Haziran 26, 2019, 10:27:52 ÍS
Haberler:

Rahm├ón olan Allah'a kar├ż├Ż ├żu size yard├Żm edecek askerleriniz hani kimlerdir? ├Łnk├órc├Żlar ancak derin bir gaflet i├žinde bulunmaktad├Żrlar. (Mulk -19)

Dan├Ż├żtay'a ├ľSYS K├Żlavuzunu ├Łptal Davas├Ż A├ž├Żld├Ż

Ba■latan liprade, Temmuz 23, 2010, 10:21:00 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

liprade

Dan├Ż├żtay'a ├ľSYS k├Żlavuzunu iptal davas├Ż a├ž├Żld├Ż

T├╝rk M├╝hendisleri ve Mimar Odalar├Ż Birli├░i (TMMOB), ├ľSYS K├Żlavuzu'ndaki ''Teknoloji Fak├╝ltelerine ili├żkin duyurular├Żn yer ald├Ż├░├Ż b├Âl├╝mlerin'' iptali ve y├╝r├╝tmesinin durdurulmas├Ż i├žin Dan├Ż├żtay'a dava a├žt├Ż.

TMMOB Y├Ânetim Kurulu Ba├żkan├Ż Mehmet So├░anc├Ż yapt├Ż├░├Ż yaz├Żl├Ż a├ž├Żklamada, LYS sonu├žlar├Żna g├Âre m├╝hendislik fak├╝ltelerini tercih edecek ├Â├░rencilerin kendi aralar├Żnda e├żitsiz bir uygulamaya maruz b├Żrak├Żld├Ż├░├Żn├Ż ileri s├╝rd├╝.

So├░anc├Ż, fen bilimleri alan├Żndan mezun olan ├Â├░rencilerin m├╝hendislik b├Âl├╝m├╝ tercihinde dezavantajl├Ż duruma d├╝├ż├╝r├╝ld├╝├░├╝n├╝ kaydetti.

Teknoloji fak├╝lteleri konusuna de├░inen So├░anc├Ż, birlik olarak, Afyon Kocatepe, F├Żrat, Gazi, Karab├╝k, Marmara, Sakarya ve S├╝leyman Demirel ├╝niversitelerinde mesleki ve teknik e├░itim fak├╝ltelerinin ismi de├░i├żtirilerek kurulan teknoloji fak├╝ltelerinden olu├żturulan m├╝hendislik b├Âl├╝mlerine ├Â├░renci al├Żm├Żna ili├żkin duyurulara, Y├ľK'├╝n bu konuyla ilgili karar├Żna ve t├╝m bu i├żlerin dayana├░├Ż olan Bakanlar Kurulu karar├Żna kar├ż├Ż ayr├Ż ayr├Ż 7 dava a├ž├Żld├Ż├░├Żn├Ż belirtti.

13 Kas├Żm 2010'da Resmi Gazete'de yay├Żmlanan Bakanlar Kurulu karar├Żyla, ├že├żitli ├╝niversitelerde kurulu bulunan mesleki ve teknik e├░itim fak├╝ltelerinin kapat├Żlarak, yerlerine ''Teknoloji Fak├╝ltesi'' ad├Żyla yeni fak├╝lteler kuruldu├░unu an├Żmsatan So├░anc├Ż, ''Ancak kararda hangi b├Âl├╝mlerin kurulaca├░├Żna dair herhangi bir bilgiye yer verilmemi├żtir. Bu b├Âl├╝mlerin hangileri oldu├░unu tercih k├Żlavuzu ile ├Â├░renmi├ż bulunuyoruz'' dedi.

K├Żlavuzda bu fak├╝ltelere ├Â├░renci al├Żm├Żna ili├żkin yer verilen bilgilere de├░inen So├░anc├Ż, k├Żlavuzdaki t├╝m ko├żullar├Żn yasalara ayk├Żr├Ż oldu├░unu ve evrensel bir meslek olan m├╝hendislik i├žin ├╝lkeden ├╝lkeye de├░i├żemeyecek kriterleri g├Âz ard├Ż etti├░ini savundu.

Yap├Żlan uygulamayla ayn├Ż ├╝niversitede iki ayr├Ż fak├╝ltede iki ayr├Ż puan t├╝r├╝ uygulanarak e├żitlik ilkesinin zedelendi├░ini ├Âne s├╝ren So├░anc├Ż, ├żunlar├Ż kaydetti:

''M├╝hendislik fak├╝lteleri ile teknoloji fak├╝ltelerinde farkl├Ż nitelikte ├Â├░retim yap├Żlmak suretiyle ayn├Ż hak ve yetkilere sahip olacak ├żekilde m├╝hendis unvanl├Ż ├Â├░renciler yeti├żtirilecek olmas├Ż, Y├╝ksek├Â├░retim Yasas├Ż'ndaki 'Y├╝ksek├Â├░retim kurumlar├Żn├Żn ├Âzellikleri, e├░itim-├Â├░retim dallar├Ż ile ama├žlar├Ż g├Âzetilerek e├░itim-├Â├░retimde birlik ilkesi sa├░lan├Żr' h├╝km├╝ne de ayk├Żr├Żd├Żr.

TMMOB, m├╝hendislik b├Âl├╝mlerini tercih edecek ├Â├░rencilerin daha sonra ma├░dur olmalar├Żn├Ż engellemek i├žin tercih k├Żlavuzundaki teknoloji fak├╝ltelerine ili├żkin duyurular├Żn yer ald├Ż├░├Ż b├Âl├╝mlerin iptali ve y├╝r├╝tmesinin durdurulmas├Ż istemiyle Dan├Ż├żtay'a ba├żvurmu├żtur.

├ľzellikle m├╝hendislik b├Âl├╝mlerini tercih edecek ├Â├░rencilerin ma├░dur eden tercih k├Żlavuzunun yenilenmesini, ├Â├░rencilere ek s├╝re tan├Żnmas├Żn├Ż, yay├Żnlanacak yeni tercih k├Żlavuzunda da teknoloji fak├╝lteleriyle yarat├Żlan karma├żaya son verilmesini talep ediyoruz.''

AA

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"