Haziran 27, 2019, 08:10:26 ÍÍ
Haberler:

E├░er onlar seni, hakk├Żnda bilgin olmayan bir ├żeyi (k├Âr├╝ k├Âr├╝ne) bana ortak ko├żman i├žin zorlarlarsa, onlara itaat etme. Onlarla d├╝nyada iyi ge├žin. Bana y├Ânelenlerin yoluna uy. Sonunda d├Ân├╝├ż├╝n├╝z ancak banad├Żr. O zaman size, yapm├Ż├ż olduklar├Żn├Żz├Ż haber veririm. (Lokman -15)

Tarihten Al├Żnacak Dersler... Bunlar├Ż Biliyor musunuz..?

Ba■latan liprade, Mart 10, 2009, 02:34:44 ÍS

« ÷nceki - sonraki »

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

liprade

*S├Âz├╝n├╝n Eri Olmak

Mehmet Akif Ersoy'un s├Âz├╝n├╝n eri bir insan oldu├░unu ve s├Âz verdi├░i ├żeyi yerine getirmek i├žin ├Âl├╝mden ba├żka hi├žbir ├żeyin onu engellemedi├░ini...

├Łstanbul Vanik├Ây'de oturan bir ahbab├Ż ile ├Â├░leden bir saat ├Ânce bulu├żmak i├žin s├Âzle├żtiklerinde,, o g├╝n ya├░murlu, f├Żrt├Żnal├Ż bir g├╝n olup her taraf├Ż sel bast├Ż├░├Ż halde Mehmet Akif' in binbir zorlukla s├Żr├Żls├Żklam vaziyette s├Âz verdi├░i yere vaktinde geldi├░ini, fakat arkada├ż├Żn├Żn gelmemesi ├╝zerine ├žekip gitti├░ini... Ertesi g├╝n, ├Âz├╝r dilemek i├žin gelen arkada├ż├Żn├Ż dinlemeyip: "Bir s├Âz, ya ├Âl├╝m veya ona yak├Żn bir felaketle yerine getirilmezse mazur g├Âr├╝lebilir" diyerek tam alt├Ż ay o arkada├ż├Żyla konu├żmad├Ż├░├Żn├Ż... (34)

*K├Żz├Żlca Bu├░day├Ż

ABD'nin 1890 y├Żl├Żna kadar bizim Tuna boylar├Żm├Żzda yeti├żen "k├Żz├Żlca" ismi verilen bu├░day├Żm├Żz├Ż ithal ederek tohumluk olarak kulland├Ż├░├Żn├Ż ve bununla halk├Żn├Ż besledi├░ini... (35)

*Bir Yanl├Ż├ż├Żn izah├Ż

Padi├żahlar├Żn, Osmanl├Ż topraklar├Żndaki muhtelif yerleri devletin ileri gelenlerine: "Sana oray├Ż , bah├żettim." demesinin;

"Verilen yeri imar et!" manas├Żna geldi├░ini ve bu varl├Żkl├Ż Osmanl├Ż pa├żalar├Żn├Żn, o topraklar├Żn mamure haline gelmesi u├░runda servetlerini t├╝kettiklerini... (36)

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"

liprade

Hakiki Ni├żan

K├Żr├Żm Sava├ż├Ż'ndaki b├╝y├╝k hizmetlerinden dolay├Ż Frans├Żz h├╝k├╝metince kendisine ni├żan verilen Deli Hasan A├░a'n├Żn bu ni├żan├Ż takmad├Ż├░├Żn├Ż farkeden Fuat Pa├ża'n├Żn ona takmama sebebini sormas├Ż ├╝zerine:

"Pa├żam, benim v├╝cudumda harpte kazand├Ż├░├Żm yedi ni├żan (yara izi) var. Onlar varken elin Frenk'inin ni├żan├Żn├Ż ben ne yapay├Żm!" diye cevap verdi├░ini... (37)

*Yabanc├Ż G├Âz├╝yle Lozan ve Neticesi

1922-1923 y├Żllar├Ż aras├Żnda Sovyetler Birli├░i'nin T├╝rkiye b├╝y├╝kel├žisi olarak Ankara'da bulunan S. ├Ł. Aralov'un, Lozan Konferans├Ż' n├Żn sonu├žlar├Ż ile alakal├Ż olarak yazm├Ż├ż oldu├░u hat├Żrat├Żnda :

"... ├Łngiltere D├Ż├żi├żleri Bakan├Ż Lord Curzon, eskiden T├╝rkiye'nin olan Musul'u ve daha ba├żka yerleri T├╝rkiye'den koparmay├Ż, Yunanl├Żlar├Żn yak├Żp y├Żkt├Ż├░├Ż ├żehir, kasaba ve k├Âyler i├žin Yunanl├Żlara tamirat paras├Ż verdirmemeyi ve Bo├░azlar meselesinde ├Łngiliz plan├Żn├Ż ger├žekle├żtirmeyi ba├żard├Ż.

