Haziran 27, 2019, 08:51:33 ÍÍ
Haberler:

Biz insana, ana-babas├Żna iyi davranmas├Żn├Ż tavsiye etmi├żizdir. ├ç├╝nk├╝ anas├Ż onu nice s├Żk├Żnt├Żlara katlanarak ta├ż├Żm├Ż├żt├Żr. S├╝tten ayr├Żlmas├Ż da iki y├Żl i├žinde olur. (├Ł├żte bunun i├žin) ├Ânce bana, sonra da ana-babana ├ż├╝kret diye tavsiyede bulunmu├żuzdur. D├Ân├╝├ż ancak banad├Żr. (Lokman -14)

kur'an'├Żn ├Ż├ż├Ż├░├Żnda bal├Żn faydalar├Ż...

Ba■latan bir garip haf├Żz, EylŘl 12, 2008, 12:23:29 ÍÍ

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

bir garip haf├Żz

Kur'an'├Żn I├ż├Ż├░├Żnda Bal├Żn Faydalar├Ż

Peygamber Efendimize bir adam gelerek : - Karde├żimin karn├Ż a├░r├Żyor, bir rivayete g├Âre de : - Karde├żim ishal oldu, der. Bunun ├╝zerine Peygamber efendimiz de: - "Bal ├żerbeti i├žir" buyurmu├żtur.Adam ikinci ve ├╝├ž├╝nc├╝ defa gelip hastal├Ż├░├Żn ge├žmedi├░ini s├Âyleyince Peygamber efendimiz yine: - "Bal ├żerbeti i├žiriniz" demi├żti.Tekrar gelerek: -"├Ł├žirdim fakat ishali ve a├░r├Żs├Ż ge├žmedi" deyince Peygamber aleyhis’selat├╝ vesselam : - "Allah s├Âz├╝nde do├░rudur, fakat karde├żinin karn├Ż yalanc├Żd├Żr" buyurdu.Peygamber Efendimiz 'in : "Allah s├Âz├╝nde do├░rudur" buyurmas├Ż, Cenab-├Ż Hakk├Żn ├żu ayetine i├żarettir: "Onlar├Żn kar├Żnlar├Żndan renkleri ├že├żitli bir ├żerbet (bal) ├ž├Żkar.Onda insanlar i├žin bir ├żifa vard├Żr".(Nahl : 16/69)
Bal├Żn bir ├žok faydalar├Ż vard├Żr ;
- Barsaklardaki, damarlardaki ve di├░er organlardaki pislikleri temizler.

- Yenmesi ve haricen s├╝r├╝lmesi, v├╝cut salg├Żlar├Żn├Ż d├╝zenler. ├Łhtiyarlara ve balgaml├Żlara faydal├Żd├Żr.

- So├░uk alg├Żnl├Ż├░├Żn├Ż ├Ânler. Besleyici, tabiat├Ż yumu├żat├Żc├Ż, i├žine at├Żlan maddelerin ├Âzelli├░ini koruyucudur.

- Ho├ża gitmeyen ila├žlar├Żn ├Âzelliklerini de├░i├żtirerek ho├ża gider hale getirir.

- G├Â├░s├╝ ve ci├░erleri temizler, idrar├Ż art├Żr├Żr, balgam├Żn do├░urdu├░u ├Âks├╝r├╝├░e iyi gelir.

- G├╝l ya├░├Żyla birlikte s├Żcak s├Żcak i├žildi├░i zaman, uyku sersemli├░ini giderir.

- E├░er suyla kar├Ż├żt├Żr├Żlm├Ż├ż olarak yaln├Żz ba├ż├Żna i├žilirse, mantar zehirlenmesine kar├ż├Ż faydal├Ż olur.

- ├Ł├žine taze et konuldu├░unda, etin tazeli├░ini ├╝├ž ay s├╝reyle korur. Ayn├Ż ├żekilde i├žine Acur, H├Żyar, Kabak ve Patl├Żcan at├Żld├Ż├░├Żnda bu sebzelerin tazeli├░ini korudu├░u gibi, bir├žok meyvenin tazeli├░ini de alt├Ż ay s├╝reyle korumaktad├Żr.

