Haziran 17, 2019, 11:20:28 ÍS
Haberler:

Andolsun ki biz, (d├╝nyaya) en yak├Żn olan g├Â├░├╝ kandillerle donatt├Żk. Bunlar├Ż ├żeytanlara at├Ż├ż taneleri yapt├Żk ve onlara alevli ate├ż azab├Żn├Ż haz├Żrlad├Żk. (Mulk -5)

├Łnsanlar├Żn ├ço├░u ALLAH'a (C.C) Ortak Ko├żarlar.!!

Ba■latan ...Tefekk├╝r..., Temmuz 27, 2009, 02:13:10 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

...Tefekk├╝r...

├Łnsanlar├Żn ├ço├░u ALLAH'a Ortak Ko├żarlar!

"Onlar├Żn ├žo├░u ALLAH'a ortak ko├żmaks├Żz├Żn O'na inanmazlar" (Yusuf 106)

Olaylar├Ż, olgular├Ż ya da ki├żileri de├░erlendirirken, yery├╝z├╝ k├Âkenli de├░er ├Âl├ž├╝tlerini benimseyerek ALLAH'a ortak ko├żarlar! Yarar da zarar da ALLAH'├Żn elinde olmas├Żna kar├ż├Żn, bunlar├Ż sadece nedenlere ba├░layarak bir t├╝r determinizmle O'na, ALLAH'a ortak ko├żarlar! Tek bir olan ALLAH'├Żn ├żeriat├Żn├Ż temel almam├Ż├ż bir y├Ânetici ya da y├Ânlendiriciye itaat ederek; ALLAH'├Żn g├╝c├╝ d├Ż├ż├Żnda bir g├╝ce boyun e├░mek suretiyle O'na ortak ko├żarlar! ALLAH'├Żn d├Ż├ż├Żnda, O'nun kullar├Żndan birine umut ba├░lamakla ALLAH'a ortak ko├żarlar! Asl├Żnda di├░er insanlar├Żn bir t├╝r be├░enisini kazanabilmek amac├Żyla kendilerini feda ederek ALLAH'a ortak ko├żarlar! Bir yarar sa├░lamak ya da bir zarar├Ż bertaraf etmek i├žin cihada kat├Żld├Żklar├Żnda, ALLAH'dan ba├żkas├Żn├Żn r├Żzas├Żn├Ż g├Âzeterek ALLAH'a ortak ko├żarlar! ├Łbadet s├Żras├Żnda ALLAH'├Żn yan├Żs├Żra, ba├żkalar├Żn├Żn da ho├żnutlu├░unu kazanmaya ├žal├Ż├żarak ALLAH'a ortak ko├żarlar! Bu nedenledir ki Peygamberimiz: "├Ł├žinizdeki ├żirk, kar├Żncan├Żn ayak seslerinden bile sessizdir!" buyurmu├żlard├Żr
Hadislerde bu gizli ├żirke ili├żkin, ba├żka ├Ârnekler de yeralmaktad├Żr: Tirm├«z├«'nin, ├Łbn ├ľmer'den aktard├Ż├░├Żna g├Âre, Peygamberimiz ├ż├Âyle buyurmu├żtur: "ALLAH'dan ba├żkas├Żn├Żn ad├Żna ├╝st├╝ne yemin eden, ALLAH'a ortak ko├żmu├żtur!"
├Łmam Ahmed, Ebu Davud ve di├░er hadis imamlar├Żn├Żn, ├Łbn Mesud'dan aktard├Żklar├Żna g├Âre Peygamberimiz: "B├╝y├╝c├╝l├╝k ve muskac├Żl├Żk, ├żirktir!" buyurmu├żtur
├Łmam Ahmed'in M├╝sned adl├Ż eserinde, Ukbe bin Amir'den aktard├Ż├░├Żna g├Âre, Peygamberimiz ├ż├Âyle buyurmu├żtur: "Muska ya da nazarl├Żk ta├ż├Żyan, ALLAH'a ortak ko├żmu├żtur!"
Ebu Hureyre'den de ├żu ├żekilde bir hadis aktar├Żl├Żr: "Resulullah -sal├ót ve sel├óm ├╝zerine olsun- ├ż├Âyle dedi: "ALLAH buyuruyor ki: "Ben ortaklara en muhtar olmayan en uluyum Kim i├żledi├░i herhangi bir amelde ba├żkas├Żn├Ż bana ortak ko├żarsa, onun bana ko├żtu├░u ortakla ba├żba├ża b├Żrak├Żr├Żm"
├Łmam Ahmed, Ebu Said bin Eb├Ż Fedale'den ├żu hadisi aktar├Żr: "Resulullah'├Żn -sal├ót ve sel├óm ├╝zerine olsun- ├ż├Âyle dedi├░ini duydum: "Hakk├Żnda en ufak bir ku├żkuya yer bulunmayan k├Żyamet g├╝n├╝nde ALLAH, ilk insandan son insana varana dek herkesi biraraya toplad├Ż├░├Żnda bir m├╝n├ód├«; `ALLAH i├žin yapt├Ż├░├Ż bir i├żte O'na ortak ko├żmu├ż kimse varsa, yapt├Ż├░├Żn├Żn kar├ż├Żl├Ż├░├Żn├Ż gitsin o ortak ko├żtu├░undan istesin! ├ç├╝nk├╝ ALLAH, ortaklara en muhta├ž olmayan en uludur" diye seslenecektir
