Temmuz 18, 2019, 02:56:05 ÍS
Haberler:

O ki, birbiri ile ├óhenktar yedi g├Â├░├╝ yaratm├Ż├żt├Żr. Rahm├ón olan Allah'├Żn yarat├Ż├ż├Żnda hi├žbir uygunsuzluk g├Âremezsin. G├Âz├╝n├╝ ├ževir de bir bak, bir bozukluk g├Ârebiliyor musun? (Mulk -3)

├Łslam ├ťniversitesi'nin Denkli├░i Kabul Edildi

Ba■latan liprade, Temmuz 13, 2010, 01:30:25 ÍÍ

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

liprade

├Łslam ├ťniversitesi'nin denkli├░i kabul edildi

Hollanda'da Roterdam'da kurulan ├Łslam ├ťniversitesi, May├Żs 2010 itibariyle resmen tan├Żnd├Ż. Denkli├░i kabul edildi.

M. Mustafa Uzun'un s├Âyle├żisi

Hollanda'n├Żn Roterdam kentinde kurulan ├Łslam ├ťniversitesi, May├Żs 2010 itibariyle resmen tan├Żnd├Ż. Denkli├░i kabul edildi. As├Żl kurulu├ż y├Żl├Ż olan 1997'den bu yana e├░itim ├Â├░retim faaliyetlerini devam ettiren ├╝niversitenin ├żimdi art├Żk ├Ân├╝ a├ž├Żk. Rekt├Âr Ahmet Akg├╝nd├╝z hocam ise ├žok de├░erli bir bilim adam├Ż ve hakikaten bir m├╝cadele insan├Ż. Onlarca y├Żl s├╝rmesi beklenen bir s├╝re├ž k├Żsa bir s├╝re ├Ânce tamamland├Ż ve Avrupa’n├Żn ilk resmi ├Łslam ├ťniversitesi a├ž├Żld├Ż. Akg├╝nd├╝z hoca bu s├╝recin hi├žte kolay olmad├Ż├░├Żn├Ż anlat├Żyor, hatta ├žok ama ├žok ciddi problemlerle kar├ż├Żla├żm├Ż├żlar. ├ľnlerine her t├╝rl├╝ engeli ve hukuksuzlu├░u koymu├żlar. Onlar ise bir ton belge haz├Żrlam├Ż├żlar, i├żlerini takip etmi├żler ve hamdolsun ├żimdi g├╝zel bir noktaya gelindi. Art├Żk diploma, tan├Żnma, denklik gibi problemlerle u├░ra├żmayacak ├Â├░renciler. Kap├Żlar├Ż herkese a├ž├Żk bu ├╝niversitenin. Buyurun, iyi bir e├░itim i├žin s├Żk├Ż bir alternatif daha; Hollanda Rotterdam ├Łslam ├ťniversitesi:

├ťN├ŁVERS├ŁTEN├ŁN TANINMASI 50 YIL S├ťRER D├ŁYORLARDI, 13 YIL S├ťRD├ť

├ťniversitenin tan├Żnma s├╝reci ile ba├żlayal├Żm isterseniz hocam.

Elbette. 1997'de kurulan Rotterdam ├Łslam ├ťniversitesi'nin (IUR) mast├Żr e├░itimi veren Manevi Rehberlik B├Âl├╝m├╝ art├Żk resmen tan├Żnd├Ż. Hollanda y├╝ksek ├Â├░retim kurumu kurman├Żn en zor oldu├░u yerlerden biridir. Bu b├╝y├╝k bir olayd├Żr. ├ç├╝nk├╝ Katolik ├╝niversitesinin tan├Żnmas├Ż 50 y├Żl s├╝rm├╝├ż. Bize de ayn├Ż ├żeyi s├Âylemi├żlerdi. B├╝rokratik engeller ├ž├Żkt├Ż. Ancak y├Żlmad├Żk ve sab├Żrla bekledik. Sonunda resmi olarak ├╝niversitenin kabul├╝ sa├░land├Ż.

Nas├Żl oldu?

