Haziran 17, 2019, 11:10:23 S
Haberler:

Lokman, oðluna öðüt vererek: Yavrucuðum! Allah'a ortak koþma! Doðrusu þirk, büyük bir zulümdür, demiþti. (Lokman -13)

Beðendili þiþ kebap

Balatan MiM, Aralk 13, 2008, 01:55:06 S

« nceki - sonraki »

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

Aa git

MiM

Aralk 13, 2008, 01:55:06 S Last Edit: Aralk 13, 2008, 01:58:19 S by MiM


Beðendili þiþ kebap (4 kiþilik)
Malzemeler: 800 gr kuzu kuþbaþý, 2-3 çorba kaþýðý zeytinyaðý, tuz, karabiber, 1 tatlý kaþýðý pul biber, 1 tatlý kaþýðý kekik. Beðendi için; 2 orta boy patlýcan, 40 gr (2 çorba kaþýðý), tereyað, 40 gr (2 çorba kaþýðý) un, 2 su bardaðý süt, tuz.


Hazýrlanýþý
: Zeytinyaðýný tuz ve baharatla karýþtýrýp etleri karýþýma bulayýn ve 2 saat kadar bekletin. Patlýcanlarý közleyip kabuklarýný soyun. Kararmamalarý için üzerine 1-2 kaþýk süt gezdirin. Patlýcan içlerini doðrama tahtasý üzerinde býçakla kýyýn veya el blendýrý ile ezin. Tereyaðýný bir tavada eritip unu ekleyin ve karýþtýrarak kavurun. Sütü azar azar ilave edip beþamel kývamýný alana kadar sürekli karýþtýrarak piþirin. Tuz ekleyin. Ezilmiþ patlýcaný sýcak beþamel sosa ilave edip karýþtýrýn. Etleri þiþlere dizip ýzgarada veya yanmaz tavada önlü arkalý çevirerek piþirin. Beðendiyi servis tabaklarýna paylaþtýrýp üzerine þiþleri dizin ve sýcak servis yapýn.


MiM

Kaþarlý tepsi köfte (8-10 kiþilik)

Malzemeler:
1 kg köftelik dana kýyma, 2 kuru soðan, 1 yumurta, 3 dilim bayat ekmek içi, 1 çk kimyon, 1 tk kuru nane, 250 gr kaþar peyniri.

Hazýrlanýþý:
Kýymayý, rendelinmiþ soðaný, ekmek içini yoðurun. Yumurta, tuz ve karabiberi ekleyin. Kaþarý rendeleyin. 24 cm çapýnda yuvarlak ya da kare bir fýrýn tepsisini hafifçe yaðlayýn. Kýymanýn yarýsýný elinizle bastýrarak tepsiye döþeyin. Rendelenmiþ kaþardan bir miktar ayýrýp kalanýný kýymanýn üzerine yayýn. Kýymanýn diðer yarýsýný peynirin üzerine yayýp elinizle bastýrarak düzeltin. Býçakla 5 cm'lik kareler halinde dilimler kesin. Tepsiyi 180 derece sýcaklýktaki fýrýna verip 20 dk piþirin. Fýrýndan alýp ayýrdýðýnýz rendelenmiþ peynirden tutamlar halinde kare dilimlerin ortasýna serpiþtirin. Tekrar fýrýna verip peynirler eriyene kadar fýrýnda tutun. Tepsiyi fýrýndan alýp býçakla kestiðiniz yerlerin üzerinden geçerek kareler halinde köfteyi dilimleyip sýcak servis yapýn.


MiM
Rosto köfte (4 kiþilik)

Malzemeler
: 750-800 gr köftelik dana kýyma, 2 dilim bayat ekmek içi, 2 kuru soðan, 2 yumurta, 1 çk biber salçasý, tuz, birer çk karabiber, kimyon, kuru nane, 1 çk sývýyað, 1 çk domates salçasý, 2-3 kaþýk sýcak su, 3-4 dal maydanoz.

Hazýrlanýþý: Fýrýný 170 dereceye ayarlayýn. Yumurta, rendelenmiþ soðan, ekmek içi, salça tuz ve baharatý kýymaya ilave edin. Tepsiyi yaðlayýn. Kýymayý rosto þekline getirip tepsiye yerleþtirin. Üzerini fýrça ile yaðlayýn. Bir yaðlý kâðýtla kapatýp fýrýna verin. 40 dk piþirin. Tepsiyi fýrýndan alýp büyük bir spatula yardýmý ile rostoyu uygun boyda bir fýrýn kabýna geçirin. Tepside kalan etin býraktýðý suyu sos tavasýna alýn. Rostoyu sýcak tutmak için fýrýna býrakýn. Domates salçasýný sos tavasýndaki et suyuna ilave edin, maydanozu kýyýp ekleyin. 2-3 kaþýk daha sýcak su ilave edip 5 dk kaynatýn. Sosu rostoya dökün. 10 dakika kadar fýrýnlayýn. Dilimleyip sýcak servis yapýn.


Bevadih

;D Bol etlerin olduðu zamanlarý deðerlendirelim demiþ çaðlayan yürekli hocam...süpper tarifler vermiþ..heleki sabah sabah :D  teþekkürler...emeðinize saðlýk..

MiM

Yufka kebabý (4 kiþilik)
Malzemeler: 2 adet hazýr yufka, 500 gr köftelik dana kýyma, 2 adet kuru soðan, 2 adet sivribiber, 2 adet domates, 2 çorba kaþýðý margarin, yarým demet maydanoz, tuz, karabiber, 1 sb süt. Üzeri için; 1 adet yumurta sarýsý, 1 çk yoðurt, 1 çk susam.

Hazýrlanýþý: Soðanlarý kýyýn.Biberleri halka halka doðrayýn. Domatesleri küçük küçük doðrayýp maydanozu kýyýn. Margarini bir tencerede eritip kýymayý ilave edin. Birkaç dakika sote edin. Soðaný, biberleri, domates ve maydanozu ilave edin. Tuz, karabiber ekleyip et suyunu salýp çekinceye piþirin. Fýrýný 180 dereceye ayarlayýn. Yufkalarý üst üste düz bir zemine serip artý þeklinde dörde keserek 8 üçgen parça elde edin. Dört üçgen parçanýn üzerini sütle ýslatýp diðer dört parçayý üzerlerine kapatýn. Yufkalarýn üzerine piþirdiðiniz etli iç malzemeyi paylaþtýrýp dikdörtgen þeklinde katlayarak sarýn. Börekleri yaðlanmýþ fýrýn tepsisine dizin. Yumurta sarýsý ile 2 kaþýk yoðurdu çýrpýp böreklerin üzerine sürün ve bir tutam susam serpin. Fýrýna verip üzerleri kýzarýncaya kadar yaklaþýk 30 dakika piþirin ve sýcak servis yapýn.mis@fir

tarifler iyi hosda biz yemedikten sonra, ne  anladim ben bu yemekten  :) ben yapilmisini istiyorum mim abi :) yoksa aglarim :'( ;D

Yukar git