Gönderen Konu: BAL TEFSİRİ  (Okunma sayısı 5666 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

simay

• Ziyaretçi
BAL TEFSİRİ
« : Aralık 10, 2009, 10:45:01 ÖS »
Ey Evladım…

Burada okuyacakların… yüce gönüllere saçılmış HAK incilerinden…ledünni ilim yapraklarından…toplanmış hikmetli sözlerdir.

Her kim kadrini bilir, hürmette kusur etmez ve dinleyip amel ederse çok nimetler kazanır.

Evliya dediğimiz, ALLAH celle celalüh dostlarının ibretli hayatları ve mübarek sözleri, acı dolu dünya hayatının karanlıklarında, yolunu aydınlatan ışıklar olsun…
……………………………………………………
BAL TEFSİRİ
Hazreti Ali Kerremellahü Vecheh, bir gün gazadan evine geldiğinde, Hazreti Ebubekir Sıddık radıyallahu anh, Hazreti Ömer  radıyallahu anh , Hazreti Osman radıyallahu anh  gelip Hazreti Ali'ye "gazan mübarek olsun" demişler.

Hazreti Fatimetü'z-Zehra (radıyallahu anha) onlara ikramen, kalaylı bir tas içinde bal getirmiş, balın üzerinde in­ce bir kıl görmüşler... Bunun üzerine Hazreti Ebubekir radıyallahu anh , "dördümüz de birer açıklama yapalım" buyurmuş:

HAZRETİ EBUBEKİR SIDDIK RADIYALLAHU ANH: "—Namaz kılanın kalbi Nurludur bu kalaylı tastan. Na­maz kılmak tatlıdır bu baldan. Namazı, Taadili-erkanına uy­gun olarak kılmak incedir bu kıldan.

HAZRETİ ÖMER RADIYALLAHU ANH:
"—Misafir seven ev sahibinin kalbi, Nurludur bu tastan, Misafirlerle sohbet edip, onlara ikram etmek, tatlıdır bu Bal'dan; Misafirin kalbi, incedir bu kıl'dan.

HAZRETİ OSMAN RADIYALLAHU ANH: "—Kur'an okuyanın kalbi, Nurludur bu tastan, Alimlerle sohbet etmek, tatlıdır bu baldan; Kur'ana mana vermek, ince­dir bu kıl'dan...

HAZRETİ ALİ KERREMELLAHÜ VECHEH: "—Gazaya giden Gazilerin kalbi Nurludur bu tastan; ka­firlerle Cenk edip al kanlar içinde kalmak, tatlıdır bu bal'dan; Üzerine kul hakkı geçirmeden evine dönecek insan, incedir bu kıl'dan...
HAZRETTİ FATİMETÜZ-ZEHRA RADYALLAHU ANHA: —Erkeği ile hoş geçinmek, ona cefa etmemek, tatlıdır bu
bal'dan; erkeğin rızasını yerine getirmek incedir bu kıl'dan.
HZ. PEYGAMBERİMİZE sallallahu aleyhi ve selleme  HABER GÖNDERMİŞ­LER, EFENDİMİZ GELMİŞ VE BUYURMUŞ Kİ:
"—BENİM ÜMMETİMİN KALBİ, NURLUDUR BU TAS­TAN, BENİM ŞERİATIM TATLIDIR BU BAL'DAN; BENİM ŞERİATIM İNCEDİR BU KIL'DAN...
HZ. CEBRAİL ALEYHİSSELAM HAK TEALA'DAN VA­HİY GETİRDİ:
"—Benim habibimin Nübüvvet Nuru, Nurludur bu tastan; Cennet kevseri tatlıdır bu bal'dan; Sırat köprüsü incedir bu kıl'dan buyurmuş...
Ondan sonra, Resulullah Sallallahü Aleyhi Vesellem el kal­dırıp, Dua ettiler:"—YARABBİ! Bu Bal Tefsirini okuyana, din­leyene, ikiyüz Peygamber sevabı isteriz Sen'den dediler. Ceb­rail'in önünde "AMİN!" dediler, Hak Teala'dan Nida geldi: "—YA MUHAMMED… Her kim bu "Bal Tefsiri"ni okursa, ya­hut okutursa, yazıp Ümmetine hediyye ederse, izzet ve Cela­lim Hakkı için, Ben o kimseye ikiyüzyirmidört bin peygamber sevabı veririm." buyurmuştur. Bir kimse, kendisine adet edin-se, bu tefsiri okursa ve okutmaya devam ederse, kattiyen dün­ya darlığını görmez; fakru zarurete düşmez, ölürken hüsnü hatime nasip olur, Ahirete iman ile gider ve gelecek kaza ve musibetlerden kendisini Cenabı HAK Teala muhafaza eder.
………………………………………………………
  AZİZ HOCAM… ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİNDEN

meftunum

• Ziyaretçi
Ynt: BAL TEFSİRİ
« Yanıtla #1 : Şubat 13, 2010, 05:49:55 ÖS »
GÜZEL OLMUŞ ALLAH RAZI OLSUN. :D

