Mâide / 89. Ayet
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاك۪ينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْل۪يكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْر۪يرُ رَقَبَةٍۜ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍۜ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْۜ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Allah kasýtsýz olarak yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sorumlu tutar. Bunun kefâreti, ailenize yedirdiðinizin orta hallisiyle on fakiri bir gün sabah akþam doyurmak veya giydiðiniz orta hallisiyle onlarý giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuþturmaktýr. Buna gücü yetmeyen üç gün oruç tutmalýdýr. Ýþte yemin ettiðinizde onu bozmanýn kefâreti budur. Bununla birlikte, yeminlerinize baðlý kalýp gereðini yerine getirin. Þükredebilmeniz için Allah size âyetlerini iþte böyle açýklamaktadýr.

Yaz Bakımında 6 Noktaya Dikkat!

Başlatan liprade, Haziran 12, 2010, 10:55:51 ÖÖ

« önceki - sonraki »

liprade

Yaz bakımında 6 noktaya dikkat! 

Baharın nasıl geçtiğini anlamadan karşı karşıya kalacağımız yaz mevsimiyle birlikte artan sıcaklıklar doğanın kabuğunu değiştirmesine neden olurken, bu değişime otomobillerimiz de hazır olmalı.

Yol kenarında hararet yapan, lastiği patlayan veya çeşitli nedenlerden yolda kalan otomobil görüntüleriyle bu yaz yine karşılaşacağız. Bu görüntülerin en büyük nedenlerinden biri olan bakımsız araçlar, araç sahibi ve yolcularını mağdur ederken tıkanan trafik veya çevreye vereceği zararı da unutmamak gerekir.

Ayrıca bilinçli bir sürücünün  aracında yapacağı kontroller, fazladan masraf ödemesinin önüne geçer. Bu  kontrol lerden biri olan yaz bakımımda araç, periyodik bakımlara ek olarak çeşitli noktalarıyla kontrol edilmelidir. 

Yaz bakımında dikkat edilmesi gereken 6 nokta:

PERİYODİK BAKIM   Otomobil için ihmal edilmemesi gereken periyodik bakımlarda; ateşleme bujisi, motor yağı, hava, yağ ve yakıt filtreleri değişir.

LASTİK BAKIMI VE LASTİK HAVA BASINCI

FARLAR VE SİLECEKLER

KLİMA VE POLEN FİLTRESİ

AKÜ BAKIMI

SOÐUTMA SİSTEMİ

Özellikle bakımsız klima, araç içindekileri hasta bile ederken, içinde yetersiz sıvı dolaşan ve hortum bağlantılarında kaçak bulunan soğutma sistemi de motorun hararet yapmasına, dolayısıyla yolda kalmanın dışında çok ciddi masrafl arın çıkmasına da neden olabilir.

Klimayla birlikte görev yapan polen filtresi, değiştirilmesi gereken parçalar arasında önceliklidir. Ayrıca Avrupa standartlarını yakalayamayan yollarımız, lastiklerin hava basıncının azalmasına ve diş yapısının kısa sürede bozulmasına neden oluyor.

Aşınan lastikler, tekerlekteki yuvarlanma direncini arttırırken bu da rot ve balans ayarının bozulmasına neden olabilir. Azalan direksiyon hissi karşısında yol tutuş  özellikleri  de zayıfl ayan araçta, yakıt tüketimi artarken birçok parçanın da ömrü de kısalmaya başlar.

Periyodik  bakımları  düzenli yapılan otomobillerde kış bakımı veya yaz bakımına çok da fazla gerek yoktur. Ancak özellikle yaz mevsimine girmeden otomobilde birkaç noktayı kontrol ettirmekte büyük yarar var. Bu kontroller, araçlarda rutin yapılanlar ve yaz mevsimine yönelik gerekenlerin birleşmesidir.


Otohaber


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"


cordoba

Sağolasın hocam birde kış bakımını paylaşmanı bekleriz ;)


liprade

Otohaber>Liprade>Fussilet:)

Bir haber alırsak uçururuz inşallah:)


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

kubeckaaetn

Ayrıca Avrupa standartlarını yakalayamayan yollarımız, lastiklerin hava basıncının azalmasına ve diş yapısının kısa sürede bozulmasına neden oluyor.