Haziran 25, 2019, 10:39:39 ÍÍ
Haberler:

Elif. L├óm. M├«m. ├Ł├żte bu ├óyetler, hikmet dolu Kitab'├Żn ├óyetleridir. (Lokman -1,2)

Kekemeli├░in Sebebi Korku...

Ba■latan liprade, Mart 25, 2009, 04:32:30 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

liprade

Kekemeli├░in sebebi korku

Konu├żma Bozukluklar├Ż E├░itmeni Mediha G├╝ney ilk├Â├░retim ├ža├░├Żndaki ├žocuklar├Żn bask├Ż ve ├żiddet g├Ârmeleri durumunda kekeme olabilece├░ini s├Âyledi.

Enis DURSUN'un haberi

Radyo 7’nin sevilen programc├Żlar├Żndan Eda ├çelebi’nin haz├Żrlay├Żp sundu├░u Eda’yla G├╝n Ortas├Ż program├Żn├Żn d├╝nk├╝ konu├░u Konu├żma Bozukluklar├Ż E├░itmeni Mediha G├╝ney oldu. G├╝ney, kekemeli├░in sebepleri ve tedavisi hakk├Żnda bilgiler verildi. Kekemelik belirtilerinin 2 ila 3 ya├żlar├Ż aras├Żnda g├Âr├╝ld├╝├░├╝n├╝ aktaran G├╝ney, ilk├Â├░retim ├ža├░├Żndaki ├žocuklar├Żn bask├Ż ve ├żiddet g├Ârmeleri durumunda kekeme olabilece├░ini de belirtti.

*EDA: Kekemelik nedir?

MED├ŁHA G├ťNEY: Kekemelik konu├żma bozuklu├░udur. Yanl├Ż├ż konu├żma al├Ż├żkanl├Ż├░├Żd├Żr. %90 ├Ż korkudan olu├żan bir sorundur. Belli bir oran├Ż ise ├žocuklar havale ge├žirdikten sonra ortaya ├ž├Żk├Żyor. Kekemelik annede ya da babada varsa taklit edilerek ortaya ├ž├Żkabiliyor.

KEKEMEL├ŁK KORKUDAN OLU├×UR

*EDA: Kekemeli├░e neler yol a├ž├Żyor? T├╝rleri var m├Ż?

MED├ŁHA G├ťNEY: Kekemelik psikolojik bir rahats├Żzl├Żkt├Żr. Korkudan dolay├Ż ortaya ├ž├Żkar. Birincil kekemelik ve ikincil kekemelik olmak ├╝zere ikiye ayr├Żl├Żr. Birincil kekemelik daha hafiftir. ├çocuklar veya b├╝y├╝kler kelimenin sadece ilk hecesini tekrarlayarak kelimenin sonunu getirebiliyor. ├Łkincil kekemelik ise daha kronikle├żmi├ż a├░├Żr bir kekemeliktir. Ki├żiler kelime aralar├Żnda duraksamalar yaparlar veya bedende bir tak├Żm hareketler olu├żur. Tikler, vurmalar, ba├ż├Żn├Ż geriye do├░ru atmalar olu├żuyor.

*EDA: Genellikle kekemelik hangi ya├ż grubunda ortaya ├ž├Żk├Żyor?

MED├ŁHA G├ťNEY: Genellikle 3 ila 7 ya├ż aras├Żnda ortaya ├ž├Żk├Żyor.

*EDA: Bunu anne baba fark edebiliyor mu? Belirtileri var m├Ż?

MED├ŁHA G├ťNEY: Tabi ki fark edebiliyor. ├ç├╝nk├╝ ├žocuk konu├żmaya ba├żlay├Żnca kelimelerin ilk hecesini tekrar ederek s├Âyledi├░i kelimenin sonuna getirebiliyor. Genelde iki bu├žuk ya├żlar├Żnda t├╝m ├žocuklarda daha kelime da├░arc├Żklar├Ż geni├ż olmad├Ż├░├Ż i├žin kelimeleri tekrar ederek sonunu getiriyorlar. Ama ileriki y├Żllarda, hemen hemen 2 veya 3 y├Żl i├žersinde kelimenin ilk hecesini sonuna getirme durumu sonlamaz ise ve ├žocuk o ├żekilde konu├żmaya devam ederse art├Żk kekemelik ba├żlam├Ż├żt├Żr.