Yine ├Łmam Ahmed, Mahmud bin Lebid'den ├ż├Âyle bir hadis aktarmaktad├Żr:
"Resulullah -sal├ót ve sel├óm ├╝zerine olsun- "Sizin ad├Żn├Żza en ├žok korktu├░um, k├╝├ž├╝k ├żirktir" buyurdular ├çevresindekiler bunun ├╝zerine: "Ey ALLAH'├Żn el├žisi! K├╝├ž├╝k ├żirk nedir?" diye sordular O da buna cevap olarak dedi ki: "Riy├ód├Żr! K├Żyamet g├╝n├╝nde insanlar yapt├Żklar├Żyla birlikte huzura geldikleride ALLAH onlara: `Hadi ├żimdi d├╝nyadayken kendilerine riya yap├Żp g├Âsteri├żte bulundu├░unuz kimselerin yan├Żna gidin! Bakal├Żm onlar size yapt├Żklar├Żn├Żz├Żn m├╝kafat├Żn├Ż verebilecekler mi!' buyuracakt├Żr"
├Łnananlar├Żn kendilerini kollay├Żp imanlar├Żn├Ż koruyabilmeleri i├žin s├╝rekli dikkatli olmalar├Ż gereken gizli ├żirk i├żte budur
Bir de g├Âzle g├Âr├╝l├╝r apa├ž├Żk ├żirk vard├Żr Bu da ya├żama ili├żkin herhangi bir meselede ALLAH d├Ż├ż├Żnda herhangi bir kimseye boyun e├░ilmesidir! ALLAH'├Żn ├żeriat├Ż d├Ż├ż├Żnda bir ├żeriatla yarg├Żlanmay├Ż kabul etmektir! -Bunun ├żirk oldu├░u tart├Ż├żma g├Ât├╝rmeyecek denli kesindir!- ALLAH'├Żn belirlemedi├░i b├╝t├╝n├╝yle insanlar├Żn ├ž├Żkard├Ż├░├Ż bayramlar├Ż ya da t├Ârenleri benimsemek vb bi├žimde herhangi bir gelene├░i kabullenmektir! ALLAH'├Żn b├Żrakacak, ALLAH'├Żn buyru├░uyla ├želi├żecek bir k├Żyafet modelini benimsemektir! Bu t├╝r konularda, kullar├Żn Rabbinin apa├ž├Żk buyru├░unu bir yana b├Żrakarak, kullar├Żn ├ž├Żkard├Żklar├Ż yayg├Żn sosyal bir gelene├░i benimseme ve kabullenme s├Âzkonusu oldu├░undan, yanl├Ż├ż hareket etme suretiyle i├żlenen g├╝nah s├Żn├Żrlar├Żn├Żn da ├Âtesine ge├žmektedir Zira b├Âyle bir durumda s├Âzkonusu eylem, g├╝nah de├░il, d├╝ped├╝z ├żirktir! Neden diye sorulacak olursa, bu t├╝r bir eylem, ALLAH'├Żn buyru├░unun tam tersine, ALLAH d├Ż├ż├Żnda bir otoriteye boyun e├░menin g├Âstergesidir! Bu a├ž├Żdan s├Âzkonusu t├╝rden bir eylem, olduk├ža korkun├ž ve tehlikeli bir i├żtir
Nitekim bu noktada ALLAH'├Żn s├Âz├╝ de a├ž├Żkt├Żr: "Onlar├Żn ├žo├░u ALLAH'a ortak ko├żmaks├Żz├Żn O'na inanmazlar"
Bu ayet, Arap Yar├Żmadas├Ż'nda Peygamberimizle bizzat kar├ż├Żla├żm├Ż├ż bulunan kimseler i├žin ge├žerli oldu├░u gibi, daha sonraki zamanlarda ya├żayan ve d├╝nyan├Żn neresinde olursa olsunlar, t├╝m insanlar├Ż kapsam├Ż i├žine alan bir tespittir
Varl├Żklar d├╝nyas├Żn├Żn d├Ârt bir yan├Żnda kar├ż├Żla├żt├Żklar├Ż ALLAH'├Żn ayetlerini umursamayan; hi├žbir ├╝cret istenilmeksizin kendilerine sunulmu├ż bulunan Kur'an ayetlerinden y├╝z ├ževiren bu insanlar, daha neyi beklemektedirler acaba? Evet, neyi beklemektedirler?

Fi Zilal'il Kur'ân - Seyyid Kutub
Rabbim,her vesiLede SEN├ŁN keremin sakl├Żd├Żr,
SebepLer say├Żs├Żnca hamd SANA....

“Benimdir” diye bildiklerim Senindir
Beni bende olanlara bende etme
“Ben” diye bildi├░im de Senin emrindir
Beni bende b├Żrak├Żp Senden etme
Rabbim, y├╝z├╝m├╝ Sana d├Ând├╝m
G├Ânl├╝m├╝ de Sana ├ževir
Rabbim, bir Seni bir bildim
Sevdalar├Żm├Ż Sende bitir...