Haziran 25, 2019, 11:55:49 ÍÍ
Haberler:

Hi├ž yaratan bilmez mi? O, en ince i├żleri g├Âr├╝p bilmektedir ve her ├żeyden haberdard├Żr.(Mulk -14)

KURBAN G├Ârevimiz ├ťzerine

Ba■latan ...Tefekk├╝r..., Kasřm 25, 2009, 07:36:40 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

...Tefekk├╝r...

Kurban g├Ârevimiz ├╝zerine

Bilindi├░i ├╝zere mal├« durumu m├╝sait olan M├╝sl├╝manlar, Ramazan Bayram├Ż'nda zekatla, Kurban Bayram├Ż'nda da kurbanla ihtiya├ž sahibi karde├żlerine ikramda bulunurlar, sosyal dayan├Ż├żma ve kucakla├żma ├Ârnekleri verirler

Zaten dikkatle bak├Żld├Ż├░├Żnda g├Âr├╝l├╝r ki; iki din├« bayram├Żn ikisinde de din karde├żleriyle s├Żcak dayan├Ż├żma ve kucakla├żma vesileleri mevcuttur Bu g├╝zel sonucundan dolay├Żd├Żr ki; Efendimiz (sas), Medine hayat├Żn├Żn ikinci senesinden itibaren ba├żlayan bu dayan├Ż├żma ve kucakla├żma vesilelerini hayat├Ż boyunca hep yerine getirmi├ż, b├Âylece zekat├Żn da kurban├Żn da toplumdaki kucakla├żt├Żr├Żc├Ż ve kayna├żt├Żr├Żc├Ż ├Âzelli├░ine dikkatlerimizi ├žekmi├żtir

- Nitekim ├×afiilerle Efendimiz'in hep yerine getirdi├░i kurbana kuvvetli bir s├╝nnet olarak bak├Żl├Żrken, Hanefilerde ayetteki "venhar" kelimesi 'kurban kes' manas├Żna al├Żnarak kurban ba├żl├Ż ba├ż├Żna vacip bir m├╝kellefiyet olarak uygulana gelinmi├żtir

Bu sebeple ekonomik g├╝c├╝ m├╝sait olanlar, Efendimiz (sas) Hazretleri'nin hi├ž terk etmedi├░i kurban├Ż asla ihmal etmezler, imkan├Ż m├╝sait olanlar, bir yerine iki ve daha fazlas├Żn├Ż dahi keserek kucakla├żma ve dayan├Ż├żma ├Ârneklerini ├Âne ├ž├Żkar├Żrlar Zira Efendimiz de (sas) biri kendi, ikincisi de ├╝mmeti ad├Żna olmak ├╝zere hep iki kurban kesmi├ż, ├╝mmetinin kurban kesmeye g├╝c├╝ yetmeyenlerini de hayat├Ż boyunca adlar├Żna kesti├░i kurbanla kurbans├Żz b├Żrakmam├Ż├żt├Żr

F├Żk├Żh alimleri, kurban konusunda ├żu bilgileri a├ž├Żklam├Ż├żlard├Żr bizlere:

- Hanefi'de kurban, (2500 liradan ba├żlayan) servet sahibinin ├żahs├Żna ait bir vacip oldu├░undan, aile i├žinde ├żahs├Żna ait serveti olanlar├Żn hepsi de kendi ├żah├Żslar├Ż ad├Żna kurbanla m├╝kellef olurlar Bu sebeple yedi ki├żiye kadar ortak olunabilen bir s├Ż├░├Żr alarak ailenin di├░er fertlerinin ortakl├Ż├░├Żn├Ż da d├╝├ż├╝nebilirler

Bu ortakl├Ż├░a adak, akika, ├Âlm├╝├żlere kurban gibi din├« bir tavsiye gere├░i olan t├╝m kurban ├že├żitleri girebilirler Sadece (sevap niyeti olmadan) ucuz et almak kast├Żyla girenler ortak olamazlar Olurlarsa kurban├Żn t├╝m├╝ de kasapl├Żk hayvan derecesine d├╝├żer, ibadet i├žin kesilen kurbanl├Żk vasf├Żn├Ż kaybeder

