Hüda_i gülü Yürek esintileri

0 Yanıt
569 Gösterim
Son İleti Nisan 12, 2009, 06:36:03 ÖS
Gönderen: Hüda_i gülü
Aşkın Vav Hali

Başlatan Medine_GüLü TASAVVUF

0 Yanıt
1883 Gösterim
Son İleti Mayıs 30, 2009, 04:07:29 ÖS
Gönderen: Medine_GüLü
1 Yanıt
2381 Gösterim
Son İleti Eylül 01, 2009, 09:45:32 ÖS
Gönderen: Bevadih