Temmuz 18, 2019, 01:10:59 ÍS
Haberler:

Lokman, o├░luna ├Â├░├╝t vererek: Yavrucu├░um! Allah'a ortak ko├żma! Do├░rusu ├żirk, b├╝y├╝k bir zul├╝md├╝r, demi├żti. (Lokman -13)

kullara ne oluyor?

Ba■latan MiM, Haziran 25, 2009, 11:51:44 ÍÍ

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

MiM

KULLARA NE OLUYOR ?

Allah insan├Ż adam yerine koyuyor da kullara ne oluyor?

Sultan Fatih daha yirmi bir ya├ż├Żnda bir delikanl├Ż iken, ├ža├░ a├ž├Żp ├ža├░ kapatmay├Ż, ├Łstanbul’u fethetmeyi, gemileri karadan y├╝r├╝tmeyi nas├Żl ba├żard├Ż?

Bir e├░itimci olarak bu sorunun cevab├Żn├Ż ├žok d├╝├ż├╝nd├╝m. Bu kadar gen├ž ya├żta bu kadar b├╝y├╝k ba├żar├Żlar elde etmeyi nas├Żl ba├żard├Ż Sultan Fatih? Anne babas├Ż ve hocalar├Ż onu bu kadar iyi yeti├żtirmeyi nas├Żl ba├żard├Ż? Ellerinde sihirli bir de├░nek mi vard├Ż?

Yirmili ya├żlardaki gen├žlerimizi (gen├žli├░imizi) d├╝├ż├╝n├╝yorum. Bu ya├żlardaki gen├žlerimiz ya ├ťniversiteye haz├Żrlan├Żyorlar, ya askerde oluyorlar, ya da ├╝niversitede okuyorlar. Bir k├Żsm├Ż da askerli├░i tecil etmek i├žin veya okumay├Ż d├Ż├żardan da olsa s├╝rd├╝rebilmek i├žin a├ž├Żk ├Â├░retim fak├╝ltesinde okuyorlar.

Sorun gen├žlerin mayas├Żnda m├Ż yoksa onlar├Ż yeti├żtirmek gibi b├╝y├╝k bir sorumlulu├░u olan biz b├╝y├╝kler de mi?

Fatih Sultan Mehmed’in hayat├Żn├Ż okurken en ├žok dikkatimi ├žeken olaylardan bir tanesi de, babas├Ż taraf├Żndan daha on d├Ârt ya├ż├Żnda tahta oturtulmas├Żd├Żr. Daha ├žocuk ya├żta bir insan├Ż ni├žin tahta ge├žirirler? Koca devleti bir ├žocu├░un omuzlar├Żna y├╝klemek ├žok anlams├Żz geliyor ilk bak├Ż├żta.

Evlad├Żna, daha on d├Ârt ya├ż├Żnda oldu├░u halde, “bir devleti y├Ânetebilecek kadar iyi yeti├żtin sen!” mesaj├Żn├Ż veren bir baban├Żn o├░lunun, ├ža├░ a├ž├Żp ├ža├░ kapatabilmesine ├ża├ż├Żrmamak laz├Żm.

├Łyi yeti├żmi├ż bir evlat ve padi├żah oldu├░unun en b├╝y├╝k ispatlar├Żndan birisi de, babas├Żn├Ż taht├Żn ba├ż├Żna ├ža├░├Żr├Żrken kulland├Ż├░├Ż c├╝mledir. “E├░er ben padi├żahsam, emrediyorum! Ordunun ba├ż├Żna ge├ž! E├░er sen padi├żahsan, zaten g├Ârevin bu! Ordunun ba├ż├Żna ge├ž!”

Benim derdim, zaten t├╝m d├╝nyan├Żn hayran oldu├░u, Peygamber m├╝jdesine mazhar olmu├ż bir padi├żah├Żn hayat├Żndan kesitler sunmak de├░il.
Biz yeti├żkinler gen├žlerimizi ne kadar adam yerine koyuyoruz?
Bu ├╝lkede ka├ž tane baba, yeni bir yat├Żr├Żm yaparken on d├Ârt ya├ż├Żnda o├░lunun fikrini alarak onu adam yerine koyar?