- ├ľl├╝n├╝n cesedini de bir s├╝re bozulmadan muhafaza eder.(Mumya malzemelerindendir.)Bu ├Âzelliklerinden dolay├Ż bal'a "G├╝venilir Koruyucu" ad├Ż verilir.

- Bitlenmi├ż bir insan├Żn bedenine ve sa├ž├Żna s├╝r├╝ld├╝├░├╝ zaman bit yumurtalar├Żn├Ż ├Âld├╝r├╝r. Sa├žlar├Ż uzat├Żr, g├╝zelle├żtirir ve yumu├żat├Żr.

- E├░er bal g├Âzlere s├╝rme gibi s├╝r├╝l├╝rse g├Âzlerin kararmas├Żn├Ż giderir.

- E├░er bal ile di├ż f├Żr├žalan├Żrsa di├żleri beyazlat├Żr, pas├Żn├Ż giderir, di├żlerin ve di├ż minesinin sa├░l├Ż├░├Żn├Ż korur, damarlar├Żn a├░├Żzlar├Żn├Ż a├žar ve (kad├Żnlar├Żn) adet kan├Żn├Ż getirir.

- Sabahleyin a├ž karn├Żna bal├Żn yalanmas├Ż, balgam├Ż giderir, midenin i├ž y├╝z├╝ndeki sa├žaklar├Ż olu├żturan lifleri y├Żkar, midedeki art├Żklar├Ż d├Ż├żar├Ż atar, s├Żcakl├Ż├░├Żn├Ż normal derecede tutar, t├Żkan├Żkl├Żklar├Żn├Ż a├žar.Bu faaliyetleri ci├░er, b├Âbrekler ve mesanede de aynen yapar.

- Bal ci├░erdeki t├Żkanmalara ve dalaktaki hastal├Żklara t├╝m tatl├Żlar├Żn i├žinde en az dokunan├Żd├Żr. B├╝t├╝n bunlarla beraber, k├Ât├╝l├╝├░├╝nden emin olunan, zarar├Ż az olan, safral├Żlara rastlan├Żrsa zararl├Ż olan bir besin maddesidir.
Safral├Żlara olan zarar├Ż, sirke ve benzeri maddelerle giderildi├░i takdirde onlar i├žin son derece faydal├Ż bir hale gelir. Bal, besinlerle birlikte besindir, ila├žlarla birlikte ila├žt├Żr, me├żrubatla birlikte me├żrubatt├Żr. Tatl├Żlarla birlikte tatl├Żd├Żr, kaymakla birlikte kaymakt├Żr, rahatlat├Żc├Ż besinlerle birlikte al├Żnd├Ż├░├Żnda bir rahatlat├Żc├Żd├Żr.Eski alimler sadece bal’a g├╝venir, tedavide ondan yararlan├Żrlard├Ż.Eski alimlerin eserlerinde ├żekerin ad├Ż ge├žmez ve onu bilmezler, zira ├żeker, zaman├Żm├Żz├Żn bir olay├Ż, yak├Żnda ortaya ├ž├Żkan bir besin maddesidir.

Peygamber efendimiz bal├Ż a├ž karn├Żna suyla birlikte i├žerlerdi, bunu yapmalar├Żnda koruyucu hekimlik a├ž├Żs├Żndan ancak zeki ve erdemli bir insan├Żn anlayabilece├░i a├ž├Żk bir s├Żr vard├Żr.

Peygamber efendimizin bal hakk├Żndaki anlatt├Żklar├Żn├Ż ├ż├Âyle a├ž├Żklayabiliriz.

