Haberler:

Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et." ( Bakara 286)


Zavallı Çocuk... Namık Kemal...

Başlatan liprade, Mart 14, 2009, 02:00:51 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

liprade

Zavallı Çocuk  Namık Kemal

Namık Kemal'in son oyunudur.Abdülhamit'in ilk senelerinin hissi hayatına tesir etmektedir.Recaizade'nin Vuslat'ı ile Abdülhak Hamit'in içli Kızı'ndan, Uşakzade'nin Bir Ölünün Defteri'ne kadar bütün bir edebiyatta bu küçük piyesin havasını buluyoruz. Piyesin asıl konusunu,19.asrın en moda mevzularından biri olan ana-babanın çocuklarını kendi menfaatlerini düşünerek evlendirmelerinin felaketle neticelendiği davası oluşturur. Bu anlatımlı basit oyunun etkisi oldukca büyüktür. Zavallı Çocuk çıktığı zaman o dönemin bütün kalem sahiplerine bir örnek olmuştur.

Zavallı Çocuk'ta görücü yoluyla evlenmeye karşı çıkar.

Şefika , babası Halil Bey' in öksüz bir akrabası olduğu için yanına aldığı Ata ile birlikte büyümüştür. Bir süre sonra zengin bir paşa ile evlendirilen Şefika , gönlü Ata' da olduğu için bu acıya dayanamaz ve hastalanır. Kısa süre içerisinde verem , Şefika' yı ölümün eşiğine getirir. Okuldan izinli gelen tıbbiye öğrencisi Ata , Şefika' nın ölmek üzere olduğunu görünce , eczaneden aldığı zehri içer , ikisi birlikte ölürler.


YAZAR HAKKINDA BiLGi

1840 yılında Tekirdağ'da doğdu.Annesi kendisi küçük yaştayken öldüğü için,
büyükbabasının yanında büyüdü.Düzenli bir öğrenim göremedi.Özel öğretmenlerden aldığı derslerle ve kendi özel çabası ile yetişti.On yedi iken devlet memurluğuna girdi.Şinasi ile tanıştıktan sonra, küçüklükten beri bğlı olduğu divan şiirini bırakıp, edebiyatta btılı zevk ve anlayışa yöneldi.Yeni Osmanlılar Cemiyeti'ne girip kendisini vtan ve özgürlük davasına adadı.

Avrupa'ya kaçtı.Bir süre orada bu dava için çalıştı.istanbul' döndükten sonra ibret
Gazetesi'ni çıkardı.Gelibolu'da mutasarrflık yaptı.1873 yılında oynanan Vatan Yahut Silistre adlı tiyatrosunun uyandırdığı tepkiler üzerine Kıbrıs'a sürüldü.1876 yılıbnda, istanbul'a geldi.ilk Meşrutiyet anayasasının hazırlanmasında çalıştı.ikinci Abdülhamid'le olan anlaşmazlıkları yüzünden yeniden sürgüne gönderildi.Milli, Rodos ve Sakız adalarında hem sürgün hem de mutasarrıf olarak yıllarca kaldı.1888 yılında Sakız adasında öldü.Vasiyeti gereğince, Gelibolu'da öldü.

Eserlerinin hemen hemen hepsini vatan ve özgürlük davası adına meydana getiren Namık Kemal, edebiyatın btün dallarında eser vermiştir.Sanatçı olarak derin değil, fakat inançlı ve heyecanlıdır.Eserlerinde didaktik unsurlar en hakim temayı teşkil eder.Dil ve anlatımda külfetli,sanatlıdır.Şiirlerini kitap halinde yayımlamayan Namık Kemal'in -romanları dışında- başlıca eserleri şunlardır :

Oyun : Vatan Yahut Silistre, 1873 ; Zavallı Çocuk, 1873 ; Akif Bey, 1874 ; Celaleddin Harzemşah, 1885 ; Kara Belâ, 1908.

Roman: intibah, 1876 ; Cezmi, 1880 .

Eleştiri: Tahrib-i Harâbât, 1885; Takip, 1885; Renan Müdafaanamesi, 1908 ; irfan Paşa'ya Mektup, 1887; Mukaddeme-i Celal, 1888.

Tarihsel Yapıt: Devr-i istila, 1871; Barika-i Zafer, 1872; Evrak-ı Perişan, 1872 ; Kanije, 1874; Silistire Muhasarası, 1874 ; Osmanlı Tarihi, 1889 ; Büyük islam Tarihi, 1975.

Çeşitli: Rüya, 1893; Namık Kemal'in Mektupları, Ö.F. Akün , 1972.
 
"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"