T├╝rkiye'nin Musul'u b├Żrakmas├Ż ve tamirat paras├Żndan vazge├žmesi kar├ż├Żl├Ż├░├Ż olarak kendisine k├╝├ž├╝c├╝k Karaa├░a├ž b├Âlgesinin verilmesiyle yetindi Bundan ba├żka bat├Żl├Ż devletler , T├╝rkiye'yi, Osmanl├Ż Devleti'nin bat├Żl├Ż kapitalistlere olan bor├žlar├Żn├Żn, Osmanl├Ż Devleti'nden ayr├Żlan ├╝lkeler aras├Żnda b├Âl├╝n├╝├ż├╝nden sonra, pay├Żna d├╝├żen b├Âl├╝m├╝n├╝ 20 y├Żl i├žinde ├Âdemeye ikna ettiler" diye yazd├Ż├░├Żn├Ż...(38)

*Ac├Ż ├Łtiraf

Lozan Konferans├Żna ├Łsmet ├Łn├Ân├╝ ile birlikte kat├Żlarak T├╝rkiye aleyhine bir├žok entrikalar ├ževiren Hahamba├ż├Ż Hayim Naum’un, daha sonralar├Ż h├╝k├╝met erkan├Ż ile aralar├Ż ├žok iyi olmas├Żna ra├░men: Bu memlekete bu millete ├žok k├Ât├╝l├╝k ettim, art├Żk aralar├Żnda ya├żayamam diyerek pi├żmanl├Żk i├žinde M├Żs├Żra gitti├░ini...(39)

"Cehalet h├Żyar olmu├ż gidiyor son s├╝rat/  Enkaz-├Ż be├żer ko├żuyor elde tuzluk al├Żk surat"

liprade

*Mehterin B├╝y├╝leyici Tesiri

Bat├Ż musiki ├żaheserlerini yazm├Ż├ż olan Mozart,Bizet gibi b├╝y├╝k bestekarlar├Żn mehter musikisinin b├╝y├╝leyici tesiri alt├Żnda kalarak, T├╝rk tarz├Żnda Alla Turca denilen k├Żs├Żmlar├Żn├Ż yazd├Żklar├Żn├Ż...(40)

*T├╝rkiyede T├╝rk M├╝zi├░i Yasa├░├Ż

Tek parti iktidar├Ż d├Âneminde,devletin a├žm├Ż├ż oldu├░u m├╝zik okullar├Żn├Żn bir tanesinde, ├Â├░rencilerden baz├Żlar├Żn├Żn ders aras├Żnda kendi ├Âz m├╝zi├░i olan T├╝rk m├╝zi├░i ├žalmaya te├żebb├╝s ettikleri i├žin yabanc├Ż uzman Herr Zuckmayer taraf├Żndan okuldan at├Żld├Żklar├Żn├Ż...(41)

*Senfoni Zulm├╝

1930'lu y├Żllar├Żn birinde Cumhurba├żkanl├Ż├░├Ż Senfoni Orkestras├Żn├Żn, Anadoluyu tenvir etmek i├žin ├ž├Żkt├Ż├░├Ż turnenin Sivas dura├░├Żnda, bir konser verdikten sonra gazetecinin birinin konseri izleyen bir vatanda├ża: Konseri nas├Żl buldunuz? diye sormas├Ż ├╝zerine zavall├Ż adamca├░├Żz├Żn, sa├░├Żna soluna ├╝rkek├že bir g├Âz att├Żktan sonra gazetecinin kula├░├Żna:

Valla beyefendi, Sivas, Sivas olal├Ż, Timur'dan beri b├Âyle zul├╝m g├Ârmedi! diye cevap verdi├░ini...(42)

liprade

*"Aya├░├Żn├Ż Y├╝z├╝me Bas ki .

Y├╝z├╝m ALLAH Kat├Żnda ├×eref Kazans├Żn"
Hintli M├╝sl├╝man karde├żlerimizin, Osmanl├Ż Devleti'nin Balkan Sava├ż├Ż'nda y├╝zlerce ├żehit ve binlerce yaral├Ż verdiklerinin haberini almalar├Ż ├╝zerine, kilometrelerce ├Âtedeki karde├żlerinin ac├Żlar├Żn├Ż bir nebze olsun dindirebilmek i├žin bir K├Żz├Żlay heyeti te├żkil ederek T├╝rkiye'ye g├Ânderdiklerini...

Bu heyetin sava├ż boyunca bir├žok din karde├żinin yaralar├Żn├Ż sar├Żp ba├żar├Żl├Ż hizmetlerden sonra 1913 Temmuz'unda Hindistan'a d├Ând├╝├░├╝n├╝.

