Gönderen Konu: hangi MaKamdA KuR an okuyorsunuz  (Okunma sayısı 28000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tarık Emre

• Ziyaretçi
hangi MaKamdA KuR an okuyorsunuz
« : Mayıs 22, 2009, 08:04:36 ÖS »

her kuran okuyucusu makam bilirmi,kafama göre bende bir makam tuttrup okuyorum.fakat makam bilerek okumayı çok isterdim.
kuranı kerimi farklı makamlarda okuyan kurralar var.böyle hocaları bulup dizinin dibne oturup öğrenmek isterdim.arab makamı ve bazı türk hocalaın okuyuşuda güzel .ama ben nihavent makamında sabah hicaz olsun diğer makamlarda olsun,makamı belirtilerek okunan kuranı dinlemek istiyorum.çok dinlersem yapabileceğimi düşünüyorum.elimde hiç bir kaynak yok.bu konuda bana yardım edermisiniz.

AAA tarık emre çok oldun sen de diyebilirsiniz.Paylaşımda bulunduğum her konuda yardımınızı çok gördüm .forum kardeşlerimin yardımını bir daha istiyorum..bu konuda bir bilgi verseniz de olur.bu konuda  hiç bir şey bilmeyen bile bilmediğinini paylaşmasını istiyorum..şimdiden allah razı olsun

Tıp Türk musikisinin gücünü keşfetti. Doç Dr. Güvenç, ağrıları yok eden Türk musikisiyle terapinin tıp literatürüne geçtiğini açıklıyor.

TÜRK musikisinin ezgileri modern tıpta yeniden keşfedildi. Hayatının 32 yılını müzikle terapiye ayıran, Avusturya’dan Almanya’ya 8 ayrı merkezde terapi okulları kuran Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu Başkanı Doç. Dr. Oruç Güvenç, müziğin tedaviye etkisini kanıtladı.

Yurtdışında 8 merkez kurduklarını anlatan Güvenç, 30 kişilik bir ekiple terapi yaptıklarını bildirdi. Güvenç, Gazi Üniversitesi Algoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Avni Babacan’la birlikte yürüttükleri ve 20 makamı kullandıkları çalışma hakkında da şunları söyledi: ‘Tıp fakültesindeki kliniklerden ağrı bölümüne kronik ağrıları olan hastalar geliyor. Türk müziği ile terapi uyguluyoruz. Hastaların ağrılarının yüzde 40 oranında azaldığı görüldü. Otistik, çocuklar üzerinde de çalışıyoruz.’

HASTALAR KOMADAN ÇIKTI

AVUSTRALYA’DA nöroloji çalışmalarının bittiğini ve Türk müziğinin nöroloji hastalarının tedavisinde olumlu etkiye sahip olduğunun tıp literatürüne geçtiğini bildiren Güvenç, ‘Türk musikisi makamları, uygun şekilde uygulandığında beyin elektrosunda alfa ve beta ritimlerinin arttığı gözleniyor. Bu tıpta bir trans göstergesi olarak biliniyor. Birçok hasta komadan çıkıyor’ dedi.

KANSERİN UMUDU

TÜRKİYE’DE de Medical Park Hastaneler Grubu’nda kronik hastalara ayda bir kez ağrı tedavisi uygulanıyor. Doç. Dr. Güvenç, Türk musikisiyle tedavinin özellikle onkoloji hastalarında ciddi reaksiyon değişiklikleri saptandığını bildirdi. SULTAN UÇAR

Kalbe Hüseyni, tansiyona Nihavent makamı

NİHAVEND: Kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. Kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalı.

HÜSEYNİ: Sabah ve gün ağarırken etkilidir. Sabah- öğlen arası etkisi fazladır. Cumartesi özel gündür. Karaciğer, kalp ve ruhların iltihabını söndürür ve yok eder. Mide hararetini giderici özelliği vardır.

SEGAH: Şişmanlık, uykusuzluk, yüksek nabız, kalp, ciğer ve kas rahatsızlıklarına faydalı. Beyin nöronlarına etkisi var.