Rotterdam ├Łslam ├ťniversitesi IUR hakk├Żnda bir Akademik De├░erlendirme Paneli d├╝zenleyen Hollanda - Flaman Akreditasyon Kurumu (NVAO), akredite edilmemize 100 ├╝zerinden 100 puanla karar verdi. IUR, bu kararla Hollanda Y├╝ksek E├░itim Kanunu'na g├Âre di├░er resmi Hollanda ├╝niversiteleri gibi hak ve y├╝k├╝ml├╝l├╝kleri olan bir kurum haline geldi. Hollanda'daki i├żleyi├że g├Âre ├╝niversitelerin bir b├Âl├╝m├╝n├╝n tan├Żnmas├Ż, t├╝m ├╝niversitenin tan├Żnmas├Ż anlam├Żna geliyor. Dolay├Żs├Żyla bizim Manevi Rehberlik Y├╝ksek Lisans b├Âl├╝m├╝m├╝z├╝n onaylanmas├Ż da IUR'nin toptan ve resmen tan├Żnmas├Ż demektir.

├ľncesinde nas├Żld├Ż durum?

Resmi olarak tan├Żnmad├Ż├░├Żm├Żz i├žin diplomam├Żz├Żn de├░eri yoktu. Ka├░├Żt h├╝km├╝ndeydi. Art├Żk resmi olarak Hollanda H├╝k├╝meti taraf├Żndan kabul edildik. 17 e├░itim, 13 ki├żilik de idari kadromuz var. 8 bin 500 metrekarelik alan├Ż var. 130'u resmi 640 talebemiz var. Tan├Żn├Żncaya kadar AB ├╝lkeleri d├Ż├ż├Żndan ├Â├░renci alam├Żyorduk. Ancak ├żimdi t├╝m d├╝nyadan alabiliyoruz. ├ľ├░rencilerimiz hi├žbir yere ba├żvurmadan burs ve bedava toplu ta├ż├Żma ara├žlar├Żndan yararlanma gibi f├Żrsatlara kavu├żtu.

T├ťRK├ŁYE’DE BARAJ PUANINI A├×MAK YETERL├Ł

Peki, kay├Żt yapt├Żrmak isteyen ├Â├░renciler i├žin yol haritas├Ż nas├Żl olacak?

T├╝rkiye’den ba├żvuracaklar├Żn durumu T├╝rkiye d├Ż├ż├Żndan ba├żvuracaklardan farkl├Żd├Żr. T├╝rkiye’nin bu anlamda AB ├╝yesi ├╝lkelerde fark├Ż vard├Żr. T├╝rkiye’de ilk s├Żnavda baraj puan├Żn├Ż ge├žen herkes Avrupa ├╝lkelerindeki ├╝niversitelere ba├żvurabilir. T├╝rkiye ile Avrupa Birli├░i aras├Żndaki k├╝lt├╝r i├żbirli├░i nedeniyle b├Âyle bir avantaj├Żm├Żz var. Bu T├╝rkiye’deki ├Â├░renciler i├žin b├╝y├╝k bir imk├ón. O ilk s├Żnavdaki baraj├Ż a├żt├Ż├░├Żna dair belgenin yan├Ż s├Żra lise diplomas├Ż ve ├Łngilizce dili yeterlilik s├Żnav├Ż TOFEL belgesi ile bize ba├żvurabilir. Biz TOFEL puan├Żn├Ż az tutuyoruz, 450’nin ├╝st├╝ yeterli. Hollandaca e├░itim g├Ârecekse Hollanda’da haz├Żrl├Żk okuyabilir veya T├╝rkiye’de Hollandaca ├Â├░renip, gelebilir. Bize ba├żvurdu├░u zaman biz de kabul mektubu yaz├Żyoruz. Eskiden kabul mektubumuzun kar├ż├Żl├Ż├░├Żnda Hollanda el├žilikleri oturum izni vermiyordu ancak art├Żk kabul mektuplar├Żm├Żzla oturum da al├Żnabiliyor. ├×artlar├Żn tamamlanmas├Ż ile oturum al├Żnacak.

├ľ├░renciler Rotterdam ├Łslam ├ťniversitesinde ne okuyacaklar?

Bizim ├╝niversitemiz tan├Żnd├Ż ancak akredite olan b├Âl├╝m├╝m├╝z manevi ilimler master b├Âl├╝m├╝. Buna ra├░men ├Łslami ├Łlimler Lisans B├Âl├╝m├╝ne de ├Â├░renci alaca├░├Żz. ├Łslami ├Łlimler Master b├Âl├╝m├╝m├╝z var. F├Żk├Żh, Hadis, Tefsir, ├Łslam Tarihi ve ├Łslam Sosyolojisi gibi derecelerimiz var. Di├░er ├╝niversitelerde Master ve Lisans b├Âl├╝mlerinde ne varsa bizde de var.