K├Żz├Żlay heyetine Bombay'da b├╝y├╝k bir kar├ż├Żlama merasimi haz├Żrlan├Żp, gemi limana yana├żt├Ż├░├Żnda o g├╝nk├╝ Hintli M├╝sl├╝man liderlerden Muhammed Ali Cevher' in, heyet ba├żkan├Ż Doktor Ensari'ye :

"Sen m├╝cahit Osmanl├Ż ordusuna hizmet edip geldin Aya├░├Żn├Ż Hindistan topraklar├Żna basmadan bu benim y├╝z├╝me bas da, y├╝z├╝m ALLAH kat├Żnda ├żeref kazans├Żn" diyerek ba├ż├Żn├Ż yere koyup y├╝z├╝n├╝ Dr. Ensari'nin ayaklar├Ż alt├Żna uzatt├Ż├░├Żn├Ż...(43)

*"Milletimin Oca├░├Ż Yan├Żyor"

Sultan Vahdeddin Han'├Żn ikamet etmekte oldu├░u Y├Żld├Żz Saray├Ż'n├Żn, bir elektrik ar├Żzas├Żndan dolay├Ż yanmaya ba├żlamas├Ż ├╝zerine, orada vazifeli bulunan bek├žiba├ż├Żn├Żn h├╝ng├╝r h├╝ng├╝r a├░lad├Ż├░├Żn├Ż ve bunun ├╝zerine Sultan Vahdeddin in: "Benim milletimin oca├░├Ż yan├Żyor, ben onu d├╝├ż├╝n├╝yorum, kendi evim yanm├Ż├ż ne ehemmiyeti var' dedi├░ini...(44)

*Vicdan Azab├Ż

Mekke Emiri ├×erif H├╝seyin'in ├Łngilizlerle anla├żarak Osmanl├Ż'y├Ż arkadan vurdu├░unu ve m├╝kafat olarak da ├Łngilizler taraf├Żndan Hicaz Krall├Ż├░├Ż'na getirildi├░ini..

Daha sonra Vehhabiler taraf├Żndan ala├ża├░├Ż edilerek ├Łngilizlerin himayesinde K├Żbr├Żs'a yerle├żtirildi├░ini ve hastaland├Ż├░├Żnda da o├░lu taraf├Żndan Amman'a getirildi├░ini...

Ve g├╝n├╝n birinde adet vechile saray bandosunun bah├žede konser verirken "├Łzmir Mar├ż├Ż"n├Ż ├žalmas├Ż ├╝zerine, o├░lunun babas├Żn├Żn ├╝z├╝lmemesi i├žin pencereleri kapatt├Żrmak isterken baba olduk├ža ibretli bir ├żekilde:

"Evlat, neden o pencereyi kap├Żyorsun? Ben velinimetine ihanet etmi├ż asi bir kulum, g├╝nah├Żm b├╝y├╝kt├╝r. Kral olaca├░├Żm├Ż d├╝├ż├╝nd├╝m. ALLAH beni s├╝rg├╝nl├╝├░e d├╝├ż├╝rd├╝. Hastay├Żm diye kapat├Żyorsun. B├Żrak pencereyi a├ž, ├żu mar├ż├Ż dinleyeyim.

Duydu├░um vicdan azab├Żn├Żn ├żiddeti, o eski hat├Żralar├Żn canlanmas├Ż ile b├╝sb├╝t├╝n arts├Żn; bu d├╝nyada ├žekti├░im ├Żzd├Żraptan vicdan azab├Żyla b├╝sb├╝t├╝n a├░├Żrla├żs├Żn, ta ki Cenab-├Ż
Hakk, bu g├╝nahkar kulunu d├╝nyada affederek, ahirette hesap g├╝n├╝nde cezadan korusun"dedi├░ini...(45)

CandanSoft INC

Te├żekk├╝rler Arkada├ż├Żm Bu G├╝zel Payla├ż├Żm├Żn ├Ł├žin Okurken O Kadar ├çok Etkilendim'ki ve Hayel Bile Kurdum ( ├Ł├žinde O D├Ânemleri Bar├Żnd├Żran Hayel )
" T├╝rk K├Â├żesi " ├ľzellikle Etkilendi├░im Bu Oldu , Bak├Żn O Zaman D├╝nyan├Żn En B├╝y├╝k G├╝c├╝ Biz Oldu├░umuz ├Ł├žin Herkes Bize ├ľzenir ve " T├╝rk K├Â├żesi " Yapt├Żr├Żrlarm├Ż├ż Biz ├×imdi Gene Oldu├░umuz Gibiyiz G├╝c├╝m├╝z├╝ Yitirsekde.

Zekat K├Żsm├Żna Geldi├░imizde ├×uan Hangimiz Bir A├░a├ž'a Zekat Paras├Ż As├Żp ├ťzerine O Notu B├Żraksak ├Łhtiyac├Ż Olmayan Al├Żrm├Ż Sizce Tabikide Evet Devir De├░i├żdi Nerede O Osmanl├Ż Kudreti.

Hayatta En ├çok Pi├żman Oldu├░um Tek Bir├żey Mevcuttur , Osmanl├Ż D├Ânemimde Ya├żayamamam├Żn Verdi├░i H├╝z├╝n ...
ve
Bir Zamanlar O Kadar Sayg├Żn Bir Konumumuz Mevcut ├Łken ├×imdi AB & ABD ├ťlkelerinin ve Birliklerinini A├░├Żzlar├Żndan ├ç├Żk├Żcak Kelimeleri Uygulad├Ż├░├Żm├Żz G├╝nleri G├Ârmek... Bunun Bana Verdi├░i Utan├ž'├Ż Kabullenemiyorum Nedense...

liprade

Alřntř yapřlan: CandanSoft INC - Temmuz 21, 2009, 02:06:31 ÍÍ
Te├żekk├╝rler Arkada├ż├Żm Bu G├╝zel Payla├ż├Żm├Żn ├Ł├žin...