__________________[/size][/font]

Resulehasret

• Ziyaretçi
Ynt: hangi MaKamdA KuR an okuyorsunuz
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2009, 08:37:28 ÖS »
  Tarık emre, bu konu da size yol göstermek haddim bile değildir. Nihavent makamı nedir onu bile bilmiyorum doğrusu. :) Ama benim çok severek dinlediğim Suat Gözütok, aynı zaman da beyazıt camii imamı olan bu hocamızın, kuran okuyuşunu çok beğeniyorum, size de tavsiye de bulunmak istedim. Konunun aşağısına youtube'den videolarını koyuyorum.

Suat Hoca Ali imran suresi - 1

Kuran

KASİDE

SUAT GÖZTOK

Tarık Emre

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2009, 10:37:16 ÖS »
resule hasret kardeşim çok teşekkür ediyorum .ben izleyemiyorum yalnız.araştırırken aşağıdaki bilgilere rastladım.inşallah bu konuda yardımı olan arkadaşlarım olacakıtr

Makamın sadası : المقام الصوتي

Makamaın sadası makamı karakterize eden , onu hatırlatan doğal musikidir. Mesela horoz saba sesi verirken aslan sesi rast makamının sesini verir.

Makamın anahtarı : مفتاح مقام
Makamlara giriş için kullanılan ipucu mahiyetinde makam örnekleridir.Bu anahtarları hafızanızda tutarak bir makam kolayca giriş yapabilrsiniz.Ancak tilavet esnasında pek işe yaramaz.Makamlara çalışırken kullanılır.Herhangi bir makam üzerinde bol bol çalışma yaparak makamın sesinin yerleşmesi sağlanmalıdır.Böylece Kuran tilavetinde makamdan makam geçişlerde zorluk yaşanmasın.

Makam dizisi ( musikal skala) : السلم الموسيقي
Muzikal skala makamı oluşturan nota dizisidir.Her makamın kendine has bir dizisi vardır.Bir makamda okumaya başlamak o makam dizisi içerisinde seyretmek demektir.
Sesin derecesi sesin uyumlu bir şekilde , aşama aşama ve düzenli artıp azalmasıdır.Sesin derecesi sesin şiddeti değil , tonlamadaki (tiz-pes) değişimidir .
Bir makam içerisinde seyredilirken başka makamlara anlık geçişler yapılıp geri dönülebilir. Bayati –saba – bayayi gibi.

Ahensizlik النشاز
Bir makamdan çıkıp tamamen uyumsuz bir makama geçiş demektir.Bundan kaçınmalıdır.bunun dışında makamlar arasında geçiş çok yapılan ve okuyuşu tekdüzelikten kurtaran bir şeydir.Tek bir makam kullanılarak makam içerisinde çeşniler yaparak çok canlı ve etkili okuyuşla yapılabilir.

Karar القرار
Sesin tonundaki dalgalanmanın azalmasıdır. Burada makamlardaki karar perdesinden bahsedilmektedir.Karar perdesi makam dizisinin açılış perdesidir.Bu perdelerde okuyuş sakin ve yatıştırıcıdır. Okuyuşa başlarken ve bitirilirken karar perdeleri kullanılır.

Cevap الجواب
Sesin tonundaki dalgalanmanın artmasıdır.Musikide güçlü ve tiz perdesine karşılık gelir. Yani tiz perdelerinde dolaşmaktır. Konunun veya hikayenin henüz tamamlanmadığı anlamına gelir.Mesela namazlarda son oturuşa geçerken imam karar tekbir getirir.Eğer secdeden ayağa kalkacaka cevab ile tekbir getirir.

Makamlar المقامات

Bayati مقام البيات
Hem kolay hem de zor bir makamdır. Derin bir deniz gibi sessiz ve sakindir. Huşu vermesi ve ruhaniyet temel karakteridir. Okuyuşa onunla başlanır onunla bitirilir. Kalbi celbeden yakalayan bir makamdır. İnsanı Allah ın ayetlerinin manası ve apaçık kanıtlar üzerinde derin düşünmeye sevkeder.