Ba├żka b├Âl├╝mler var m├Ż?

├×imdi art├Żk tan├Żnd├Żktan sonra di├░er b├Âl├╝mleri a├žmam├Żz kolayla├żt├Ż. Dinler ve Medeniyetler Fak├╝ltemiz var. Arap├ža b├Âl├╝m├╝m├╝z aktif. A├žaca├░├Żm├Żz bir├žok b├Âl├╝m var. Di├░er fak├╝ltemiz Sanat Fak├╝ltesi. Bunlar├Żn hepsinin teker teker tan├Żnmas├Żn├Ż sa├░l├Żyoruz. Biz ├żu an i├žin 4 derece teklif ediyoruz; 1: ├Łslami ├Łlimler Lisans derecesi. 2: Manevi ├Łlimler Master derecesi. 3: ├Łslami ├Łlimler Master derecesi. 4: ├Łmam E├░itimi Master derecesi.

5 B├ŁR EURO ├ťCRET, BARINMA SORUNU YOK, ├Ł├× ├ŁMKANLARI ├çOK ├ŁY├Ł

Hollanda devleti kabul ediyor mu bu ├Łmam E├░itimi derecesini?

Elbette. Sadece Hollanda devleti de├░il herkes kabul ediyor. Ama bu atanma yolu ile de├░il. Cemaatin de o imam├Ż kabul etmesi, davet etmesi gerekiyor. Biz Diyanet’in T├╝rkiye’den imam getirmesine asla kar├ż├Ż de├░iliz. Avrupal├Żlar, T├╝rkiye ve di├░er ├╝lkelerden ├Łmam getirilmesini yasaklamak istiyor. Bu oyuna alet olmamak laz├Żm. Dikkatli olmak laz├Żm. Biz Avrupa’daki b├╝t├╝n imamlar├Ż yeti├żtiremeyiz. Biz Diyanet’in ve di├░er cemaatlerin deste├░i ile elimizden geleni yapar├Żz. Uygun ├żartlarda Diyanet’in hocalar├Żna Hollandaca ├Â├░retebiliriz belki.

Yurt imkan├Żn├Żz var m├Ż?

130 resmi ├Â├░rencimiz var. Di├░er ├Â├░rencilerimizle beraber 600’e ├ž├Żk├Żyor ├Â├░renci say├Żm├Żz. ├ťniversitemizin 50 ki├żilik misafirhanesi var. Kald├Ż ki sadece ├╝niversite a├ž├Żs├Żndan d├╝├ż├╝nmemek laz├Żm. Hemen yan├Żm├Żzda 50 ki├żilik Diyanet’in bo├ż bir yurdu var. Di├░er cemaatlerin de var. Biz bunlara da y├Ânlendirme yap├Żyoruz. Milli G├Âr├╝├ż’e de y├Ânlendiriyoruz, Hocaefendinin evlerine de y├Ânlendirme yap├Żyoruz.

├ťcretler?

Avrupa Birli├░i ├╝lkelerinden gelenlerden en fazla 1500 EURO alabiliyoruz. Daha fazlas├Żn├Ż isterseniz devlet size b├╝t├že vermiyor. Sistemleri b├Âyle. Sosyal devlet sonu├žta Hollanda. T├╝rkiye’den ve di├░er ├╝lkelerden gelenlere ise b├Âyle bir kolayl├Żk yapm├Żyorlar. Bu nedenle biz 5000 EURO al├Żyoruz. Lisans veya Master fark etmiyor. Hepsi ayn├Ż. Pe├żin veya 4 taksit olabiliyor.

Burs?

Daha ├Ânce Hollanda’da ├╝niversite kurmak ├žok kolayd├Ż. 75 EURO yat├Żran kendince bir ├╝niversite kurabilirdi. Ancak 1 Eyl├╝l’den sonra bu de├░i├żti. Art├Żk ├ťniversite ismi kullan├Żlamayacak. Dolay├Żs├Ż ile biz bu zamana kadar b├╝y├╝k bir gayret g├Âstermi├ż olsak ve binam├Żz├Ż filan alm├Ż├ż olsak da di├░er ├╝niversitelerden ay├Żrt edilemedi├░imiz i├žin burs imkanlar├Żm├Żz yoktu. Ancak ├żimdi tan├Żnd├Żk ve ├Âzellikle ├Łslam aleminden bizde okuyacak ├Â├░rencilere ├žok ciddi manada burslar├Żn gelece├░ine inan├Żyoruz. Biz bu anlamda ├žal├Ż├żmalara ba├żlatt├Żk, somut kar├ż├Żl├Żklar alaca├░├Żz in├żALLAH. Baz├Ż i├żadamlar├Żm├Żz ├żimdiden bu i├że g├Ân├╝ll├╝, yak├Żnda da Mekke’de bir toplant├Żya kat├Żlaca├░├Żm ve bunu dile getirece├░im.