Bahsedilen olayda adam├Żn kar├Żn a├░r├Żs├Ż fazla yemekten do├░an haz├Żms├Żzl├Żktand├Żr. Peygamber efendimiz ,  mide ve barsaklar├Żn k├Ży├Ż ve k├Â├żelerinde birikmi├ż olan fazlal├Żklar├Ż d├Ż├żar├Żya atmas├Ż i├žin bal i├žmesini emretmi├żtir, zira bal mideyi temizler ve fazlal├Żklar├Ż d├Ż├żar├Ż atar.Mideye, yap├Ż├żkanl├Żklar├Żndan ve kayganl├Żklar├Żndan dolay├Ż besinlerin yerle├żmelerini ├Ânleyen yap├Ż├żkan ve kaygan maddeler s├Żvanm├Ż├żt├Ż, midenin cidarlar├Żnda liflerin u├žlar├Żn├Żn olu├żturdu├░u sa├žaklar vard├Żr, bu sa├žaklara yap├Ż├żkan ve kaygan maddeler tak├Żl├Żp kald├Żklar├Żnda, mideyi ve i├žindeki besin maddelerini bozar.Bu durumda mideyi tedavi etmek, mideyi bu maddelerden temizlemekle m├╝mk├╝nd├╝r.Bal, temizleyicili├░i yan├Żnda bu hastal├Ż├░├Żn en iyi ila├žlar├Żndand├Żr.├ľzellikle s├Żcak suyla kar├Ż├żt├Żr├Żld├Ż├░├Ż zaman.

Peygamber efendimizin bal i├žmesini tekrar istemesinde a├ž├Żk├ža t├Żbbi y├Ânden bir anlam vard├Żr. Burada anlat├Żlmak istenen ├żey, ilac├Żn miktar ve dozunun, hastal├Ż├░a uygun olmas├Ż gerekti├░idir. E├░er ila├ž az gelirse hastal├Ż├░├Ż tamamen gideremez. E├░er fazla gelirse v├╝cudun direncini zay├Żflatarak ba├żka bir hastal├Ż├░a yol a├žar.Peygamber efendimiz , bal i├žmesini emretti├░inde adam hastal├Ż├░├Żn direncine kafi gelecek derecede i├žirmemi├żti.Bu nedenle de hastal├Żk iyi olmam├Ż├żt├Ż.Peygamber efendimize hastan├Żn iyi olmad├Ż├░├Żn├Ż haber verdi├░inde i├žilen miktar├Żn yeterli olmad├Ż├░├Żn├Ż anlad├Ż, hastal├Ż├░├Żn inadetti├░i kendisine iletildi├░inde o da tekrarda ├Żsrar etti,b├Âylece i├žilen ila├ž miktar├Żn├Żn hastal├Ż├░├Żn direncine denk olmas├Żn├Ż sa├░lad├Ż.Hastal├Ż├░├Żn gerektirdi├░i kadar i├žilince Allah’├Żn izniyle hastal├Żk iyi oldu.├Łla├žlar├Żn miktar ve dozlar├Żn├Ż, hastal├Ż├░├Żn ve hastan├Żn g├╝c├╝ne g├Âre ayarlamak, t├Żb kurallar├Żn├Żn en b├╝y├╝klerindendir.

Peygamberimizin :”Allah do├░rudur, karde├żinin karn├Ż yalanc├Żd├Żr” s├Âz├╝nde bal ├żerbetinin faydas├Żn├Żn ger├žek oldu├░una i├żaret vard├Żr. Hastal├Ż├░├Żn ge├žmemesi, do├░rudan do├░ruya ilac├Żn kusuru de├░ildir.Ancak i├žindeki bozuk maddelerin ├žoklu├░u nedeniyle midenin ilac├Ż kabul etmemesi de buna neden olmu├żtur.Buna ba├░l├Ż olarak Peygamber efendimiz de ilac├Żn tekrar tekrar kullan├Żlmas├Żnda ├Żsrar etmi├żtir.

liprade

"Allah s├Âz├╝nde do├░rudur, fakat karde├żinin karn├Ż yalanc├Żd├Żr" buyurdu.Peygamber Efendimiz 'in : "Allah s├Âz├╝nde do├░rudur" buyurmas├Ż, Cenab-├Ż Hakk├Żn ├żu ayetine i├żarettir: "Onlar├Żn kar├Żnlar├Żndan renkleri ├že├żitli bir ├żerbet (bal) ├ž├Żkar.Onda insanlar i├žin bir ├żifa vard├Żr".(Nahl : 16/69)

Allah c.c raz├Ż olsun... Kuran'da ge├žti├░ini bilmiyordum...