Rast مقام الرست
Fars kökenli bir kelime olan rast istikamet manasına gelir.Bu makamın güzellik , olağanüstülük ve istikamet temel karakteridir. Medineyi müvevvere ve haremi şerifteki birçok imam bu makamı kullanır. Bu makam ahkam ve kıssa ayetlerinin tilavetinde tercih edilmesi faziletlidir. Bir çok kari bayati ten sonra okumaya direk rast ile başlar. Bu iki anlama gelir. Tilavete rastla başlayabilirsin.Yada bayatiden sonra rast ile devam edebilirsin.Makamlar içerisinde en güzel ve faziletlilerinden biridir.

Nihavend: مقام النهاوند
Bu makamın duygu , incelik ve hassasiyet ,temel karakteridir.Muzikal skalanın ( makam dizisi) başından başlar ,en yukarı çıkar sonra derece derece aşağı iner. Bu makam içinde çok canlı iniş ve çıkışlar yapılabilr.Bu makam huşuya ve tefekküre sevk eden en güçlü makamdır.

Sika مقام السيكا
Bu makamın ağırlık , sukunet temel karakteridir.Kalbin derinliklerine girer ve yakalr. ve Kuran ahkamını anlamada geniş ufuklar açar..munsewi bu makamı kullanan karilerin meşhurlarındandır.

Saba مقام الصبا
Saba makamının akıcı ruhani yönü , duygusallık ve incelik temel karakteridir. Okuyuşun Ayetlerle etkileşimini karar ve cavab perdelerini kullanarak ifade edebileceğiniz en iyi makamlardan biridir. Bu yüzden kariler ruhani ayetleri ve kıyamet günü dehştlerini anlatan ayetleri okurken saba kullanırlar.

Hicaz: مقام الحجاز
Hicaz makamı arap kökenli bir makamdır.Kuranda ruhaniyet ve teslimiyet bu en iyi bu makamla ifade edilir.Hüzünlü ayetler onunla okunur ve kıyamet manzaraları tasvir edilirken bu makam tercih edilir.

Alıntı

şeyda

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2009, 10:53:54 ÖS »
Makamların hepsi çok güzel adeta eriyo insan.
Ben en çok Hafız Abdussamet'in makamını çok beğeniyorum bir nefeste yarım sayfa okuduğunu duymuştum, çocukluğumda bilinç altı olmuş bende ne zaman dinlesem inanılmaz etkileniyorum. Buradaki özellikle orta videodaki makamda çok güzeldi Allah razı olsun eklediğin için :)

Çevrimdışı MiM

• ADMiN
  • __HiÇ__
  • "Nerede oLursanız oLun, ALLah sizinLe beraberdir"
« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2009, 11:12:07 ÖS »
her kuran okuyucusu makam bilirmi,kafama göre bende bir makam tuttrup okuyorum.fakat makam bilerek okumayı çok isterdim.

sevgili tarık,
senin imzanı görünce sitede, içimi bir hüzün kaplıyor... bu gencecik yaşında yakalandığın hastalığın -bütün kalbimle söylüyorum abim- senin en yakınların kadar üzüyor beni de... ve çok dua ediyorum ki, Rabbim sana acil şifalar ihsan etsin. hem çok seviniyorum seni görünce, tıpkı bir insanın çok sevdiği birine uzun yıllar sonra kavuşması gibi, bi taraftan da ruhumun labirentlerinde adeta kıvrım kıvrım sancılar yaşıyorum. çünkü seni çok sevdim abim ve çektiğin acıları fazlasıyla hissediyorum içimde... akrebin kıskacında yoğrulmak buna derler zahir... yemin ettim, eğer bir gün buradan bizlere tamamen iyileştiğine dair bir müjde verirsen bir fakiri sevindirecek kadar sadaka verip, üç gün de oruç tutacağım... buna bu yazıyı okuyan cümle kardeşlerimi şahit tutuyorum, Rabb-i Teala'nın huzurunda...