├Ł├ż imkanlar├Ż var m├Ż mezunlar├Żn├Żz├Żn?

Bizim ├╝niversitemizden mezun olanlar├Żn i├ż bulamama gibi bir dertlerinin olaca├░├Żn├Ż ben d├╝├ż├╝nm├╝yorum. Mezunlar├Żm├Żz rekt├Ârlerinden ├žok maa├ż al├Żyorlar. (G├╝l├╝yor) Bu sevindirici bir durum. Bizden mezun olan ├Â├░renciler Arap├ža, T├╝rk├že ve ├Łngilizceyi ├žok iyi ├Â├░renmi├ż olacak. M├╝tercim dahi olabilir. E├░er ├Łmam E├░itimi al├Żp g├╝zel bir noktaya gelirlerse hi├žbir s├Żk├Żnt├Żlar├Ż olmaz. Avrupa’n├Żn ilk K├Żraat Enstit├╝s├╝n├╝ a├žt├Żk. ├×u anda bizden acilen eleman istekleri var. Kar├ż├Żlayam├Żyoruz. Bunlar tan├Żnmadan ├Ânce b├Âyleydi, ├żimdi tan├Żnd├Żk ve ├žok daha fazla artacakt├Żr. B├╝t├╝n Avrupa’ya yay├Żlacakt├Żr. Sadece ├Łmam, M├╝ezzin de de├░il talepler. Hastaneler, hapishaneler manevi yard├Żm ve y├Ânlendirme i├žin bizden eleman istiyorlar. Psikolojik dan├Ż├żman istiyorlar bizden. Hollanda’da H├Żristiyanlar├Żn ve Yahudilerin psikolojik dan├Ż├żmanlar├Ż ├žok ve bizden M├╝sl├╝man psikolojik dan├Ż├żmanlar da istiyorlar.

Y├ľK TANIYOR

E├░itim dili?

├çok ├Ânemli bir soru bu. Hollanda h├╝k├╝meti ├╝niversiteyi tan├Żrken dilinin Hollandaca olmas├Żna dikkat ediyor. Akredite olmak ayr├Ż, h├╝k├╝met├že tan├Żnmak ayr├Ż. Akredite olursunuz ancak h├╝k├╝met sizi tan├Żmazsa ├Â├░rencileriniz ma├░dur olur. Bu nedenle bunlar├Żn Hollandaca e├░itim istemeleri ├žok normaldir. ├×u anda Hollandaca e├░itim veriyoruz. Yeterli talep gelirse Arap├ža ve ├Łngilizce e├░itim de verece├░iz ├Łlahiyat Fak├╝ltesinde. H├╝k├╝metlerin de ittifak├Ż ile ├Łstanbul’da Uluslararas├Ż bir ├Łlahiyat Fak├╝ltesi a├žmak da benim r├╝yalar├Żm aras├Żndad├Żr. Bu arada belirtmem laz├Żm, bizim ├żu anda Hollanda’dan ba├żka hi├žbir yerde herhangi bir ├żubemiz yoktur. T├╝rkiye’de de hen├╝z hi├žbir ├żekilde herhangi bir kolumuz yoktur. Bizim burada bir ├żey a├žabilmemiz i├žin resmi olarak hem Hollanda h├╝k├╝meti hem de T├╝rk h├╝k├╝metine bilgi verip, prosed├╝r├╝ takip etmemiz gerekmektedir.

Y├ľK tan├Żyor mu?

Avrupa Birli├░i ile yapt├Ż├░├Żm├Żz anla├żmalar nedeniyle zaten Avrupa’da a├ž├Żlan bir ├╝niversite zaten T├╝rkiye’de de otomatik olarak tan├Żnm├Ż├ż oluyor. Y├ľK sadece tan├Żma yaz├Żs├Ż veriyor.

