Temmuz 20, 2019, 03:13:36 ÍÍ

Haberler:

O ki, hanginizin daha g├╝zel davranaca├░├Żn├Ż s├Żnamak i├žin ├Âl├╝m├╝ ve hayat├Ż yaratm├Ż├żt├Żr. O, mutlak galiptir, ├žok ba├░├Ż├żlay├Żc├Żd├Żr. (Mulk -2)

Çocuklarda Ahlak Eðitimi

Ba■latan ...Tefekk├╝r..., Temmuz 15, 2009, 07:02:22 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

...Tefekk├╝r...

Çocuklarda Ahlak Eðitimi

Kur'an'da, "Allah sizi annelerinizin karn├Żndan hi├žbir ├żey bilmezler olarak ├ž├Żkard├Ż"5 buyurulmaktad├Żr B├Âylece insan├Żn ├Â├░renmeye ve terbiyeye olan ihtiyac├Ż dile getirilir Mesela hayvanlar d├╝nyaya gelmelerinden k├Żsa bir s├╝re sonra hayat ├żartlar├Żna uyum g├Âsterirken, insan bir-iki senede ancak aya├░a kalkabilir Kendini idare edebilecek bir seviyeye ancak on be├ż ya├ż├Żndan sonra gelir Hayat├Ż boyunca da ├Â├░renmeye muhta├žt├Żr Bedi├╝zzaman'├Żn ifadesiyle, "├Łnsan├Żn vazife-i f├Żtriyesi taall├╝mle tekell├╝md├╝r"6
Bu esasa dayanarak, ├Łslami kaynaklar├Żn pek ├žo├░unda ├żu ortak g├Âr├╝├że yer verilir: "├çocuk anne ve babas├Żn├Ż yan├Żnda bir emanettir Tertemiz kalbi, her ├že├żit nak├Ż├ż ve ├żekilden uzak, saf, k├Żymetli bir cevherdir Her t├╝rl├╝ ├żeye kabiliyetli oldu├░u gibi, kendisine verilen her ├żeyi almaya da yatk├Żnd├Żr E├░er ├žocuk iyili├░e al├Ż├żt├Żr├Żl├Żr, g├╝zel ├żeyler ├Â├░retilirse iyilik ├╝zere b├╝y├╝r D├╝nya ve ahirette mesut olur"7
Peygamber Efendimiz, insan├Żn bu vasf├Żn├Ż ├żu hadisiyle dile getirmi├żtir: "Her ├žocuk f├Żtrat ├╝zere do├░ar Konu├żmaya ba├żlay├Żncaya kadar bu hal ├╝zere devam eder Sonra anne ve babas├Żn├Żn tesiriyle Yahudi, H├Żristiyan, Mecusi vs olur"8
Ba├żka bir hadislerinde, "Baban├Żn evlad├Żna g├╝zel terbiyeden daha iyi bir hediye veremeyece├░ini"9 bildirerek, terbiyenin insan hayat├Żndaki yerini vurgulam├Ż├żt├Żr Yine, "├çocuklar├Żn├Żza ikram edin ve terbiyelerini g├╝zel yap├Żn",10 "├Łnsan├Żn ├Âld├╝kten sonra geride b├Żrakt├Ż├░├Ż en hay├Żrl├Ż ├żeylerden birinin, yeti├żtirdi├░i salih evlat"11 oldu├░u buyurulmu├żtur
├çocu├░un e├░itimi konusunda Hz Ali'nin ├żu s├Âz├╝ zikredilmi├żtir: "Evl├ód├Żn├Żz├Ż bulundu├░unuz zamandan ba├żka bir zaman i├žin talim ve terbiye ediniz ├ç├╝nk├╝ onlar sizin zaman├Żn├Żzdan ba├żka bir zaman i├žin halk olunmu├żlard├Żr ├çocu├░un terbiyesinde sak├Żn kusur g├Âsterme; zira o, senin zaman├Żndan ba├żka bir zaman i├žin yarat├Żlm├Ż├żt├Żr"
Bu terbiye nas├Żl olmal├Żd├Żr? Peygamber Efendimiz, ├žocu├░un hay├Żr ├╝zere yeti├żtirilmesi halinde yine hay├Żr ├╝zere ya├żayaca├░├Żn├Ż, d├╝nya ve ahirette mesut olaca├░├Żn├Ż beyan etmektedir Hay├Żr ├╝zere yeti├żtirmenin yolu da, ├žocu├░a do├░du├░u andaki safiyetini, g├╝zel ahlak ve salih ya├żay├Ż├ż istikametinde devam ettirmesini temin edecek hayat prensiplerini benimsetip kazand├Żrmakt├Żr Bu prensipler de, en m├╝kemmel ├żekliyle ├Łslam'da mevcuttur Kur'an ve S├╝nnet, ba├żtan ba├ża insan├Ż sonsuz kemal mertebelerine y├╝celtecek esaslardan ibarettir Bunun i├žindir ki, ├žocu├░un babas├Ż ├╝zerindeki haklar├Żndan biri, kendisine Kur'an e├░itimi verilmesidir
├Łslam d├╝nyas├Żn├Żn yeti├żtirdi├░i b├╝y├╝k sosyologlardan ├Łbni Haldun, ├žocu├░un e├░itimine Kur'an'la ba├żlanmas├Ż konusunda ├żunlar├Ż s├Âyler:
"├çocuklara Kur'an talim etmek dinin ├żeairinden bir ├żiard├Żr M├╝sl├╝manlar bunu esas alarak, b├╝t├╝n beldelerinde yayg├Żn olarak Kur'an e├░itimi yapm├Ż├żlard├Żr ├ç├╝nk├╝ Kur'an ayetlerine ve hadislere dayanan ├Łslam inanc├Żn├Żn kalplerde k├Âkle├żmesi, her ├żeyden ├Ânce bu ├żiara ba├░l├Żd├Żr Onun i├žin Kur'an ├Â├░retimi esas haline gelmi├ż olup, daha sonra has├Żl olan melekeler bu esas ├╝zerine bina edilmi├żtir Bunun sebebi ├żudur: K├╝├ž├╝klerin e├░itimi ├žok daha fazla k├Âkl├╝ olup, daha sonraki ya├żlarda al├Żnan e├░itim ve ├Â├░retime temel te├żkil eder ├ç├╝nk├╝ kalpler ve zihinler di├░er melekelerin temelidir ├ťzerine bina edilen ├żeyin tarz├Ż ve durumu, temele ba├░l├Żd├Żr"12
G├╝n├╝m├╝zde ├žocuklar├Żn, ruh sa├░l├Żklar├Ż yerinde ve insan├« vas├Żflara sahip olarak yeti├żmeleri i├žin daha fazla ├žaba sarf edilmektedir Art├Żk ├žocu├░un d├╝nyas├Żna girilmi├ż, onun ruhunun ger├žek zenginli├░i anla├ż├Żlmaya ba├żlanm├Ż├żt├Żr Bug├╝n ├žocu├░un ge├žirdi├░i geli├żim evreleri bilinmekte ve e├░itim bu evrelerin ├Âzelli├░ine g├Âre d├╝zenlenmektedir E├░itim y├Ântemleri, ara├ž, gere├ž ve malzemeleri de yeniden ele al├Żnmakta, de├░i├żtirilmekte ve geli├żtirilmektedir ├çocuk sanki yeniden ke├żfedilmektedir
D├╝nyada yap├Żlan bilimsel ara├żt├Żrmalar├Żn sonu├žlar├Ż, ├žocukluk y├Żllar├Żnda kazan├Żlan davran├Ż├żlar├Żn b├╝y├╝k bir k├Żsm├Żn├Żn yeti├żkinlikte bireyin ki├żilik yap├Żs├Żn├Ż, al├Ż├żkanl├Żk, inan├ž ve de├░er yarg├Żlar├Żn├Ż bi├žimlendirdi├░ini ve sa├░lam bir ki├żili├░in temelinin ilk ├žocukluk y├Żllar├Żnda at├Żlabilece├░ini g├Âstermi├żtir ├çocu├░un Antropolojisi ve Pedagojik Antropoloji gibi bilimler de e├░itim ve ├Â├░retimi daha g├╝├žl├╝ k├Żlacak g├Âr├╝├ż ve tecr├╝beleri belirlemeye ├žal├Ż├żmaktad├Żr B├Âylece ├žocuklara verilecek bilgilerin i├žinde bulunduklar├Ż ya├ż grubunun ├Âzelliklerine, ihtiya├žlar├Żna ve kapasitelerine uygun d├╝├żmesi sa├░lanmaktad├Żr ├çocuklar├Żn dini geli├żimi, bu geli├żimi etkileyen fakt├Ârler zihinlerinin, ruhlar├Żn├Żn ne t├╝r bir e├░itimi kabullenece├░i vb konularda kuramlar, y├Ântemler geli├żtirilmekte, e├░itici durumunda olanlar├Żn, k├╝├ž├╝klerin dini geli├żiminden haberdar olmas├Ż, hangi y├Ântemin din e├░itiminde yararl├Ż, hangi y├Ântemin dini geli├żimi tahrip edici oldu├░u ortaya konmaya ├žal├Ż├ż├Żlmaktad├Żr
├ťlkemizde, din e├░itimi ve ├Â├░retimi alan├Żnda bu t├╝rden ├žal├Ż├żmalar├Żn epeyce gecikmi├ż oldu├░unu s├Âyleyebiliriz Din e├░itimi, ├žo├░u zaman y├Ân verici ├Â├░├╝tler, emir ve yasaklar, s├Âyletilmesi ve ezberlenmesi gereken kurallar b├╝t├╝n├╝ olarak ele al├Żnd├Ż├░├Żndan, karakter geli├żimine beklenen olumlu tesiri yapamamaktad├Żr
G├╝n├╝m├╝zde ├žocu├░un din e├░itimi ve ├Â├░retimi ile ilgili olarak geli├żtirilen teorilerde ├żu fikir ├╝zerinde ├Ânemle durulmaktad├Żr: ├çocuklara erken ya├żta din hakk├Żnda bilgi verilmez gerek├žesiyle din ├Â├░retiminin ileriki ya├żlara tehir edilmesi do├░ru de├░ildir Din farkl├Ż motiflerine ayr├Żlmal├Ż, din ├Â├░retimi, ├Â├░rencilerin kavray├Ż├ż├Żn├Ż g├Âz ├Ân├╝nde bulundurarak, y├Żllara g├Âre programlanmal├Żd├Żr B├Âylece ├Â├░renciler, her ge├žen y├Żl dinin b├╝t├╝n├╝ hakk├Żnda biraz daha do├░ru bilgi sahibi olacaklard├Żr
Din olgusunun, iman, ibadet ve ahl├ók esaslar├Żna ait malzemesi belli geli├żim basama├░├Żnda i├żlendi├░inde, ├žocuklar i├žin daha etkili olur
├çocu├░un geli├żim d├╝zeyine uygun olmayan, ilgi ve ihtiya├žlar├Żna cevap vermeyen bir program, yaln├Żzca ├Â├░retimi ba├żar├Żs├Żz k├Żlmakla kalmaz, ayn├Ż zamanda ├žocu├░un geli├żimini de b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de etkiler

