Gönderen Konu: Hz. Muhammed Kur'an'ı neden kitap haline getirmedi?  (Okunma sayısı 5828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alem i ervah

  • Ziyaretçi
Hz. Muhammed Kur'an'ı neden kitap haline getirmedi?
« : Mayıs 28, 2009, 01:49:03 ÖÖ »
Kur'an-ı Kerim ayet ayet veya sûreler halinde vahiy oldukça Peygamberimiz vahiy katiplerinden birisini çağırır ve hemen yazdırırdı. Yeni nâzil olan ayeti, daha önce gelen sûre ve ayetlerin neresine konacağını bildirirdi. Ancak gelen bu vahiyler kronolojik bir sıraya göre değil de, Kur'an'ın kendisine özgü üslûbuna göre sıralanırdı. inen bütün ayet ve sûreler bizzat Peygamberimiz'in (a.s.m.) huzurunda yazılırdı.Bu arada vahiy kâtipleri bir nüsha da kendileri için yazardı. Bu şekilde ayetlerin kaydı ve zabtı sağlanmış olurdu. Yazılan ayetler daha sonra Peygamberimiz'e okunur, gözden geçirilir; yazım hatası varsa düzeltilirdi. Bundan sonra ilk yazılan nüsha Peygamberimiz'in evinde bulundurulurdu. Yazılan nüshalar Peygamberimiz'in (a.s.m.) evinde muhafaza edilirdi.O zamanlar yeterli miktarda kâğıt bulunmadığından, gelen vahiyler tabaklanmış derilere, tahta levhalara, develerin kürek kemiklerine, beyaz yassı taşlara, hurma dallarına, kâğıt parçalarına ve porselenlere yazılırdı. Ayetlerin düzenlenmesi, kesin bir emir ve hükümle yapılıyordu. Hz. Cebrail, Peygamberimiz'e, "Falan ayeti falan yere koyun" diye tarif eder, Peygamberimiz de ona göre sırasını ve düzenlemesini yaptırırdı.


Pek çok islam alimine göre, "sûrelerdeki ayetlerin düzenlenmesi Hz. Cebrail'in tarifiyle Resulullah tarafından yapılmıştır." Sûrelerin düzenlenmesi ayetlerde olduğu gibi vahye dayalı olarak yapılmıştır. Zaten her yönüyle vahiy eseri olan Kur'an-ı Kerim'in düzenlenmesinin de vahiy sonucu olarak yapılması gerekirdi.
Çünkü Peygamberimiz'in (a.s.m.) zamanında pek çok Sahabi tarafından Kur'an'ın tamamı ezberlenmişti.O zamanlar çok sayıda Kur'an hafızı mevcuttu. Sahabilerin bu okuyuşu da belli bir sıraya göreydi. Kur'an'ın Peygamberimiz tarafından düzenlendiği ayrıca Kur'an'da da yer alıyor: "Onu toplamak ve okutmak bize aittir. O halde biz onu sana okuduğumuz zaman okunuşunu takip et." 11 Peygamberimiz'in zamanında Kur'an-ı Kerim bizim bildiğimiz şekliyle bir cilt halinde değildi. O zaman böyle bir şeye ihtiyaç duyulmamıştı. Çünkü henüz vahiy kesilmişti ve Peygamberimiz hayattaydı.
Peygamberimiz'in vefatından sonra Yemame Savaşı gibi yetmiş kadar hafızın şehit olması ve benzeri olaylar Kur'an'ın müstakil bir cilt halinde derlenmesi zaruretini ortaya çıkardı.Hz. Ebû Bekir'in halifeliği günlerinde bu görev vahiy kâtiplerinden Zeyd bin Sâbit'e verildi. Hz. Zeyd de çeşitli maddeler üzerine yazılan Kur'an ayetlerini topladı, hepsini bir araya getirdi. işte ilk defa meydana getirilen bu Kur'an'a "Mushaf" ismi verildi. (Bu konuda daha geniş bilgiyi "Hayatımızdaki Kur'an" isimli kitabımızda bulabilirsiniz.) 1. Kıyâme Sûresi, 17-18.


Mehmet Paksu
GoogleTagged


 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
2180 Gösterim
Son İleti Mart 03, 2008, 04:30:36 ÖS
Gönderen: Fussilet
0 Yanıt
1791 Gösterim
Son İleti Mart 03, 2009, 07:59:51 ÖS
Gönderen: liprade
6 Yanıt
13464 Gösterim
Son İleti Mayıs 17, 2009, 05:27:52 ÖS
Gönderen: ...
0 Yanıt
986 Gösterim
Son İleti Mayıs 27, 2009, 09:08:46 ÖÖ
Gönderen: ...Tefekkür...
0 Yanıt
2644 Gösterim
Son İleti Ağustos 30, 2009, 03:33:40 ÖS
Gönderen: MiM

Powered by SMF 2.0.9 | SMF 006011, Simple Machines LLC
TinyPortal 005-2012 | Theme Lamartine by Smfdesign | istanbul Basim Merkezi | Çimstone Fiyatları |
Bu sayfa 0.25 saniyede 30 sorgu ile oluşturulmuştur