Bir Zamanlar O Kadar Sayg├Żn Bir Konumumuz Mevcut ├Łken ├×imdi AB & ABD ├ťlkelerinin ve Birliklerinin A├░├Żzlar├Żndan ├ç├Żk├Żcak Kelimeleri Uygulad├Ż├░├Żm├Żz G├╝nleri G├Ârmek... Bunun Bana Verdi├░i Utan├ž'├Ż Kabullenemiyorum Nedense...

Rica ederim CandanSoft INC...

Utan├ž duydu├░unuz husus, onurlu her ├żahs├Żn ortak paydas├Ż...

liprade

*Medine Muhaf├Żz├Ż

Osmanl├Ż’n├Żn edeple ta├žla├żm├Ż├ż iman anlay├Ż├ż├Żn├Żn gere├░i olan Hazreti Peygamberi’nin(sav) ├żehrini bir valinin ad├Żn├Żn alt├Żna sokamayaca├░├Ż sayg├Ż ve edebi ile, oraya g├Ânderece├░i idareciyi `Vali ” yerine “Medine Muhaf├Żz├Ż ” diye isimlendirme hassasiyetini g├Âsterdi├░ini. (46)

*D├╝nyan├Żn ilk Toplu S├Âzle├żmesi

D├╝nyada ilk toplu s├Âzle├żmenin Osmanl├Ż Devleti taraf├Żndan ger├žekle├żtirildi├░ini. K├╝tahya Vahid Pa├ża k├╝t├╝phanesinde bulunan ├żeriye Mahkemesi sicilinin 57′ci sayfas├Żnda kay├Żtl├Ż belgeye g├Âre, yery├╝z├╝ndeki bu ilk s├Âzle├żme Kad├Ż Ahmed Efendinin tasdiki ile 24 i├żyeri ile i├ż├žileri aras├Żnda imzaland├Ż├░├Żn├Ż .

Bu s├Âzle├żmeye g├Âre, “Kalfalar├Żn, yard├Żmc├Żlar├Żn, ustalar├Żn ve vas├Żfs├Żz i├ż├žilerin yevmiyeleri”nin tesbit edilip, her g├╝n belli say├Żdaki fincan imali kar├ż├Żl├Ż├░├Ż alacaklar├Ż ├╝cretlerin tesbit edildi├░ini…(47)

*Osmanl├Ż Top├žulu├░u

Kanuni Sultan S├╝leyman devrinde y├Żllarca ├Łstanbul’da kalan ve yazm├Ż├ż oldu├░u eserini en b├╝y├╝k H├Żristiyan h├╝k├╝mdar├Ż II Filib’e takdim eden ├Łspanyol yazar Cristobol de Villalon’un, d├Ânemin Osmanl├Ż top├žulu├░u hakk├Żnda:

“D├╝nyada hi├žbir devletin,T├╝rk top├žusu ile mukayese edilebilecek top├žusu yoktur. ├Łstanbul’da eski model oldu├░u i├žin kullan├Żlmay├Żp s├╝s diye surlara konan toplar├Ż inceledim Bunlar bile ├Łspanya ordusundaki toplardan ├žok daha kaliteli idi.

Tophane s├Żrtlar├Żnda ├žaptan d├╝├żm├╝├ż diye y├Ż├░├Żlan 40 kadar topu hayretle seyrettim. Bunlar├Ż al├Żp top├žu kuvveti olu├żturmak istemeyecek hi├žbir Avrupa devleti bilmiyorum dedi├░ini. (48)

liprade

En M├╝tekamil ikmal Te├żkilat├Ż

Kore Sava├ż├Ż s├Żras├Żnda bir Amerikan bataryas├Żn├Żn isabet al├Żp par├žalanmas├Żndan sonra, d├Ârt dakika gibi k├Żsa bir s├╝re i├žinde Amerikal├Żlar├Żn bataryay├Ż tekrar kurup ate├że ba├żlad├Żklar├Żn├Ż ve bu ├žok s├╝ratli ikmal kar├ż├Żs├Żnda T├╝rk binba├ż├Żs├Żn├Żn hayretler i├žinde kald├Ż├░├Żn├Ż g├Âren Amerikal├Ż generalin:

“Biz bu sistemi kurmadan ├Ânce b├╝t├╝n d├╝nya ikmal te├żkilatlar├Żn├Ż et├╝d ettik. En m├╝tekamil olan├Żn├Żn Osmanl├Żlar├Żn ki oldu├░unu g├Ârerek onu kabul ettik. Bu, sizden gelme bir usul├╝n g├╝n├╝m├╝ze tatbikinden ba├żka bir├żey de├░ildir.” dedi├░ini.(49)

G├Âzya├ż├Ż Medeniyeti

├Łslam’├Żn ilk d├Ânem zahidlerinin en belirgin niteliklerini ALLAH korkusunun tesiri ile ├žok a├░lamalar├Ż, ├žok mahzun olmalar├Ż ve d├╝nyaya hi├ž de├░er vermemeleri oldu├░unu.