Bu ├╝lkede ka├ž tane anne, evine yeni bir e├żya al├Żrken daha on d├Ârt ya├ż├Żnda olan k├Żz├Żn├Żn fikrini alarak onu adam yerine koyar?
Bu ├╝lkede ka├ž tane ├Â├░retmen, daha liseye ba├żlamam├Ż├ż ├Â├░rencilere kendilerinin art├Żk yeti├żkin bir birey oldu├░u bilincini vermemiz gerekti├░inin bilincindedir?
Bu ├╝lkede ka├ž tane e├░itimci bu ger├žeklerin fark├Żnda olman├Żn yetmedi├░ini, bu ger├žekleri sadece ├Â├░renciye anlatman├Żn da sorunlar├Ż ├ž├Âzmedi├░ini, anne ve babalara da bu ger├žekleri anlatmak zorunda oldu├░umuzu d├╝├ż├╝n├╝r?

Taylar├Żn yeti├żmesi

├çocuklu├░u ve gen├žli├░i k├Âyde ge├žmi├ż biri de├░ilim. Sadece yazlar├Ż birka├ž haftal├Ż├░├Żna k├Âyde kal├Żrd├Żk. Ancak k├Âylerde taylar├Ż nas├Żl yeti├żtirdiklerini, tavuklar├Żn civcivlerini yanlar├Żndan ni├žin uzakla├żt├Żrd├Żklar├Żn├Ż rahmetli dedemden dinlemi├żtim.
Bir e├░itimci olunca da ge├žmi├żteki hat├Żrlar├Żn├Żz├Żn b├╝y├╝k bir k├Żsm├Ż “e├░itime bak├Ż├ż├Żn├Żz├Ż” y├Ânlendiriyor.
Hala annesinin pe├żinde gezen taylar├Żn, birka├ž ayl├Żk olduktan sonra, sahibi taraf├Żndan s├Żrt├Żna bo├ż bir sepet as├Żl├Żr. Y├╝k ta├ż├Żmaya al├Ż├żmalar├Ż i├žin her hafta sepetin i├žine biraz daha a├░├Żr y├╝k konur. Hi├žbir y├╝k olmasa dahi haftada bir sepetlerin i├žine birer ta├ż daha at├Żlarak tay├Żn y├╝k├╝ art├Żr├Żl├Żr. Tay’├Żn sahibi bilir ki hi├ž y├╝k ta├ż├Żtmadan b├╝y├╝t├╝len taylar at olunca da tay gibi g├╝├žs├╝z kal├Żr.
Yirmi ya├ż├Żn├Ż ge├žti├░i halde hala ├žocuk gibi davranan gen├žlerin anne ve babalar├Żn├Żn (sahiplerinin) yapm├Ż├ż oldu├░u en b├╝y├╝k hatalardan birisi de budur.

Civciv tavuk olmaya ba├żlad├Ż├░├Żn├Ż anlamal├Ż.
Evlatlar├Żn├Ż koruma konusunda t├╝m canl├Żlar fedakarl├Żk yaparlar. Ancak ├žok bilinenlerden bir tanesi de tavuklar├Żn civcivlerini koruma m├╝cadelesidir. “Korkak tavuk!” gibi korkakl├Żkla an├Żlma s├Żfat├Żn├Ż ├╝zerinde ta├ż├Żyan, d├╝nyan├Żn en korkak varl├Żklar├Żndan kabul edilen tavuk bile, etraf├Żnda civcivleri varken aslan kesilir. Kimse kendisine ve civcivlerine yakla├żamaz.

Evlatlar├Żn├Ż, yani civcivlerini bu kadar ├žok seviyor olmas├Żna ra├░men, civcivler biraz b├╝y├╝nce anne tavuk taraf├Żndan yanlar├Żndan uzakla├żt├Żr├Żl├Żr. Kendi ayaklar├Ż ├╝zerinde durmay├Ż ├Â├░rensinler diye anne tavuk civcivlerini kanatlar├Żyla yan├Żndan uzakla├żt├Żrmaya ba├żlar.
Anne tavuk bunu yapmam├Ż├ż olsa, tavuk kadar boyu olmas├Żna ra├░men, civciv gibi davranan tavuklar yeti├żtirmi├ż olur.

