Haziran 27, 2019, 04:19:20 ÍS
Haberler:

├Ł├żte onlar, Rableri taraf├Żndan g├Âsterilmi├ż do├░ru yol ├╝zeredirler ve onlar kurtulu├ża erenlerdir. (Lokman -5)

NezakeT ├Łnsaniyettendir...!

Ba■latan ...Tefekk├╝r..., Ekim 06, 2009, 11:45:25 ÍÍ

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

...Tefekk├╝r...

“├Łnsanlara te├żekk├╝r etmeyen, Allah’a da ├ż├╝kretmez.”
Hadis

Size de ├Âyle gelmiyor mu; bunalm├Żyor musunuz hadiselerin t├Żkl├Żm t├Żkl├Żm ars├Żzl├Ż├░├Żndan? ├×imdi zaman├Żn nefesi daral├Żyor ├╝zerimize serpilen kasvetten; soluk almakta zorlan├Żyor gibi insaniyetimiz.

Turna ge├žmez da├░larda kaybedilmi├ż umut patikalar├Żm├Żz ve sanc├Żl├Ż gecelerin karanl├Ż├░├Żnda yitirilmi├ż tebess├╝m├╝n son g├╝zerg├óh├Ż.

Ne iktisadi buhranlar, ne siyasi kirlenmeler, ne de fakr u zarurettir bizi bug├╝n d├╝├żk├╝n ve zelil k├Żlan. ├çaresizli├░in sesini duyamayan vicdanlar├Żm├Żza at├Żlm├Ż├ż ├žektiklerinden s├Żzan bunca k├Ât├╝l├╝kler de de├░il bizi mutsuz eden. Hay├Żr, ihtirasa dayal├Ż d├╝nya d├╝zeninin ├╝zerimize boca etti├░i “tut, kavra, kopar, al, sahip ol, y├╝r├╝t, g├Ât├╝r!…” seviyesizli├░inden ayr├Ż bir ├żey bu.

Belki i├žimizdeki yabanl├Żklar ve yabanc├Żl├Żklar ├żimdi d├╝├żman├Żm├Żz, belki nezaketsizlikler…

~~~

Nezaket! Nazik bir kelime… Bir sehl-i m├╝mteni… Bir estetik ├żahikas├Ż.

Nezaket bir umman; sevgiler u├░uldar derinliklerinde, sevgiler co├żar. Nezaket bir bah├že, ├żevk ile y├╝r├╝n├╝r tarhlar├Żnda, ├żavklar sa├ž├Żl├Żr yediverenlerinden. Nezaket hasb├« bir tebess├╝m, kalb├« bir yak├Żnl├Żk… Nezaket bir te├żekk├╝r├╝n ad├Ż; bir derin ├ż├╝k├╝r makam├Ż.

Zaman├Żn kadim koridorlar├Żnda ayak izlerine rastlad├Ż├░├Żm├Żz o nazik beyefendilere ve nazenin han├Żmefendilere ne oldu ├żimdi?! Hani ├żairler sevdiklerine ve babalar k├Żzlar├Żna “Senin teg n├ózen├«ne n├ózen├«n i├żler m├╝nasiptir” diye iltifatta bulunur, onlar├Ż nazik├že nezakete davet ederlerdi, neredeler?!.. Hani centilmenler, ├ż├Âvalyeler, zarifler, ├želebiler?!..

Nezaket fikrini ne zaman kaybetti d├╝nya?!.. Ve isim haneleri a├ž├Żk tevkif emirnamelerine bile nezaket c├╝mleleriyle ba├żlanan d├Ânemlere ne oldu sahi!

~~~

Bir r├╝ya g├Ârelim, gelin; ├Ânce yumal├Żm g├Âzlerimizi, uyuyal├Żm, uyuyal├Żm, ruhumuzdaki b├╝t├╝n kinler, nefretler, d├╝├żmanl├Żklar ar├Żn├Żp gidesiye kadar uyuyal├Żm ve aniden bir nezaket ├╝lkesinde a├žal├Żm g├Âzlerimizi. Nazik beyefendiler ve nazenin han├Żmefendiler aras├Żna kar├Ż├żal├Żm. Bir nesil kadar ya├żayal├Żm orada, yaln├Żzca bir nesil kadar… Sonra ac├Ż ger├žeklerin mutlu d├╝├żlere, pasl├Ż demirlerin parlak g├╝m├╝├żlere d├Ând├╝├░├╝n├╝ g├Ârelim. Yavuz bak├Ż├żlar├Żn tatl├Ż g├╝l├╝├żlere durdu├░unu ya├żayal├Żm; Yunusleyin sevelim, sevilelim. ├ç├╝nk├╝ nazik beyefendiler ve nazenin han├Żmefendiler elinde yeti├żen bir nesilde yolsuzluklar, ├žeteler, ahlaks├Żzl├Żklar, r├╝├żvetler ve kanunsuzluklar olmayacakt├Żr. O alt├Żn nesil olacakt├Żr; p├Żrlanta nesil olacak… D├╝├ż├╝nsenize, b├Âyle bir nesil i├żlerini aksatabilir, yahut sorumluluklar├Żn├Ż terk edebilir mi? Nezaket ├ža├░├Żnda siyaset├žiler yoldan sapar, memurlar haddi unutabilir mi? Herkes kendi i├żini en g├╝zel ├żekilde yap├Żnca o ├╝lkede mucizeler y├╝z g├Âstermez, maslahat d├╝zelmez, ilerleme h├Żz kazanmaz m├Ż? Materyalist d├╝nyan├Żn ak├Żlla geldi├░i noktada ba├ż g├Âsteren b├╝t├╝n olumsuzluklar o nezaketin ayaklar├Ż alt├Żnda kor de├░mi├ż karlar gibi eriyip gitmez mi?!..

~~~

Ki├żideki bir nezaket noksan├Ż ├Âncelikle kendisine zarar verir; ama toplumdaki nezaketsizlik d├╝nyan├Żn bedii dire├░ini sarsar gitgide; g├╝zelli├░in ve iyili├░in koordinatlar├Żn├Ż karalar. Nezaket noksan├Ż bir te├żekk├╝r noksan├Żd├Żr bu y├╝zden.

Nezaket bir g├╝l├╝mseyi├ż, nezaket bir bak├Ż├ż, nezaket bir merhabad├Żr; nezaket tam ├ža├░├Żnda bir g├Ân├╝l alma, ta y├╝rekten bir te├żekk├╝rd├╝r ├ž├╝nki.

Nezaket bir insaniyettir. O hâlde biraz daha nezaket, biraz daha.

Prof. Dr. ├Łskender Pala
Rabbim,her vesiLede SEN├ŁN keremin sakl├Żd├Żr,
SebepLer say├Żs├Żnca hamd SANA....

“Benimdir” diye bildiklerim Senindir
Beni bende olanlara bende etme
“Ben” diye bildi├░im de Senin emrindir
Beni bende b├Żrak├Żp Senden etme
Rabbim, y├╝z├╝m├╝ Sana d├Ând├╝m
G├Ânl├╝m├╝ de Sana ├ževir
Rabbim, bir Seni bir bildim
Sevdalar├Żm├Ż Sende bitir...

Bevadih

Gene "insanile├żme yolunda" ├Ânemli i├żaretleri  daha okudum payla├ż├Żm├Żndan...

Tabiki nezaket sahibi ├Łskender Pala fark├Żyla...Y├╝re├░i var olsun...

Tekrar tekrar okunalas├Ż payla├ż├Żm ..eyvallah canca├░az├Żm....Muhabbetle...