- Kurban eti, kurban kesmeyen kom├żu ve dostlara hemen g├Ânderilerek sayg├Ż ve sevgiler bu vesilesiyle bir daha tazelenir B├Âylece hem kurban gayesine en uygun ├żekilde kullan├Żlm├Ż├ż hem de bayram sevincimiz daha geni├ż kesimlerle payla├ż├Żlm├Ż├ż olunur

Hat├Żrlanaca├░├Ż ├╝zere Efendimiz (sas), bir bayram sabah├Ż erkenden ├Ân├╝ne getirilen kurban etinden yemeyi uygun bulmam├Ż├ż, "Kom├żular├Żm et yemeye ba├żlamadan benim de bo├░az├Żmdan ge├žmez" diyerek, bizlere muhte├żem bir kom├żuluk ├Ârne├░i vermi├żtir

- Bayram g├╝nlerinde ikamet etti├░i yerden 90 km uza├░a gidenler yol boyunca seferi say├Żld├Żklar├Żndan yolda kurbanla m├╝kellef olmazlar Ancak vard├Żklar├Ż memleketlerindeki evlerinde seferilik sona erdi├░inden kurban m├╝kellefiyeti hemen ba├żlam├Ż├ż olur Kurbanlar├Żn├Ż oradaki evlerinde keserler

- Bayram g├╝nlerinde evine ula├żamay├Żp da seferi say├Żlanlar ise kurbanlar├Żn├Ż kesseler kay├Żplar├Ż olmaz, nafile kurban sevab├Ż kazan├Żrlar

- Bayramda ├ž├Żk├Żlacak yolculuk ihtimallerinde kurban kesmekte zorlanaca├░├Żn├Ż d├╝├ż├╝nenler, kurban paras├Żn├Ż itimat edilen bir hizmet yerine ├Ânceden verip onlara kestirmeleri de kolay bir ├žare olur B├Âylece hem kurban g├Ârevlerini yerine getirmi├ż olurlar hem de hizmet yerlerindeki ihtiya├ž sahiplerine destek vermi├ż olman├Żn huzurunu ya├żarlar

- Seksen gram├Ż ge├žen alt├Żn ziynetlerine d├╝├żen kurban├Ż kesemeyecek durumda olan han├Żmlar ise ├Łmam ├×afii'nin g├Âr├╝├ż├╝yle amel ederek kurban m├╝kellefiyetinden kendilerini muaf sayabilirler mecbur kal├Żrlarsa ├żayet! B├Âylece 'mezhebimin m├╝kellefiyetini yerine getiremiyorum' duygusuyla kalmaktansa, 'di├░er hak mezhep olan ├×afiili├░in g├Âr├╝├ż├╝yle amel ediyorum' duygusunda kalmay├Ż tercih edebilirler Tespitlerine de├░er verdi├░imiz baz├Ż alimlerimizin bu manadaki g├Âr├╝├żlerini de okuyabilirler

- Kurban├Ż g├╝nd├╝z kesmeyi yeti├żtiremeyenler mecbur kal├Żrlarsa gece de kesebilirler

- Bayram├Żn ├╝├ž g├╝n├╝ i├žinde kurban├Żn├Ż kesme f├Żrsat├Żn├Ż ka├ž├Żrm├Ż├ż olanlar, kurban varsa ayn├Żn├Ż, yoksa paras├Żn├Ż bir yoksula veya hizmet yerine sadaka olarak vermeleri gerekti├░ini de unutmazlar

AHMED ├×AH├ŁN
Rabbim,her vesiLede SEN├ŁN keremin sakl├Żd├Żr,
SebepLer say├Żs├Żnca hamd SANA....

“Benimdir” diye bildiklerim Senindir
Beni bende olanlara bende etme
“Ben” diye bildi├░im de Senin emrindir
Beni bende b├Żrak├Żp Senden etme
Rabbim, y├╝z├╝m├╝ Sana d├Ând├╝m
G├Ânl├╝m├╝ de Sana ├ževir
Rabbim, bir Seni bir bildim
Sevdalar├Żm├Ż Sende bitir...