Haziran 26, 2019, 10:18:55 ÍS
Haberler:

Ve: ├×ayet kulak vermi├ż veya akl├Żm├Żz├Ż kullanm├Ż├ż olsayd├Żk, (├żimdi) ├żu alevli cehennemin mahk├╗mlar├Ż aras├Żnda olmazd├Żk! diye il├óve ederler. (Mulk -10)

Cemâlullah

Ba■latan ...Tefekk├╝r..., Mayřs 11, 2009, 10:33:21 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

...Tefekk├╝r...

Allah'├Żn cem├óli ve rahmeti. Cem├ól; l├╝gatte g├╝zel olmak, g├╝zel ├żekil ve s├╗ret demektir. Ayr├Żca, herkesin bildi├░i renk g├╝zelli├░i ve yumu├żakl├Żk anlam├Żna geldi├░i gibi, her uzvun miza├ž ve yarat├Żl├Ż├ż├Żna uygun olan h├╝k├╝m ├╝zerine olmas├Ż manas├Żna da gelir. Cem├ólullah; cem├ól-i hakiki, cem├ól-i mutlak, cem├óli hak ve cem├ól-i ahadiyet ├żeklinde de ifade edilir.

Cem├ól, i├ž ve d├Ż├ż g├╝zelli├░inin ad├Żd├Żr. Allah hakk├Żnda kullan├Żld├Ż├░├Żnda; O' nun rahmeti, l├╗tfu ve bereketi ile tecelli etmesi; merhameti, ba├░├Ż├żlay├Żc├Ż olmas├Ż d├╝├ż├╝n├╝l├╝r. Cem├ól, Allah'├Żn ho├żnutlu├░u ve l├╗tfu, yahut bunlarla ilgili s├Żfatlard├Żr. Bir bak├Żmdan Cen├ób-├Ż Allah ├Żn zat├Żna, s├Żfatlar├Żna ve g├╝zel isimlerine; ├Âzellikle l├╗tuf, r├Żza, rahmet, nimet, ilim, afv ve ihsanla ilgili s├Żfatlar├Żna cem├ól ad├Ż verilir.Allah '├Żn vahdaniyetine iman edip, g├╝zelli├░ine g├Ânl├╝n├╝ ba├░layan m├╝minler Cennet'te Allah'├Żn cem├ólini doyas├Żya seyredeceklerdir.

"Y├╝zler vard├Żr ki o g├╝n ├Ż├ż├Żl ├Ż├ż├Żl par├Żldayacakt├Żr. (Onlar) Rablerine bakacaklar. (O'nu g├Âreceklerdir)" (el-K├Ży├óme, 75/23-24) ayetleriyle, "G├╝zel amel edenlere daha g├╝zel m├╝k├ófat (Cennet), bir de fazlas├Ż vard├Żr." (Yunus, 10/26) ayeti, cem├ólullah'├Żn doya doya seyredilece├░ine delildir.

Ayr├Żca cem├ólullah, iki ayr├Ż ├żekilde ifade edilmi├żtir. Birincisi, isim ve s├Żfatlar├Żn manalar├Ż olmak ├╝zere manev├«dir. Bu, Hakk'├Żn kendisini guh├╗d etmesine mahsustur. ├Łkincisi, ├çe├żitleri ve b├Âl├╝mleri ile beraber mahl├╗k├ót ├ólemi olan bu mutlak ├ólemdir (el-Teh├ónev├«, Ke├ż├ż├óf├╝ Ist├Żl├óh├óti'l-F├╝n├╗n, ├Łstanbul 1984, 234-235).

Cem├ólullah'a kavu├żma;Allah'├Żn emir ve yasaklar├Żna tam anlam├Żyla uyarak tevh├«d akidesine sar├Żlmakla m├╝mk├╝nd├╝r.Allah'├Żn cem├óli; cel├ólinden sonra gelir. Onun i├žin m├╝min kullar Allah'├Żn muhabbetini kalplerine yerle├żtirmekle nefislerini k├Ât├╝l├╝klerden ar├Żnd├Żr├Żr ve  Allah cem├ólini, sevenlerine ihsan eder. G├Âr├╝ld├╝├░├╝ ├╝zere cem├ólullah'a kavu├żma; tevhidi kavramak ve  Allah d├Ż├ż├Żnda her ├żeye hay├Żr diyebilenlerin hakk├Żd├Żr. Ehl-i S├╝nnet akidesine g├Âre; m├╝minler cem├ólullah'├Ż Cennet'te g├Âreceklerdir. sevgisi d├Ż├ż├Żnda kalan her ├żeyi kalblerinden uzakla├żt├Żr├Żrlar. ├Ł├żte o zaman cem├ólullah'a kavu├żmalar├Ż m├╝mk├╝n olur
Rabbim,her vesiLede SEN├ŁN keremin sakl├Żd├Żr,
SebepLer say├Żs├Żnca hamd SANA....

“Benimdir” diye bildiklerim Senindir
Beni bende olanlara bende etme
“Ben” diye bildi├░im de Senin emrindir
Beni bende b├Żrak├Żp Senden etme
Rabbim, y├╝z├╝m├╝ Sana d├Ând├╝m
G├Ânl├╝m├╝ de Sana ├ževir
Rabbim, bir Seni bir bildim
Sevdalar├Żm├Ż Sende bitir...

belinay

Allah raz├Ż olsun ├žok g├╝zel bir payla├ż├Żmd├Ż....sa├░olas├Żn...

...Tefekk├╝r...

Rabbim ├Âncelikle senden raz├Ż olsun....Ve c├╝mlemizden..

Ben te├żekk├╝r ediyorum sevgili belinay

Rahman'a emanet ol.
Rabbim,her vesiLede SEN├ŁN keremin sakl├Żd├Żr,
SebepLer say├Żs├Żnca hamd SANA....

“Benimdir” diye bildiklerim Senindir
Beni bende olanlara bende etme
“Ben” diye bildi├░im de Senin emrindir
Beni bende b├Żrak├Żp Senden etme
Rabbim, y├╝z├╝m├╝ Sana d├Ând├╝m
G├Ânl├╝m├╝ de Sana ├ževir
Rabbim, bir Seni bir bildim
Sevdalar├Żm├Ż Sende bitir...