Haziran 19, 2019, 07:58:49 ÍS
Haberler:

├Ł├żte onlar, Rableri taraf├Żndan g├Âsterilmi├ż do├░ru yol ├╝zeredirler ve onlar kurtulu├ża erenlerdir. (Lokman -5)

yedi├░i ekme├░e pisleyen nank├Âr: PEPS├Ł COLA

Ba■latan MiM, Ůubat 14, 2008, 05:35:58 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

MiM

Pepsi'den t├╝rban ile kat├Żl├Żm yasa├░├Ż
Kolal├Ż i├žecek sekt├Âr├╝n├╝n iddial├Ż markas├Ż Pepsi yeni bir kampanyas├Żnda bir ilke imza att├Ż. Pepsi, duygular├Żn├Ż g├Âster kampanyas├Żna kat├Żlacak olanlar i├žin haz├Żrlanan ├żartnamesinde t├╝rbanl├Żlar├Żn kat├Żlmamas├Żn├Ż istedi.

├ŁST├ŁHBARAT SERV├ŁS├Ł / ├ŁSTANBUL
T├╝rkiye'de uzun y├Żllard├Żr kolal├Ż i├žecek sekt├Âr├╝n├╝n en iddial├Ż markas├Ż olan Pepsi'nin t├╝keticilerin ilgisini ├žekmek amac├Żyla ba├żlatt├Ż├░├Ż 'duygular├Żn├Ż g├Âster' adl├Ż yar├Ż├żman├Żn kat├Żl├Żm ko├żullar├Żnda yer alan ifadeler b├╝y├╝k tepki toplad├Ż. "Pepsi ile g├Âster duygular├Żn├Ż" ad├Ż ile www.duygularinigoster.com adresinde ba├żlat├Żlan kampanyan├Żn kat├Żl├Żm ko├żullar├Żnda, t├╝rbanl├Ż foto├░rafla ├╝ye olanlar├Żn kat├Żlamayaca├░├Ż bilgisi yer ald├Ż. Pepsi Kurumsal ├Łleti├żim M├╝d├╝r├╝ Didem ├×inik de, 'duygular├Żn├Ż g├Âster' adl├Ż yar├Ż├żman├Żn kat├Żl├Żm ko├żullar├Żnda 't├╝rbanl├Ż foto├░raflar kabul edilmez' ibaresinin kullan├Żld├Ż├░├Żn├Ż do├░rulad├Ż.
YANLI├× ├ŁFADE KULLANILMI├×

├Łfadenin yanl├Ż├ż kullan├Żld├Ż├░├Żn├Ż ve bir kat├Żl├Żmc├Żn├Żn ├Ânceki ak├żam g├Ânderdi├░i mail ├╝zerine c├╝mlenin d├╝zeltildi├░ini kaydeden ├×inik, 'Yanl├Ż├ż anla├ż├Żlmalara sebebiyet veren bir ifade kullan├Żld├Ż├░├Ż do├░ru. Ancak burada bir artniyet aranmamas├Żn├Ż rica ediyoruz. Amac├Żm├Żz hehangi bir dini siyasi simgenin malzeme olarak kullan├Żlmas├Żn├Ż ├Ânlemekti. Ayn├Ż ├żekilde bayrak, silah ya da sigara i├žerikli bir foto├░raf├Żn da kullan├Żlmayaca├░├Żn├Ż kat├Żl├Żm ko├żullar├Żnda yazd├Żk. Toplumsal de├░erlere sayg├Żl├Ż bir kurumuz. Yar├Ż├żmam├Żza, ger├žekten olumsuz bir durum olu├żturacak ko├żullar d├Ż├ż├Żnda herkes ba├żvurabilir. Durum tamamiyle yanl├Ż├ż ifade kullan├Żm├Żndan kaynakland├Ż.Toplumsal de├░erleri g├Âzard├Ż etmeyiz' dedi. Pepsi markas├Ż olarak markay├Ż kimin i├žti├░inin ├Ânemli olmad├Ż├░├Żn├Ż dile getiren Didem ├×inik, 'Biz hi├žkimseyi rencide etmek istemedik. Ama arkada├żlar├Żm├Żz ifadenin s├Żn├Żr├Żn├Ż tam olarak ├žizememi├żler' dedi.

Reklamc├Żlar: B├ťY├ťK HATA

├Łstanbul ├ťniversitesi ├Łleti├żim Fak├╝ltesi Dekan├Ż Prof. Dr. Suat Gezgin, kullan├Żlan ifadenin her├żeyden ├Ânce b├╝y├╝k bir ileti├żim hatas├Ż oldu├░unu s├Âyledi. Bir markan├Żn t├╝keticilerini ba├ż├Ârt├╝l├╝ ya da ├Ârt├╝s├╝z ├żeklinde ayr├Żlmas├Żn├Żn m├╝mk├╝n olamayaca├░├Żn├Ż ifade eden Gezgin, "Mesleki a├ž├Żdan ├žok b├╝y├╝k bir hata yap├Żlm├Ż├ż. Bu, T├╝rkiye'de reklam da kampanya da s├Âz konusu olsa, bir ayr├Żmc├Żl├Żk yap├Żld├Ż├░├Żn├Żn g├Âstergesidir. Ayn├Ż zamanda t├╝rban tart├Ż├żmalar├Żna g├Âsterilen bir tepki ve insan haklar├Żna da ayk├Żr├Ż bir m├╝dahale olarak yorumlayabiliriz" dedi.