Bunlardan Veysel Karani’nin ALLAH’tan korktu├░u ve utand├Ż├░├Ż i├žin ba├ż├Żn├Ż hi├ž semaya kald├Żrmay├Żp, daima ├ženesi g├Â├░s├╝n de biti├żik gezdi├░ini…

“├ťmmetin Rahibi” diye tan├Żnan Amir bin Abdullah ├Żn ├žok a├░lay├Żp geceleri ayaklar├Ż ├żi├żecek kadar ibadet etti├░ini..

“D├╝nyay├Ż ├╝├ž talakla bo├żad├Żm, ricat yok” diyen ve ruhbanlar gibi ibadet etti├░i i├žin “Gulam” ad├Żn├Ż alan Utbe bin Eban’├Żn ├žok a├░layan bir zahid oldu├░unu…

Z├╝hd├╝ne sevgi ve a├żk hakim olan Rabiat├╝’l Adeviyye nin secde de ba├ż├Żn├Ż koydu├░u yeri ├žamur edecek kadar g├Âzya├żlar├Żn├Ż ceyhun etti├░ini… (50)

Haram Yemeyen Ordu

Osmanl├Ż ordusunun, ├Łslam’├Ż tek bir bayrak alt├Żnda toplamak gayesiyle M├Żs├Żr seferine giderken Gebze yak├Żnlar├Żndaki ba├░l├Żk-bah├želik bir arazide mola verdi├░inde Yavuz Sultan – Selim’in b├╝t├╝n askerlerin heybelerini aratt├Ż├░├Żn├Ż ve hi├žbirinde meyve cinsinden bir├żey ├ž├Żkmamas├Ż ├╝zerine ellerini Ulu Dergah kald├Żr├Żp :

“ALLAH├Żm, sonsuz ├ż├╝k├╝rler olsun. Bana haram yemeyen bir ordu lutfettin. E├░er askerimin i├žinde tek bir ki├żi sahibinden izinsiz bir meyve yeseydi ve ben bunu haber alsayd├Żm M├Żs├Żr seferinden vazge├žerdim’.’ diyerek Rabbine sonsuz hamd ├╝ senalarda bulundu├░unu.(51)

liprade

Ecdad├Żm├Żz Y├╝z Ak├Żm├Żz

Alt├Ż as├Żr gibi uzun bir s├╝re ├╝├ž k├Żtada h├╝km├╝n├╝ y├╝r├╝ten ecdad├Żm├Żz├Żn medeniyet miras├Żn├Ż inceleyip ara├żt├Żrmadan i├žte ve d├Ż├żtaki baz├Ż gafil ve hainlerin ona, “emperyalist” yaftas├Żn├Ż yap├Ż├żt├Żrarak mahkum etmeye ├žal├Ż├żmalar├Żna mukabil, Macaristan ├Łlimler Akademisi taraf├Żndan ortaya ├ž├Żkart├Żl├Żp yay├Żnlanan bir belgede belirtildi├░ine g├Âre, Osmanl├Ż Devleti’nin Macaristan’da hakim oldu├░u devirlerde, Macar halk├Żndan y├Żlda 7 milyon ak├že 21 milyon vergi toplay├Żp, buna kar├ż├Żl├Żk ayn├Ż y├Żl Macaristan’a 21milyon ak├že yat├Żr├Żm yapt├Ż├░├Żn├Ż…(52)

Tuz ve Ekmek Hakk├Ż

Osmanl├Ż saray├Żndaki hanedan ├žocuklar├Żn├Ż yeti├żtirmek ├╝zere”muallime-i selatin-” (sultan hocas├Ż) olarak tayin edilen Safiye Han├Żm’ a padi├żah Vl. Mehmed Re├żad’├Żn ilk iradesinin:

Namaz k├Żlmayanlara, oru├ž tutmayanlara yedirdi├░im tuz ve ekme├░i haram ediyorum. Bu iradem hoca han├Żm taraf├Żndan talebe ├żehzade ve han├Żm sultanlara s├Âylensin” oldu├░unu.(53)

Bir Sava├ż├Żn Bedeli

1991 y├Żl├Żnda meydana gelen K├Ârfez Sava├ż├Ż’n├Żn bir g├╝nl├╝k maliyeti ile 3 milyon ├žocu├░un 2, 7 y├Żll├Żk s├╝t ihtiyac├Żn├Żn kar├ż├Żlanabildi├░ini…

Bu sava├ż├Żn otuz g├╝nl├╝k sava├ż gideri ile 50 milyon insan├Żn 4 y├Żll├Żk ekmek ihtiyac├Żn├Żn giderilebildi├░ini…

1 adet Stealth avc├Ż u├ža├░├Żn├Żn bedeli ile 13 milyon kitap al├Żna bildi├░ini.
Ve 1 adet Patroit f├╝zesi ile 74 milyon adet fidan dikildi├░ini. (54)

liprade

Ne Sen Baki Ne Ben Baki

Kanuni Sultan S├╝leyman’ ├Żn, bir meseleden dolay├Ż d├Ânemin ├żairi Baki’yi,

“Baki bed – Nef-yi ebed Bursa ya red” diyerek Bursa’ya s├╝rg├╝ne g├Ânderdi├░ini ve Baki’nin de buna kar├ż├Żl├Żk:

“├ľld├╝nse ey Baki De├░ildir cihan m├╝lk├╝ S├╝leyman’a baki Buna ├žark├Ż felek derler Ne sen baki, ne ben baki” diyerek ├żairane bir ├żekilde cevap verdi├░ini. (55)

Barbar Kim?

