Haberler:

Rabbim! Şüphesiz ben senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana acımazsan, şüphesiz ziyana uğrayanlardan olurum. (Hud 47)


ilk deniz altıyı osmanlılar buldu!...

Başlatan Resulehasret, Ocak 14, 2009, 10:43:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Resulehasret

Osmanlılarda "Tahtelbahir" denilen denizaltı, ilk defa Sultân Üçüncü Ahmed Hân devrinde Tersane Baş Mimarı ibrâhim Efendi tarafından yapıldı. Timsah sûretinde ki bu denizaltının Sultân Üçüncü Ahmed Hân'ın çocuklarının sünnet merâsiminde deniz sathına çıkıp tekrar denize dalmasını bütün istanbul halkı hayretle seyretmişti.
1719'da yapılan bu düğünün bir gününde, Haliç'teki Tersane Kasrı karşısında evlere şenlik bir "azîm timsah" göründü. Düğüne gelmiş kayıklar neye uğradıklarını bilemediler. Derken timsah denize dalıp bir saat kadar sonra yeniden su yüzüne çıktı ve ilerleyerek pâdişâhın bulunduğu yere yaklaşıp selâmlama merâsiminde bulundu. Bu merâsim esnâsında denizaltının kapısı açılmış ve beş asker çıkarak bu muhteşem icâdın mahâretlerini göstermiş, merâsimdeki yabancı elçiler dahi bu manzara karşısında hayretler içinde kalmışlardı. (Ö.F.7)


liprade

Her alanda 1 diyoruz ama gerisini nedense ecnebilere bırakıyoruz... Tembeliz galiba... Üstüne bir de aşağılık kompleksine de soktular bizi... iyice sünepeleştik... inşallah aslımızın farkına varırız...

Allah c.c razı olsun Resulehasret...




"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"