├×ehir halk├Ż y├╝kselen ├Łslamofia’y├Ż da g├Âz ├Ân├╝nde tutarak ├Â├░rencileri rahats├Żz edebilir mi?

├Łslam d├╝├żmanl├Ż├░├Ż Avrupa’da h├Żzla artm├Żyor. Bence tam tersi ├Łslam d├╝├żmanlar├Ż radikalle├żiyor. Daha ├Ânce ├Łslam d├╝├żmanl├Ż├░├Ż %85’mi├ż. ├×imdi %65. Bunlar ├žok ├Ânemli detaylar. Kesinlikle hi├žbir ├Łslam ├ťniversitesi ├Â├░rencisi Rotterdam’da ya├żama noktas├Żnda bir problemle kar├ż├Żla├żmaz. Sadece bu ├żehirde 100 Bin’in ├╝st├╝nde M├╝sl├╝man var. M├╝sl├╝man’├Żn olmad├Ż├░├Ż k├Â├że yok. En ├žok ├Łslam kar├ż├Żt├Ż radikaller de burada ancak bunlar├Żn bir zarar├Ż yok. Akl├Ż ba├ż├Żnda olan Hollandal├Żlar durumu ├žok iyi anl├Żyorlar.

├ťniversitenin b├╝t├žesi konusunda bilgi vermek ister misiniz?

Elbette. Bizim b├╝t├žemiz y├Żll├Żk 900 Bin EURO’dur. Bu ├žok k├Ât├╝ bir b├╝t├žedir. ├×u ana kadar b├Âyle bir eziyet ├žektik. Mali yard├Żm bundan sonra gelecek. Ne zaman gelecek tam bilemiyoruz ve bir s├╝re daha bu s├Żk├Żnt├Żya devam edecek gibiyiz. B├╝t├žemizin %35’i ├Â├░rencilerimizden ald├Ż├░├Żm├Żz ├╝cretlerdir, ├╝niversitemizin kendi gelirleridir. Geri kalan miktar├Żn %90’├Ż ├żu ana kadar T├╝rkiye’den geldi. Mustafa Erdebil, Abdulkadir Erbalc├Ż gibi i├żadamlar├Żm├Żz; ‘2 ki├żi bile orada Kur’an okusa, bu i├że yard├Żm edece├░iz’ dediler. Bizi bu zamana kadar ayakta tuttular, Rabbim de onlar├Ż ayakta tutsun.

AVRUPA’NIN ├ŁK├Ł Y├ťZL├ťL├ť├É├ť NEDEN├ŁYLE H├Ł├ç YARDIM ALAMADIK

├Łslam d├╝nyas├Ż?

├×u ana kadar alamad├Żk. Sebebi de Avrupa’n├Żn ikiy├╝zl├╝l├╝├░├╝d├╝r. ├ç├╝nk├╝ Avrupal├Żlar kendi ├╝niversitelerine ├Łslam d├╝nyas├Żndan yard├Żm ald├Żklar├Ż zaman bunun reklam├Żn├Ż iyi yaparlar. Fakat biz 10 Bin EURO alsak El Kaide taraf├Żndan finanse ediliyormu├ż gibi sunarlar ve ├╝niversiteyi kapat├Żrlar. Bu nedenle biz yard├Żm almad├Żk, kabul etmedik. ├çok zorluk ├žektik ama ├ťniversiteyi bir cemaate mal etmedik.

Cemaatler yard├Żm etmedi mi?

Cemaatlerin yard├Żm├Żn├Ż da zor hissettik. Maddi yard├Żm yapmad├Żlar. Manevi olarak ama yard├Żmc├Ż oldular. Diyanet yeni yeni yard├Żmc├Ż oluyor. Milli G├Âr├╝├ż’├╝n Kuzey B├Âlge te├żkilat├Ż tamamen bizim yan├Żm├Żzda oldu. Hocaefendi cemaati de yard├Żmc├Ż oldu. S├╝leyman Efendi cemaati destek oldu. Menzil cemaati yard├Żmc├Ż oldu. Biz her cemiyet ve cemaat ├╝yesinin ├╝niversite olmas├Żn├Ż istedik ve istiyoruz.

(Vakit)

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"

Kumsaati

yurd d├Ż├ż├Ż d├╝├ż├╝n├╝yordum ve hollanday├Ż da seviyorum
te├żekk├╝rler abim g├╝zel bi payla├ż├Żm