Bizans’├Ż kurtarmak ├╝zere ├Łstanbul’a ├ža├░r├Żlan Ha├žl├Ż ordular├Żn├Żn Hristiyanl├Ż├░├Żn mukaddes kilisesi Ayasofyan├Żn tepesinde ki alt├Żn ha├ž├Ż s├Âkerek eritip satt├Żklar├Żn├Ż…

Y├Żllar sonra Osmanl├Ż ordusunun ├Łstanbul’un fethi s├Żras├Żnda bir yeni├žerinin, fetih hat├Żras├Ż olarak saklamak maksad├Żyla Ayasofya n├Żn k├╝├ž├╝k bir ├žini par├žas├Żn├Ż koparmak istemesini, Fatih Sultan Mehmed’in “tahribe te├żebb├╝s”le su├žlay├Żp cezaland├Żrd├Ż├░├Żn├Ż.(56)

Serdenge├žti’nin Ayasofya M├╝dafaas├Ż

Yazm├Ż├ż oldu├░u”Ayasofya”. isimli ├żiiri y├╝z├╝nden tutuklanarak Ankara A├░├Żr Ceza Mahkemesi’nde yarg├Żlanan Osman Y├╝ksel Serdenge├žti’ nin kendini m├╝dafaa ederken:

“M├╝ddei umumi(savc├Ż) tepeden verilen emirlere g├Âre hareket ediyor. Ayasofya`n├Żn tekrar cami haline yetirilmesinde benim ne gibi hususi maksad├Żm ve menfaatim olabilir? Ayasofya’y├Ż kiraya m├Ż verece├░im, yoksa imam├Ż m├Ż olaca├░├Żm? Beni bu yaz├Żdan dolay├Ż T├╝rk savc├Żlar├Ż de├░il, Yunan savc├Żlar├Ż itham etsin. B├Âyle bir yaz├Ży├Ż yazd├Ż├░├Żmdan dolay├Ż kendimi m├╝dafaa etmekten utan├Żyorum .” diye hay├Żflanarak cevap verdi├░ini.(57)

liprade

Sanata H├╝rmetin B├Âylesi

Osmanl├Ż’n├Żn me├żhur hattatlar├Żndan Haf├Żz Osman’├Żn(1642 1698), Sultan ├Łkinci Mustafa’ n├Żn hat hocas├Ż olup, Haf├Żz Osman├Żn hat me├żkederken, Sultan ├Łkinci Mustafa’n├Żn b├╝y├╝k bir h├╝rmet i├žinde hocas├Żn├Żn hokkas├Żn├Ż tuttu├░unu ve yap├Żlan hatt├Żn g├╝zelli├░i kar├ż├Żs├Żnda g├Ânl├╝ ihtizaza gelen Sultan ├Łkinci Mustafa’n├Żn: “Art├Żk bir Haf├Żz Osman daha yeti├żmez” demesine mukabil, b├╝y├╝k hattat Haf├Żz Osman’├Żn : “Efendimiz gibi, hocas├Żn├Żn hokkas├Żn├Ż tutan padi├żahlar bulunduk├ža daha ├žok Haf├Żz Osmanlar yeti├żir” diye cevap verdi├░ini…(58)

Sultan Vahdeddin’in Vatanperverli├░i

Osmanl├Ż ordusunun silahlar├Żn├Żn elinden al├Żnd├Ż├░├Ż , d├╝├żman filolar├Żn├Żn ├çanakkale Bo├░az├Ż’ n├Ż a├ż├Żp ├Łstanbul’a dayand├Ż├░├Ż felaketli bir d├Ânemde halife s├Żfat├Żyla Osmanl├Ż taht├Żna oturan Sultan Vahdeddin’in, Osmanl├Ż askeri olarak, ├żahs├Żn├Ż korumak i├žin b├Żrak├Żlm├Ż├ż olan biricik taburu Ayasofya Camii’ ne g├Ândererek:

“Aziz ├Łstanbul’un fethinin sembol├╝ olan Ayasofya’ya ├žan takmak isteyenlere ate├ż ediniz!… ” emrini verdi├░ini… (59)

Yavuz’un izinden Gidenler

1967 M├Żs├Żr-├Łsrail sava├ż├Żnda, M├Żs├Żr askerlerinin, d├╝├żmanlar├Żn├Ż beklerken ├Łsrail ordusunun bir anda S├╝vey├ż’in ├Âb├╝r yakas├Żn├Ż ge├žerek d├╝nyay├Ż ├ża├ż├Żrt├Ż├░├Żn├Ż…