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"

Bevadih

├çok t├Żkland├Ż├░├Ż kadar varm├Ż├ż konunun ├Ânemi:)

A├ž├Żklay├Żc├Ż ve bilgilendirici bilgi i├žin te├żekk├╝r ederim  b├Łr garip haf├Żz..

Bal tabiki has ├╝retim olursa...Hilelerle ├╝retim yap├Żlmadan elde edilirse faidelidir..

Ar├Żlar├Żn binbir renk koku ve aromalar├Ż alarak elde etti├░i bal ile ├żimdilerde ├Ânlerine konulan rafine edilmi├ż ├żekerle ├╝retim yapt├Żr├Żlan ar├Żlar├Żn ├╝retimden elde edilen bal├Żn faydas├Ż ne kadar olur sizce.._?

Hakiki ├╝retim Anzer bal├Żn├Żn kilosunun 500ytl den ba├żlamas├Ż ve az ├╝retilmeside kiymetini ispatlar cinsten..

emelaltin

Bu ├Ânemli konuyu g├╝ndeme getirdi├░iniz i├žin ├žok te├żekk├╝r ederim,
├ľzellikle b├╝y├╝k├żehirlerde art├Żk ellerimizin market raflar├Żna korkarak gitti├░i, ne yediklerimizden ne de i├žtiklerimizden asla emin olamad├Ż├░├Żm├Żz bir d├Ânemde "ger├žek saf bal" bulmak olduk├ža zor. ├Âyle anzer bal├Ż ad├Żyla yada organik bal denerek sat├Żlan pek├žok bal var ve donem donem bunlar├Żnda sahte bal oldu├░u haberleriyle kar├ż├Żla├ż├Żyoruz.
ben uzun aray├Ż├żlar├Żmdan sonra ge├žen y├Żl ger├žek saf ve kaliteli bir bal ├╝reticisi olanG├╝ne├żbal'├Ż http://gunesbal.com ke├żfettim sizede bunu haber vermek istedim.
5 y├Żld├Żr refl├╝ hastas├Ży├Żm. g├Ârmedi├░im tedavi gitmedi├░im doktor kalmad├Ż..doktorlar├Żmdan biri d├╝zenli ├żekilde organik ger├žek bal yememi ├Ânerdi bana... piyasada market raflar├Żndaki do├░al bal denen tum bal ├že├żitlerini denedim ancak hi├žbir faydalar├Żn├Ż g├Ârmedim.. bir arkada├ż├Żm├Żn tavsiyesiyle G├╝ne├żbal'a ula├żt├Żm ve yetkilisi Nazmi Bey'in tavsiyesiyle G├╝ne├żbal ├Żn karakovan bal├Żndan sipari├ż verdim. sabah ├Â├░len ve ak├żam her yemekten ├Ânce bir ├žorba ka├ż├Ż├░├Ż karakovan bal├Ż yeme├░e ba├żlad├Żm. Bu beni inan├Żlmaz rahatlatt├Ż. bazen yine mide problemleri ya├ż├Żyorum ancak kesinlikle ├Ânceleri oldu├░u gibi de├░il..ALLAH c.c ├žok raz├Ż olsun G├╝ne├żbal'dan...Kesinlikle G├╝ne├żbal├Ż tavsiye ediyorum ki herkese bu kaliteyle ucuza bal ├╝retenler ├╝retimlerini devam ettirebilsinler..http://gunesbal.com

G├╝ne├ż bal├Żn sitesinden bir ka├ž al├Żnt├Ż..

Ka├žkar Da├░lar├Ż'nda insanlar├Żn de├░il, krali├že ar├Żn├Żn kontrol├╝nde yap├Żlan y├╝zde y├╝z do├░al bal├Żm├Żz├Żn lezzeti anlat├Żlmaz, tatman├Żz laz├Żm. Bal├Żm├Żz├Żn g├Âr├╝nt├╝s├╝, rengi, kokusu ve a├░├Żzda b├Żrakt├Ż├░├Ż tat her bak├Żmdan farkl├Ż. D├╝nyan├Żn en zengin ├ži├žek ├že├żitlerinin bulundu├░u Ka├žkar eteklerinde ├╝retilen ve d├╝nyan├Żn en ├żifal├Ż bal├Ż olarak bilinen bu y├Ârenin bal├Ż, do├░rusu bu nitelendirmeleri fazlas├Żyla hak ediyor.