├ľ├ÉRETMEN BASKISI KEKEMEL├Ł├ÉE SEBEP OLAB├ŁL├ŁR

*EDA: 3 ila 7 ya├ż diye s├Żn├Żrlad├Żk ama ileriki ya├żlarda da kekemelik ortaya ├ž├Żkabiliyor mu? Mesela ├žocuklarda psikolojik nedenler, aile bask├Żlar├Ż ya da okuldaki ba├żar├Żs├Żzl├Żkta 7 ya├ż ├╝st├╝ndeki ├žocuklarda kekemeli├░e yol a├ž├Żyor mu?

MED├ŁHA G├ťNEY: 7 ya├ż ├╝zerindeki ├žocuklarda ├žok nadir olsa da olabiliyor. Mesela ortaokulda ├Â├░retmen bask├Żs├Żndan dolay├Ż ├Â├░rencilerde kekemelik ba├żlayabiliyor.

*EDA: Aile bask├Żs├Żnda ├ževre fakt├Âr├╝ de bununla ba├░lant├Żl├Ż m├Ż?

MED├ŁHA G├ťNEY: ├çevre bask├Żs├Ż da olabiliyor. ├ľrne├░in ├žocuklar d├Ż├żar├Żda oyun oynarken arkada├ż├Ż ya da b├╝y├╝klerden birisi arkas├Żndan yakla├żarak onu ani bir ├żekilde korkutabiliyor. Korkuttu├░u zamanda kekemelik ortaya ├ž├Żkabiliyor. Veya aile i├žerisinde baba otoriterse, aile i├žerisinde huzursuzluk varsa, ortam kavgal├Ż bir ortamsa kekemelik ortaya ├ž├Żkabiliyor.

*EDA: ├çocuklarda ki yava├ż ve s├Żk├Żlgan konu├żma kekemeli├░e yol a├žabilir mi? Anne ve babalar ├žocuklar├Żna bu anlamda nas├Żl destek verebilirler?

MED├ŁHA G├ťNEY: S├Żk├Żlgan konu├żma genelde kekemeli├░e yol a├žm├Żyor ama anne baba hi├žbir zaman ├žocu├░una g├╝zel konu├żmad├Ż├░├Żn├Ż belirtmemeleri gerekiyor. Daha ├žok onlar├Ż te├żvik etmek gerekiyor. Destek vermeleri gerekiyor.

*EDA: Kekemeden kurtulmu├ż konuklar├Żm├Żz da var.  Biraz da onlardan bahsedelim.

MED├ŁHA G├ťNEY: Alper Akbal i├żletme mezunu. ├Łlk g├╝n yan├Żma geldi├░i zaman Alper’de fazlas├Żyla tak├Żlmalar vard├Ż. A├░z├Żnda da hafif tikler vard├Ż. Bu arada ├Âncesinde Alper pek ├žok yere gidip tedavi g├Ârm├╝├ż. ├ľnemli sonu├žlar alamam├Ż├ż.

*EDA: Alper d├╝nya konu├żma merkezine gitmeden ├Ânce nelerle kar├ż├Żla├żt├Żn?

ALPER AKBAL: Konu├żma bozuklu├░u beni her yerde etkiliyordu. Konu├żamamak gerek okulda gerekse d├Ż├żar├Żda ger├žekten b├╝y├╝k bir sorun.

*EDA: Arkada├żlar├Żn├Żn aras├Żnda da s├Żk├Żnt├Ż ya├ż├Żyor muydun?

ALPER AKBAL: Arkada├żlar├Żm├Żn aras├Żnda pek s├Żk├Żnt├Żm yoktu. Arkada├żlar├Żm bana bu konuda pek bir ├żey belli etmiyorlard├Ż genelde ama d├Ż├żar├Żda yabanc├Żlarla konu├żtu├░um zaman zorlan├Żyordum. Okulda sunum dersleri oluyordu. Bunlar├Ż yapam├Żyordum.

*EDA: Peki neden Mediha Han├Żmdan ├Ânce negatif bir sonu├ž ald├Żn?

ALPER AKBAL: Ben yine bundan ├Ânce de konu├żma bozukluklar├Ż ├╝zerine e├░itim veren yerlere gittim. Psikologlara gittim. Ama a├ž├Żk├žas├Ż hi├žbir faydas├Żn├Ż g├Âremedim.

*EDA: Hi├žbir ilerleme kaydedemedin mi?

ALPER AKBAL: ├×├Âyle s├Âyleyebilirim; herhalde onlar├Żn uygulad├Ż├░├Ż teknikler bana uymad├Ż. Ama hi├žbir ├żey olmad├Ż. ├çok az bir ilerleme oluyordu ama birka├ž ay sonra yine eski halime d├Ân├╝yordum.

*EDA: Ne kadar s├╝rede d├╝zg├╝n konu├żmay├Ż ba├żarabildin?

