Haziran 19, 2019, 06:56:38 ÍS
Haberler:

├Ł├żte onlar, Rableri taraf├Żndan g├Âsterilmi├ż do├░ru yol ├╝zeredirler ve onlar kurtulu├ża erenlerdir. (Lokman -5)

├ľSS S├Żnav├Ż Yar├Żn Yap├Żlacak

Ba■latan liprade, Haziran 26, 2010, 02:51:27 ÍÍ

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

liprade

├ľSS s├Żnav├Ż yar├Żn yap├Żlacak

├ťniversitelerde okumak isteyen adaylar├Żn kat├Żlaca├░├Ż ├ľ├░renci Se├žme S├Żnav├Ż(├ľSS) yar├Żn yap├Żlacak.├ľSS, T├╝rkiye`de t├╝m il ve baz├Ż il├želer olmak ├╝zere 151 merkezde ve KKTC`nin ba├żkenti Lefko├ża`da toplam 5 bin 200 binada, 81 bin 138 salonda ger├žekle├żtirilecek. S├Żnav g├╝n├╝ binalarda 239 bin 191 ki├żi g├Ârev alacak.

S├Żnava 1 milyon 530 bin aday kat├Żlacak. Adaylar├Żn salona giri├ż i├żlemlerinin zaman├Żnda tamamlanabilmesi i├žin yar├Żn en ge├ž saat 08.45`de s├Żnav yerlerinde haz├Żr bulunmalar├Ż gerekiyor.

Adaylar├Żn s├Żnava gelirken yanlar├Żnda mutlaka s├Żnav giri├ż ve kimlik belgesi foto├░rafl├Ż, resmi onayl├Ż ├Âzel bir kimlik belgesi ile bir foto├░raflar├Żn├Ż bulundurmalar├Ż gerekiyor. Kimlik belgelerinin fotokopisi veya faks├Ż kabul edilmeyecek. N├╝fus c├╝zdan├Ż, s├╝r├╝c├╝ belgesi ve pasaport ├Âzel kimlik olarak kabul edilecek. S├Żnavda, salon g├Ârevlileri aday├Ż s├Żnava giri├ż ve kimlik belgesinden tan├Żmakta zorlan├Żrsa adaydan foto├░raflar├Żn├Ż g├Âstermelerini isteyebilecek.

S├Żnav kimlik belgesi ile ├Âzel kimlik belgesini yan├Żnda bulundurmayan aday hi├žbir ├żekilde s├Żnava al├Żnmayacak. Ayr├Żca bu y├Żl getirilen uygulama ile cep telefonuyla s├Żnav binas├Żna gelen adaylar da kesinlikle s├Żnava al├Żnmayacak.Bunlar├Żn d├Ż├ż├Żnda adaylar├Żn yumu├żak u├žlu iki kur├żun kalem, kalemt├Żra├ż ve leke b├Żrakmayan bir silgiyi de yanlar├Żnda g├Ât├╝rmeyi unutmamalar├Ż gerekiyor. Adaylar kimlik kontrolleri yap├Żld├Żktan sonra s├Żnav salonlar├Żna al├Żnacaklar.

├ľSYM`nin bu y├Żldan itibaren s├Żnava girecek adaylar├Żn rahat etmelerini sa├░lamaya y├Ânelik yapt├Ż├░├Ż d├╝zenlemeyle kilolu ve uzun boylu adaylar durumlar├Żna uygun s├Żralarda s├Żnava al├Żnacaklar. Kol├žakl├Ż sandalyelerin bulundu├░u salonlarda, ilk├Â├░retim 1. ve 2. s├Żn├Żflar├Żn kulland├Ż├░├Ż salonlarda ve ├╝zeri p├╝r├╝zl├╝ s├Żralarda bundan sonra s├Żnav yap├Żlmayacak.

YASAKLAR

Adaylar├Żn yanlar├Żnda ├ža├░r├Ż cihaz├Ż, cep telefonu ve benzer haberle├żme ara├žlar├Żyla, cep bilgisayar├Ż, saat fonksiyonu d├Ż├ż├Żnda fonksiyonu bulunan saat, s├Âzl├╝k i├żlevi olan elektronik ayg├Żt, hesap makinesi bilgisayar ├Âzelli├░i bulunan cihazlarla, silah ve benzeri te├žhizatla, m├╝svedde ka├░├Żd├Ż, defter, kitap, s├Âzl├╝k, pergel, a├ž├Ż├Âl├žer, cetvel gibi ara├žlarla s├Żnava girmeleri yasak.

