Gönderen Konu: ÖLÜYE KUR’AN OKUNUR MU ?  (Okunma sayısı 6997 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MiM

  • ADMiN
  • __HiÇ__
  • *****
  • İleti: 11929
  • "Nerede oLursanız oLun, ALLah sizinLe beraberdir"
ÖLÜYE KUR’AN OKUNUR MU ?
« : Temmuz 23, 2009, 09:26:36 ÖS »
en çok tartışılan konulardan biridir bu. genelde vehhabi görüşleri benimseyen görüşler değil kabirde kur'an okumak, kabirlerin nerdeyse kendisini bile tarumar etmiş, yıkmış, yakmış mahvetmişlerdir. Mekke ve Medine'de Ravza-i Mutaharra haricinde tek bir sahabi mezarı dahi kalmamış, kimin nerede medfun olduğu dahi belli olmaz hale getirilmiştir.

Geçmişlerimizin ruhuna Kur'ân'dan nelerin okunması gerektiği hususunda Peygamberimiz (a.s.m.) şu tavsiyelerde bulunur: "Yasin, Kur'ân'ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve ALLAH'tan âhiret saadeti dilerse, ALLAH onu mağfiret buyurur. Yâsin'i ölülerinizin üzerine okuyunuz." (Müsned, 5:26)

Bu hadis-i şerif, Yasin Sûresinin hem ölüm döşeğinde olan hastaya okunmasına, hem de ölmüş mü'minlerin ruhuna bağışlanmak üzere okunabileceğine işaret etmektedir.

Hz. Ebû Bekir'in (r.a.) rivayet ettiği şu hadis-i şerif de meseleyi açıklığa kavuşturmaktadır:

"Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini Cuma günü ziyaret ederek orada Yasin Sûresini okursa, ALLAH kabir sahibini bağışlar." (İbni Mace Tercemesi, 4:274)

İslâm âlimleri, ölünün ruhuna Kur'ân okunduğu zaman peşinden bir dua ile ruhlarına bağışlanmasını tavsiye etmişler, Sahabiler de bu şekilde yapmışlardır. İmam-ı Beyhakî'nin bir rivayetinde, Abdullah bin Ömer'in ölülerin ruhuna Bakara Sûresinden okunabileceğini tavsiye ettiği anlatılmaktadır.(Beyhaki, 4:56)


Zaten kabirdeki yakınlarımız devamlı surette bizden yardım beklemektedir. Bizden gelecek bir dua, bir Fatiha, bir İhlâsla nefes alabileceklerini bilmektedir. Çünkü kabir o kadar çetin şartlarla iç içedir ki, en küçük bir mânevî yardım dahi onun ruhunu serinletecektir. Bir hadiste Peygamber Efendimiz şöyle buyururlar:

"Ölen kimse kabrinin içinde boğulmak üzere olup da imdat isteyen kimse gibidir. Babasından yahut kardeşinden veya dostundan kendisine ulaşacak duayı beklemektedir. Nihayet dua kendisine ulaştığında bu duanın sevabı ona dünya ve dünyada bulunan her şeyden daha kıymetli olur. Muhakkak ki, hayatta olanların ölüler için hediyeleri dua ve istiğfardır." ( Mişkatü’l- Mesabih, 1:723)

- Hanefî mezhebine göre de, bir insan akrabasının veya yakın dostunun kabri başında Kur’an okusa güzel olur(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 8/49).

- Malikî mezhebinde ise –şartsız olarak- kişinin, kendi kabri üzerinde Kur’an okunmasını tavsiye etmesi caizdir(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 8/51).

- Şafii ve Hanbelî mezhebine göre, kişinin kendi kabri üzerinde Kur’an okumayı vasiyet etmesi caizdir. Çünkü, şu üç durumda Kur’an okumanın sevabı ölüye ulaşır: Kabrin yanında okumak, okumadan sonra dua etmek, sevabını ölünün ruhuna niyete ederek okumak(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 8/51).

evet görüldüğü üzere, gerek ölen birine arkasından ve gerekse de kabrin başında kur'an okunabilir; lakin bu okunan kur'an akabinde bir dua ile bağışlanması icap eder...

ALLAH-u a'lem!
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2009, 10:45:16 ÖS Gönderen: serdengecti »
Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

 

GoogleTaggedRelated Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
5926 Gösterim
Son İleti Ekim 25, 2008, 03:21:22 ÖS
Gönderen: MiM
2 Yanıt
2486 Gösterim
Son İleti Nisan 10, 2009, 02:26:12 ÖS
Gönderen: liprade
0 Yanıt
843 Gösterim
Son İleti Şubat 17, 2009, 10:05:59 ÖS
Gönderen: liprade
2 Yanıt
4166 Gösterim
Son İleti Nisan 30, 2009, 01:05:52 ÖS
Gönderen: senarist081
3 Yanıt
1791 Gösterim
Son İleti Mayıs 01, 2009, 02:09:42 ÖS
Gönderen: Bevadih