ALPER AKBAL: Normalde 15 g├╝n susma d├Ânemi dedi├░imiz bir d├Ânem var. Ben onuncu g├╝n ├žok yava├ż bir ├żekilde konu├żmaya ba├żlad├Żm. Yava├ż konu├żmam├Ż bir s├╝re devam ettirdim ve ard├Żndan normal tempomu yakalay├Żp konu├żmaya ba├żlad├Żm.

TEDAV├Ł B├ŁR AY S├ťR├ťYOR

*EDA: Mediha Han├Żm tedavi ne kadar s├╝r├╝yor?

MED├ŁHA G├ťNEY: Tedavi bir ay s├╝r├╝yor. ├Łlk etapta iki hafta susma d├Ânemi var. Ben bu iki haftal├Żk susma d├Ânemini herkesin ge├žirmesini tavsiye ediyorum. Daha sa├░l├Żkl├Ż oluyor. fakat egzersizlerde ba├żar├Żl├Ż olan arkada├żlarda yapacak bir ├żey kalmad├Ż├░├Ż i├žin onuncu g├╝nden konu├żturmaya ba├żlad├Żk. Ama ortalama bu s├╝re iki hafta s├╝r├╝yor. Susma d├Ânemi i├žerisinde arkada├żlar sadece susmuyorlar tabi.

Bunun yan├Ż s├Żra bilgisayar destekli egzersizlerimiz oluyor. herkes orada okuma tekni├░ini uyguluyor. Do├░ru nefes al├Żp verme teknikleri uygulan├Żyor. Testlerimiz var. Yedinci g├╝n ilk testimiz oluyor. on birinci g├╝n ikinci testimiz oluyor. Bu testleri de herkesin ├Ân├╝nde yap├Żyoruz. Zaten bu testlerde kat edilen yol g├Âr├╝n├╝yor. 15. g├╝nde de art├Żk herkes ak├Żc├Ż bir ├żekilde konu├żmaya ba├żl├Żyor.

*EDA: Sizi arad├Ż├░├Żm├Żzda telefona yan├Żn├Żzda ki kekemeli├░i olan hastalar bak├Żyor. Bu da sizin yapm├Ż├ż oldu├░unuz tekniklerden birisi de├░il mi?

MED├ŁHA G├ťNEY: Ben ├Âzellikle yan├Żmda e├░itim g├Âren ki├żilerin konu├żmalar├Ż d├╝zeldikten sonra ├Âzg├╝venlerini kazanmalar├Ż i├žin d├Ż├żar├Żdan telefon geldi├░inde telefonu onlara a├žt├Żr├Żyorum. G├╝ndelik hayatta art├Żk telefonsuz olmuyor. Bir ileti├żim arac├Ż olarak telefonla konu├żmak zorunday├Żz. Bunu da uygulay├Żnca ├žok ba├żar├Żl├Ż ve ├žok g├╝zel oluyor. ├ç├╝nk├╝ telefon g├Âr├╝├żmeleri kekemelik sorunu ya├żayan ki├żilerde en b├╝y├╝k k├óbuslardan birisidir. Bu sayede onu da a├ż├Żyoruz.

KEKEMEL├ŁK ERKEKLERDE DAHA FAZLA G├ľR├ťL├ťYOR

*EDA: Kekemelik cinsiyete g├Âre farkl├Żl├Żk g├Âsteriyor mu? Erkekler de, bayanlar da veya ├žocuklarda farkl├Ż olabiliyor mu?

MED├ŁHA G├ťNEY: Evet farkl├Żl├Żklar g├Âsteriyor. Genelde kekemelik erkek ├žocuklar├Żnda d├Ârt misli daha fazla olur. Erkek ├žocuklar├Żnda ge├ž konu├żma oran├Ż da 4 veya 5 ya├żlar├Żnda oluyor. K├Żz ├žocuklar├Żnda hen├╝z b├Âyle bir ├żeye rastlamad├Żk. Bunun sebebini de t├╝m bilim adamlar├Ż ara├żt├Żrm├Ż├żlar. Ama net bir cevab├Ż yoktur.

*EDA: Kekemelik s├╝rekli midir?

MED├ŁHA G├ťNEY: S├╝rekli de├░ildir. Bunu sekiz y├Żll├Żk tecr├╝belerime dayanarak s├Âyleyebilirim. Yan├Żm├Żzda egzersiz g├Âren, bu program├Ż uygulayan ki├żiler t├╝m tekni├░i uygulad├Żktan sonra ve bu tekni├░e belli bir s├╝re devam ettikten sonra art├Żk bu ki├żilerde refleks haline geliyor. ├Łleriki hayat├Żnda da ki├żi tekni├░i nas├Żl yapaca├░├Żn├Ż d├╝├ż├╝nmeden d├╝zg├╝n bir ├żekilde konu├żarak normal hayat├Żna devam ediyor.

