Haziran 27, 2019, 08:11:15 ÍÍ
Haberler:

G├╝zel davrananlar i├žin bir hidayet rehberi ve rahmet olmak ├╝zere (indirilmi├żtir). (Lokman - 3)

├Łngilizce ├Ł├žin Para Harcamay├Żn

Ba■latan liprade, Mayřs 01, 2010, 03:57:25 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

liprade

├Łngilizce i├žin para harcamay├Żn

Hemen her evin k├╝t├╝phanesini ├Łngilizce e├░itim kitaplar├Ż, kasetler ve cd'ler dolduruyor. Yine her k├Â├że ba├ż├Żnda bir ├Łngilizce kursu var. Bir yerlerde yanl├Ż├żl├Żk oldu├░u kesin. Emek kadar ekonomik kay├Żplar├Żn da ya├żand├Ż├░├Ż ├Łngilizce e├░itim sekt├Âr├╝nde ├╝cretsiz olarak yay├Żnlanan ingilizcesitesi.com ise farkl├Ż ├Âzellikleriyle ├Âne ├ž├Żk├Żyor.

Hemen her evin k├╝t├╝phanesinde onlarca ├Łngilizce kitab├Ż, kasetler ve cd'ler bulunuyor. Yine hemen her k├Â├żede bir ├Łngilizce kursu bulunuyor, vitrin camlar├Żn├Ż "├Łngilizce ders verilir" levhalar├Ż s├╝sl├╝yor. ├Łngilizce dok├╝manlar├Żn├Żn bu kadar ├žok t├╝ketildi├░i bir ├╝lkede, ├Łngilizce konu├żanlar├Żn say├Żs├Ż ise yok denecek kadar az.

Topyek├╝n yabanc├Ż dil ├Â├░renmeye merakl├Ż bir toplumun harcanan t├╝m para ve zamana kar├ż├Ż ba├żar├Żs├Żz olmas├Żndan sonra yeni alternatifler geli├żtirilmeye ba├żland├Ż. Bug├╝nk├╝ teknolojiyle ├Łngilizce ├Â├░renmeye y├Ânelik geli├żtirilen en etkili y├Ântem internet siteleri oldu. Onlarca ├Łngilizce ├Â├░retim sitesinin i├žinde yer alan www.ingilizcesitesi.com'un ├Âzellikleri ise ├žok farkl├Ż.

├Łngilizcesitesi.com'u benzer sitelerden ay├Żran en b├╝y├╝k ├Âzelli├░i siteyi haz├Żrlayan ekibin ├Łngilizce ├Â├░renimi ├╝zerine uzun y├Żllar ara├żt├Żrma yapm├Ż├ż olmalar├Ż... Sitenin ba├ż edit├Âr├╝ Salih Tatar, emekli bir ├Łngilizce ├Â├░retmeni ve ba├żar├Żlar├Ż nedeniyle Milli E├░itim Bakanl├Ż├░├Ż taraf├Żndan bir├žok defa ├Łngiltere'ye dil ara├żt├Żrmalar├Żna g├Ânderilmi├ż. ├ťcretsiz olarak yay├Żnlanan 1200 sayfal├Żk siteyi haz├Żrlarken, T├╝rklerin ni├žin ├Łngilizce ├Â├░renemedi├░ini ara├żt├Żrmakla i├że ba├żlad├Żklar├Żn├Ż belirten Salih Tatar, her ├żeyden ├Ânce "Kimse kimseye ├Łngilizce ├Â├░retemez" tesbitinden yola ├ž├Żkt├Żklar├Żn├Ż belirterek "Yabanc├Ż dil ├Â├░renimi i├žin ya do├░al bir ortam olacak ya da yabanc├Ż dil ├Â├░renmek bir zorunluluk halini alacak. Ben ve ekibim sadece yol g├Âstericiyiz. Tabii bu g├Âsterilen yol da ├Ânemli. Maalesef ├Łngilizce ├Â├░retiyorum iddias├Żndaki ki├żi ve yay├Żnlar, gramer bilgilerini yanl├Ż├ż y├Ântemle vererek ├Â├░rencinin i├żini zorla├żt├Żr├Żyorlar" diyor.

Y├Żll├Żk 300 milyon dolar├Ż a├żan ├Łngilizce e├░itim sekt├Âr├╝n├╝n, ├Â├░reterek de├░il; ├Â├░retmeyerek para kazand├Ż├░├Żn├Ż s├Âyleyen Salih Tatar, sitelerini, ticari kavgalara kurban gitmemek i├žin ├╝cretsiz yapt├Żklar├Żn├Ż belirtiyor.

"Kelimeleri tek tek ezberlemeyin"

├Łngilizce ├Â├░renimindeki yanl├Ż├żlara da de├░inen Tatar, kelimeleri tek tek yaz├Żp ezberlemenin yanl├Ż├ż bir y├Ântem oldu├░unu belirterek "Dil canl├Ż bir varl├Żkt├Żr. Kullan├Żlmad├Ż├░├Żnda ├Âl├╝r. ├ľ├░renilen s├Âzc├╝k ya da c├╝mleler mutlaka kullan├Żlmal├Żd├Żr. ├Łngilizce bir imparatorluk dili, bu y├╝zden de kelime da├░arc├Ż├░├Ż ├žok geni├ż. Grameri ise kolay. Yine yabanc├Ż dil ├Â├░renirken kesinlikle T├╝rk├že gramer mant├Ż├░├Ż d├╝├ż├╝n├╝lmemesi gerekir" diyor.

T├╝rkiye'de ├Łngilizce ├Â├░renme ile ├Łngilizce konu├żabilmenin ├žok farkl├Ż ├żeyler oldu├░unu belirten Salih Tatar, haz├Żrl├Żk s├Żn├Żflar├Żnda bir y├Żllar├Ż ge├žen ├Â├░rencilerin bile ├Łngilizce konu├żamad├Ż├░├Żn├Ż iddia ediyor: "Kanada'da yabanc├Ż dil ├Â├░renimi i├žin bulunanlar bile ingilizcesitesi.com'u takip ediyorlar. ├ç├╝nk├╝ sitede bir ├Â├░renim sistemi var." Ba├ż edit├Ârl├╝├░├╝n├╝ yapt├Ż├░├Ż ingilizcesitesi.com'da bug├╝ne kadar yakla├ż├Żk 500 bin ki├żiye ula├żan Salih Tatar'├Żn ├Łngilizce ├Â├░renmek isteyenlere ├Ânemli bir tavsiyesi de amac├Żn iyi tespit edilmesi konusunda: "├Łngilizce ├Â├░renmesine gerek olmayan ki├żilerin kendilerini gereksiz yere yormamas├Żn├Ż istiyorum. Mutlaka yabanc├Ż dil ├Â├░renece├░im diyenlerin ise birka├ž ay ├Â├░renime yo├░unla├żmas├Ż gerekiyor."

Birol Uzunay

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"