Haberler:

"Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir topluma karşı bize yardım et. (Araf 155)


Ferhat'ın Şirin için deldiği dağlar...

Başlatan Resulehasret, Kasım 04, 2008, 12:58:57 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Resulehasret

Kasım 04, 2008, 12:58:57 ÖS Last Edit: Kasım 07, 2008, 11:54:51 ÖÖ by Tarýk Bin Ziyad
Geç Hellenistik - Erken Roma dönemine ait olan bu kanal, antik Amasya kentinin su ihtiyacını karşılamak üzere, kayalar oyulup tüneller açılarak, yer yer duvar örülerek ve arazi eğimine uygun, terazi sistemine göre yapılmıştır.

"Ferhat Su Kanalı" adı da verilen bu kanallar, 6 km uzunluğundadır. Kanalın, Ferhatarası mevkiinde, karayoluna paralel olan yaklaşık 2 km uzunluğundaki bölümü dışarıdan kolayca izlenebilmektedir.

Ferhat dağının eteklerinde bulunmasından dolayı, ünlü halk hikayesi Ferhat ile Şirin'e atıfta bulunulmuştur.FERHAT iLE ŞiRiN
Efsaneye göre Ferhat, Persler döneminde yaşamış ünlü bir nakkaştır. Sultan Mehmene Banu'nun kız kardeşi Şirin için yaptırdığı köşkün süslemelerini yaparken Şirin'i görür ve birbirlerine sevdalanırlar. Ferhat, Sultan'a haber salarak Şirin'i istetir. Sultan, kız kardeşini vermek istemez. Ferhat'ı oyalamak için Elma Dağı'nı delip şehre su getirmesini şart koşar. Ferhat, sevdanın verdiği aşkla dağları delmeye başlar. Mehmene Banu, dağı delip suyun akacağı kanalı tamamlamak üzere olan Ferhat'ın yanına yaşlı dadısını göndererek, Şirin'in öldüğü haberini ulaştırır. Ferhat, bu acı haber üzerine, elinde tuttuğu külüngü havaya atar, düşen külünk Ferhat'ın başına isabet eder ver Ferhat orada ölür. Ferhat'ın acı haberini alan Şirin korku ve heyecanla olayın geçtiği kayalığa gelir.Ferhat'ın öldüğünü görünce bu acıya dayanamaz ve kayalıklardan aşağı yuvarlanarak, orada can verir. Her iki sevgiliyi, can verdikleri kayalıklarda yan yana gömerler.

Derler ki, her bahar iki mezar üzerinde iki gül bitermiş. Tam birbirlerine kavuşmak üzereyken, mezarların ortasında bir kara çalı peyda olur, iki gülün kavuşmalarını engellermiş.


MannaQ_UseR

Delmemişki bu dağları kazımışş  ???

Resulehasret

#2
Ocak 10, 2009, 02:45:23 ÖS Last Edit: Ocak 10, 2009, 02:57:50 ÖS by Resulehasret
  iki kelimenin arasında ne gibi fark gördünüz siz.

MiM

kavga etmeyin yav, ben özetleyim olsun bitsin emi!  :D

"dağı kazarak delmiş"

nasıl ama, oldu demi?
Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken deðil, kapatınca göreyim!

Resulehasret

  Teşekkür ederiz hocam :D

Bevadih

Kazı zor olmuştur hakikaten taşlık zemin gibi görünüyor...

Anlatılan hikaye doğru ise böyle bir sevdanın bitme şekli sacma geldi ::)

Özünde herkese böyle sevda nasip etsin diyerek HasancAN'a teşekkür edip çekilelim biz:)