* * * * *

Bir genci ne zaman adam yerine koymak laz├Żm?
Bu sorunun cevab├Żn├Ż bir e├░itimci olarak benim, ya da bir psikologun vermesine itiraz edebilirsiniz. Ancak bu sorunun cevab├Żn├Ż Allah (c.c) verirse herkes susmak zorundad├Żr.
Soruyu, “Allah insan├Ż ne zaman adam yerine koyuyor?” ├żeklinde sormakta fayda var. Cevab├Ż ├žok basit… “Bulu├░ ├ža├░├Ż” veya “Ergenlik d├Ânemi” dedi├░imiz d├Ânemden itibaren Allah insan├Ż m├╝kellef yap├Żyor, yani adam yerine koyuyor.

Ne garip de├░il mi?
Allah insan├Ż adam yerine koyuyor da anne babas├Ż ya da ├Â├░retmeni adam yerine koymuyor.

Bizim adam yerine koymad├Ż├░├Żm├Żz evlad├Żm├Żz├Ż ba├żkalar├Ż ni├žin adam yerine koysun?
Bizim adam yerine koymad├Ż├░├Żm├Żz ├Â├░rencilerimizi ba├żkalar├Ż ni├žin adam yerine koysun?
Bizim adam yerine koymad├Ż├░├Żm├Żz gen├žlerimizi ba├żkalar├Ż ni├žin adam yerine koysun?

Sait ÇAMLICA

Bevadih

Sait ├çaml├Żca hakikaleri g├Âren ve tesbitleri yerinde olan bir e├░itimci..

Okudu├░um her yaz├Żs├Żnda kal├Żc├Ż izler b├Żrak├Żyor..Bu yaz├Żs├Żnda da oldu├░u gibi..

ALLAH insan├Ż adam yerine koyuyor da kullara ne oluyor? M├╝thi├ż bir s├Âz...Bize ne oluyor ki?

Mim abim gibi incelikleri fark eden  ve fark etti├░ini de, fark ettirmek i├žin payla├żan de├░erli y├╝rek te├żekk├╝r ederim...

Ar├żivimde yerini ald├Ż yaz├Ż..
.

HAdeKa

Haziran 25, 2009, 05:18:36 ÍS #2 Last Edit: Haziran 25, 2009, 05:26:56 ÍS by DahLia
“Korkak tavuk!” gibi korkakl├Żkla an├Żlma s├Żfat├Żn├Ż ├╝zerinde ta├ż├Żyan, d├╝nyan├Żn en korkak varl├Żklar├Żndan kabul edilen tavuk bile, etraf├Żnda civcivleri varken aslan kesilir. Kimse kendisine ve civcivlerine yakla├żamaz.

├çok ho├ż bir yaz├Żym├Ż├ż abim tamam├Żyla.. ALLAH raz├Ż olsun

"Tutal├Żm ki Dikenim.. Hem de K├Ât├╝ Bir Diken.. Ama Nihayetinde G├╝LLerLe Bir Araday├Żm…" [Hz. Mevlana]

Yara ├čenim

ALlah cc raz├Ż olsun hocam ger├žekten ├žok g├╝zel bir yaz├Żyd├Ż Rahman Rahim olan Allah cc bizleri kendi terbyesiyle yet├żtirsn in├żAllah

KralKorsan

MiM

evet, tevafuken rast geldi├░im bu yaz├Ż, okudu├░umda adeta b├╝y├╝lemi├żti beni. ger├žek ve idealist bir e├░itimcinin tecr├╝be ve bilgisinden imbiklenmi├ż muhte├żem bir yaz├Żyd├Ż. ebeveynlere alt├Żn bir k├╝pe olacak kadar g├╝zel ve hi├ž unutulmamas├Ż gereken ehemmiyeti haiz bir yaz├Ż...

k├Żymetli yorumlar├Żn├Żz i├žin ├žok te├żekk├╝r ediyorum, sevgili DahLia ablam, yara benim, hadeka ve kral korsan karde├żlerim. y├╝re├░iniz varolsun.