Temmuz 18, 2019, 02:55:59 ÍS
Haberler:

De ki: Sizi yery├╝z├╝nde ├žo├░alt├Żp yayan O'dur; ancak O'nun huzuruna gelip toplanacaks├Żn├Żz. (Mulk -23)

Y├ľK'ten ├ťniversite Adaylar├Żna ├ľneriler

Ba■latan liprade, Temmuz 14, 2010, 08:05:36 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

liprade

Y├ľK'ten ├╝niversite adaylar├Żna ├Âneriler

Y├ľK, ├╝niversite tercihi yapacak adaylar├Żn ''bilin├žli tercihte bulunmalar├Żn├Ż sa├░lamak'' i├žin, vak├Żf ├╝niversitelerinin ├Â├░retim ├╝yelerine ili├żkin bilgileri internet sitesinden yay├Żmlayacak.

Y├ľK Ba├żkanvekili Prof. Dr. Yekta Sara├ž, AA muhabirine yapt├Ż├░├Ż a├ž├Żklamada, tercih yapmaya haz├Żrlanan adaylara yard├Żmc├Ż olmak amac├Żyla bu y├Żldan itibaren yeni bir uygulama ba├żlatacaklar├Żn├Ż bildirdi.

├ťniversiteye giri├ż s├Żnav├Ż olan Lisans Yerle├żtirme S├Żnav├Ż (LYS) sonu├žlar├Żn├Żn yar├Żn a├ž├Żklanaca├░├Żn├Ż an├Żmsatan Sara├ž, ''├ľ├░rencilerin daha sa├░l├Żkl├Ż tercih yapabilmelerini imkan sa├░lamak i├žin ilk defa bu sene vak├Żf ├╝niversitelerindeki kadrolu ├Â├░retim ├╝yelerini kamuoyuna a├ž├Żkl├Żyoruz'' dedi.

Bunun, vak├Żf ├╝niversitelerindeki programlar├Żn ├Â├░retim eleman├Ż a├ž├Żs├Żndan ne durumda bulundu├░unu ortaya koyaca├░├Żn├Ż ve rekabete de te├żvik edece├░ini s├Âyleyen Sara├ž, ├Â├░rencilerin tercihlerini yaparken bu durumu da g├Âz ├Ân├╝ne almalar├Żn├Żn ├Ânem ta├ż├Żd├Ż├░├Żn├Ż ifade etti.

Vak├Żf ├╝niversitelerinde g├Ârev yapan ├Â├░retim elemanlar├Żn├Żn bir k├Żsm├Żn├Żn s├Âzle├żmeli veya ├╝cretli ├žal├Ż├żt├Ż├░├Żn├Ż, ancak kadrolu olmas├Żn├Żn ├Ânemli oldu├░unu vurgulayan Sara├ž, internetten vak├Żf ├╝niversitelerinin kadrolu ├Â├░retim elemanlar├Żn├Żn programlara g├Âre uzmanl├Żk alanlar├Żn├Żn yay├Żmlanaca├░├Żn├Ż kaydetti.

Sara├ž, ├ż├Âyle konu├żtu:

'' Adaylar, ├Â├░retim elemanlar├Żn├Żn ├╝niversitelerini, fak├╝ltelerini, b├Âl├╝mlerini ve uzmanl├Żk alanlar├Żn├Ż g├Ârebilecekler. B├Âl├╝m baz├Żnda ├Â├░retim eleman├Ż say├Żlar├Żn├Żn da├░├Żl├Żm├Ż g├Âr├╝lebilecek. Biz bunu ├żimdi vak├Żf ├╝niversiteleri i├žin yapt├Żk ama k├Żsa s├╝re i├žerisinde devlet ├╝niversitelerinde de yayg├Żnla├żt├Żraca├░├Żz. Bu ├żekilde yeni d├Ânemde daha ├żeffaf olunacak, y├╝ksek├Â├░retim organizasyon ├żemas├Żn├Ż kamuoyuna sunmu├ż olaca├░├Żz. En ├Ânemli ├żey de adaylar tercihlerini daha bilin├žli yapacak.''

ADAYLARA ├ľNER├Ł

Tercih yapacak adaylara da ├Ânerilerde bulunan Sara├ž, ├╝niversiteden ├Ânce aday├Żn tercih edece├░i alan├Żn ├Ânemli oldu├░unu ifade etti.

Sara├ž, ├żunlar├Ż kaydetti:

''Tercih yaparken birden fazla etki vard├Żr. Mesela, ├╝niversitenin marka olup olmad├Ż├░├Ż, fiziki mekan, ula├ż├Żlabilirlik, e├░itimin kalitesi, ├Â├░retim ├╝yeleri gibi ├Âzellikler ├Âncelikle akla gelir. ├ľ├░retim ├╝yelerinin yeterlili├░i de bir b├Âl├╝m├╝n tercihinde ├Ânemli husustur. Bu nedenle tercih yaparken do├░rudan etkilidir. Aday y├Ânlendirilirken ├╝niversitenin ├Â├░retim ├╝yesi zenginli├░i de dikkate al├Żn├Żr. Adaylar, kendilerini se├žecekleri alana adapte etmeli, ├╝niversiteye de├░il. ├ťniversite tercihinde reklam yan├Żlt├Żc├Ż olabilir. Bundan dolay├Ż biz m├╝mk├╝n oldu├░u kadar bu ├╝niversiteleri kamuoyuna a├žmak istiyoruz. Bundan sonra lisans├╝st├╝ ve doktora ile ilgili bilgileri de a├žaca├░├Żz. ├ľ├░retim ├╝yelerinin bilgilerini internetten yay├Żnlamak bunun ilk ad├Żm├Ż.''

Adaylar, vak├Żf ├╝niversitelerinin ├Â├░retim ├╝yelerine ili├żkin internetten verecekleri bilgileri kar├ż├Żla├żt├Żrma olanaca├░├Ż da bulacaklar├Żna i├żaret eden Sara├ž, b├Âylece vak├Żf ├╝niversitelerinde ├žal├Ż├żan ''tam g├╝n g├Ârev yapan ├Â├░retim ├╝yesi profilinin'' de ortaya konulmu├ż olaca├░├Żn├Ż s├Âyledi.

Sara├ž, ├╝niversitelerle ilgili bilgiler kamuoyuyla payla├ż├Żld├Żk├ža, ├╝niversiteler aras├Żnda s├Żralaman├Żn kendili├░inden olu├żaca├░├Żn├Ż belirterek, ''B├Âyle bir s├Żralaman├Żn Y├ľK taraf├Żndan yap├Żlmas├Żn├Ż do├░ru bulmuyoruz. Do├░ru olan, bunun ba├░├Żms├Żz kurulu├żlar taraf├Żndan yap├Żlmas├Żd├Żr. Biz bu verileri ortaya koyduk├ža b├Âyle s├Żralamalar da m├╝mk├╝n hale gelecektir. Bu da ├╝niversitelerimizin bir rekabet i├žine girmesini sa├░layacakt├Żr'' diye konu├żtu.

AA

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"

Kumsaati

├žok g├╝zel bilgiler payla├ż├Żyorsun abim te├żekk├╝rler

liprade

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"