Nisâ / 16. Ayet
وَالَّذَانِ يَأْتِيَانِهَا مِنْكُمْ فَاٰذُوهُمَاۚ فَاِنْ تَابَا وَاَصْلَحَا فَاَعْرِضُوا عَنْهُمَاۜ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ تَوَّابًا رَح۪يمًا

Ýçinizden iki erkek fuhuþ yaparsa onlarý cezalandýrýn. Eðer tevbe eder, hallerini düzeltirlerse artýk onlara ceza vermekten vazgeçin. Çünkü Allah tevbeleri çokça kabul eden, çok çok merhamet edendir.

Liderlerin Karakteristikleri

Başlatan M@lcolm_x, Nisan 07, 2010, 08:50:10 ÖÖ

M@lcolm_x

Ziyaretçi
Nisan 07, 2010, 08:50:10 ÖÖ
Karakteristikler bir lider olarak öne çıkabilmek için gerekli olan bilgi, beceri ve yeteneklerin toplamıdır. Yapılan çalışmalar liderliğin tek bir modeli olmadığını, Reaktif, Aktif ve Proaktif olarak üç farklı liderlik stilinin gözlenebildiğini ortaya koymaktadır. Her yönetici bu üç türden özelliklere sahip olabilir. İş dünyasında, politikada, bürokraside ve kamu kuruluşlarında lider konumunda olanların aşağıdaki karakteristiklerin sahip oldukları bileşimine göre bu üç liderlik tipinden birine ait olacaklardır.

Eyleme Yönelik Olma
Eyleme dönük bir karakteri vardır. Fırsatlar ve meydan okumalardan yaralanabilmek için bilgi ve deneyimlerden yararlanır. Etrafına coşku, heyecan ve güven aşılar.

Takım Ruhu Oluşturma ve takımla bütünleşme
Farklı kültür ve anlayışlardaki bireylerin ortaklaşa bir amacı gerçekleştirmelerini sağlamak için beraber çalışabilecekleri bir ortam yaratır. Grup içinde açık diyaloğu teşvik ederek, başarı ve kazanımların coşkulu bir destek gördüğü bir takım ruhu oluşturur.

 

Komuta Becerilerine Sahip Olma

Meydan okuyan zor ve karmaşık durumlarda sorumluluk ve inisyatif yüklenir. Başarısızlıkların sorumluluğunu üstlenir başarıları ekibin olarak değerlendirir.

Ahlak kurallarına Uyma ve Tutarlı Olma (Integrity)
Gurubunun amaçlarına hizmet ederken ahlak kurallarına dikkat eder, samimi ve tutarlıdır.

Kişilerarası İlişkilerde Duyarlı ve Etkileyici Olma
Örgüt içinde ve dışında Her düzeydeki kişilerle verimli ilişkiler kurar ve sürdürür. Etkin bir ilişki networku kurar ve canlı tutar. iyi ve duyarlı bir dinleyicidir.

Ortaklaşa Vizyon ve Amaç Oluşturabilme
Gelecekle ilgili etkileyici bir vizyon yaratır ve bunu paylaşır. Bu vizyonu net ve anlamlı stratejiler/öncelikler olarak formüle eder ve gurubun dikkat ve enerjisini bunlar üzerinde yoğunlaştırmalarına yardımcı olur.

Başkalarına Esin Verme ve Motive Etme

Güçlü bir Liderlik performansı gösterir ve izleyicilerinin maksimum performans sağlayacağı olanakları yaratır.

Karmaşık Durumlarda Hızlı ve Doğru Karar Verebilme
Temeldeki sorunları belirlemede ve vurgulamada etkin davranır. Kuruluşun vizyon, misyon, kilit performansı ve stratejik ekseni doğrultusunda zamanında ve etkili kararlar alır.

Sonuç Almaya Önem Verme

Amaçlara ulaşmak için strateji ve öncelikleri uygular. Sonuçların vizyon, misyon, kilit performans ve stratejik eksen doğrultusanda alınmasını sağlar. Sonuçların kalitesine ve performansın gelişimine özel bir önem verir.

Strateji Tasarlama ve UygulamaGeniş bir perspektif yaratır ve başkalarının göremediği eğilimleri ve gelecekteki gelişmeleri doğru değerlendirir. Profesyonel performansı net stratejiler ve özel önceliklerle ilişkilendirir. Diğerlerinin bu perspektife göre zaman ve enerjilerini odaklamasına olanak sağlar.

SMF 2.1.4 © 2023, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.086 saniyede 23 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017