T├╝keticiler dava a├žabilir

Mazlum- Der Genel Ba├żkan├Ż ├ľmer Faruk Gergerlio├░lu, ├żunlar├Ż s├Âyledi: 'Pepsi firmas├Żn├Żn d├╝zenledi├░i kam- panya ile ilgili t├╝rbans├Żz foto├░raf talebi, olay├Żn uluslararas├Ż yans├Żmas├Ż. Firmalar baz├Żnda pek yasaklara rastlanm├Żyor. Belki de g├Âzden ka├ž├Żr├Żyoruz. Pepsi firmas├Żn├Żn ba├ż├Ârt├╝s├╝z foto├░raf istemesi T├╝rkiye'ye has bir uygulama. Bizler kabullenmi├żli├░i kabul etmemeliyiz. Bu ayn├Ż zamanda t├╝ketici hakk├Ż ihlalidir. Dava konusu bile yap├Żlabilir.'

NOT: Yukar├Żda ki yaz├Ży├Ż 14.02.2008 Per├żembe g├╝nk├╝ Yeni├żafak gazetesinden al├Żnt├Żlad├Żm. Yorum yapmaya gerek duymayacak kadar ac├Ż bir haber bu.

Ac├Ż dedim ├ž├╝nk├╝, Amerika men├żeli bu yahudi firmas├Ż gelecek, m├╝sl├╝man bir ├╝lkede sat├Ż├ż yapacak, ticaret yapacak, m├╝sl├╝man├Żn paras├Żyla k├ór edip zengin olacak ve sonra da ekmek yedi├░i kap├Żya pisleyecek. Bu nank├Âr ve a├ża├░├Żl├Żk yarat├Żklara eminim ki, gerek bu sat├Żrlar├Żn okurlar├Ż, gerekse de benim aziz milletim bunun ne manaya geldi├░ini ve nas├Żl davranmam├Żz gerekti├░ini ├žok iyi bilecek ve gere├░ini yapmak suretiyle ecdad├Żna l├óy├Żk bir osmanl├Ż tokad├Ż vuracakt├Żr. Hi├ž ├ż├╝phem yok.

Bevadih

Osmanl├Ż tokatlar├Ż yanl├Ż├ż yerlerde kullan├Żl├Żyor art├Żk!...

Yaz├Ż bir ara gaza gelip yapt├Ż├░├Żm├Żz,zaman i├žinde tekrar haline gelen  al├Ż├żkanl├Żk m├Ż desem ,vurdum duymazl├Żk m├Ż desem ...

├Łn├żallah s├╝rekli bilin├ž haline gelir...Olay s├Ând├╝ yada unutuldu diye ;yokmu├ż ,olmam├Ż├ż gibi davranarak geri d├Ân├╝├ż├╝m├╝z olmas├Żn.!

Te├żekk├╝r ederim ├ža├░layan abim...Var/olun..

MiM

Alřntř yapřlan: Bevadih - Nisan 28, 2009, 05:16:27 ÍS
Osmanl├Ż tokatlar├Ż yanl├Ż├ż yerlerde kullan├Żl├Żyor art├Żk!...

Yaz├Ż bir ara gaza gelip yapt├Ż├░├Żm├Żz,(1)zaman i├žinde tekrar haline gelen  al├Ż├żkanl├Żk m├Ż der(2)sem ,(3)vurdum duymazl├Żk m├Ż desem ...

├Łn├ża(4)llah s├╝rekli bilin├ž haline gelir...Olay s├Ând├╝ ya(5)da unutuldu diye ;(6)yokmu├ż ,(7)olmam├Ż├ż gibi davranarak geri d├Ân├╝├ż├╝m├╝z olmas├Żn.(8)!

Te├żekk├╝r ederim ├ža├░layan abim...Var/(9)olun..

ilk haline ve burada numaraland├Żr├Żlm├Ż├ż yerlere bakarak farkedilemeyen 9 hata nedir?
evet, d├Ârt adet imla denet├žimiz, s├Żnava haz├Żr m├Żs├Żn├Żz? hepsini cevaplayan s├Żn├Żf├Ż ge├žmi├żtir! :D

Resulehasret

Hocam sekizinci hatay├Ż ben buldum. :) ├Łn├żaallah,  ├çift a ile yaz├Żl├Żr. :)

├żeyda

1: virg├╝l olmamal├Ż 2 :Bo├żluk ve i  3: virg├╝l 4: Allah biti├żik yaz├Żld├Ż├░├Żnda kurala g├Âre a harfi k├╝├ž├╝k olur
5: bo├żluk olmal├Ż 6: ve 7 : virg├╝l hatas├Ż :) 7 bo├żluk virg├╝lden sonra olma l├Ż, ├Ânce de├░il.

Bevadih

Mim abim denek olarak beni al├Żrsan├Żz kimseye s├Żra gelece├░ini sanm├Żyorum

B├Żrak├Żn ben kafama g├Âre tak├Żlay├Żm olmaz m├Ż?

├żeyda

pardon 7 de virg├╝l olmal├Ż fakat virg├╝l bo├żluktan sonra gelme meli

MiM

Alřntř yapřlan: Resulehasret - Nisan 28, 2009, 06:10:48 ÍS
  Hocam sekizinci hatay├Ż ben buldum. :) ├Łn├żaallah,  ├çift a ile yaz├Żl├Żr. :)

do├░rudur hasan├Żm, aynen ├Âyle...

MiM

Alřntř yapřlan: Bevadih - Nisan 28, 2009, 06:15:50 ÍS
Mim abim denek olarak beni al├Żrsan├Żz kimseye s├Żra gelece├░ini sanm├Żyorum

B├Żrak├Żn ben kafama g├Âre tak├Żlay├Żm olmaz m├Ż?

sen rahat ol ablac├Żm, sadece hatalar g├Âsterilir, ama ki├żilerin ├żahs├Żna tek laf edilemez.