Gönderen Konu: Letaif nedir? Let''ifin çalışmasında özel bir yöntem var mı?  (Okunma sayısı 3895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alem i ervah

  • Ziyaretçi
Letaif nedir? Let''ifin çalışmasında özel bir yöntem var mı?

Let''if kelimesi l''tîfenin çoğuludur. İnsanın maddî kalb ile al''kası bulunan, ruh ve nefs gibi manevi varlığı için kullanılan cevheridir. Nakşbendiyye’de rûhun altı l''tîfesi vardır. Bunlardan biri halk (yaratılış) ''lemine, beşi emr ''lemine ''iddir. Emr ''lemine ''id olanlar: ‘Kalb, ruh, sırr, hafi, ahf''’dır. Bunlara let''if-i hamse denir. Halk ''leminden olana ise ‘nefs-i n''tıka’dır. Seyr u sülûk sırasında önce emr ''leminden olan let''if-i hamsenin sırasıyla zikre iştir''ki sağlanır. Kalb, ruh, sırr, hafi, ahf'' denilen bu l''tîfeler çalışmaya başlayınca sıra nefs-i n''tıkaya gelir.

Bunların çalışma şeklini tarif edecek olan kimseler irş''da mezun olanlardır. Bunların çalışmasında en önemli unsur s''likin bunların zikrinde o bölgeye yoğunlaşabilmesi ve dış dünya ile irtib''tını kesip kendi içine dönmesidir. Let''if bu yoğunlaşmaya bağlı olarak erken veya geç çalışmaya başlar. Ancak let''ifin çalıştırılması amaç değildir.

Belki şerh-i sadra; yani insanın göğsünün îman ve itmînan ile genişlemesine v''sıtadır. Emr ''lemine ''id olan let''ifin mahalli sadır; yani göğüs kafesidir. Burada sol memenin iki parmak altında ‘kalb’, onun tam simetriği olan sağ memenin iki parmak altında ‘ruh’, sol memenin iki parmak üstünde ’sırr’, onun simetriğinde sağda ‘hafî’ ve hepsinin üstünde orta noktada ‘ahf''’ yer alır.

 Bu mahallerde vücudun kan ve sinir hareketiyle hafî olarak yapılan zikre katılır h''le gelmesi, let''ifin çalışması ve dolayısıyla şerh’i sadrın gerçekleşmesi demektir. Şerh-i sadır ile beden z''kir h''le gelince insanın ihs''na ermesi kolaylaşır. Çünkü hedef ihsan ve vuslat-ı il''hiyyedir. Tabiî bu noktaya gelinceye kadar başka yapılalacak görevler ve aşılacak merhaleler de vardır. Ancak soru sadece let''ifi sorduğu için bu kadarla iktif'' ediyoruz.

Altinoluk d.
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
5649 Gösterim
Son İleti Eylül 09, 2008, 10:25:56 ÖS
Gönderen: umitergun
1 Yanıt
5789 Gösterim
Son İleti Mart 23, 2009, 11:48:22 ÖS
Gönderen: Mercan
0 Yanıt
4103 Gösterim
Son İleti Mayıs 27, 2009, 10:05:21 ÖS
Gönderen: alem i ervah
2 Yanıt
1355 Gösterim
Son İleti Ağustos 19, 2009, 10:53:24 ÖS
Gönderen: liprade
4 Yanıt
2369 Gösterim
Son İleti Ekim 07, 2010, 11:02:15 ÖS
Gönderen: Edeb