*EDA: Tedavi ederken CD programlar├Ż ├╝zerinden de ├žal├Ż├żmalar yap├Żyor musunuz? Yani hastayla birebir ilgilenmenin d├Ż├ż├Żnda ba├żka bilgisayar e├░itim programlar├Ż oluyor mu?

MED├ŁHA G├ťNEY: Bu program├Ż merkezde uyguluyoruz. Ki├żi duydu├░unu tekrar ediyor. Nefes ├žal├Ż├żmalar├Żm├Żz var. Art├Ż ├Âz g├╝ven ├žal├Ż├żmalar├Ż var. ├ľzg├╝ven ├žal├Ż├żmalar├Ż i├žerisinde herkesin ├Ân├╝nde sunum yapma, yabanc├Żlar├Żn ├Ân├╝nde sunum yapma gibi ├žal├Ż├żmalar├Żm├Żz var. Tiyatro ├žal├Ż├żmalar├Żm├Żz var. Herkes rol al├Żyor. Canl├Ż yay├Żnlara davet edildi├░inde ├Ârneklerle birlikte gidiyoruz. Spor aktiviteleri, geziler d├╝zenliyoruz. B├╝y├╝k al├Ż├żveri├ż merkezlerine gidiyoruz. Orada ├Ânemli olan yabanc├Ż ki├żilerle diyaloga girmek.

*EDA: Di├░er st├╝dyo konu├░umuzu tan├Żmak istiyorum. Yusuf neler ya├żad├Żn e├░itimden ├Ânce?

YUSUF DURMAZ: D├╝nya konu├żma merkezine gitmeden ├Ânce arkada├ż ortamlar├Żndan uzakt├Żm. Okulda olsun, askerde olsun s├╝rekli bunun ezikli├░ini ya├żad├Żm. Komutan├Żm├Żz ├ža├░├Żrd├Ż├░├Żnda tekmil istiyordu ama o anki heyecanla a├░z├Żm kilitleniyordu. Ya da okulda tart├Ż├ż├Żlan bir konuyu do├░ru bilseniz bile konu├żam├Żyorsunuz.

*EDA: Bununla birlikte ├ževre bask├Żs├Ż da var m├Żyd├Ż?

YUSUF DURMAZ: ├çevre bask├Żs├Ż olarak de├░il de alay edildi├░i i├žin ortamdan uzakla├ż├Żyorsunuz. ├×u an ├žok iyiyim. Ama d├╝nya merkezini buldu├░um i├žin ├žok ├żansl├Ży├Żm. Gelmek isteyenler i├žin tavsiye ediyorum.

*EDA: Mediha Han├Żm kekemelere nas├Żl davran├Żlmal├Ż?

MED├ŁHA G├ťNEY: ├ľncelikle k├╝├ž├╝klerde dedi├░imiz gibi 3 ila 7 ya├żlar├Żnda ba├żl├Żyor. Bir aile i├žersinde e├░er ├žocukta kekemelik varsa anne baba aras├Żndaki diyalog son derece huzurlu, ho├żg├Âr├╝l├╝ olmas├Ż gerekiyor. ├çocuklar bardak k├Żrabilir, bir ├żeyler d├Âkebilir, yaramazl├Żk yapabilir… Anne ve baban├Żn onlara asla sert bir ├żekilde ├ž├Żk├Ż├żmadan, vurmadan, d├Âvmeden g├╝zel g├╝zel konu├żmas├Ż ve ho├żg├Âr├╝l├╝ davranmas├Ż gerekiyor.

*EDA: Ses tonunu y├╝kseltmek bile etkiliyor de├░il mi?

MED├ŁHA G├ťNEY: Ses tonunu y├╝kseltmek bile ├žocuklar├Żn kekemeli├░ini son safhaya getirebiliyor. Kavgal├Ż bir ortamda tamimiyle kekemelik en y├╝ksek d├╝zeye ├ž├Żkm├Ż├ż olabiliyor, tikler olabiliyor. Anne baba bunu daha fazla tetiklemi├ż olabiliyor.

GENET├ŁK DE├É├ŁL

*EDA: Yani bu gibi durumda kekemelik daha fazla belirginle├żiyor. Peki genetik diyebilir miyiz?