Şehadete Vurgunum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 13, 2010, 06:35:22 ÖS »
GÜZEL OLMUŞ ALLAH RAZI OLSUN. :D

BURDA YANITAMIŞSIN ABLACIM :)

Çevrimdışı MiM

• ADMiN
  • __HiÇ__
  • "Nerede oLursanız oLun, ALLah sizinLe beraberdir"
« Yanıtla #3 : Nisan 03, 2010, 02:16:23 ÖS »
Alıntı
AZİZ HOCAM… ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİNDEN

muhterem simay kardeşim,
kimsiniz siz? bu nasıl bir mantık! sanki a.kadir geylani hazretleri bir okulda yahut bir camide hocaymış da ondan ders almış, beraber bir zaman geçirmiş gibi konuşuyorsunuz... sora da, onun söylediği sözlermiş gibi, ve sanki onun kutsadığı bir hik''yeymiş gibi sunuyor, takdim ediyorsunuz. e, peki kaynak nerde... hangi muteber kaynakta yer alıyor bu? durun, ben sizin yerinize cevap vereyim: kocaman bir hiç! pardon, haksızlık etmiyelim... yer alıyor tabii de, nerde... sadece içi israiliyat hurafeleriyle doldurulmuş, ümmeti Muhammedin itikadını yok etmek isteyen israiliyat hurafelerinde... ama bizler için muteber olan hiçbir sahih kaynakta böyle bir kayıt yok... olamazdı da zaten... zira zırva te'vil götürmez... hatta dün yine bir yerde karşılaşmıştım bu bal tefsiriyle... ordaysa tamamen uçulmuştu adeta... şöyle yazıyordu: "her kim bunu okur ve saklarsa, binlerce peygamberin sevabından daha fazla sevap kazanır!" e, bana da kocaman bir "oha!" demek düştü... başka ne diyebilirim ki...

değerli kardeşlerim, lütfen bırakın bu zırvaları artık.... benim nezih dinimin böyle saçmalıklara ihtiyacı yok... keza hiçbir müslümanın da... senin Kur'an gibi bir kitabın, Muhammed Mustafa (sav) gibi bir önderin kılavuzun var... sana yetmiyor mu? peki sen bunlara yettin de işin kala kala bu zırvalara mı kaldı?

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı MiM

• ADMiN
  • __HiÇ__
« Yanıtla #4 : Nisan 03, 2010, 02:19:48 ÖS »
Soru :
sorum bal tefsiri hakkında olacak. bu tefsir konusunda iki ayrı görüş ile karşılaştım. birinde inanılıp sevap umulurken bir diğer görüşte de bunun uydurma olduğu yazıyo.r bunun doğrusu nedir acaba?

Cevap:
Bal tefsiri, uydurmadır, hurafedir. Hiçbir fazileti olmayan bir yalandır.

Mehmed Talu hocaefendinin fetvalarından alınmıştır..

Çevrimdışı MiM

• ADMiN
  • __HiÇ__
« Yanıtla #5 : Nisan 03, 2010, 02:22:56 ÖS »
soru:
Bal tefsiri diye anlatılan Hz. Alinin bir savaştan dönüşünde olan bir hadise naklonulmaktadır. HAtta okuyana 200 peygamber sevabı diye not geçen yerler var ben sahih kaynaklarda bulamadım aydınlatırsanız sevinirim.

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi hikayeleri hemen kabul etmek veya reddetmenin bizi bir takım yanlışlara götüreceği muhakkaktır. Bunların aslı olacağı gibi, uydurma olaylar da olabilir. Çünkü, uzun yıllar içersinde islamiyete bir takım yanlış fikirler, düşünceler, kısaca bizim "hurafeler" dediğimiz yanlışlıklar sokulmuştur. Bunların bazıları İslamın temelleri zıt olabilmektedir. İslam büyükleri bunlardan bazılarına "İsrailiyyet" demişlerdir. Yani bunlardan bazıları, Yahudilerin İslam'ın temellerini yıkmak için, ortaya atmış oldukları fikirlerdir.

"Bal Tefsiri" adı altında verilen olay, İslam'ın temel kaynaklarında yer almamaktadır. Bu nedenle bu ve benzeri hadiselerin yayılmasını önlemek ve duyduğunu bir başkası ile paylaşmamak gerekir.
Böyle şeylerle karşılaştığımızda dini bir konu değilse ve toplumun fazla önem vermesine neden olacaksa üzerinde durmamak, yapmamak ve onun yaygınlaşmasına neden olmamak gerekir.

Selam ve dua ile...

Sorularla İslamiyet, Editör

GoogleTagged