├Łsl├ómiyet, ├žocu├░un aile i├žindeki dini ve ahl├óki e├░itimi hususunda i├żi oluruna b├Żrakmayan bir anlay├Ż├ża sahiptir Bu anlay├Ż├ż├Żn ├Ż├ż├Ż├░├Żnda Bedi├╝zzaman, ├žocu├░a verilmesi gereken terbiyede nas├Żl bir tutum takip edilmesi gerekti├░ini ├ż├Âyle ifade etmektedir: "Yedi ya├ż├Żna gelen bir ├žocu├░a namaz gibi farzlar├Ż, peder ve valideleri onlar├Ż al├Ż├żt├Żrmak i├žin te├żvikk├ór├óne emretmek ve on ya├ż├Żna girse ├żiddetle namaz k├Żld├Żrmak ve al├Ż├żt├Żrmak ├żeriatta var"

dini hakikatlerin telkinine muhta├žt├Żr Onlar├Żn k├Ât├╝l├╝klerden uzak, iyiliklere meyilli yeti├żtirilmeleri, bu dini terbiyeyi daha k├╝├ž├╝k ya├żtan itibaren ruhlar├Żna sindirmekle m├╝mk├╝nd├╝r Adalet, do├░ruluk, c├Âmertlik, s├Âz├╝nde durmak, al├žak g├Ân├╝ll├╝l├╝k, sab├Żr, ├ż├╝k├╝r, edep… gibi g├╝zel davran├Ż├żlar ├žocu├░a sevdirilmeli; zul├╝m, yalan s├Âylemek, alay etmek, kibir, iftira, ├žekememezlik… gibi k├Ât├╝ davran├Ż├żlardan uzak tutulmal├Żd├Żr
G├Âr├╝ld├╝├░├╝ gibi, ├žocuk terbiyesinde dikkat edilmesi gereken en ├Ânemli husus, ├žocu├░a ger├žek bir iman, ahlak ve fazilet duygusunun verilmesidir Bu ├żekilde yeti├żtirilen bir ├žocuk, hem d├╝nya hem de ahiret saadetini kazanacakt├Żr

5 Nahl , 78
6 S├Âzler, 293
7 Canan, ├Łbrahim, Hz Peygamberin S├╝nnetinde Terbiye, 48
8 Buhari, Cenaiz, 80
9 M├╝stedrek, 4:263
10 ├Łbn M├óce, Edeb, 3
11 Ebû Dâvut, Vesaya, 14
12 ├Łbni Haldun, Mukaddime, 1295
Rabbim,her vesiLede SEN├ŁN keremin sakl├Żd├Żr,
SebepLer say├Żs├Żnca hamd SANA....

“Benimdir” diye bildiklerim Senindir
Beni bende olanlara bende etme
“Ben” diye bildi├░im de Senin emrindir
Beni bende b├Żrak├Żp Senden etme
Rabbim, y├╝z├╝m├╝ Sana d├Ând├╝m
G├Ânl├╝m├╝ de Sana ├ževir
Rabbim, bir Seni bir bildim
Sevdalar├Żm├Ż Sende bitir...

yasminn

├žocuk terbiyesinde, dikkat edilmesi gereken en ├Ânemli husus, ├žocu├░a ger├žek bir iman, ahlak ve fazilet duygusunun verilmesidir

Rabbime s├╝k├╝rler olsun babam ve annem bana bu terbiyeyi verdiler
ger├žekten ├žocuklara terbiye vermekte,ahlak├Żn├Żn g├╝zel olmas├Żnda anne ve baban├Żn b├╝y├╝k pay├Ż vard├Żr..├žocuklar annesinden,babas├Żndan ne g├Ârd├╝yse onu yapar...ben, kendim olarak ailemden g├╝zel ahlak├Ż ve terbiyeyi g├Ârd├╝m s├╝k├╝rler olsun ki

Allah raz├Ż olsun ablam
Elleriniz dert g├Ârmesin