Ba├żlar├Ż a├ž├Żk olmayan veya k├Żl├Żk k├Żyafetleri y├╝r├╝rl├╝kteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar s├Żnava al├Żnmayacak.Salona yerle├żtirme i├żlemleri tamamland├Żktan sonra salon ba├żkan├Ż s├Żnavda uyulacak kurallar├Ż hat├Żrlatacak ve test sorular├Żn├Ż yan├Żtlamak i├žin kullan├Żlacak cevap ka├░├Żtlar├Ż da├░├Żt├Żlacak.

Cevap ka├░├Żd├Żndaki gerekli yerler adaylar taraf├Żndan doldurulduktan sonra soru kitap├ž├Żklar├Ż da da├░├Żt├Żlarak s├Żnav ba├żlat├Żlacak.Soru kitap├ž├Żklar├Ż da├░├Żt├Żld├Żktan sonra adaylar ilk 90 dakika ve son 15 dakika i├žerisinde s├Żnav salonunu terk edemeyecekler.

SINAVDAK├Ł KURALLAR

Adaylar├Żn s├Żnav s├╝resince konu├żmalar├Ż, kopya al├Żp vermeleri, salondaki g├Ârevlilere soru sormalar├Ż, birbirlerine kalem, silgi gibi ├żeyler al├Żp vermeleri yasak. Salonda sigara, pipo gibi ├żeyler i├žilmesi, ba├żkalar├Żn├Ż rahats├Żz edecek ├żekilde bir ├żeyler yemek ve i├žmek de yasaklar aras├Żnda bulunuyor.Bu yasaklara uymad├Ż├░├Ż tespit edilen adaylar├Żn s├Żnava devam etmelerine izin verilmeyecek ve s├Żnavlar├Ż iptal edilecek.

SINAV 195 DAK├ŁKA

S├Żnav saat 09.30`da ba├żlayacak ve tek oturumda 195 dakika s├╝recek. Her bir adaya tek soru kitap├ž├Ż├░├Ż ve tek cevap ka├░├Żd├Ż verilecek. Soru kitap├ž├Żklar├Ż kopyan├Żn ├Ânlenmesi amac├Żyla 10 t├╝r bas├Żld├Ż.S├Żnavda, 30`ar soruluk toplam 8 test yer alacak. ├ľn lisans programlar├Żn├Ż tercih edecek adaylar├Żn ilk 4 testi yapmalar├Ż yeterli olacak. Lisans programlar├Żn├Ż tercih edecek adaylar├Żn ise bu 4 teste ek olarak, alanlar├Ż do├░rultusundaki 2 testi daha yapmalar├Ż gerekiyor.├Łlk 4 test T├╝rk├že, Sosyal Bilimler-1 (Sos-1), Matematik-1 (Mat-1) ve Fen Bilimleri-1 (Fen-1) olarak isimlendirildi. Bu testleri yan├Żtlayan adaylar, s├Żnav├Żn ikinci b├Âl├╝m├╝nde alan dersleriyle ilgili testlere ge├žecekler.Alan testleri de edebiyat - sosyal bilimler (Ed-Sos), Sosyal Bilimler-2 (Sos-2), Matematik-2 (Mat-2) ve Fen Bilimleri-2 (Fen-2) olacak.

TESTLER├ŁN KAPSAMLARI VE Y├ťZDELER├Ł

S├Żnav├Żn, ortak m├╝fredattan olu├żan ilk b├Âl├╝m├╝nde T├╝rk├že testinde T├╝rk├že`yi kullanma g├╝c├╝ ile ilgili sorular, Sos-1`de sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle d├╝├ż├╝nmeye dayal├Ż sorular (Tarih y├╝zde 43, co├░rafya y├╝zde 34, felsefe y├╝zde 23 oran├Żnda), Mat-1`de matematiksel ili├żkilerden yararlanma g├╝c├╝yle ilgili sorular, Fen-1`de fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle d├╝├ż├╝nmeye dayal├Ż sorular (Fizik y├╝zde 43, kimya y├╝zde 30, biyoloji y├╝zde 27) yer alacak.