isteğine gelince benim güzel can abim... evet makam ile kur'an okunabiliyor. eskiden selatin camilerde teravihler genelde makam ile okunan kur'anla kıldırılır imiş. teravihin her bölümü ayrı bir makam ile kıldırılırmış. bugün de bazı belli başlı bi kaç selatin cami de hala öyle kıldırıldığını biliyorum. makam ile kur'an okumak biraz zorlu bir iş. bunun belli başlı yolları vardır. ilk evvela konservatuarda ya da özel olarak bunun hocalarından şan dersi almak, makam öğrenmek... ama bunun için sesinin çok iyi olması gerekiyor. her elini kolunu sallayanı hemen bu işe kabul etmeyecekleri aşikardır. bir de hani şu meşhur tarihi yarımada diye bildiğimiz istanbulun fatih, eminönü ve beyazıt üçgeni içinde yer alan bölgede bazı vakıflar vasıtasıyla bunun eğitimi verdirilmektedir. ama bu uzun ve zorlu bir süreçtir. iyileştiğinde umarım dileğine kavuşur ve başarırsın sevgili tarık... Rabbim yar ve yardımcın olsun.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Tarık Emre

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 23, 2009, 03:25:19 ÖS »
... yemin ettim, eğer bir gün buradan bizlere tamamen iyileştiğine dair bir müjde verirsen bir fakiri sevindirecek kadar sadaka verip, üç gün de oruç tutacağım... buna bu yazıyı okuyan cümle kardeşlerimi şahit tutuyorum, Rabb-i Teala'nın huzurunda...

Sevgili Mim Abim, can abim,babam,şu yazılarını okuduktan sonra kendime gelemedim bir müddet.bu kardeşliğin sevginin başka bir yerde örneği görülmüşmüdür.Hiç görmediğiniz sadce yazılarınndan tanıdığınız kişi için adak adıyorsunuz.Sevgini güzelliğini, kardeşliğin zirvezini yaşadığım muhabbetinizden şu an ağlıyorum abim.Vallahi sizi çook seviyorum..dünyada sevginin tadını alan için yokluk diye bir şeyvarmıdır.sağlık yoksa sevgi var.para yoksa sevgi var.evin yoksa araban yoksa sevgi var.sevgi hürmetine alemleri yaratan Sevginin membaı Allah cc. var..buna sevinilmezmi,

Sizin bu sevecen halinizi ,örnek halinizi zaten saygıyla görüyor hayran oluyordum.sizin olmadığınız bir mekanda heralde çok şeyler eksik olurdu.hayır, her şey eksik olurdu.iyki sizn baba olduğunuzsıcacık ailenin içine atıverdi mevlam beni. şükürler olsun.

makam mevzuunda ders almak elbette isterim.fakat dediğiniz gibi hoca lazım.fakat ben örn ,nihavent makamında okunan bir aşrın okuduğu cd ,kaset,veya dinleyeceğim bir yer.veya sabah makamında olduğu belirtilen bir kuranı kerim.yani makamın adı verilerek okunan bir aşrı şerifi dinlemek istiyorum.kulağım ve sesim iyidir derler.çok dinleyerk inanıyorum makama vakıf olabilirim.mesela segah ilahi diyor veya uşşak ilahi diyor bazı ilaHİLErDE .FAKAT İİLAHİ İLE KURANI ANLAMAM ZOR OLUR.kısaca kaset istiyorum makamla okunan kuran kaseti, makamın adı da bildirilmiş kaset.isim verirseniz arayabilirm isimle.yardım eden etmeyen herkese teşekkürlerimi arzediyorum.Alah cümlenizden razı olsun.

Çevrimdışı liprade

• 'arızalı'
  • ÖzeL üye
« Yanıtla #6 : Mayıs 23, 2009, 03:32:11 ÖS »
yardım eden etmeyen herkese teşekkürlerimi arzediyorum.Alah cümlenizden razı olsun.[/size][/color]

Şüphem yok ki malumatı olan kardeşlerimiz yardımcı olmasın... Liprade gibi elinden sadece dua gelenler çoktur... Buna inanın...

Üstteki ifadelerden, duygu yoğunluğundan etkilenmemek için ne olmalı kişi..? Karataş galiba...

Rabbim yar ve yardımcınız olsun, tez vakitte şifa versin inşallah...

Amin...

"Cehalet hıyar olmuş gidiyor son sürat/  Enkaz-ı beşer koşuyor elde tuzluk alık surat"

GoogleTagged