Mose Dayan’├Żn bu muazzam ba├żar├Ży├Ż daha sonra bir bas├Żn toplant├Żs├Żnda : “├Łsrail in bu ba├żar├Żl├Ż stratejisi, Yavuz Sultan Selim in y├Żllar ├Ânce M├Żs├Żr’├Ż fethederken uygulad├Ż├░├Ż harp plan├Żn├Żn bir kopyas├Żd├Żr” diye a├ž├Żklay├Żp gafletimizi y├╝z├╝m├╝ze vurdu├░unu…(60)

liprade

E├żsiz Sevgi

T├╝rkiye’ de, T├╝rk Dili ve Edebiyat├Ż ├╝zerine doktora yapm├Ż├ż gen├ž Pakistan alimlerinden Muhammed Sabir’in, Pakistanda bir cuma g├╝n├╝ hutbede Sultan Abd├╝lhamid Han’├Żn ad├Żn├Żn okunup ve ona “Zeyyedallah├╝ ├Âmrehu” yani “Allah onun ├Âmr├╝n├╝ art├Żrs├Żn diye dua edilmesi ├╝zerine camiden ├ž├Żkt├Żktan sonra cemaata bu duan├Żn manas├Żz oldu├░unu zira, Sultan Abd├╝lhamid Han├Żn vefat etmi├ż oldu├░unu s├Âylemesi ├╝zerine halk├Żn”Seni gidi ├Łngiliz casusu! “diyerek h├Ż├ż├Żmla ├╝zerine y├╝r├╝d├╝klerini. (61)

Hilafetin G├╝c├╝

31 Mart hadisesinin tertip├žileri aras├Żnda bulunan ├żair ve filozof R├Żza Tevfik’in bu me├ż’um hadisenin ard├Żnda ├Łngiliz parma├░├Ż oldu├░unu itiraf edip, ihtilal hadisesinden sonra ├Łngiliz konsoloslu├░una gitti├░inde ├žok so├░uk bir ├żekilde kar├ż├Żland├Ż├░├Żn├Ż ve o zaman bunun sebebini anlayamayan R├Żza Tevfik’in ├žok sonralar├Ż Londra’ya u├░ray├Żp bunun sebebini o d├Ânemin ├Łngiltere’nin T├╝rkiye B├╝y├╝kel├žisi Lord Nik├Żls├Żn’a sordu├░unda bu ├Łngilizin ├žok ibretli bir ├żekilde”R├Żza Tevfik Bey, Biz bilhassa Hindistan’da ├Łslam ├╝lkelerini idaremiz alt├Żna alabilmek i├žin milyarlarca alt├Żn harcad├Żk ama ba├żar├Żl├Ż olamad├Żk. Halbuki Sultan Abd├╝lhamid, her y├Żl bir ‘Selam-├Ż ├×ahane’, bir de ‘Haf├Żz Osman hatt├Ż Kur’an-├Ż Kerim’ g├Ânderiyor ve b├╝t├╝n ├Łslam ├╝mmetini, hududsuz bir h├╝rmet duygusu i├žinde emrinde tutuyor.

Biz bu ihtilalle siz j├Ân T├╝rkler’den hilafet kuvvetinin ortadan kald├Żr├Żlmas├Żn├Ż bekledik ve aldand├Żk. ├Ł├żte bundan dolay├Ż siz so├░uk kar├ż├Żland├Żn├Żz?” cevab├Żn├Ż verdi├░ini. . .(62) Biliyor muydunuz?

Bir Haz├Żr Cevap

Fransa Kral├Ż III Napolyon’un, Paris’te Osmanl├Ż Devleti B├╝y├╝kel├žisi olarak bulunan Ahmet Vefik Pa├ża ile konu├żmas├Ż esnas├Żnda bir ara alayl├Ż bir ├żekilde “Sen kendini Yavuz Sultan Selim’in el├žisi mi zannediyorsun?” demesi ├╝zerine Ahmet Vefik Pa├ża’n├Żn da b├╝y├╝k bir haz├Żr cevapl├Żkla: “├ľyle olsayd├Żm, siz Fransa’da imparator olarak bulunamazd├Żn├Żz” cevab├Żn├Ż verdi├░ini . . . (63)

liprade

Cihad Tu├░las├Ż

Yavuz Sultan Selim’in babas├Ż Sultan II. Bayezid’in, ├Łla-y├Ż kelimetullah i├žin ├ž├Żkt├Ż├░├Ż seferlerde ├╝st├╝ne bula├żan tozlar├Ż silkip, biriktirerek bunlardan bir tu├░la d├Âkt├╝rd├╝├░├╝n├╝ ve b├Âylece Allah’├Żn “cihat” emrine uydu├░unun i├żareti olarak bu tu├░lay├Ż yan├Żndan ay├Żrmad├Ż├░├Żn├Ż . . . (64)