S├Żnav├Żn alan testlerini kapsayan ikinci b├Âl├╝m├╝nde de Ed-Sos alan├Żnda T├╝rk dili ve edebiyat├Ż (Edebi metinler dahil - y├╝zde 57), T├╝rkiye co├░rafyas├Ż (y├╝zde 27), psikoloji (y├╝zde 16) sorulacak.Sos-2`de tarih (y├╝zde 43), ├╝lkeler co├░rafyas├Ż (y├╝zde 23), sosyoloji (y├╝zde 17), mant├Żk (y├╝zde 17) olacak. Mat-2`de matematik y├╝zde 70, geometri y├╝zde 30 oran├Żnda sorulacak. Fen-2`de ise y├╝zde 43 fizik, y├╝zde 30 Kimya ve y├╝zde 27 biyoloji sorular├Ż yer alacak.Dil alan├Żnda da kelime ve dil bilgisi (y├╝zde 25), ├ževiri (y├╝zde 15) ve okudu├░unu anlama (y├╝zde 60) sorular├Ż olacak.

PUANLARIN KULLANILACAÐI YERLER

S├Żnav sonu├žlar├Ż, temmuz ay├Żn├Żn son haftas├Żnda a├ž├Żklanacak. S├Żnav├Żn 120 soruluk ilk k├Żsm├Żn├Ż yan├Żtlayan, yani EA-1, S├Âz-1 ve Say-1 puan├Ż olan adaylar, meslek y├╝ksek okullar├Żn├Ż (S├Żnavs├Żz ge├ži├żten sonra bo├ż kalan kontenjanlara yerle├żebilmek i├žin), a├ž├Żk ├Â├░retim ├Ân lisans programlar├Żn├Ż, A├ž├Żk ├Â├░retim lisans programlar├Żn├Ż (├Łngilizce ├ľ├░retmenli├░i hari├ž) ve ├Âzel yetenek s├Żnav├Ż sonu├žlar├Żna g├Âre ├Â├░renci alan lisans programlar├Żn├Ż tercih edebilecekler.

Bu puanlar, ayr├Żca mesleki ve teknik orta ├Â├░retim kurumlar├Żndan mezun olanlar├Żn kendi alanlar├Żnda ek puanla girilen y├╝ksek ├Â├░retim programlar├Żna (Mesleki e├░itim fak├╝ltesi, teknik e├░itim fak├╝ltesi, end├╝striyel sanatlar e├░itim fak├╝ltesi, ticaret ve turizm e├░itimi fak├╝ltesi, ilahiyat fak├╝ltesi; e├░itim fak├╝ltelerinin bilgisayar ve ├Â├░retim teknolojileri, okul ├Âncesi, anaokulu, ├╝st├╝n zekal├Żlar, zihin engelliler, g├Ârme ├Âz├╝rl├╝ler ve i├żitme engelliler ├Â├░retmenlikleri; sa├░l├Żk y├╝ksek okulu, turizm i├żletmecili├░i ve otelcilik y├╝ksek okulu, turizm ve otel i├żletmecili├░i y├╝ksek okulu, end├╝striyel sanatlar y├╝ksek okulu, sivil havac├Żl├Żk y├╝ksek okulu, uygulamal├Ż yabanc├Ż diller y├╝ksek okulu, bankac├Żl├Żk ve sigortac├Żl├Żk y├╝ksek okulu, uygulamal├Ż bilimler y├╝ksek okulu ve bu t├╝rdeki okullara yerle├żmek amac├Żyla kullan├Żlacak.Say-2, S├Âz-2 ve EA-2 puanlar├Ż da mesleki ve teknik orta ├Â├░retim kurumlar├Żndan mezun olanlar├Żn kendi alanlar├Żndaki ek puanla girilen y├╝ksek ├Â├░retim programlar├Ż ile a├ž├Żk ├Â├░retim lisans programlar├Ż d├Ż├ż├Żndaki 4 ve daha fazla y├Żll├Żk lisans programlar├Żna giri├ż amac├Żyla kullan├Żlacak.Dil puan├Ż da sadece yabanc├Ż dil a├░├Żrl├Żkl├Ż puanla ├Â├░renci alan t├╝m lisans ve ├Ân lisans programlar├Ż i├žin ge├žerli olacak.├ťniversitelerin yabanc├Ż dil b├Âl├╝mlerinde okumak isteyen adaylar, 15 Haziranda yap├Żlacak ├ľSS`nin yan├Ż s├Żra 22 Haziran Pazar g├╝n├╝ yabanc├Ż dil s├Żnav├Żna kat├Żlacaklar. S├Żnav sonu├žlar├Żn├Żn, 10-15 Temmuz 2008 tarihleri aras├Żnda a├ž├Żklanmas├Ż planlan├Żyor.

AA

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"