Artvin gibi k├╝├ž├╝k bir vilayetin de├░i├żik yerlerinde bal ├╝retiyoruz; ama ├žok farkl├Ż tatlar olu├żuyor.

3.000 metre zirvede bal ├╝retiyoruz. Oradaki ├ži├žekler daha farkl├Ż. Her b├Âlgenin bal├Żn├Żn ayr├Ż bir lezzeti var.

Bal├Ż tamamen en eski geleneklere g├Âre yap├Żyoruz ve ar├Żya kesinlikle kar├Ż├żm├Żyoruz. Bizim ar├Żlar teknik ├żeylerden hi├ž ho├żlanm├Żyorlar ve kovanlar├Ż ne kadar tenha yerlerde olursa o kadar verimli bal ├╝retiyorlar.

├ťretim yerimiz; biyolojik ├že├żitlilik ve do├░al kaynak y├Ânetimi projesi kapsam├Żnda D├╝nya ├çevre Birli├░i'nin koruma alt├Żna ald├Ż├░├Ż Artvin havzas├Żd├Żr.

Bal├Żm├Żz D├╝nyan├Żn en ├žal├Ż├żkan ,k├Ż├ża dayan├Żkl├Ż ve uzun hortumu sayesinde en derin ├ži├žek nektarlar├Żn├Ż emebilen kafkas ar├Żs├Ż taraf├Żndan ├╝retilmektedir. Hi├žbir katk├Ż maddesi i├žermeyen y├╝zde y├╝z saf bal'd├Żr.

Butik ├╝retim yaparak sadece ├Âzel m├╝├żterilere bal g├Ânderiyoruz.

Do├░al bal├Żn bedeli vard├Żr. Ucuz bir ├żey de├░ildir. ├Łyi bal vicdand├Żr.

'ARI NIN B├ŁR DAMLA BAL YAPAB├ŁLMES├Ł ├Ł├ç├ŁN , 60 B├ŁN ├ç├Ł├çE├ÉE KONMASI GEREK├ŁYOR. GER├çEK BALIN SIRRI BU MUC├ŁZEDE SAKLI OLSA GEREK. ''

G├ťNE├×BAL'├Żn Hikayesi
KA├çKAR DA├ÉLARI T├╝rkiye'nin Do├░u Karadeniz B├Âlgesinde bulunmaktad├Żr.

S├Żra da├░lar olarak R├ŁZE ilinden ba├żlay├Żp ARTV├ŁN ilinde son bulur. O y├Ârenin insanlar├Ż s├Żralanm├Ż├ż farkl├Ż y├╝ksekliklerde be├ż adet da├░ oldu├░undan, bu da├░lara; BE├× KARDE├× DA├ÉLARI ad├Żn├Ż vermi├żlerdir..

KA├çKAR s├Żra da├░lar├Ż (3500-3937 mt.) y├╝kseklikte ├že├żitli rak├Żmlardad├Żr. KA├çKAR DA├ÉLARI ve etekleri d├╝nyada yeti├żen ├ži├žek ├že├żidinin ├╝├žte ikisini b├╝nyesinde bulundurur. Bilimsel ara├żt├Żrmalar, KA├çKAR DA├ÉLARI ve eteklerinde yeti├żen ├ži├žek ├že├żitinin 10.000 (bin) adet oldu├░unu, b├Âlgenin havas├Żn├Ż ve do├░as├Żn├Ż kirletecek fabrikalar├Żn bulunmamas├Ż sebebi ile ├ži├žek ├že├żidinin ayni do├░all├Żkta kald├Ż├░├Żn├Ż s├Âylemektedir.