MED├ŁHA G├ťNEY: Kekemelik bir hastal├Żk olmad├Ż├░├Ż i├žin kimse kekeme olarakl d├╝nyaya gelmiyor. Daha ├žok anne baba da oldu├░u zaman bu t├╝r ├žocuklarda ufak tefek bir korku ge├žirdikten sonra veya havale sonucu kekemeli├░e daha yatk├Żn olabiliyorlar.

*EDA: Menenjit hastal├Ż├░├Żn├Żn b├Żrakt├Ż├░├Ż baz├Ż hasarlar var. Bu hasarlar kekemelikte de oluyor mu?

MED├ŁHA G├ťNEY: A├░├Żr bir havale sonucu beyin h├╝crelerinde hasarlar olu├żuyor. Ve bir daha geri d├Ân├╝├ż├╝ olmuyor. Kekemelikte ba├żlam├Ż├ż olabiliyor. Fakat bu egzersizleri, tekni├░i ve y├Ântemi uygulad├Żktan sonra kekemelik d├╝zeliyor. Burada b├Żrak├Żlan hasar da ├žok ├Ânemli. E├░er ki├żide alg├Żlama sorun varsa biz bu alg├Żlama sorununa m├╝dahale edemiyoruz. O ├Âyle kalabiliyor ama ki├żi yan├Żm├Żzda tekni├░i ve y├Ântemi uygulad├Żktan sonra belli bir zaman i├žerisinde yeni konu├żma al├Ż├żkanl├Ż├░├Żn├Ż da benimsemesi gerekiyor. Okuma ve konu├żma d├╝zg├╝n bir ├żekilde devam ediyor.

Ki├żiler havale ge├žirdikten sonra kekemeli├░in derecesi ├žok ├Ânemli oluyor. Daha do├░rusu hastal├Żk ki├żinin alg├Żlama ├Âzelli├░inde ne kadar hasar b├Żrakt├Ż├░├Ż ├žok ├Ânemli. Art├Żk burada tedaviler sonras├Żnda %60 - %70 oran├Żnda sonu├ž alabiliyoruz. Alg├Żlamas├Żnda hasar olu├żmu├ż ki├żilerde olumlu sonu├ž beklemek m├╝mk├╝n de├░il. ├ç├╝nk├╝ zaten bir alg├Żlama eksikli├░i var. Bizim ondan istedi├░imiz ├żeyleri uygulayam├Żyor. Olay tamamen buradan kaynaklan├Żyor.

KEKEMEL├Ł├É├ŁN ├ŁLACI YOK

*EDA: Halk aras├Żnda kekemelik bir hastal├Żk olarak g├Âr├╝l├╝yor. Ama hastal├Żklar├Żn ila├žlarla tedavileri oluyor fakat siz ├žok farkl├Ż bir y├Ântem uyguluyorsunuz.

MED├ŁHA G├ťNEY: Kekemeli├░in bir ilac├Ż yok. Ki├żiler ├že├żitli yerlere gidiyorlar antidepresan ila├žlar kullan├Żyorlar. Bu ila├žlar ge├žici olarak ki├żiyi sadece sakinle├żtiriyor. Ama asla o kekemeli├░i iyile├żtiremiyor. Ben k├╝├ž├╝c├╝k ├žocuklar├Żn ( 8ya├ż, 10 ya├ż fark etmiyor) antidepresan ila├žlar├Żn├Ż kullanmalar├Żna ├žok kar├ż├Ży├Żm. Onlar a├░├Żr bir depresyon ge├žirmiyorlar ki. B├Âyle bir ├żey s├Âz konusu de├░il.

*EDA: Harflerde zorlanma oluyor mu? Zor s├Âyledikleri harfler oluyor mu?

MED├ŁHA G├ťNEY:Genelde k harfi, s harfi, t harfi ortalama olarak daha ├žok sorun olan harfler. Ama ki├żisine g├Âre de├░i├żiyor. Kimi y harfinde zorlan├Żr kimi l harfinde zorlan├Żr ama ki├żiler genelde sessiz harflerde daha ├žok zorluk ├žekiyor. Bu ki├żiden ki├żiye de├░i├żiyor.

SA├ÉLIK ├ťZER├ŁNE SOHBETLER RADYO 7'DE

Radyo 7’nin sevilen programc├Żlar├Żndan Eda ├çelebi taraf├Żndan haz├Żrlanan 'Eda'yla G├╝n Ortas├Ż' konusunda uzman konuklarla dinleyiciye faydal├Ż bilgiler sunulacak.

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"

kubeckaaetn

Okulda sunum dersleri oluyordu. Bunlar├Ż yapam├Żyordum.