Mehmed Re├żad├Żn Hassasiyeti

Trablusgarp ve Balkan Sava├ż├Ż ile Birinci Cihan Harbi’nin talihsiz padi├żah├Ż Sultan Mehmed Re├żad’ ├Żn, ├żehzade Ziyaeddin Efendi’nin do├░um m├╝jdesini ald├Ż├░├Ż zaman sevinece├░i yerde:

“Memleketin ba├ż├Żna bir masraf kap├Żs├Ż daha a├ž├Żlmas├Ż ho├ż de├░il…” diyecek kadar devlete y├╝k olmaktan ├╝z├╝nt├╝ duyan hassas bir h├╝k├╝mdar oldu├░unu… (65)

Osmanl├Ż Azameti

1754′de bile, Sultan III. Osman Han’├Żn bir namesi Leh kral├Żna ula├żt├Żr├Żld├Ż├░├Żnda, kral├Żn nameyi ├╝├ž kere ├Âperek ba├ż├Żn├Żn ├╝st├╝ne koydu├░unu ve kral├Żn yan├Żnda bulunan devlet erkan├Żn├Żn da derhal ba├żlar├Żn├Ż a├žarak sayg├Ż duru├żuna ge├žtiklerini. (66)

liprade

Yahudinin Erkekli├░i(!)

├Łsrail d├Ż├żi├żleri bakanlar├Żndan A. Sharon’un arkada├ż├Ż ve su├ž orta├░├Ż olan Meir Har-tzion’un, l950′li y├Żllar├Żn ba├ż├Żnda Gazze’de yap├Żlan bir ├Łsrail bask├Żn├Żnda masum bir Arab├Ż s├Żrt├Żndan b├Ż├žaklayarak ├Âld├╝rmesinden sonra kendisiyle yap├Żlan bir r├Âportajda , yapt├Ż├░├Żndan vicdan azab├Ż duyup duymad├Ż├░├Żn├Żn sorulmas├Ż ├╝zerine:

“Vicdan azab├Ż m├Ż? Hay├Żr! Neden vicdan azab├Ż duymal├Ży├Żm ki? Bir adam├Ż tabancayla ├Âld├╝rmek ├žok kolayad├Żr Teti├░i ├žekersin hepsi bu kadar. Ama b├Ż├žak bamba├żka bir├żey, ger├žek bir silah. Fantastik bir duygu bu, erkek oldu├░unu hissettiriyor insana. ” diye cevap verdi├░ini…(67)

T├╝rbedar ve Ulu Hakan’├Żn R├╝yas├Ż

Cennetmekan Sultan Il. Abd├╝lhamid Han d├Âneminde Yavuz Sultan Selim’ in t├╝rbedarl├Ż├░├Żn├Ż yapmakta olan bir zat├Żn, ├żiddetli ge├žim darl├Ż├░├Żn├Żn kendisine verdi├░i s├Żk├Żnt├Żl├Ż bir ruh haleti i├žinde :

‘Bir de evliyadan oldu├░unu s├Âylerler Y├Żllarca t├╝rbedarl├Ż├░├Żn├Ż yapt├Żm yoksulluk i├žindeyim” diyerek t├╝rbeye hiddetle vurdu├░unu . . .

Ertesi sabah aniden Abd├╝lhamid Han’ ├Żn t├╝rbedar├Ż huzuruna ├ža├░├Żrarak bir y├Żll├Żk ihtiyac├Żn├Żn hepsini kar├ż├Żlad├Ż├░├Ż, ├ž├╝nk├╝ Abd├╝lhamid Han’├Żn, gece r├╝yas├Żnda ceddi Yavuz Selim taraf├Żndan haberdar edildi├░ini . . (68)

Abd├╝lhamid Han’├Żn ├Łstihbarat G├╝c├╝

Bat├Żl├Ż emperyalist g├╝├žlerin, Ermenileri piyon olarak kullan├Żp k├Ż├żk├Żrtarak Anadolu’da kar├Ż├ż├Żkl├Żklar ├ž├Żkard├Ż├░├Ż g├╝nlerde, ├Łngiliz B├╝y├╝kel├žisi’nin Sultan Abd├╝lhamid’e gelip, k├╝stah├ža: “Daha ne kadar Ermeni ├Âld├╝receksiniz?” diye sorma c├╝retini g├Âstermesi ├╝zerine, Ulu Hakan’├Żn keskin bak├Ż├żlar├Żn├Ż el├žinin ├╝zerine dikerek:

“Filan g├╝n, filan saatte Karadeniz’in filan noktas├Żna yakla├ż├Żp, karaya Ermenileri T├╝rklere kar├ż├Ż silahland├Żrmak i├žin ├żu kadar sand├Żk malzeme ├ž├Żkaran ve komitac├Żlara teslim eden ├Łngiliz gemisinde, T├╝rk ba├ż├Żna ka├ž silah bulunuyorsa tam o kadar Ermeni ├Âld├╝rece├░iz. ” cevab├Żn├Ż verdi├░ini…Sultan Abd├╝lhamid’in bu muazzam istihbarat g├╝c├╝ kar├ż├Żs├Żnda ├Łngiliz el├žisinin deh├żete kap├Żlarak aptalla├żt├Ż├░├Żn├Ż… (69)