B├Âlgede 250-300 sene ├Ânce ya├żam├Ż├ż ve ge├žimini KA├çKAR DA├ÉLARINDA ├žobanl├Żk yaparak s├╝rd├╝ren bir vatanda├ż├Żm├Żz , y├╝ksek kayalar├Żn aras├Żnda bir ses duyar. Yan├Żna gitti├░inde ar├Żlar├Ż g├Âr├╝r. Bir g├╝n ar├Żlar├Żn yan├Żna bal almaya gider ve bal├Żn bir k├Żsm├Żn├Ż al├Żr. Ald├Ż├░├Ż bu bal├Ż b├╝t├╝n bir y├Żl boyu ├žocuklar├Żyla beraber t├╝ketirler. O y├Żl sebebi t├╝kettikleri baldan olsa gerek aile fertlerinden hi├žbiri hastalanmaz .

Daha sonraki y├Żllarda, y├Âre insanlar├Ż, o b├Âlgede yeti├żen ve dayan├Żkl├Ż bir a├░a├ž cinsi olan kestane a├░ac├Żn├Żn k├╝t├╝├░├╝n├╝n i├ži oyularak ├żimdide ismini kara kovan dedi├░imiz kovanlar yaparak, y├╝ksek a├░a├žlara ve y├╝ksek kayal├Żklara koymu├żlard├Żr. Bu kara kovanlara gelen ar├Żlara as├Żrlardan beri bal yapt├Żr├Żlarak ├žok de├░erli ├żifa kayna├░├Żn├Ż, ├╝retip t├╝ketme gelene├░i devam etmektedir.

Baz├Ż t├Żp uzmanlar├Ż bu b├Âlgede yapt├Żklar├Ż ara├żt├Żrmalar neticesinde , b├Âlgede ya├żayan insanlar├Żn sa├░l├Żk durumlar├Żn├Żn son derece iyi ve kalp hastalar├Żn├Żn yok denecek kadar az oldu├░u bunun sebebini ise bal├Żn bol miktarda t├╝ketilmesi neticesine varm├Ż├żlard├Żr.

Eskiden dedelerimizin anlatt├Ż├░├Ż bir olay ger├žekten ak├Żllara durgunluk veriyor. Bal o kadar ├žok olurmu├ż ki yaz aylar├Żnda, buz dolab├Ż olmad├Ż├░├Żndan s├Żcaktan kestikleri hayvanlar├Żn eti bozulmas├Żn diye topraktan yap├Żlm├Ż├ż bal dolu k├╝plerin i├žine koyarlarm├Ż├ż,3-4 ay sonra ayn├Ż tazelikte bozulmadan etleri ├ž├Żkar├Żp yerlermi├ż. Bilimsel ara├żt├Żrmalar tamamen do├░al ballar├Żn koruyucu ├Âzelli├░e sahip oldu├░unu ve yedi├░imiz ger├žek do├░al ballar├Żn bir ├žok organ├Ż hastal├Żklara kar├ż├Ż korudu├░u, ayn├Ż zamanda da hastal├Żklar├Ż tedavi etme ├Âzelli├░ine sahip oldu├░unu s├Âylemektedirler.

KA├çKAR DA├ÉLARI ve eteklerinde ya├żayan insanlar G├ťNE├×BAL'├Ż hem beslenmek hem de bir ├žok hastal├Żklardan korunmak ve tedavi etmek amac├Żyla kullanmaktad├Żrlar.

G├ťNE├×BAL olarak,y├╝zy├Żllardan beri hastal├Żklarda ├żifa ama├žl├Ż ve koruyucu olarak kullan├Żlan ve bunun yan├Ż s├Żrada ho├ż bir lezzete sahip olan bu bal├Ż herkesin kolayca ula├ż├Żp t├╝ketebilmesi amac├Żyla faaliyetlerimizi s├╝rd├╝r├╝yoruz.

''ARI NIN B├ŁR DAMLA BAL YAPAB├ŁLMES├Ł ├Ł├ç├ŁN , 60 B├ŁN ├ç├Ł├çE├ÉE KONMASI GEREK├ŁYOR. GER├çEK BALIN SIRRI BU MUC├ŁZEDE SAKLI OLSA GEREK. ''

SAYGI VE SELAMLARIMIZLA