Gönderen Konu: - "LÂ İLÂHE İLLALLÀHU VAHDEHÜ LÂ ŞERÎKE LEH" DEMENİN FAZÎLETLERİ -  (Okunma sayısı 15881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Resulkokulu

  • Ziyaretçi


"LÂ İLÂHE İLLALLÀHU VAHDEHÜ LÂ ŞERÎKE LEH" DEMENİN FAZÎLETLERİ'' 
         Her kim günde on kere:


(L'' il''he illallàhu vahdehû l'' şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve al'' külli şey'in kadîr.) (1) derse, Hazret-i İsm''il neslinden on köle azad etmiş gibi sevaba n''il olacağı ve tam bir ihl''sla kalben tasdik, lis''nen de söylediği takdirde, Hazret-i Allah Celle ve A'l'''nın o zikri söyleyen kuluna re'fet ve rahmet nazarıyla bakacağı ve onun tevhidini ve şükrünü kabul edip, taleb ve isteklerine ic''betle hacetlerini de kaza edeceği gibi, bu tesbihi zikredenlerden daha çok bir sàlih amel sahibi de bulunmayacağı ayrıca bildirilmiştir. (Et-Tergîb, 2/418)

(1) [Allah'tan başka hiçbir il''h yoktur; o tektir, ortağı yoktur. Mülk onundur, hamd ona mahsustur ve o her şeye kàdirdir.]

Efendimiz SAS Hazretleri buyurmuşlar ki:


"Duaların en hayırlısı, Arafe gününde yapılan duadır. Ben ve benden evvelki bütün peygamberlerin dualarının en hayırlısı da, (L'' il''he illallàhu vahdehû l'' şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve al'' külli şey'in kadîr.) zikridir." (Feyzül-Kadîr, 3/4005)

Hatt'' bunu günde yüz defa söylemenin fezàili çok yüksek olmakla beraber sabah ve ikindi, hatta akşam namazlarından sonra, çarşı ve pazarlarda dahi söylemenin fezàili saymakla bitmez ve tükenmez."

Bazı rivayetlerde ise:


(L'' il''he illallàhu vahdehû l'' şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyî ve yümît, ve hüve hayyün l'' yemût, biyedikel-hayru ve hüve al'' külli şey'in kadîr.) olarak da bildirilmiştir. (Et-Tergîb, 2/449)

Bununla beraber, "Allah-u Teb''reke ve Teàl'' Hazretleri'nin rızası kasdıyla hangi şekliyle denirse densin, Allah-u Teàl'' Hazretleri bu kelime-i tayyibenin okunduğundan n''şi, o kulunu cennetine ve nîmetlerine kavuşturur." buyrulmuştur.

Bin''en aleyh, bu gibi fezàil-i kesîreyi c''mi olan ve Peygamberimizle beraber bütün büyük peygamberlerin okuduğu bu çeşid tevhidlerin okunması ve vird edinmesinin bir çok dünyevi ve uhrevi hayırları, nîmetleri ve pek çok faydayı calib olduğu akl-ı selim sahiblerince ma'lûmdur. Gaflet edilmeyip bu fani dünyada ebedi ahiret nîmetlerine mazhar olabilmek için elden gelen gayreti sarf etmenin ne kadar münasib olacağı cümlenin ma'lûmudur.
oski

  • Ziyaretçi
 bravoooo Allah razı olsun

Hüda_i gülü

  • Ziyaretçi
bravoooo Allah razı olsun

Allah razı olsun bende okuyordum ama anlamını bilmiyordum sağolun

Yara ßenim

  • Ziyaretçi
L'' il''he illallàhu vahdehû l'' şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve al'' külli şey'in kadîr
ALlah cc razı olsun


 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
4 Yanıt
6094 Gösterim
Son İleti Ağustos 04, 2009, 07:58:44 ÖS
Gönderen: HAdeKa
4 Yanıt
2023 Gösterim
Son İleti Mayıs 04, 2008, 07:56:55 ÖS
Gönderen: Resulehasret
28 Yanıt
26975 Gösterim
Son İleti Ocak 09, 2010, 02:02:00 ÖS
Gönderen: congeri
3 Yanıt
30934 Gösterim
Son İleti Mayıs 01, 2009, 12:29:36 ÖS
Gönderen: Rükn-ü Şedid
""NeY""

Başlatan KARANFİL « 1 2 » TASAVVUF

21 Yanıt
10869 Gösterim
Son İleti Kasım 11, 2009, 04:10:33 ÖS
Gönderen: Bevadih